ویزای تحصیلی کانادا

 • با شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید

وقتی شما کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی آینده خود انتخاب می کنید باید انتظار تجربه کردن مزیت هایی را داشته باشید که شاید در کمتر جایی از دنیا در انتظار شما باشند. موسسات آموزشی کانادایی از کیفیت بالای علمی برخوردارند و مدارکی با اعتبار جهانی ارائه می دهند. همزمان شما می توانید در جامعه ای پویا و چند فرهنگی زندگی کنید که اقتصاد پویا و در حال رشد آن به شما فرصت بالفعل کردن پتانسیل هایتان را می دهد. لازمه این موضوع دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی کانادایی و سپس دریافت ویزای تحصیلی کانادا است که از جمله ویزاهای اقامت موقت(TRV) به شمار می رود.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

گفتیم که برای تحصیل در کانادا شما نیاز به برخورداری از ویزای تحصیلی هستید. ویزایی که خود به دو بخش ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم بندی می‌شود و این فرصت را در اختیار محصل و یا دانشجو قرار خواهد داد تا در کنار خانواده (والدین، همسر و فرزندان) و با خیالی آسوده بر تحصیل در مقاطع مختلف متمرکز شود.

اگر شما قصد  دریافت ویزای تحصیلی کانادا به عنوان دانشجو را دارید باید قبل از اقدام جهت اخذ ویزای دانشجویی، اید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی منتخب (Designated Learning Institution) را ارائه کنید. دریافت نامه پذیرش فقط از دانشگاهها و آموزشگاههای DLI یا همان (Designated Learning Institution) جهت اخذ مجوز تحصیلی مورد تایید می باشد.

موسسه آموزشی منتخب به دانشگاه یا کالجی گفته می‌شود که توسط دولت فدرال و یا استانی ارزیابی شده و برای میزبانی از دانشجویان بین المللی تائیدیه گرفته است. بنابراین در صورتیکه دانشگاه انتخابی در لیست DLI نباشد، شما به عنوان یک دانشجو نمی توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید. نکته قابل توجه اینکه دوره های آموزش ابتدایی و متوسطه در کانادا designed بوده و همه مدارس در لیست DLI می باشند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

گفته شد که ویزای تحصیلی کانادا، به ۲ دسته ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی طبقه بندی می‌شود. جهت اخذ ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی کانادا، باید دارای یک سری شرایط مشخص شده باشید. شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر می‌باشد

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

مهم ترین شرط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، برخورداری از تمکن مالی است. شما باید افسر اداره مهاجرت را قانع کنید که علاوه بر پرداخت هزینه‌های مدرسه، مشکلی در پرداخت هزینه های اقامت و زندگی روزمره در کانادا نخواهید داشت.

جهت اخذ پذیرش و ثبت نام در مدارس کانادا، الزامی به ارائه مدرک زبان نیست. شما می‌توانید دوره های آموزش زبان را در مدرسه انتخابی خود بگذرانید. اما معدل ۳ سال آخر کارنامه دانش آموز نباید کمتر از ۱۶ باشد.

همچنین این نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است که برای متقاضیان ویزای دانش آموزی کانادا که کمتر از ۱۸ سال سن دارند باید شخصی به عنوان قیم معرفی شود. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی دانش آموز باید اثبات کنند که از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه های تحصیل و اقامت دانش آموز برخوردارند.

شما می توانید با پر کردن فرم ارزیابی اسمارت اپلای ضمن آنکه از شرایط مدارس کانادا آشنا شوید از مشاوره همکاران ما در مورد تمامی شرایط و اقدامات لازم در پروسه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بهره مند شوید.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا شما باید از شرایطی برخوردار باشید که بر اساس آنها آفیسر برای صدور ویزا قانع شود. مهمترین این شرایط عبارتند از :

پذیرش متقاضی ویزای دانشجویی در یک موسسه آموزشی و یا دانشگاه designated learning institution در کانادا

اثبات تمکن مالی جهت هزینه تحصیل،هزینه زندگی و هزینه برگشت متقاضی و خانواده همراه خود از کانادا به کشور محل تولد

داشتن سلامتی کامل و انجام آزمایشات پزشکی در صورت نیاز

عدم سوء پیشینه

قانع کردن افسر مهاجرت در خصوص ترک کشور کانادا و برگشت به کشور خود پس از اتمام دوره تحصیلی

مجوز تحصیلی

مجوز تحصیلی یا همان استادی پرمیت مجوزی است که معمولا در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر می شود. به واقع مجوز تحصیلی یک مجوز کتبی است که توسط افسر مربوطه برای متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا بسیار پر اهمیت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، افیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد.صادر شده و به دانشجویان ویزای تحصیلی کانادا داده می شود. با داشتن مجوز تحصیلی، متقاضی مجاز به اقامت و تحصیل در کانادا می باشد.

اعتبار مجوز تحصیل در کانادا 90 روز بعد از اتمام دوره تحصیلی پایان می یابد و پس از آن ویزای تحصیلی دانشجو نیز منقضی می گردد. محاسبه اتمام دوره تحصیلی بر مبنای اطلاعیه ایست که از طرف موسسه آموزشی و یا دانشگاه مربوطه برای شما صادر می شود.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

حذف

اهمیت حضور وکیل در فرآیند دریافت ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان همچنین باید مدارک مورد نیاز این جهت اخذ مجوز تحصیل در کانادا را ارائه کنند. شما می توانید با انتخاب مشاوره با وکیل مهاجرت برای دریافت مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا از اهمیت به سزایی برخوردار است.
مشاورین تحصیلی اسمارت اپلای با تجربه بسیار در اعزام دانشجو به کانادا از ابتدای امر و انتخاب شهر و دانشگاه تا پایان راه و اعزام دانش آموز و دانشجو در کنار شما خواهند بود.
نحوه بستن فایل ویزای دانشجویی کانادا نیازمند تجربه اطلاعات فنی لازم است و متخصصین اعزام دانشجو در شرکت اسمارت اپلای تمامی خدمات لازم در این خصوص را به بهترین شکل ممکن در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک زیر را در حساب کاربری خود در وب سایت رسمی سفارت کانادا بارگذاری کنید.

 • نامه ادمیشن یا همان پذیرش تحصیلی از یکی از مراکز معتبر آموزشی(اگر شما قصد دارید در یکی از سطوح آموزشی در کانادا (از قبیل :مدرسه ، کالج، دانشگاه) یا سایر موسسات آموزشی کانادا شرکت کنید، آن مجموعه آموزشی باید نامه پذیرش تحصیلی را تکمیل و برای شما ارسال کند.)
 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan
 • فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1)
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت (بعلاوه صفحاتی که مهر ویزا خورده‌است)
 • اسکن صفحات پاسپورت های قبلی (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر یا ویزا خورده را اسکن کنید)
 • اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه/  در صورت تاهل اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه برای همراهان در همین فایل باید بارگذاری شود
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • سند و مدارک موربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامه سابقه و بیمه کاری
 • فیش واریزی تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس، تافل یا …
 • نامه CAQ فقط برای متقاضیان استان کبک

هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

 • ۱۱۰ دلار برای دریافت CAQ از استان کبک (برای متقاضیان کبک)
 • ۱۵۰ دلار برای ویزای متقضای اصلی و ۱۵۵ دلار برای همراه
 • ۸۵ دلار برای انگشت نگاری هر متقاضی بالای ۱۴ سال

باید توجه داشت که این هزینه ها توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت میشوند و غیر قابل عودت هستند.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا و اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید ثابت نماید از توانایی پشتیبانی مالی از خود و خانواده همراه خود در طول مدت اقامت در کانادا برخوردار است. در غیر این صورت احتمال اینکه شما توسط آفیسر ریجکت شوید بسیار است. برای این منظور شما باید از طریق راه های زیر این موضوع را اثبات نمایید:

ارائه مدارک و مستندات حساب متقاضی در بانک کانادا در صورتیکه وجه مورد نیاز به بانک کانادا منتقل شده است.

ارائه مدارک وام دانشجویی از یک موسسه مالی

ارائه صورت حساب بانکی چهار ماه گذشته متقاضی مهاجرت تحصیلی

ارائه چک بانکی قابل تبدیل ارزی

ارائه مدارک اثبات پرداخت هزینه تحصیل و اقامت متقاضی مهاجرت دانشجویی

ارائه نامه ای از موسسه یا شخصی که از شما پشتیبانی مالی می نماید در صورتیکه متقاضی برنامه مهاجرتی دارای بورس تحصیلی بوده و یا از طرف یک برنامه آموزشی در کانادا تامین مالی می گردد.

برای اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا شما باید گواهی مالی معادل هزینه شهریه + هزینه یک سال زندگی در این کشور را ارائه کنید. میزان هزینه البته در مورد دانشگاه های مختلف متفاوت است اما روی چیزی در حدود 15 تا 20 هزار دلار کانادا حساب کنید.

فرد متقاضی مبلغ تمکن
دانشجو/دانش آموز شهریه + هزینه یک سال زندگی در کانادا معادل 10000 دلار کانادا
یک نفر همراه هزینه یک سال زندگی در کانادا معادل ۴۰۰۰ دلار
همراه بیش از یک نفر هزینه یک سال زندگی در کانادا معادل ۳۰۰۰ دلار برای هر فرزند

توجه داشته باشید که گواهی تمکن مالی در واقع نامه ای از سوی یک شعبه ارزی بانکی است که شما در آن حساب بانکی دارید و تایید می کند که معادل مبلغ یاد شده بر اساس نرخ دولتی در حساب شما وجود دارد.

 1. قبل از آنکه برای ویزای تحصیلی اقدام می‌نمایید اعتبار گذرنامه‌تان را چک کنید به شکلی که کل مدت زمان اقامت شما در کانادا را پوشش دهد.
 2. برای تحصیل در کانادا، ضروری است شما مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت دریافت کنید که بر اساس آن دانشجوی خارجی می‌تواند برای مدت محدودی در کانادا تحصیل کند.
 3. در مرحله بیومتریک که شامل عکس وانگشت نگاری می‌شود شما باید سفری به آنکارا یا استانبول داشته باشید و به VAC های سفارت کانادا در ترکیه مراجعه کنید تا پرونده شما در ترکیه بررسی و تصمیم گیری شود.
 4. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شما نیاز به مدرک زبان مورد انتظار آن موسسه آموزشی رادارید. مگر اینکه موسسه آموزشی در شرایط پذیرش خود، پذیرش به صورت مشروط و بدون مدرک زبان را در نظر گرفته باشد.
 5. در بحث تمکن مالی هر دانشجوی خارجی باید حداقل۱۰,۰۰۰ دلار کانادایی در هر سال برای اقامتش کنار بگذارد. به غیر از این باید استطاعت پرداخت شهریه دانشگاه هم احراز شود.
 6. اگر در خواست ویزای تحصیلی کانادا ارائه کردید و باریجکتی مواجه شدید، این امکان برای شما وجود دارد که با رفع دلایل ریجکتی مجدداً درخواست خود را ارائه دهید.
 7. اگر تمایل دارید ویزای تحصیلی‌تان را تمدید کنید، باید این کار را حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی‌تان انجام دهید.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

برای بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا این پرسش مطرح است که آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟ پاسخ مثبت است اما به شرط آنکه سایر شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا را فراهم کرده باشید. اگر شما فاقد مدرک زبان هستید ضروری است که در ابتدا از یک موسسه دانشگاهی معتبر کانادایی پذیرش تحصیلی مشروط بگیرید.
پذیرش مشروط متوجه شرایطی است که کالج یا دانشگاه مربوطه به دانشجو پذیرش تحصیلی اعطا می کند وانگهی به این شرط که دانشجو بتواند با رسیدن به سطح و یا مدرک زبان مدنظر آن موسسه آموزشی وارد دوره اصلی شود. این مهم یا از طریق حضور در دوره های زبان پیش نیاز در همان موسسه آموزشی انجام می شود و یا اینکه دانشجو موظف به شرکت در دوره های موسسات زبان همکار با دانشگاه یا کالج خواهد بود.

یک سوال رایج: ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشه ؟

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا شما حدود سه ماه باید در انتظار باشید. این زمان البته با در نظر گرفتن زمان لازم برای بیومتریک یا همان انگشت نگاری است. آنچنانکه وب سایت رسمی سفارت کانادا اعلام کرده فرآیند صدور ویزای متقاضیان ایرانی حدود یازده هفته به طول می کشد و پس از آن مدت زمانی هم برای انگشت نگاری باید در نظر گرفته شود و در مجموع این زمان به سه ماه می رسد.
در عین حال این زمان تخمینی با این پیش فرض در نظر گرفته شده که شما کلیه مدارک لازم برای تهیه ویزا همچون نامه پذیرش تحصیلی را آماده کرده اید و پرونده بدون رفت و برگشت جهت تکمیل نقص مدارک به سرانجام خود برسد.

اعتراض به ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

بنا به دلایلی چند این احتمال وجود دارد که با درخواست شما مبنی بر دریافت ویزای تحصیلی کانادا موافقت نشود. در این صورت نامه ای خطاب به شما نوشته می‌شود و علت یا علل ریجکت شدن شما اعلام می‌شود. برخی از دلایل شایع در این زمینه از این قرارند:
دوره تحصیلی که شما برای ادامه تحصیلی انتخاب کرده اید
عدم احراز تمکن مالی شما
هدف شما از تحصیل برای افسر مهاجرت قانع کننده نبوده و وی در مورد بازگشت شما به کشورتان قانع نشده باشد
اشتباه در بستن فایل ویزا و نقصی مدارک تحصیلی
برنامه تحصیلی که شما انتخاب کرده‌اید
با این حال اگر به هر دلیلی با ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا مواجه شدید می‌توانید در تماس با مشاورین اسمارت اپلای از راهنمایی آنها استفاده کنید.
مواردی که شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش می‌دهند:
ارائه مدرکی متقاعد کننده مبنی بر بازگشت مجدد به کشور
دریافت پذیرش از یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی معتبر
فاصله بین پایان تحصیلات و زمان دریافت ویزا زیاد نباشد
برخورداری از معدل بالا در سابقه تحصیلات
رشته‌ای که برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنید با تحصیلات و سوابق کاری گذشته شما در ارتباط باشد
گرفتن پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه

چه برای خانواده هایی که فرزندان خود را برای ادامه تحصیل راهی کانادا می کنند و چه برای افرادی که دوست دارند به همراه شریک زندگی و فرزندان خود تحصیل در کانادا را دنبال کنند، دریافت ویزا توسط اعضای خانواده از اهمیتی ویژه برخوردار است چنانکه یک دغدغه جدی برای متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا به شمار می رود.

با این حال دو شیوه برای دریافت ویزای همراه وجود دارد:

ویزای توریستی(Temporary Resident Visa): در این نوع ویزا که همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود، والدین دانش آموز و یا دانشجو می‌توانند یک ویرای توریستی کانادا به عنوان ویزای همراه دریافت کنند که برای ۶ ماه اعتبار دارد. در این نوع ویزا که به اختصار ویزای TRV نامیده می شود در صورتی که یکی از والدین دارای ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا باشند، فرزندان آنها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارایه نامه قبولی از مدارس ندارند و می توانند بدون مشکل درخواست ویزا نمایند.

ویزای اجازه کار(OPEN WORK PERMIT): اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده باشد یا با ویزای تحصیلی  در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار اقدام نماید. این ویزا به همسر متقاضی این اجازه را خواهد داد که به صورت تمام‌وقت و بدون نیاز به دریافت مجوز درکانادا، کار یا تحصیل کند. برای این نوع ویزا می‌توان همزمان با درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد و یا پس از پذیرش تحصیلی و استقرار یکی از زوجین در کانادا برای همسر وی اقدام درخواست ویزای اجازه کار داده شود.