کالج های کانادا

 • با بهترین کالج های کانادا آشنا شویم

برای بسیاری از ما ایرانی ها فرق بین دانشگاه و کالج خیلی روشن نیست. شاید خیلی ساده بشود گفت کالج های کانادایی همان موسسات آموزش فنی و حرفه ای خود ما هستند. هدف اصلی دوره های کالج هم آماده سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار است. در کالج ها بیشتر از آنکه به مباحث تئوریک پرداخته شود، جنبه های عملی و کاربردی رشته های مختلف مدنظر قرار می گیرند.

البته تحصیل در کالج های کانادا ممکن است مدنظر آن گروه از دانشجویانی هم باشد که نمره زبان کافی و یا معدل مناسبی ندارند. در واقع شرایط پذیرش در کالج ها نسبت به دانشگاه ها ساده تر و ادامه تحصیل در دانشگاه بعد از پایان تحصیل در کالج های کانادا به راحتی امکان پذیر است. یک مزیت دیگر کالج ها دوره های کارورزی است. اکثر کالج های کانادا، یک دوره کاروزری به عنوان بخشی از برنامه دوره اصلی خود دارند. این دوره های کارورزی می توانند ارتباطات دانشجویان را گسترش دهند و شانس یافتن کار پس از تحصیل را برای آنها افزایش دهند.

در این مطلب تلاش می‌کنیم اطلاعاتی در مورد در مورد تحصیل در کالج های کانادا و همچنین شرایط تعدادی از بهترین کالج‌های کانادا در اختیار شما قرار دهیم. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد این کالج‌ها و سایر کالج‌های کانادایی هستید می‌توانید به صفحات ویژه آن کالج‌ها در وب‌سایت اسمارت اپلای مراجعه کنید.

پادکست 7 تفاوت کالج های کانادا و دانشگاه ها

بهترین کالج های کانادا برای تحصیل در سال 2020 (۱۰ مورد)

۸

کالج نیاگارا

 • رتبه جهانی (بر اساس رتبه‌بندی QS): ۲۱۱
 • رتبه کانادا: ۸

در این کالج بزرگ بیش از ۶۰ برنامه کارشناسی ارشد، ۱۳ برنامه گواهینامه تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های دوره ۲ ساله و ۴ ساله در رشته‌های مختلفی از قبیل مدیریت بازرگانی، مهندسی، محیط زیست، باغبانی، تجارت، مهمان داری و گردشگری، رایانه و فناوری اطلاعات، مطالعات اجتماعی و بهداشت ارائه می‌شوند؛ و مطالعات جامعه و مهندسی. این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین کالج‌ها در بین دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است، زیرا فرهنگ، تجربه و تنوع را در کلاس‌های دانشکده و دانش آموزان کالج نیاگارا آورده است. این کالج هم در استان اونتاریو واقع شده و هزاران دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در آن هستند.

۱۰

کالج موهاک

 • رتبه جهانی (بر اساس رتبه‌بندی QS): ۲۳۹
 • رتبه کانادا: ۱۰

این کالج یکی از بهترین کالج‌های کانادا است و عضو انجمن کالج‌های جامعه کانادا (ACCC) ست. برنامه‌های کارآموزی، آموزش پیوسته، دیپلم و مدرک علمی ارائه می‌دهد ، بنابراین دانش آموزان با تحصیل در این کالج می‌توانند از آموزش خود برای رسیدن به موقعیت‌های شغلی مدنظرشان استفاده کنند. برنامه‌های کالج موهاوک در زمینه‌های بهداشت، فناوری، تجارت، هنرهای ارتباطی و خدمات اجتماعی ارائه می‌شوند.

این کالج در شهر بندری و صنعتی همیلتون واقع شده است. شهر همیلتون در حدود 536 هزار نفر جمعیت دارد و در بین شهرهای تورنتو و نیاگارا واقع شده است. شهرت عمده این شهر به‌عنوان یک شهر کارگری است، چون مراکز صنعتی زیادی دارد و دانشگاه مک مستر هم در این شهر واقع است.

کالج های کانادا ، مدارک لازم و مهلت ثبت نام

مهلت ثبت نام کالج های کانادا متفاوت است. بهترین راه اینست که به وبسایت کالج های مدنظرتان مراجعه کنید و در مورد ددلاین کالج ها اطلاع کسب کنید. اگر اطلاعات دقیق تری نیاز دارید با اسمارت اپلای تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

اما به چه مدارکی نیاز دارید؟ معمولا مدارک لازم برای ثبت نام در کالج های کانادا از این قرارند:

 • اسکن پاسپورت معتبر (هر مدرک به همراه ریز نمرات آن به صورت جداگانه و با فرمت pdf)
 • ترجمه سه سال اخیر کارنامه تحصیلی متقاضی با فرمتpdf
 • ترجمه شناسنامه
 • ادمیشن فی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی متقاضی
 • نام پدر و مادر متقاضی به طور کامل (برای تکمیل فرم ها مورد نیاز است)

برخی از کالج ها به نمره زبان حداقل آیلتس 6 نیاز دارند . در صورتی که نمره زبان متقاضی به 6 نرسد ، امکان گذراندن کلاس ها و دوره های زبان در همان کالج نیز وجود دارد . متقاضی می تواند با گذراندن این دوره ها سطح زبان خود را ارتقاء داده و به نمره مورد نظر برای رشته مورد علاقه دست یابد . همچنین در این شرایط برخی کالج ها آزمون های آنلاین برگزار می کنند و با ارزیابی سطح زبان متقاضی با پذیرش مشروط موافقت می کنند.

مشاورین ما در مجموعه اسمارت اپلای با تجربه اعزام صدها دانشجو به کالج های کانادایی در کنار شما خواهند بود تا به بهترین انتخاب ممکن در این زمینه دست یابید. برای این منظور شما می توانید فرم ارزیابی ما را در زمانی کوتاه پر نمایید تا کارشناسان اسمارت اپلای در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. همچنین می توانید با کارشناسان ما در اسمارت اپلای تماس بگیرید تا ضمن آشنایی دقیق تر با شرایط تحصیل در کالج های کانادا از گزینه های پیشنهادی کارشناسان خبره ما مطلع شوید.

شهریه کالج ها به عوامل متعددی بستگی دارد و کمی با یکدیگر متفاوت اند . از جمله این عوامل می توان به نوع دوره، ایالت محل تحصیل و … اشاره کرد . اما شهریه کالج ها به طور تقریبی برای دوره کاردانی حدود 14۰۰۰ و برای کارشناسی حدود ۱8۰۰۰ دلار در سال می باشد .

معمولا محدودیت سنی ای برای اخذ پذیرش برای تحصیل در کالج های کانادا وجود ندارد . اما سن، هدف از تحصیل و شرایط دیگر دانشجو برای اخذ ویزا بسیار با اهمیت است. برای مثال متقاضی با 50 سال سن که قصد ادامه تحصیل در کالج را دارد به سختی می تواند افسر را متقاعد کند که فقط برای ادامه تحصیل به کانادا سفر میکند و بعد از آن به کشور خود باز می گردد.

دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های  کارشناسی کالج‌های کانادایی می‌توانند برای ویزای کار (open work) حداکثر سه ساله و مجوز کار (PGWP) درخواست دهند. پس از گذراندن یک‌سال و کسب تجربه در رشته کاری مورد نظر، واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا (PR) خواهید بود. این در شرایطی است که دوره تحصیلی مورد نظر واجد شرایط مجوز کار پس از تحصیل(PGWP) باشد. برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل(PGWP) میبایست شرایط ذیل تامین شود:

  1. به هنگام تقاضای مجوزکار حداقل ۱۸ ساله باشید
  1. حداقل برای ۸ ماه به طور پیوسته وتمام وقت مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا باشید
  1. دارای مدرک و یا تاییدیه‌ای ازدانشگاه و یا کالج خود مبنی بر گذراندن کامل کورس تحصیلی خود باشید
  1. از یک دوره متوسطه کالج، مدرسه فنی/تجاری، دانشگاه دولتی و یا CEGEP در کبک فارغ التحصیل شده باشید
  1. از یک دوره متوسطه خصوصی با شرایط و قوانین یکسان با موسسات آموزشی دولتی در کبک فارغ التحصیل شده باشید
  1. از یک مدرسه خصوصی متوسطه در کبک که واجد شرایط برای برگزاری دوره‌هایی با مدت زمان ۹۰۰ ساعت یا بیشتر است و به اخذ دیپلم حرفه‌ای diplôme d’études professionnelles(DEP) و یا گواهینامه  de spécialisation professionnelle(ASP) منتهی می‌شود فارغ التحصیل شده باشید
  1. از یک کالج خصوصی کانادایی که تحت قوانین استانی مجاز به ارائه مدارک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا است، فارغ‌التحصیل شده باشد
  1. در بازه زمانی ۹۰ روزه‌ای که دوره تحصیلی شما تکمیل شده است، برای مجوز کار درخواست دهید
  1. به هنگام تقاضای مجوز کار از جواز تحصیلی معتبر برخوردار باشید

پس از تحصیل در دوره های کالج درکانادا، بسته به استانی که در آن تحصیل کرده اید روش های مهاجرتی برای اخذ اقامت دائم کانادا دیده شده است. برای اخذ اطلاعات بیشتر میتوانید اطلاعات موجود در صفحه اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا را مطالعه کنید. در هر یک از ۱۱ استان کانادا جهت اخذ اقامت پس از تحصیل در دوره های کانادا شرایط خاصی وجود دارد. در برخی از استان ها پس از ادامه تحصیل بلافاصله امکان اخذ اقامت دائم وجود داشته و در برخی دیگر متقاضی ابتدا اجازه کار و سپس ویزای اقامت را دریافت میکند.

دانشجویانی که از کالج های کانادا فارغ التحصیل شده اند می توانند با انتقال واحد های درسی از کالج به دانشگاه های کانادا به تحصیل خود ادامه دهند و به مقاطع بالاتر دست یابد .در واقع دانشجو در کالج مهارت زبان و پایه درسی خود را تقویت کرده و با اندوخته علمی بهتری وارد دانشگاه می شود .

به این شیوه سیستم انتقال واحد درسی (Credit Transfer ) گفته می شود که شیوه مرسوم در مورد ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان کانادایی و هم چنین دانشجویان بین المللی است. در این روش، دانشجو ابتدا در کالج مورد نظر خود دوره‌ای را شروع کرده و در ادامه بر اساس معدل بدست آورده در کالج می‌تواند دروس خود را به کالج یا دانشگاه دیگری انتقال دهد.

این روش برای متقاضیانی که قصد ورود به دانشگاه‌های با رنک قوی را دارند بسیار مرسوم است زیرا متقاضی می‌تواند در دوره کالج که ورود به آن رقابت کمتری می طلبد وارد شده و با تقویت مهارت زبان و هم چنین پایه درسی دروس خود را به دانشگاه مورد نظر انتقال دهد و ادامه آن را در آن دانشگاه پیگیری کند. کانادا در زمینه انتقال واحدهای درسی بین کالج‌ها و دانشگاه‌ها پیشرفته‌ترین کشور دنیا می‌باشد. در بین استان‌های کانادا در زمینه انتقال واحدهای درسی قوی‌ترین سیستم را استان بریتیش کلمبیا دارد. سالیانه در کل کانادا بیش از ۶۰ هزار دانشجو از سیستم انتقال واحد درسی استفاده می‌کنند.

دوره Advanced Diploma : در این دوره دیپلمای پیشرفته ۳ ساله، متقاضیان با داشتن مدرک دیپلم یا فوق دیپلم می توانند شرکت کنند. ورودی این دوره با اخذ آیلتس ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ امکان پذیر است.

دوره Diploma : در این دوره دیپلمای ۲ ساله متقاضیان می توانند با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی پذیرش بگیرند. نمره زبان برای این مقطع آیلتس ۵٫۵ یا تافل ۴۵ تا ۵۹ میباشد.

دوره Post Graduate : این دوره یک ساله میباشد و متقاضیان با مدرک لیسانس و با نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳می توانند پذیرش بگیرند. این دوره دانشجویان را برای پیدا کردن شغل مورد نظر در کانادا بسیار کمک خواهد کرد.

دوره DEC: این دوره در کالج های استان کبک ارائه می شود. پس از اخذ مدرک دیپلم دبیرستان می توانید وارد این دوره شوید.

جستجوی رشته تحصیلی در کانادا با شرایط شما + پذیرش رایگان

در تمامی مقاطع حتی بدون نمره زبان

با ابزار قدرتمند اسمارت سرچ، شرایط اولیه خود را اعلام کنید، ابزار قدرتمند اسمارت سرچ حتما برای شما رشته‌ای پیدا خواهد کرد. حتی اگر نمره زبان ندارید هم جستجوی خودتون را انجام بدید. بسیاری از دانشگاه های کانادا حتمی بدون نمره زبان امکان دریافت پذیرش دارند.

اسمارت اپلای

کالج های کانادا به تفکیک ایالت

برای آنکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد  کالج‌های کانادا به دست بیاورید می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید و به تفکیک ایالت با کالج های کانادا آشنا شوید. با کلیک کردن بر روی نام کالج می‌توانید وارد صفحه دانشگاه شوید. اسمارت اپلای برای اکثر این کالج‌ها یک صفحه ویژه ایجاد کرده که با مطالعه این صفحه شما می‌توانید تمام اطلاعات لازم و مورد نیاز در مورد کالج مدنظرتان را به دست آورید.

 1.  تحصیل در کالج های کانادا به متقاضیانی توصیه می شود که سابقه تحصیلی ضعیف تری دارند و یا قصد دارند هر چه سریع تر وارد بازار کار این کشور شوند.
 2.  بسیاری از کالج ها، بدون مدرک زبان های رایج همچون آیلتس به دانشجویان پذیرش تحصیلی می دهند.
 3. در کالج ها طیف متنوعی از مدارک تحصیلی از انواع دیپلم گرفته تا گواهینامه ها و مدارک دیگر تا سطح کارشناسی به فارغ التحصیلان ارائه می شوند.
 4. فارغ التحصیلان کالج های کانادا از امکان انتقال واحد های درسی به دانشگاه های کانادا برخوردارند و می توانند تحصیل در مقاطع بالاتر را در دانشگاه ها ادامه دهند.
 5.  در بسیاری از کالج های کانادا امکان شرکت در دوره های یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد
 6. بسته به استانی که کالج در آن واقع شده، پس از فارغ التحصیلی از کالج های کانادا، امکان ورود به پروسه اقامت دائم وجود دارد.
 7.  در شرایط کنونی تبدیل شدن پذیرش از کالج های کانادا به ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان ایرانی قدری دشوار است

پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان

پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان یکی از علاقه مندی های دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل در کالج های کانادا را دارند. این شانس برای شما وجود دارد که با بررسی شرایط کالج های مختلف آن گروه از کالج ها که بدون مدرک زبان اقدام به پذیرش مشروط شما می کنند را شناسایی کنید. همچنین برخی کالج ها از طریق آزمون های زبان داخلی به دانشجویان پذیرش اعطا می کنند.

هم زمان در تعداد قابل توجهی از کالج های کانادا شما می توانید دوره های آموزش زبان یا ELI را پشت سر گذارید.

دوره های ELI در هشت سطح تعریف می شوند: سطوح 1 تا 7 هر کدام هفت هفته می باشند. اما دو سطح 8 متفاوت در کانادا وجود دارد: سطح 8 کوتاه و سطح 8 بلند. سطح 8 در ماه مارس، می، جولای یا نوامبر هفت هفته است که ما به آن سطح 8 کوتاه می گوییم یا 14 هفته در ماه ژانویه، می و یا سپتامبر که ما این مدل را سطح 8 بلند می نامیم. در ماه می شما می توانید بین سطح 8 کوتاه یا سطح 8 بلند یکی را انتخاب کنید. در هر سال 6 تاریخ شروع وجود دارد: ژانویه، مارس، مه، ژوئیه، سپتامبر و نوامبر.

تحصیل در کالج های کانادا

جمع بندی: برای گزینش از میان بهترین کالج های کانادا در کنار شما هستیم

واقعیت این است که این اواخر قدری شانس دریافت ویزای تحصیلی برای افرادی که از کالج‌های کانادایی پذیرش گرفته‌اند پایین آمده است. برای همین هم بیشتر مشاوران به داوطلبان توصیه می‌کنند که برای افزایش شانس موفقیت خود از دانشگاه‌های کانادایی پذیرش بگیرند. با این حال برخی از داوطلبان اصرار دارند که تمایلی به ادامه تحصیلات دانشگاهی ندارند و اگر قرار بر ادامه تحصیل باشد ترجیح می‌دهند در یکی از بهترین کالج‌های کانادا تحصیلات خود را ادامه دهند.

اگر شما هم یکی از همین افراد هستید به شما توصیه می‌کنیم از موتور هوشمند وب‌سایت اسمارت اپلای برای گزینش از میان بهترین کالج‌های کانادا استفاده کنید. در عین حال می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا در تماس با مشاوران اسمارت اپلای از مشاوره تخصصی آن‌ها برای بهترین تصمیم‌گیری استفاده کنید.