ویزای تحصیلی کانادا

 • با شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر و یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل است. هرسال افراد زیادی به‌منظور تحصیل و یا کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. آمار بالای دانشجویان خارجی، کانادا را به سومین مقصد برتر تحصیلی در جهان تبدیل کرده است. اما بهتر بدانید که تحصیل در کانادا مسیر سهل و آسانی نیست. برای تحصیل در این کشور پیشرفته، شما باید حتماً مجوز تحصیلی (Study Permit) یا همان ویزای تحصیلی داشته باشید.

ویزای تحصیلی خودش یک پروسه طولانی است و شرایط و الزامات خودش را دارد. ولی نکته اینجاست که اگر موفق به اخذ آن بشوید، راه رسیدن به آرزوهایتان را هموار کردید.

اجازه بدهید خیلی ساده بگویم، ویزای تحصیلی کانادا به منزله شاه‌کلیدی است که کمک می‌کند تا به اهداف و آرزوهایی که سالها در سر داشتید، برسید. ما در این صفحه قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص ویزای تحصیلی کانادا، مزایای آن و راهکارهای دریافتش را ارائه کنیم.

توصیه می‌کنم در ادامه مطلب با ما باشید. مطمئن باشید به اطلاعات خوبی در این زمینه می‌رسید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا را می‌توانیم در کل به دو دسته: ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم کنیم. حالا تفاوت این دو مقوله چی هست، موضوعی است که در ادامه بحث می‌خواهیم به آنها اشاره کنیم.

ویزای دانش‌آموزی کانادا: همان‌طور که از نامش پیداست برای افراد زیر ۱۸ سال که قصد دارند در مدارس کانادا تحصیل کنند، صادر می‌شود. این روزها بسیاری از والدین بنا به دلایل مختلف ازجمله آشنا شدن فرزندانشان با فضای آموزشی در سطح بین‌المللی، آنها را برای تحصیل به کانادا می‌فرستند.

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا درکل به ۴ سطح تقسیم می‌شود.

 • آموزش مهدکودک و پیش‌دبستان
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش پس از دوره متوسطه (کالج‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات فنی و حرفه‌ای)

ویزای دانش‌آموزی کانادا این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد تا با خیال آسوده در کشوری که مهد برترین مدارس جهان است مشغول به تحصیل شوند.

اما دریافت این ویزا شرایط خاص خودش را دارد. نکته بسیار مهم در خصوص دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا این است که، دانش‌آموز باید همزمان با اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، حتماً یک قیم داشته باشد. قیم باید شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد و مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باشد.

گفتنی است که اکثر مدارس، پروسه انتخاب قیم را به درخواست دانش‌آموز، خودشان انجام می دهند.

پروسه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا نیز همانند پروسه ویزای دانشجویی است. یعنی والدین در ابتدا باید برای فرزند خود از یکی از مدارس کانادا پذیرش دریافت کرده و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنند.

نکته

 • با توجه به اینکه آموزش زبان انگلیسی بخشی از برنامه‌ها و فعالیت مدارس کانادا است، در ابتدای ورود، سطح زبان دانش آموزان ارزیابی می‌شود. دانش آموزان در کنار دروس مدارس، ملزم هستند در کلاس‌های فشرده زبان و مکالمه شرکت کنند. از  این‌رو، افراد زیر ۱۸ سال برای دریافت ویزای دانش‌آموزی، نیازی به مدرک زبان ندارند.
 • دانش‌آموزانی که در مدارس کانادا درس خواندند، پس از اتمام تحصیل برای ورود به دانشگاه نیازی به مدرک زبان ندارند.

ویزای دانشجویی کانادا: این ویزا نیز به افرادی صادر می‌شود که قصد دارند در مقاطع مختلف دانشگاهی تحصیل کنند.

یکی از شرایط اصلی و درواقع اولین گام برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت پذیرش از یکی از مؤسسات آموزش عالی و مورد تأیید کانادا (DLI) است.

متقاضی بعد از دریافت پذیرش می‌تواند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مطالعات نشان می دهد که، هر سال تعداد زیادی برای تحصیل عازم کانادا می شوند. سالانه قریب ۷۰۰ هزار دانشجو از کشور کانادا ویزای تحصیلی دریافت می‌کنند و در این کشور مشغول تحصیل می‌شوند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرایط و الزامات خودش را دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شرایط دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا می‌توانیم به: شرط سنی، دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس کانادا و اثبات تمکن مالی از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند اشاره کنیم.

اگر دانش‌آموزی در سن قانونی باشد، لازم است که برای او قیم تعیین شود. از نظر اداره مهاجرت کانادا، سن قانونی ۱۷ سال است. البته برخی از استانهای کانادا ازجمله آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان سن قانونی را ۱۸و استانهای دیگر ازجمله بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلندو لابرادور، قلمروشمالی کانادا، نوا اسکوشیا و یوکان سن قانونی را ۱۹ سال تعیین کرده اند.

قیم باید شرایط خاصی داشته باشد و معمولا از طرف مدرسه مشخص میشود. قیم نامه باید هم در کانادا و هم در ایران توسط یک محضر تایید شود.

شما می‌توانید با پر کردن فرم ارزیابی اسمارت اپلای ضمن آنکه از شرایط مدارس کانادا آشنا شوید از مشاوره همکاران ما در مورد تمامی شرایط و اقدامات لازم در پروسه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بهره مند شوید.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا

تحصیلات دانشگاهی در کانادا به سه مقطع اصلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می‌شود. البته مقاطع دیگر هم وجود دارند. به عنوان مثال می‌توانیم به دوره‌هایسرتیفیکت (Certificate)، دیپلما، Graduate Diploma و Graduate Diploma اشاره کنیم که علاوه بر دانشگاه در کالجها هم ارائه میشوند.

هر یک از این مقاطع شرایط و الزامات خاص خود را دارند.

یکی از شرایط اولیه برای تحصیل در دانشگاه ها و کالج‌ های کانادا داشتن پذیرش تحصیلی است.

مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا عبارت‌اند از: تمکن مالی، سطح زبان، سن متقاضی، مقطع تحصیلی موردنظر، گپ تحصیلی، سابقه سفرهای قبلی، میزان وابستگی به کشور مبدأ و ارائه دلایل منطقی و توجیه برای بازگشت به وطن.

 • گواهی تمکن مالی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری آفیسرهای پرونده تأثیر بگذارد. متقاضی با ارائه گواهی تمکن مالی این اطمینان را می‌دهد که از عهده هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی بر می‌آید. مبلغ موردنیاز برای تمکن مالی ویزای کانادا، باید شهریه یک سال دانشگاه و یک سال زندگی در کانادا را پوشش دهد.
 • در حال حاضر، هزینه زندگی سالانه در کانادا برای یک دانشجوی تنها ۱۰ هزار دلار کانادا برآورد شده است.
 • بالابودن سن و وجود وقفه تحصیلی هم از فاکتورهایی هستند که می توانند تاثیر منفی در پروسه ویزای تحصیلی داشته باشد.

طبق قانون دولت کانادا، معمولا محدودیت سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد ولی سن، فاکتور مهمی برای آفیسرهای مهاجرت است. به‌عنوان مثال، کسی که ۵۰ سال سن دارد به‌سختی می‌تواند آفیسر پرونده را توجیه کند و ویزای تحصیلی بگیرد.

شرایط سنی در مورد مقطع فوق‌لیسانس به این صورت است که فاصله زمانی بین اخذ مدرک کارشناسی و ورود به دوره ارشد نباید بیشتر از ۵ سال باشد.

 • فاصله تحصیلی در مقطع دکترا در کشور کانادا خیلی اهمیت ندارد. دانشجو با نشان دادن سوابق کاری مرتبط، پژوهش و سوابق تدریس می‌تواند در هر سنی که هست برای این مقطع اقدام کند.
 • و اما گپ تحصیلی، هرچه مدت‌زمان گپ تحصیلی بیشتر بشود، طبیعتاً احتمال فراموش‌شدن دروس مقطع قبل نیز بیشتر می‌شود. به عبارتی، هرچه گپ تحصیلی زیاد باشد، احتمال کاهش اعتبار علمی دانسته‌های یک فرد نیز بیشتر می‌شود. شاید همین می‌تواند یکی از دلایل اصلی حساسیت برخی از دانشگاه‌های خارجی به موضوع گپ تحصیلی باشد. برای توجیه گپ تحصیلی باید دلایل موجه و  محکم آورد تا آفیسر پرونده را قانع کرد. معمولا یکی از مرسوم ترین روشهای توجیه وقفه تحصیلی، ارائه سابقه کار است.
 • یکی از موارد بسیار مهم دیگر این است که، متقاضی باید سعی کند با ذکر دلایل منطقی به آفیسر پرونده اثبات کند که بعد از اتمام تحصیلاتش قصد دارد به کشور خودش برگردد. در واقع متقاضی باید بتواند وابستگی (عاطفی، مالی یا شغلی) خودش را به کشورش نشان بدهد و به آفیسر توضیح بدهد که چرا قصد دارد بعد از فارغ‌التحصیلی به کشورش برگردد.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

اسمارت اپلای

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

 • دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس معتبر در کانادا
 • ارائه مدارک بانکی برای اثبات تمکن مالی از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند (حداقل برای یک سال تحصیلی)
 • ارائه تعهدنامه محضری از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند
 • ارائه سوابق تحصیلی و ریزنمرات در صورت اشتغال به تحصیل در مدارس
 • ارائه معرفی‌نامه از سوی مدیر مدرسه‌ای که دانش‌آموز درحال حاضر مشغول به تحصیل است.
 • ارائه اظهارنامه قیم در کانادا و رضایت نامه پدر و مادر مبنی بر پذیرش قیم
 • گذرنامه و مدارک شناسایی
 • ترجمه شناسنامه
 • مدارک شناسایی فردی که تعهد داده مخارج دانش آموز را تامین کند.
 • فرمهای ویزا
 • ارائه نامه توجیحی (در این نامه باید هدف و دلایل تحصیل فرزند در کانادا توضیح داده شود.)
 • انجام انگشت‌نگاری. این پروسه برای دانش آموزان بالای ۱۴ سال الزامی است. البته انگشت‌نگاری بعد از دریافت معرفی‌نامه از سوی اداره مهاجرت کانادا انجام می‌شود.

نکته

اظهارنامه قیم برای دانش‌آموزانی است که زیر ۱۷ سال هستند.

انجام انگشت نگاری برای دانش آموزان بالای 14 سال الزامی است. البته این پروسه بعد از دریافت معرفی نامه از سوی اداره مهاجرت کانادا انجام میشود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

دریافت ویزای دانشگاهی کانادا مستلزم ارائه مدارک زیر است:

 • دریافت نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی معتبر در کانادا (DLI)
 • ارائه استادی پلن کانادا
 • اسکن صفحات پاسپورت متقاضی و همراهان (فقط صفحه اول و صفحاتی که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند.)
 • اسکن صفحات پاسپورت قدیمی (فقط صفحه اول و صفحاتی که مهر ویزا دارند.)
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت (آقایان)
 • مدرک زبان
 • مدارک تمکن مالی (شامل نامه تمکن مالی از بانک و سایر مدارک)
 • فرمهای درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارکی که وابستگی عاطفی، مالی یا شغلی فرد به کشورش را اثبات میکنند.
 • انجام انگشت‌نگاری. این پروسه برای متقاضیان ویزای دانشجویی کانادا الزامی است.  البته اینکار بعد از دریافت معرفی‌نامه انگشت‌نگاری، از سوی اداره مهاجرت کانادا انجام می‌شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا شامل مراحلی است که اگر به‌درستی و هدفمند طی بشود، مسلماً به نتیجه دلخواه می‌رسد. مشاورین تحصیلی اسمارت اپلای با تجربه بسیاری که در اعزام دانشجو به کانادا دارند از ابتدای امر و انتخاب شهر و دانشگاه تا پایان راه و اعزام دانش آموز و دانشجو در کنار شما خواهند بود. و اما مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست.

مرحله اول: انتخاب رشته، کالج یا دانشگاه موردنظر

همان‌طور که می‌دانید، اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی، گرفتن پذیرش از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌ های کانادا است. جستجوی مستقیم کالج و دانشگاه‌های کانادا از طریق گوگل، کار خسته‌کننده و اغلب بدون نتیجه است. این کار رو به ما بسپارید.

برای پیدا کردن دانشگاه یا کالج، ابتدا وارد اسمارت سرچ (وب‌سایت هوشمند اسمارت اپلای) بشوید، شرایط خود را وارد کنید و درنهایت دکمه جستجوی هوشمند را کلیک کنید.

ما به توجه به شرایطی که دارید، لیست یک سری از دانشگاه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید بررسی کنید و موارد دلخواه را انتخاب کنید.

مرحله دوم: بررسی رشته های موردنظر با کارشناسان

این مرحله شامل جلسه مشاوره است. کارشناسان مجرب مجموعه اسمارت اپلای با تخصصی که در این حوزه دارند به شما کمک می‌کنند تا با توجه به شرایطی که دارید، رشته و گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

مرحله سوم: ترجمه و ارائه مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش

همکاران ما برای تکمیل پرونده پذیرش شما، به یک سری مدارک ازجمله ترجمه مدرک تحصیلی، ریزنمرات، رزومه تحصیلی، نمرات زبان ترجمه کارت پایان خدمت (آقایان) و… نیاز دارند.

در این مرحله، مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی با توجه به رشته و دانشگاه به شما اعلام می‌شود. شما باید آنها را آماده و ارسال کنید تا ما به‌واسطه نماینده رسمی دانشگاه‌ها، آنها را به دانشگاه مقصد ارسال کنیم.

مرحله چهارم: درخواست ویزای تحصیلی

پس از اخذ پذیرش، شما باید با راهنمایی کارشناسان ما، مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید.

پرونده ویزای تحصیلی شما توسط ما به اداره مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. در این مرحله باید صبوری کنید و منتظر جواب باشید.

 1. قبل از آنکه برای ویزای تحصیلی اقدام می‌نمایید اعتبار گذرنامه‌تان را چک کنید به شکلی که کل مدت زمان اقامت شما در کانادا را پوشش دهد. حداکثر مدت زمان ویزا، تا تاریخ انقضای پاسپورت متقاضی خواهد بود.
 2. برای تحصیل در کانادا، ضروری است شما مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت دریافت کنید که بر اساس آن دانشجوی خارجی می‌تواند برای مدت محدودی در کانادا تحصیل کند.
 3. در مرحله بیومتریک که شامل عکس و انگشت نگاری می‌شود شما باید سفری به یکی از کشورهای هسایه داشته باشید و به  VAC های سفارت کانادا در آن کشور همسایه مراجعه کنید. پرونده تحصیلی ایرانیان درحال حاضر در کشور ترکیه بررسی و تصمیم گیری شود.
 4. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شما نیاز به مدرک زبان مورد انتظار آن موسسه آموزشی را دارید. مگر اینکه موسسه آموزشی در شرایط پذیرش خود، پذیرش به صورت مشروط و بدون مدرک زبان را در نظر گرفته باشد.
 5. در بحث تمکن مالی هر دانشجوی خارجی باید حداقل۱۰,۰۰۰ دلار کانادایی در هر سال برای اقامتش کنار بگذارد. به غیر از این باید استطاعت پرداخت شهریه دانشگاه هم احراز شود.
 6. اگر در خواست ویزای تحصیلی کانادا ارائه کردید و باریجکتی مواجه شدید، این امکان برای شما وجود دارد که با رفع دلایل ریجکتی مجدداً درخواست خود را ارائه دهید. بنابراین ریجکت شدن، نکته منفی محسوب نمیشود و شانس شما در دریافت ویزاهای بعدی را هم کاهش نخواهد داد.
 7. اگر تمایل دارید استادی پرمیت خود را در کانادا تمدید کنید، ترجیحا باید این کار را حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی‌تان انجام دهید.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، درحال حاضر ۲۳۵ دلار کانادا است. این هزینه شامل ۸۵ برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰ دلار برای بررسی پرونده متقاضی است.

نکته

 • اگر متقاضی در ۱۰ سال گذشته انگشت‌نگاری شده باشد، نیاز به انجام انگشت‌نگاری مجدد و پرداخت هزینه انگشت‌نگاری ندارد. (مثلا اگر فردی در ۱۰ سال گذشته برای گرفتن ویزای توریستی کانادا اقدام کرده و انگشت‌نگاری انجام داده و الان قصد دارد برای ویزای تحصیلی اقدام کند، نیازی به انجام انگشت‌نگاری مجدد و پرداخت هزینه ندارد.)
 • تمامی هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و غیرقابل‌برگشت است.

 

 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برخی اوقات پیش می‌آید که فرد مجبور می‌شود در مدت‌زمانی که به تحصیل در کانادا مشغول است، استادی پرمیت خود را تمدید کند. این شرایط ممکن است به دلیل تکمیل تحصیلات یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر انجام شود.

برای تمدید ویزای تحصیلي کانادا یک سری شرایط و نکات وجود دارد که باید رعایت بشود.

 • اداره مهاجرت کانادا هنگام صدور استادی پرمیت اولیه، یک سری شرایط و محدودیت‌هایی از قبیل اجازه کار و حداکثر ساعت مجاز برای فعالیت‌های شغلی در طول هفته را برای متقاضی در نظر می‌گیرد. دانشجو در حین اقامت باید حتماً شرایط و محدودیت‌های مشخص‌شده را رعایت کند و تخلف نکند.
 • بهتر است قبل از اتمام تاریخ انقضای استادی پرمیت، نسبت به تمدید آن اقدام کنید. بهترین زمان برای تمدید استادی پرمیت، حداکثر ۳۰ روز قبل از انقضای تاریخ آن است.
 • برای تمدید استادی پرمیت، نیاز به ارائه مجدد یک سری مدارک ازجمله اثبات مجدد تمکن مالی است.
 • از بین مدارک بسیار مهم برای تمدید استادی پرمیت، میتوانیم به یک نامه یا تاییدیه از طرف مدرسه یا دانشگاه اشاره کنیم که در آن ذکر شده که این فرد چه مقدار از تحصیلاتش به باقی مانده و چه موقع به اتمام خواهد رسید.
 • در مدت‌زمانی که به درخواست تمدید استادی پرمیت رسیدگی می‌شود، فرد در شرایط و وضعیتی به نام ” وضعیت ضمنی Implied Status” به سر می‌برد. در این شرایط فرد می‌تواند با رعایت نکاتی که در استادی پرمیت قبلش وجود داشت، به تحصیل ادامه دهد. فقط در این مدت باید حتماً کپی از مدارکی که برای تمدید استادی پرمیت خود اقدام کرده، همراه داشته باشد.
 • در بدترین شرایط، فرد میتواند حداکثر تا سه ماه بعد از انقضای استادی پرمیت، نسبت به زنده کردن وضعیت اقامت خود، که اصطلاحا Restoration of Status گفته میشود، اقدم کند. در این شرایط بعد از انقضای استادی پرمیت، فرد حق تحصیل و کار ندارد. فقط میتواند به عنوان ویزیتور در کانادا بماند تا استادی پرمیت جدیدش صادر بشود. بعد از آن میتواند به تحصیل و یا کار ادامه بدهد.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

اما ریجکت شدن یا رد شدن ویزای تحصیلی چیست؟ برخی مواقع پیش می‌آید که یک فرد با توجه به اینکه شانسی بالایی باری دریافت ویزای تحصیلی دارد، اما درخواست ویزای تحصیلي او ریجکت یا رد می‌شود. خب علت چیست؟

نکته بسیار مهم این است که بر اساس بند ۲۱۶ (۱) از قانون مهاجرت کانادا، برای اینکه فردی موفق به دریافت استادی پرمیت بشود باید آفیسر را قانع کند که در پایان زمان تحصیلاتش، خاک کانادا را ترک خواهد کرد.

از جمله دلایل ریجیکت شدن ویزای تحصیلي کانادا میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عدم اثبات تمکن مالی کافی برای تحصیل در کانادا
 • ناقص بودن مدارک و پرونده ارسال شده
 • داشتن سوءپیشینه
 • قانع نشدن آفیسر پرونده از هدف سفر دانشجو به کانادا (یعنی آفیسر از منطق دانشجو برای تحصیل در کانادا قانع نشده است.)
 • عدم اثبات وابستگی عاطفی، مالی یا شغلی دانشجو به کشور مبدا

نکته

یکی از عوامل اصلی ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا، ارائه اطلاعات نادرست از سوی متقاضیان تحصیل است.

کمترین میزان ریجکت شدن به ترتیب به مقاطع: دکترا (۱۱ درصد)، دبیرستان: (۲۰ درصد)، ابتدایی (۲۰ درصد)، دوره‌های فنی و حرفه‌ای (۱ درصد)، و دوره‌های زبان (۳۱ درصد) اختصاص دارد.

مواردی که احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلي کانادا را کاهش می‌دهند:

 • ارائه مدرک متقاعدکننده مبنی بر بازگشت مجدد به کشور مثل اثبات وابستگی عاطفی، مالی یا شغلی به کشور
 • دریافت پذیرش از یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی معتبر
 • کم بودن گپ تحصیلی یا توجیه مناسب گپ تحصیلی
 • داشتن رزومه آکادمیک قوی (هر چه رزومه تحصیلی دانشجو قوی باشد، آفیسر بیشتر متقاعدخواهد شد که هدف از سفر، صرفا تحصیل است)
 • مرتبط بودن رشته‌ی تحصیلی با تحصیلات و سوابق کاری گذشته (به شکلی که ادامه تحصیل در کانادا و بازگشت به کشور مبدا، توجیه پذیر باشد.)
 • گرفتن پذیرش در مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کارشناسی ارشد و یا دکترا
 • نوشتن یک استادی پلن قوی. خیلی از مواردی که باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی دانشجو میشود، ازجمله متقاعد نشدن آفیسر پرونده از هدف سفر دانشجو را میتوان با نوشتن یک استادی پلن قوی و توجیه دلایل سفر، برطرف کرد.

احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلی، بسته به شرایطی که هر فرد دارد متفاوت است ولی درکل موردی است که ممکن است برای هر فردی رخ بدهد.

توصیه میکنیم، برای کاهش ریسک و احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلی خود، با کارشناسان ما در مجموعه اسنارت اپلای در ارتباط باشید و از راهنمایی آنها استفاده کنید.

 

ویزای همراه کانادا

یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا امکان دریافت ویزای همراه تحصیلی است. ویزای همراه، همان‌طور که از نامش پیداست به همراهان شخصی که ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا را دارد، اعطا می‌شود.

ویزای همراه تحصیلي در کانادا را می‌توانیم به دو شاخه، ویزای همراه دانش‌آموزی و ویزای همراه دانشجویی تقسیم کنیم. ویزای همراه دانش‌آموزی همان‌طور که از نامش پیداست به همراه (یکی از والدین) دانش‌آموز و ویزای همراه دانشجویی به همراه یا همراهان دانشجو اعطا می‌شود.

منظور از همراهان دانشجو، همسر یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۲ سال است.

ویزای تحصیل کانادا + ویزای همراه دانش‌آموزی

والدینی که فرزند خود را برای ادامه تحصیل به کانادا می‌فرستند، اگر فرزندشان زیر سن قانونی باشد، باید حتماً در کانادا برای فرزند خود قیم تعیین کنند یا یکی از آنها به‌عنوان قیم فرزند را در این سفر همراهی کند.

از نظر اداره مهاجرت کانادا، سن قانونی ۱۷ سال است. البته برخی از استانهای کانادا ازجمله آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان سن قانونی را ۱۸و استانهای دیگر ازجمله بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلندو لابرادور، قلمروشمالی کانادا، نوا اسکوشیا و یوکان سن قانونی را ۱۹ سال تعیین کرده اند.

به همین دلیل است که دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا، می‌تواند دغدغه والدینی باشد که قصد دارند فرندشان را در این سفر همراهی کنند.

ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا (فردی که دانش‌آموز را به‌عنوان قیم همراهی می‌کند.) درواقع همان ویزای توریستی است. ویزای توریستی در کانادا اعتبار ۵ ساله دارد یا اعتبارش تا زمان انقضای پاسپورت است.

یعنی اگر اعتبار پاسپورت زودتر از  ۵ سال باشد، ویزایی که صادر می‌شود تا زمان انقضای پاسپورت است.

پدر یا مادر با هر بار سفر به کانادا (به‌عنوان توریست) می‌توانند ۶ ماه در کانادا بمانند و سپس می‌تواند نسبت به تمدید ویزای توریست اقدام کند. حتی می‌تواند وقتی وارد خاک کانادا شد، به فیسر مرزی توضیح بدهد که هدفش از این سفر همراهی فرزندش است.

برخی مواقع پیش میاید که افسر مرز با شنیدن توضیحات همراه دانش‌آموز، تاریخی را که برای اقامت همراه تعیین می‌کند بیشتر از ۶ ماه در نظر می‌گیرد یعنی اجازه می‌دهد که همراه بیشتر از ۶ ماه در کانادا بماند.

در غیر این صورت همراه می‌تواند ویزای توریستی را در داخل خاک کانادا تمدید کند یا اگر بنا به هر دلایلی با درخواست تمدید ویزا موافقت نشد، مجبور می‌شود کانادا را تر ک کند و مجدداً وارد خاک کانادا بشود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا

این مدارک بسیار مشابه مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی کانادا است. به عبارتی فرم‌هایی که باید تکمیل شوند همان فرم‌های درخواست ویزای توریستی و مدارک همان مدارک هستند با این تفاوت که یک سری مدارک تکمیلی و اضافی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم باید ارائه شوند.

ارائه نامه پذیرش فرزند از یکی از مدارس کانادا

گواهی تمکن مالی ارائه شده توسط والدین (تمکن مالی باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند هم هزینه تحصیل دانش‌آموز و هم هزینه اقامت همراه دانش‌آموز را پوشش بدهد.)

نکته

 • ویزای همراه دانش‌آموزی برای والدینی صادر می‌شود که اولاً فرزند آنها به سن قانونی نرسیده و ثانیاً از یکی از مدارس ابتدایی یا دبیرستان در کانادا برای فرزند خود پذیرش دریافت کرده اند.
 • نکته بسیار مهم این است که دارندگان ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا، حق کار و تحصیل در دوره‌های بالای ۶ ماه را ندارند. اگر همراه دانش‌آموز، قصد کار داشته باشد باید حتماً در داخل خاک کانادا، از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر (پیشنهاد شغلی) دریافت کنند و نسبت به دریافت مجوز کار اقدام کنند.
 • دریافت اقامت دائم به‌طور مستقیم از طریق تحصیل فرزند در کانادا امکان‌پذیر نیست.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

اداره مهاجرت کانادا سیاست‌های مهاجرتی سخاوتمندانه‌ای دارد و همین امر باعث شده این کشور، شرایطی را فراهم کند تا دانشجویان خارجی بتوانند همسر یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۲ سال خود را به همراه خود به کانادا ببرند.

ویزای همراه دانشجویی کانادا را می‌توانیم به دو گروه: ویزای همسر دانشجو و ویزای فرزندان دانشجو تقسیم کنیم.

ویزای همسر دانشجو

نکته‌ای که کانادا را از کشورهای دیگر متمایز می‌کند، امکان اشتغال به کار تمام‌وقت  همسر دانشجویان خارجی است. اگر یک دانشجو به همراه همسرش به کانادا برود، به همسر نیز ویزای کار آزاد (Open Work Permit) داده می‌شود.

در چنین شرایطی، همسر دانشجو می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت و بدون محدودیت ازلحاظ محل کار، نوع کار و کارفرما مشغول به کار بشود. این شرایط می‌تواند موقعیت خوبی را برای خانواده دانشجو فراهم کند و هم فرصتی است برای کسب تجریه کانادایی.

یعنی اگر خانواده قصد دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشند، تجربه کانادایی همسر میتواند امتیاز مثبتی برای دریافت اقامت دائم باشد.

برای دریافت ویزای همسر دانشجو، به مدارک زیر نیاز است.

گذرنامه با اعتبار برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا

تاریخچه سفر (صفحات پاسپورت های فعلی و قبلی که حاوی مهر ورود و خروج و ویزا دارند.)

ترجمه رسمی سند ازدواج با مهر تأیید دادگستری

ترجمه مدارک هویتی همسر

فرمهای تکمیل‌شده ویزا

اثبات تمکن مالی

دو قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید

سایر مدارک تحصیلی یا کاری که شانس دریافت ویزا را بالا میبرند، ازجمله مدرک زبان همسر

ویزای فرزند دانشجو

یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا می‌تواند فرزندان زیر ۲۲ سال خودش را همراه خود به کانادا ببرد.

ویزای فرزند دانشجو می‌تواند به‌صورت ویزای توریستی باشد. اگر فرزند دانشجو زیر سن قانونی باشد با همان ویزای توریستی می‌تواند در مقاطع، پیش‌دبستان، دبستان و دبیرستان در کانادا مشغول به تحصیل بشود.

بنابراین فرزندان زیر سن قانونی برای تحصیل در کانادا نیازی به استادی پرمیت ندارند. اما بااین‌وجود بسیاری ترجیح می‌دهند فرزندانشان با استادی پرمیت در کانادا درس بخوانند.

البته ناگفته نماند که برای دریافت استادی پرمیت، هم می‌توان در کشور مبدأ اقدام کرد و هم می‌توان بعد از ورود به خاک کانادا این کار را انجام داد.

اما به‌محض اینکه فرزند دانشجو به سن قانونی میرسد، یا ویزای توریستی نمی‌تواند در کانادا درس بخواند و حتماً باید برای دریافت استادی پرمیت اقدام بکند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای فرزندان دانشجو رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

برای دریافت ویزای فرزند دانشجو ارائه مدرک زیر الزامی است.

گذرنامه با اعتبار برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا

تاریخچه سفر (صفحات پاسپورت های فعلی و قبلی که حاوی مهر ورود و خروج و ویزا دارند.)

ترجمه مدارک هویتی فرزندان و هر دو والد

فرمهای تکمیل‌شده ویزا

اثبات تمکن مالی از سوی والدین

دو قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید

مدرک اثبات رضایت والدی که در این سفر فرزندش را همراهی نمی‌کند. (این در صورتی است که فقط یکی از والدین همراه فرزند است.)

نکته

 • فرزندانی که به سن قانونی نرسیدند، می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به‌صورت رایگان تحصیل کنند.
 • فرزندانی که به سن قانونی رسیدند و با ویزای توریستی به کانادا آمدند نمی‌توانند با ویزای توریستی در کانادا درس بخوانند و باید حتماً استادی پرمیت دریافت کنند.
 • فرزند زیر ۲۲ سال و مجرد، به عنوان فرند وابسته محسوب می‌شود. فرزند بالای ۲۲ سال درصورتی‌که ازنظر مالی، جسمی، روحی و روانی، کم‌توان یا ناتوان باشد، وابسته محسوب می‌شود.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا مزایای زیادی را به همراه دارد که در این قسمت برخی از آنها را برای شما لیست کردیم.

 • امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا

اکثر دانشگاه‌های دنیا، در رتبه‌بندی‌های جهانی، رتبه‌های بالایی دارند. تحصیل در کانادا فرصت خوبی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان با رنکینگ بالا است.

 • زندگی در محیط چندزبانه و چند فرهنگی

کانادا یک کشور مهاجرپذیر است. تنوع قومی و فرهنگی حاکم در این کشور، شانس زندگی در یک جامعه چند فرهنگی و آشنا شدن با رسوم و فرهنگ کشورهایی مختلف را فراهم می‌کند.

 • پایین بودن نسبی شهریه دانشگاه‌ها و هزینه زندگی در کانادا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا در مقایسه به برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان ازجمله آمریکا، انگلیس و استرالیا کمتر است. هرچند این هزینه‌ها در هر استان، شهر و دانشگاه می‌تواند متفاوت و متغیر باشد.

 • امکان کار در حین تحصیل

دانشجوهای خارجی تمام وقت که در مقاطع پس از دبیرستان در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند از فرصت کار دانشجویی در این کشور استفاده کرده و تا حدودی هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش بدهند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل، ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه و در ایام تعطیلات بین ترم یا تابستان، به صورت تمام وقت کار کنند.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا به دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه ها وموسسات معتبرآموزشی واجد شرایط ( DLI ) این اجازه را می دهد با توجه به مدت دوره تحصیل خود حداکثر تا سه سال بعد از اتمام تحصیل، در این کشور بمانند و کار کنند.

کانادا مسیر را برای دریافت اقامت دائم دانشجویان خارجی هموار کرده است. دولت کانادا ترجیح می‌دهد افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند و سابقه کار کانادایی دارند، بتوانند با روش‌های قانونی، اقامت دائم دریافت کنند.

 • استفاده از فرصت ویزای همراه

یک دانشجو میتواند همسر، شریک زندگی یا فرزندان خود را هم به کانادا ببرد. فرزندان دانشجو میتوانند در کانادا مشغول به تحصیل بشوند. اگر یک دانشجو به همراه همسرش به کانادا برود، به همسر نیز ویزای کار آزاد (Open Work Permit) داده می‌شود. در چنین شرایطی، همسر دانشجو می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت و بدون محدودیت ازلحاظ محل کار، نوع کار و کارفرما مشغول به کار بشود.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد ؟

مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا به فاکتورهای مختلفی ازقبیل، شلوغ بودن سفارت، کشور مبدا، تکمیل بودن پرونده و …. بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مدت‌زمان دقیق صدور ویزای تحصیلي کانادا، هم میتوانید به این لینک مراجعه کنید و  هم میتوانید با مشاوران اسمارت اپلای تماس برقرار نمایید.

ویزای تحصیلی کانادا و سوالات رایج

شرط سنی (حداقل ۴ سال)، دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس کانادا و اثبات تمکن مالی از سوی والدین

داشتن تمکن مالی، سطح زبان، سن متقاضی، مقطع تحصیلی موردنظر، گپ تحصیلی، سابقه سفرهای قبلی، میزان وابستگی به کشور مبدأ و ارائه دلایل منطقی و توجیه برای بازگشت به وطن

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، حدوداً ۲۴۰ دلار کانادا است. ۸۵ تا ۹۰ دلار برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰ دلار برای بررسی پرونده

بله. تقریباً ۳۰ درصد از ویزاهای تحصیلی بنا به دلایل مختلف ازجمله نداشتن تمکن مالی، ناقص بودن مدارک و پرونده، بالابودن سن و گپ تحصیلی ریجکت می‌شوند.

همراهان دانشجو در طول این مدت اجازه دارند در کشور کانادا بدون محدودیت، به کار و تحصیل مشغول شوند.

خیر. هزینه‌های پرداخت‌شده حتی در صورت ریجکت شدن نیز مرجوع نمی‌شود.