کار در کانادا

  • 10 نکته برای جستجوی کار در کانادا

بی دلیل نیست که مردمان از سراسر جهان برای تحصیل و اقامت و کار در کانادا راهی این کشور می‌شوند؛ کانادا کشوری است عالی برای کشف استعدادها و مهاجران تصور می‌کنند که می‌توانند توانایی‌هایشان را در این کشور بالفعل کنند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده توسط یک موسسه تحقیقاتی شناخته شده در ایالات متحده آمریکا، کانادا بعد از سوئیس، به عنوان دومین کشور جهان در سال 2019، برای کار و زندگی برگزیده شده است. با این حال، کانادا کشوری است که به نسبت هزینه‌های زندگی در آن سنگین است.

به ویژه اگر شما از کشوری مانند ایران راهی کانادا شده باشید و مدام در حال تبدیل تومان و دلار به یکدیگر برای محاسبه هزینه‌هایتان باشید. وقتی شما وارد کانادا می‌شوید به سرعت متوجه می‌شوید که خورد و خوراک و مسکن در این کشور به مراتب از ایران گران‌تر است و به ویژه در شهرهایی مانند ونکوور و تورنتو این گرانی زندگی بیشتر به چشم می‌آید.

آنچه اندوخته شما در ایران بوده و با خود به کانادا برده‌اید مانند یک کوه یخ زیر نور آفتاب به سرعت آب می‌شود. پس باید پیش از هر چیزی به فکر پیدا کردن یک کار مناسب باشید تا بتوانید درآمد دلاری داشته باشید و از عهده هزینه‌هایتان برآیید.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

جستجوی کار در کانادا

مانند مردمان سایر نقاط دنیا خیلی از کانادایی‌ها هم برای به دست آوردن حداقل دستمزد در چند شغل مختلف مشغول به کار می‌شوند. شاید شما در ابتدای ورود به کانادا ناچار باشید برای تأمین هزینه‌های زندگی‌تان چنین شرایطی را تجربه کنید.

شاید ابتدای کار، شما مجبور باشید تن به کارهایی بدهید که حداقل دستمزد بابت آن‌ها به شما پرداخت شود. البته حداقل سطح دستمزد در استان‌های مختلف کانادا متفاوت است. با بازدید از سایت اینترنتی انجمن خرده فروشی کانادا می‌توانید از حداقل دستمزد در استان‌های مختلف آگاه شوید.

با این اطلاعات اولیه حال وقت آن است که برخی تکنیک‌ها که در یافتن کار در کانادا به شما کمک می‌کند را با شما در میان بگذاریم.

شما باید بتوانید شغل مدنظرتان را شکار کنید. شکار کار در کانادا البته می‌تواند کار سختی باشد! نباید اجازه بدهید که در مصاحبه کاری رد شوید. هنگامی که وارد کانادا می‌شوید باید رزومه کاری شما از قبل آماده شده باشد. رزومه کاری آن هم با فرمت کانادایی شامل تصویر، سن یا وضعیت زناشویی نیست. تابلو اعلانات را در خوابگاه‌ها بررسی کنید. به سازمان‌های اشتغال دولتی سر بزنید. روزنامه‌های محلی و منابع کاری آنلاین مانند Indeed  و Monsterرا بررسی کنید.

اگر شما در یک شهر کوچک قرار دارید، چندان عجیب نیست که رزومه خود را در دست بگیرید و از صاحبان مشاغل مختلف دنبال کار باشید. مطمئن باشید پس از چندی عاقبت جوینده یابنده بود و با یک رزومه درست تنظیم شده و با سرچ دقیق مراجع اشتغال حتماً می‌توانید به زودی شغل مناسب خود را بیابید.

برای کار در کانادا گواهینامه‌های شغلی و مقررات گوناگونی برای نیروی کار وجود دارد. برای ورود به هر حوزه شغلی راه درست آن این است که دوره‌های حرفه‌ای مرتبط با آن را پشت سر گذاشته باشید. به عنوان نمونه اگر در حال برنامه‌ریزی برای کار در یک بار یا رستوران هستید، شما باید پیش از آن گواهینامه‌های لازم در مورد خدمت در آن را کسب کرده باشید.به عنوان نمونه برای کار در یک آشپزخانه و یا هر بخش مربوط به صنایع غذایی در بریتیش کلمبیا، شما نیاز به دریافت گواهینامه سلامت غذا دارید که به دست آوردن آن تنها نیازمند شرکت در یک دوره یک روزه است.

یک گواهینامه کمک‌های اولیه شغلی مزیت بزرگی برای شما خواهد بود اگر شما به دنبال کار در صنعت گردشگری ماجراجویانه، کار در معادن یا میدان‌های نفتی هستید. به واقع برخورداری از این گواهینامه یک الزام اجباری برای اکثر مشاغل به شمار می‌رود.

کار در بخش ساخت و ساز و سایر مشاغل کارگری نیازمند «مدارک ایمنی» اضافی مانند حفاظت از افتادگی، ایمنی کارگاه‌ها و بسیاری دیگر از گواهینامه‌های مربوط به استاندارد و ایمنی دارد. تمام استان‌ها و مناطق دارای الزامات خاص خود هستند، بنابراین گواهینامه‌های مشابه ممکن است در بخش‌های مختلف کانادا معتبر باشند. گواهینامه‌های مورد نیاز بستگی به نوع شغل مورد درخواست شما و شرکت دارد. اکثر دوره‌ها می‌توانند به صورت آنلاین انجام شوند و توسط مراکز آموزشی تخصصی آنلاین ارائه شوند.

من شگفت زده می‌شوم وقتی می‌بینم که بسیاری از مردم در شهرهای بزرگ گرفتار می‌شوند و پیش از آنکه بسیاری از شرایط لازم برای زندگی در کانادا باشند در حال هزینه کردن پول کانادایی هستند. زندگی در شهرهای بزرگ گران است و طبیعتاً برای تازه واردان هزینه‌ها سنگین‌تر است. پیش از ترک خانه و ورود به بازار کار در کانادا، تحقیقات خود را انجام دهید و شهرهای کوچک‌تر را بررسی کنید شاید که از این شانس برخوردار باشید که در شهرهای کوچک‌تر و با هزینه زندگی کمتر کار پیدا کنید.

در شهرهای کوچک شما نه تنها پول خود را ذخیره خواهید کرد، بلکه شما از این شانس برخوردار خواهد بود که با مردم این شهرها بیشتر در تماس باشید  و در مورد زندگی شهری کانادایی و الگوهای فرهنگی آن بیشتر بیاموزید. می‌آموزید. زندگی شهری کانادا همه فرهنگ کانادایی نیست. صادقانه بگویم، اگر قصد زندگی در یک شهر بزرگ کانادایی دارید بهتر است به کانادا نیایید؛ شهرها در سرتاسر جهان مشابه هم هستند.

تصور نکنید وضعیت شغلی در مورد همه تخصص‌ها در همه مناطق یکسان است. برای مثال یافتن یک کار همراه با دستمزد مکفی در مزرعه نسبت به آنچه فکر می‌کنید دشوارتر است. بسیاری از مکان‌ها به کارگران فصلی تکیه می‌کنند. با این حال برای اینکه بتوانید به چنین مشاغلی دست پیدا کنید بهتر است مناطق مناسب و مرتبط با شغل خود را شناسایی کنید.

به عنوان نمونه فرض می‌گیریم شما یک مهندس کشاورزی با گرایش باغبانی هستید و در جستجوی شغلی مرتبط با نگهداری باغ و مزرعه میوه هستید. طبیعتاً شما شانس بیشتری برای پیدا کردن یک شغل در زمینه باغبانی در یکی از باغ‌های استان بریتیش کلمبیا وجود دارد. اکثر مشاغل فصلی در باغ‌ها کار سختی است؛ چیدن میوه و بلند کردن جعبه‌های سنگین برای گرفتن حداقل دستمزد دشوار به نظر می‌رسد؛ بنابراین بهتر است به وب‌سایت‌های مرتبط با زمینه شغلی خود مراجعه کنید و منطقه متناسب با حرفه خود را بیابید. مثلاً در مورد مثال مهندس باغبانی وب‌سایت زیر می‌تواند مفید باشد:

در مورد سایر مشاغل هم همین رویکرد توصیه می‌شود؛ بنابراین پیش از آغاز کار بهتر است اطمینان پیدا کنید که قبل از پذیرش آن تمام جزئیات کار را مطالعه کرده و منطقه مناسب آن را برگزیده‌اید این وب‌سایت‌ها می‌توانند در نیل به این هدف به شما کمک کنند.

کار در کانادا

هنگامی که شما شبکه ایجاد می‌کنید، با افرادی که می‌شناسید صحبت می‌کنید و البته با افرادی جدید هم آشنا می‌شوید. شبکه سازی می‌تواند به شما برای آشنایی با صنعت و بازار کار کمک کند. با صحبت کردن با دیگران، شما می‌توانید در مورد شغل‌هایی که در حال ظهور هستند آشنا شوید. شما حتی می‌توانید در مورد شغل‌هایی که آگهی نشده‌اند مطلع شوید. برای برقراری تماس با مردم و گسترش شبکه ارتباطی خود می‌توانید:

به انجمن حرفه‌ای مرتبط با شغل خود بپیوندید

به حلقه‌های گفتگو بپیوندید

در جامعه شغلی خود فعال باشید

در نمایشگاه‌ها و سمینارهای مرتبط با شغل خود شرکت کنید

از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی یا حرفه‌ای آنلاین استفاده کنید

استفاده از هاستل ها یا همان خوابگاه‌های ارزان قیمت یک فرصت خوب برای اقامت ارزان در بدو ورود به کانادا است به ویژه اگر شما تنها و مجرد باشید. خوابگاه‌ها یک منبع اطلاعات عالی برای جویندگان کار در کانادا به شمار می‌روند. اکثر خوابگاه‌ها دارای یک بورد اطلاع رسانی هستند که فرصت‌های شغلی بر روی آن‌ها نمایش داده شده و به روز رسانی می‌شود. همچنین کارکنان خوابگاه‌ها می‌توانند شما را در مسیر درست راهنمایی کنند.

اقامتگاه‌ها یا هاستل ها در عین حال جایی هستند که شما با مسافران دیگر هم همراه هستید و این شانس را خواهید داشت که تجربه یافتن شغل خود را با شما به اشتراک بگذارند. گاهی حتی خوابگاه‌ها هم نیاز به نیروی کار دارند و اقامت رایگان و یا دستمزدی مشخص را در ازای کار در اختیار جویندگان کار قرار می‌دهند. در وب‌سایت‌های زیر می‌توانید اطلاعات قابل توجهی در مورد هاستل های کانادایی به دست آورید:

Hosteling International Canada (HI-Canada)

 Backpacker Canada

در کنار جستجوی کار در کانادا برای یافتن شغل‌های همراه با دستمزد، دنبال کردن کارهای داوطلبانه را فراموش نکنید. اگر چه شما برای انجام فعالیت‌های داوطلبانه رقمی دریافت نخواهید کرد اما در عوض این فعالیت‌ها به تجربه همکاری شما با مردم محلی کمک خواهد کرد، شبکه ارتباطی شما را گسترش خواهد داد و به شما دریافتن یک شغل تمام وقت همراه با دستمزد کمک قابل توجهی خواهد کرد.

مصاحبه کسب اطلاعات مصاحبه‌ای است که شما برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد حرفه‌ای، شرکتی یا صنعتی انجام می‌دهید. این یک مصاحبه شغلی نیست. هدف این است که اطلاعات یا مشاوره‌ای را دریافت کنید که می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی شما کمک کند. این مصاحبه‌ها یک راه عالی برای یادگیری در مورد فرهنگ کار در کانادا یا یک کار و شغل خاص است. در این وبسایت درباره مصاحبه‌های کسب اطلاعات بیشتر بخوانید.

در ابتدای راه انتظار نداشته باشید که یک شغل کاملاً منطبق با انتظاراتتان در کانادا داشته باشید. انعطاف‌پذیر و برخوردار از ذهنی باز باشید و هر فرصتی را برای آغاز یک زندگی کاری غنیمت بشمارید. بسیاری از مشاغل کوتاه مدت هستند و برای ابتدای راه می‌توانند جذاب و راهگشا باشند، اما پذیرش چنین مشاغلی نیازمند آن هستند که شما نگرش خود را تغییر دهید و هرگز ناامید نشوید. ممکن است ابتدای کار با شغل‌هایی آغاز کنید که قبلاً هرگز آن‌ها را در نظر نگرفته‌اید مانند تمیز کاری، شغل‌های شبانه و یا کار در یک انبار.

کار در کانادا

یکی از روش‌هایی که به نظر بسیار ساده و دم دستی به نظر می‌رسد حال آنکه حدود ۲۰ درصد استخدام‌ها از این راه صورت می‌گیرد Cold Calling نام دارد که می‌توان آن را “روش تیر در تاریکی انداختن” تعبیر کرد.

در این روش کافی است ابتدا شرکت‌هایی که فعالیتشان مرتبط با تخصص شماست را به ویژه آن‌ها که نزدیک محل سکونتتان هستند را پیدا کنید. این شرکت‌ها را لیست کرده و به طور منظم به هر کدام مراجعه کنید. سعی کنید با لباس مناسب و آمادگی ذهنی دقیق این کار را انجام دهید و پس از مراجعه به شرکت‌ها به آن‌ها اعلام کنید که جویای کار هستید و تلاش کنید با مسئولان شرکت صحبت کنید.

در نهایت حتی در صورت عدم موفقیت در صحبت با مسئولان شرکت رزومه خود را تحویل دهید. سعی کنید به شرکت‌های لیست خود سر بزنید و پس از یک هفته هم با تماس تلفنی پیگیر وضعیت تقاضای خود باشید. این روش، شانس استخدام شدن شما را زیاد می‌کند، چرا که مردم هنوز هم  که هنوز است ترجیح می‌دهند کسی را استخدام کنند که از نزدیک دیده‌اند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش به این مقاله مراجعه کنید.

  1.  اولین قدم برای یافتن شغل در کانادا تهیه رزومه یا CV بر اساس فرمتی است که پس از ارسال آن‌ها به کارفرماهای کانادایی بتوانند در مورد توانایی شما ارزیابی مناسبی به دست آورند
  2. – در جستجوی شغل گزیده گر باشید. برای هر کمپانی متناسب با توانایی خودتان و نیازهای آن‌ها رزومه مناسب تهیه کنید!
  3.  برای گرفتن شغل خود را مشتاق نشان دهید طوری که کارفرما از انگیزه شما برای کار در آن کمپانی مطلع شود.
  4.  از شبکه‌های اجتماعی مجازی برای نمایش دادن رزومه و توانایی‌های خود نهایت استفاده را ببرید!
  5. برخورداری از توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد و گسترش شبکه آشنایان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های یافتن شغل برای شما خواهد بود! به قدرت جادویی نتوورکینگ ایمان بیاورید!
  6. هرگز هنگام پیدا کردن شغل در کانادا، پیشنهاد کمک از سوی دیگران را رد نکنید. فعال و مصمم باشید. روز بعد به شخصی که به شما کمک کرده است ایمیل یا تلفنی بزنید و حتماً از آن‌ها به خاطر راهنمایی‌هایی که ارائه کرده‌اند تشکر کنید!
  7. مهاجرت به یک کشور جدید و یافتن شغل در آن یک چالش است! این درست! اما به خودتان ایمان داشته باشید و بر اساس اصول و مؤلفه‌هایی که پیش‌تر از شما توسط هزاران نفر تجربه شده و موفقیت آمیز بوده، جلو بروید! سرانجام حتماً موفق می‌شوید!

جستجوی شغل از میان مشاغل مورد نیاز کانادا

اینکه شما سابقه کاری مناسبی قبلاً داشته‌اید و یا از تجربه کاری بین‌المللی مناسبی برخوردار بوده‌اید به تنهایی برای اینکه بتوانید در شرایط جدید کاری هم شغلی با درآمد عالی به دست آورید کافی نیست. همچنین برای بالا رفتن از نردبان شغلی لازم است برای آن تلاش و کوشش کنید. ممکن است در ابتدای مسیر پیدا کردن کار در کانادا با مشکلاتی مواجه شوید. بسیاری از شرایط سرزمین جدید با آنچه در خانه مادری می‌گذشت متفاوت است، ممکن است ابتدا دچار شوک فرهنگی شوید. اما هرگز ناامید نشوید. به تلاش‌های خود ادامه دهید و به نکاتی که در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت شد توجه کنید.

در عین حال برای احتیاط هم که شده هنگامی که شما ویزای کار در کانادا را می‌گیرید برای جمع آوری بودجه سفر خود و  پوشش هزینه‌های زندگی برنامه ریزی لازم را انجام دهید. مبلغی مناسب به همراه خود در بدو ورود به کانادا همراه داشته باشید تا در هفته‌های ابتدایی تا پیش از یافتن شغل مناسب دچار مشکل و دغدغه فکری نباشید.