ویزای تحصیلی کانادا

 • با شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر و یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل است. هرسال افراد زیادی به‌منظور تحصیل و یا کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. آمار بالای دانشجویان خارجی، کانادا را به سومین مقصد برتر تحصیلی در جهان تبدیل کرده است. اما بهتر بدانید که تحصیل در کانادا مسیر سهل و آسانی نیست. برای تحصیل در این کشور پیشرفته، شما باید حتماً مجوز تحصیلی (Study Permit) یا همان ویزای تحصیلی داشته باشید.

ویزای تحصیلی خودش یک پروسه طولانی است و شرایط و الزامات خودش را دارد. ولی نکته اینجاست که اگر موفق به اخذ آن بشوید، راه رسیدن به آرزوهایتان را هموار کردید.

اجازه بدهید خیلی ساده بگم، ویزای تحصیلی کانادا به منزله شاه‌کلیدی است که کمک می‌کند تا به اهداف و آرزوهایی که سالها در سر داشتید، برسید. ما در این صفحه قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص ویزای تحصیلی کانادا، مزایای آن و راهکارهایی دریافتش را ارائه کنیم.

توصیه می‌کنم در ادامه مطلب با ما باشید. مطمئن باشید به اطلاعات خوبی تو این زمینه می‌رسید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا را می‌توانیم در کل به دو دسته: ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم کنیم. حالا تفاوت این دو مقوله چی هست، موضوعی است که در ادامه بحث می‌خواهیم به آنها اشاره کنیم.

ویزای دانش‌آموزی کانادا: همان‌طور که از نامش پیداست برای افراد زیر ۱۸ سال که قصد دارند در مدارس کانادا تحصیل کنند، صادر می‌شود. این روزها بسیاری از والدین بنا به دلایل مختلف ازجمله: آشنا شدن فرزندانشان با فضای آموزشی در سطح بین‌المللی، آنها را برای تحصیل به کانادا می‌فرستند.

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا درکل به ۴ سطح تقسیم می‌شود.

 • آموزش مهدکودک و پیش‌دبستان
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش پس از دوره متوسطه (کالج‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات فنی و حرفه‌ای)

ویزای دانش‌آموزی کانادا این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد تا با خیال آسوده در کشوری که مهد برترین مدارس جهان است مشغول به تحصیل شوند.

اما دریافت این ویزا شرایط خاص خودش را دارد. نکته بسیار مهم در خصوص دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا این است که، دانش‌آموز باید قبل از اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، حتماً یک قیم داشته باشد. قیم باید شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد و مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باشد.

پروسه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا نیز همانند پروسه ویزای دانشجویی است. یعنی والدین در ابتدا باید برای فرزند خود از یکی از  مدارس کانادا پذیرش دریافت کرده سپس اقدام به تکمیل فرم و مدارک لازم کنند.

نکته

 • با توجه به اینکه آموزش زبان انگلیسی بخشی از برنامه‌ها و فعالیت مدارس کانادا است، در ابتدای ورود، سطح زبان دانش آموزان ارزیابی می‌شود. دانش آموزان در کنار دروس مدارس، ملزم هستند در کلاس‌های فشرده زبان و مکالمه شرکت کنند. از  این‌رو، افراد زیر ۱۸ سال برای دریافت ویزای دانش‌آموزی، نیازی به مدرک زبان ندارند.
 • دانش‌آموزانی که در مدارس کانادا درس خواندند، پس از اتمام تحصیل برای ورود به دانشگاه نیازی به مدرک زبان ندارند.

ویزای دانشجویی کانادا: این ویزا نیز به افرادی صادر می‌شود که قصد دارند در مقاطع مختلف دانشگاهی تحصیل کنند.

یکی از شرایط اصلی و درواقع اولین گام برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت پذیرش از یکی از مؤسسات آموزش عالی و مورد تأیید کانادا (DIL) است.

متقاضی بعد از دریافت پذیرش می‌تواند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مطالعات نشان می دهد که، هر سال تعداد زیادی برای تحصیل عازم کانادا می شوند. سالانه قریب ۷۰۰ هزار دانشجو از کشور کانادا ویزای تحصیلی دریافت می‌کنند و در این کشور مشغول تحصیل می‌شوند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرایط و الزامات خودش را دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شرایط دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا می‌توانیم به: شرط سنی (حداقل ۴ سال)، دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس کانادا و اثبات تمکن مالی از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند اشاره کنیم.

شما می‌توانید با پر کردن فرم ارزیابی اسمارت اپلای ضمن آنکه از شرایط مدارس کانادا آشنا شوید از مشاوره همکاران ما در مورد تمامی شرایط و اقدامات لازم در پروسه اخذ ویزای دانش آموزی کانادا بهره مند شوید.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا

تحصیلات دانشگاهی در کانادا به سه مقطع: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می‌شود. هر یک از این مقاطع شرایط و الزامات خاص خود را دارند.

یکی از شرایط اولیه برای تحصیل در دانشگاه ها و کالج‌ های کانادا داشتن پذیرش تحصیلی است.

مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا عبارت‌اند از: تمکن مالی، سطح زبان، سن متقاضی، مقطع تحصیلی موردنظر، گپ تحصیلی، سابقه سفرهای قبلی، میزان وابستگی به کشور مبدأ و ارائه دلایل منطقی و توجیه برای بازگشت به وطن.

 • گواهی تمکن مالی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری آفیسرهای پرونده تأثیر بگذارد. متقاضی با ارائه گواهی تمکن مالی این اطمینان را می‌دهد که از عهده هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی بر می‌آید. مبلغ موردنیاز برای تمکن مالی ویزای کانادا، برای هر فرد سالانه ۱۳ هزار دلار کانادا مشخص شده است.
 • بالابودن سن و وجود وقفه تحصیلی هم از فاکتورهایی هستند که می توانند تاثیر منفی در پروسه ویزای تحصیلی داشته باشد.

طبق قانون دولت کانادا، هیچ محدودیت سنی برای اخذ یزای تحصیلی در مقطع کارشناسی وجود ندارد ولی این فاکتور برای آفیسرهای مهاجرت مهم است و آن را در نظر می‌گیرند. به‌عنوان مثال، کسی که ۵۰ سال سن دارد به‌سختی می‌تواند آفیسر پرونده را توجیه کند و ویزای تحصیلی بگیرد.

شرایط سنی در مورد مقطع فوق‌لیسانس به این صورت است که فاصله زمانی بین اخذ مدرک کارشناسی و ورود به دوره ارشد نباید بیشتر از ۵ سال باشد.

 • فاصله تحصیلی در مقطع دکترا در کشور کانادا خیلی اهمیت ندارد. دانشجو با نشان دادن سوابق کاری مرتبط، پژوهش و سوابق تدریس می‌تواند در هر سنی که هست برای این مقطع اقدام کند.
 • و اما گپ تحصیلی، هرچه مدت‌زمان گپ تحصیلی بیشتر بشود، طبیعتاً احتمال فراموش‌شدن دروس مقطع قبل نیز بیشتر می‌شود. به عبارتی، هرچه گپ تحصیلی زیاد باشد، احتمال کاهش اعتبار علمی دانسته‌های یک فرد نیز بیشتر می‌شود. شاید همین می‌تواند یکی از دلایل اصلی حساسیت برخی از دانشگاه‌های خارجی به موضوع گپ تحصیلی باشد. برای توجیه گپ تحصیلی باید دلایل موجه و  محکم آورد تا آفسر پرونده را قانع کرد.
 • یکی از موارد بسیار مهم دیگر این است که، متقاضی باید سعی کند با ذکر دلایل منطقی به آفیسر پرونده اثبات کند که بعد از اتمام تحصیلاتش قصد دارد به کشور خودش برگردد.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

حذف

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

 • دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارسی که مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا هستند.
 • ارائه مدارک بانکی برای اثبات تمکن مالی از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند (حداقل برای یک سال تحصیلی)
 • ارائه سوابق تحصیلی و ریزنمرات در صورت اشتغال به تحصیل در مدارس
 • ارائه معرفی‌نامه از سوی مدیر مدرسه‌ای که دانش‌آموز درحال حاضر مشغول به تحصیل است.
 • داشتن قیم یا سرپرست قانونی در کشور کانادا (گفتنی است که این فرد باید مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باشد.)

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

دریافت ویزای دانشگاهی کانادا مستلزم یک سری شرایط و ارائه مدارک است.

 • دریافت نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کانادا
 • ارائه مدرک شناسایی، هویتی و تحصیلی معتبر
 • ارائه استادی پلن کانادا
 • اسکن صفحات پاسپورت متقاضی و همراهان (فقط صفحه اول و صفحاتی که مهر ویزا دارند.)
 • اسکن صفحات پاسپورت قدیمی (فقط صفحه اول و صفحاتی که مهر ویزا دارند.)
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت (آقایان)
 • ارائه مدرک زبان
 • نامه تمکن مالی
 • فرم درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه مسافرتی

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا شامل مراحلی است که اگر به‌درستی و هدفمند طی بشود، مسلماً به نتیجه دلخواه می‌رسد. مشاورین تحصیلی اسمارت اپلای با تجربه بسیاری که در اعزام دانشجو به کانادا دارند از ابتدای امر و انتخاب شهر و دانشگاه تا پایان راه و اعزام دانش آموز و دانشجو در کنار شما خواهند بود. و اما مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست.

مرحله اول: انتخاب رشته، کالج یا دانشگاه موردنظر

همان‌طور که می‌دانید، اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی، گرفتن پذیرش از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌ های کانادا است. جستجوی مستقیم کالج و دانشگاه‌های کانادا از طریق گوگل، کار خسته‌کننده و اغلب بدون نتیجه است. این کار رو به ما بسپارید.

برای پیدا کردن دانشگاه یا کالج، ابتدا وارد اسمارت سرچ (وب‌سایت هوشمند اسمارت اپلای) بشوید، شرایط خود را وارد کنید و درنهایت دکمه جستجوی هوشمند را کلیک کنید.

ما به توجه به شرایطی که دارید، لیست یک سری از دانشگاه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید بررسی کنید و موارد دلخواه را انتخاب کنید.

مرحله دوم: بررسی رشته های موردنظر با کارشناسان

این مرحله شامل جلسه مشاوره است. کارشناسان مجرب مجموعه اسمارت اپلای با تخصصی که در این حوزه دارند به شما کمک می‌کنند تا با توجه به شرایطی که دارید، رشته و گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

مرحله سوم” ترجمه و ارائه مدارک موردنیاز

همکاران ما برای تکمیل پرونده شما به ترجمه یک سری اسناد ازجمله، مدرک تحصیلی، ریزنمرات، ترجمه کارت پایان خدمت (آقایان) و… نیاز دارند. در این مرحله، مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی به شما اعلام می‌شود. شما باید آنها را آماده و ارسال کنید تا ما به‌واسطه نماینده رسمی دانشگاه‌ها، آنها را به دانشگاه مقصد ارسال کنیم.

مرحله چهارم: دریافت ویزای تحصیلی

در این مرحله، تمامی مدارک لازم برای ویزا از طریق مجموعه ما به دانشگاه یا کالج منتخب شما ارسال می‌شود. در این مرحله باید صبوری کنید و منتظر جواب باشید.

 1. قبل از آنکه برای ویزای تحصیلی اقدام می‌نمایید اعتبار گذرنامه‌تان را چک کنید به شکلی که کل مدت زمان اقامت شما در کانادا را پوشش دهد.
 2. برای تحصیل در کانادا، ضروری است شما مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت دریافت کنید که بر اساس آن دانشجوی خارجی می‌تواند برای مدت محدودی در کانادا تحصیل کند.
 3. در مرحله بیومتریک که شامل عکس وانگشت نگاری می‌شود شما باید سفری به آنکارا یا استانبول داشته باشید و به VAC های سفارت کانادا در ترکیه مراجعه کنید تا پرونده شما در ترکیه بررسی و تصمیم گیری شود.
 4. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شما نیاز به مدرک زبان مورد انتظار آن موسسه آموزشی رادارید. مگر اینکه موسسه آموزشی در شرایط پذیرش خود، پذیرش به صورت مشروط و بدون مدرک زبان را در نظر گرفته باشد.
 5. در بحث تمکن مالی هر دانشجوی خارجی باید حداقل۱۰,۰۰۰ دلار کانادایی در هر سال برای اقامتش کنار بگذارد. به غیر از این باید استطاعت پرداخت شهریه دانشگاه هم احراز شود.
 6. اگر در خواست ویزای تحصیلی کانادا ارائه کردید و باریجکتی مواجه شدید، این امکان برای شما وجود دارد که با رفع دلایل ریجکتی مجدداً درخواست خود را ارائه دهید.
 7. اگر تمایل دارید ویزای تحصیلی‌تان را تمدید کنید، باید این کار را حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی‌تان انجام دهید.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کانادا می‌تواند تحصیلی، توریستی، کاری یا.. باشد. گفتنی است که ویزاهای تحصیلی و دانشجویی بیشتر از ویزاهای دیگر متقاضی دارد. هزینه هر یک از این ویزاها متفاوت است.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، حدوداً ۲۴۰ دلار کانادا است. ۸۵ تا ۹۰ دلار برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰ دلار مختص بررسی پرونده متقاضی است.

نکته

 • اگر متقاضی در ۱۰ سال گذشته انگشت‌نگاری شده باشد، نیاز به پرداخت هزینه انگشت‌نگاری ندارد.
 • تمامی هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و غیرقابل‌برگشت است.

 

 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برخی اوقات پیش می‌آید که فرد مجبور می‌شود در مدت‌زمانی که به تحصیل در کانادا مشغول است، ویزای خودش را تمدید کند. این شرایط ممکن است به دلیل تکمیل تحصیلات یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر انجام شود.

برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا یک سری شرایط و نکات وجود دارد که باید رعایت بشود.

 • وقتی قصد تمدید ویزای تحصیلی دارید، باید توجه داشته باشید که مدت‌زمان مجاز تعیین‌شده در پذیرش اولیه شما برای اقامت در کانادا تمام نشده باشد.
 • اداره مهاجرت کانادا هنگام صدور پذیرش اولیه و ویزای تحصیلی یک سری شرایط و محدودیت‌هایی از قبیل نوع کار، حداکثر ساعت مجاز برای فعالیت‌های شغلی در طول هفته، طول مدت تحصیل و…. را برای متقاضی در نظر می‌گیرد. دانشجو در حین اقامت باید حتماً شرایط و محدودیت‌های مشخص‌شده را رعایت کند و تخلف نکند.

نکته

 • بهتر است قبل از اینکه تاریخ انقضای ویزای تحصیل نرسیده نسبت به تمدید آن اقدام کنید.
 • در مدت‌زمانی که به درخواست تمدید ویزا رسیدگی می‌شود، فرد در شرایط و وضعیتی به نام ” وضعیت معین Implied Status” به سر می‌برد. در این شرایط فرد می‌تواند به اقامت موقت خود در کانادا ادامه بدهد. فقط در این مدت باید حتماً کپی از مدارکی که برای تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کرده، همراه داشته باشد.
 • برخی مواقع پیش می‌آید که فرد نمی‌تواند قبل از انقضای وضعیت قانونی، برای تمدید ویزای خود اقدام کند. در چنین شرایطی می‌بایست قبل از ارسال درخواست برای تمدید ویزا، خاک کانادا را ترک کند.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

اما ریجکت شدن یا رد شدن ویزای تحصیلی چیست. برخی مواقع پیش می‌آید که یک فرد با توجه به مقطع تحصیلی‌ای که دارد شانس دریافت ویزای تحصیلی‌اش بالا است، اما درخواست ویزای تحصیلی او ریجکت یا رد می‌شود. خب علت چیست؟ در این قسمت می‌خواهیم در مورد دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی صحبت کنیم.

 • نداشتن تمکن مالی
 • ناقص بودن مدارک و پرونده
 • عدم برخورداری از سلامت جسمی و فکری برای تحصیل در کانادا
 • داشتن سوءپیشینه
 • مواردی از قبیل سن بالا، نداشتن علاقه به کشور مبدأ و گپ تحصیلی بالا که می‌تواند در افیسر پرونده این حس را ایجاد کند که متقاضی بعد از اتمام تحصیلات، قصد بازگشت به وطن را ندارد.

نکته

یکی از عوامل اصلی ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا، ارائه اطلاعات نادرست از سوی متقاضیان تحصیل است.

میزان ریجکت شدن ویزای تحصیلی در مقاطع دانشگاهی روزبه‌روز در حال افزایش است.

کمترین میزان ریجکت شدن به ترتیب به مقاطع: دکترا (۱۱ درصد)، دبیرستان: (۲۰ درصد)، ابتدایی (۲۰ درصد)، دوره‌های فنی و حرفه‌ای (۱ درصد)، و دوره‌های زبان (۳۱ درصد) اختصاص دارد.

مواردی که احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلی را کاهش دهند:

 • ارائه مدرکی متقاعدکننده مبنی بر بازگشت مجدد به کشور
 • دریافت پذیرش از یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی معتبر
 • کم بودن گپ تحصیلی
 • داشتن رزومه قوی (معدل بالا در سابقه تحصیلات)
 • مرتبط بودن رشته‌ی تحصیلی با تحصیلات و سوابق کاری گذشته
 • گرفتن پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا

 

ویزای همراه کانادا

یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا امکان دریافت ویزای همراه است. ویزای همراه، همان‌طور که از نامش پیداست به همراهان شخصی که ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا را دارد، اعطا می‌شود.

ویزای همراه در کانادا را می‌توانیم به دو مقوله: ویزای همراه دانش‌آموزی و ویزای همراه دانشجویی تقسیم کنیم. ویزای همراه دانش‌آموزی همان‌طور که از نامش پیداست به همراه (والدین) دانش‌آموز و ویزای همراه دانشجویی به همراه دانشجو اعطا می‌شود.

برای درخواست ویزای همراه به دو صورت می‌توان اقدام کرد:

۱. متقاضی و خانواده به‌صورت همزمان برای ویزای تحصیلی و همراه اقدام کنند.

یا

۲. ابتدا متقاضی اقدام کند و پس از اخذ ویزای تحصیلی و سفر به کانادا، خانواده درخواست خود را برای اخذ ویزای همراه ارسال کنند.

نکته

 • اقدام همزمان چند اشکال دارد. اول اینکه، ممکن است موجب پیچیده شدن پرونده  و ریجکت شدن درخواست بشود. دوم باعث بالا رفتن هزینه می‌شود و درنهایت پروسه رسیدگی به درخواست را طولانی می‌کند.

به همین دلایل پیشنهاد ما این است که تا درخواست ویزای تحصیلی متقاضی صادر نشده و به کانادا سفر نکرده، اقدام به ویزای همراه نکند.

 • گفتنی است که همراهان دانشجو در طول این مدت اجازه کار و حتی تحصیل دارند.
 • با توجه به اینکه، اثبات تمکن مالی برای متقاضی اصلی و یا یکی از همراهان الزامی است، متقاضی باید در زمان درخواست، اطلاعات تمامی افراد خانواده را به‌درستی ارائه کند.

ویزای تحصیل کانادا + ویزای همراه دانش‌آموزی

اخذ ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا یکی از اولویت‌های والدینی است که قرار است فرزندشان در کانادا تحصیل کند. والدینی که قصد دارند فرزند خود را در این سفر همراه کنند، دو راه دارند: یا باید ویزای توریستی دریافت کنند یا از طریق ویزای گاردین اقدام کنند.

اعتبار ویزای توریستی کانادا ۵ سال است اما به‌صورت ۶ ماهه صادر می‌شود. مدت‌زمان صدور این نوع ویزا، ۱ ماه است و در صورت نیاز می‌توان به‌راحتی و بدون مشکل تمدید کرد.

ویزای گاردین، نوعی ویزای همراه است که به والدین دانش آموزان دبیرستان‌های کانادا که ویزای دانش‌آموزی دریافت کرده‌اند، ارائه می‌شود. ویزای گاردین به نام‌های مختلف ازجمله، ویزای همراه، ویزای قیم یا ویزای کاستودین معروف است.

مدارک لازم برای درخواست ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا

دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس کانادا

تکمیل فرم مخصوص والدین

ارائه گواهی تمکن مالی توسط والدین

ترجمه سند ازدواج

صورت گردش حساب شش ماه دانش‌آموز

ارائه اصل پاسپورت

نکته

 • ویزای گاردین و ویزای توریستی تفاوت چندانی ندارند. تنها تفاوت آنها در این است که ویزای توریستی ۶ ماه اعتبار دارد. برای تمدید این نوع ویزا، همراه دانش‌آموز باید به مدت ۲ هفته کانادا را ترک کند و دوباره برگردد. ولی اعتبار ویزای گاردین ۱ ساله است و برای تمدید آن نیازی به خروج از کانادا نیست.
 • ویزای همراه دانش‌آموزی برای والدینی صادر می‌شود که اولاً فرزند آنها به سن قانونی نرسیده و ثانیاً  از یکی از مدارس مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا برای فرزند خود پذیرش دریافت کرده اند.
 • دارندگان ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا شرایط دریافت مجوز کار آزاد یا Open Work Permit را ندارند. برای فعالیت یا کار قانونی باید از یک کارفرمای کانادایی، جاب آفر دریافت کنند.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

دولت کانادا شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان خارجی بتوانند همسر، فرزندان یا اعضای درجه یک خانواده خود را به همراه خود به کانادا ببرند.

ویزای همراه دانشجویی کانادا را می‌توانیم به دو  گروه: ویزای همسر دانشجو و ویزای فرزندان تقسیم کنیم.

برای دریافت ویزای همسر دانشجو، به مدارک زیر نیاز است.

گذرنامه با اعتبار برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا

تاریخچه سفر (تمامی ویزاهای موجود در پاسپورت‌های منقضی شده قبلی)

ترجمه رسمی سند ازدواج با مهر تأیید دادگستری

ترجمه مدارک هویتی همسر

فرم تکمیل‌شده اطلاعات هویتی و خانوادگی

اثبات تمکن مالی

دو قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید

سایر مدارک تحصیلی یا کاری (مدرک زبان همسر می‌تواند شانس دریافت ویزا را بالا ببرد.)

نکته

 • نکته‌ای که کانادا را از کشورهای دیگر متمایز می‌کند، امکان اشتغال به کار همسر دانشجویان خارجی است. اگر یک دانشجو به همراه همسرش به کانادا برود، به همسر نیز ویزای کار آزاد (Open Work Permit) داده می‌شود. در چنین شرایطی، همسر دانشجو می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت و بدون محدودیت ازلحاظ محل کار و نوع کار، مشغول به کار بشود. این شرایط می‌تواند موقعیت خوبی را برای خانواده دانشجو فراهم کند.

برای دریافت ویزای فرزند دانشجو ارائه مدرک زیر الزامی است.

گذرنامه با اعتبار برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا

تاریخچه سفر (تمامی ویزاهای موجود در پاسپورت‌های منقضی شده قبلی)

ترجمه مدارک هویتی فرزندان و هر دو والد

فرم تکمیل‌شده اطلاعات هویتی و خانوادگی

اثبات تمکن مالی از سوی والدین یا سرپرست

دو قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید

مدرک اثبات رضایت والدی که در این سفر فرزندش را همراهی نمی‌کند. (این در صورتی است که فقط یکی از والدین همراه فرزند است.)

نکته

 • اثبات تمکن مالی، برای فرزندان زیر سن قانونی الزامی نیست. فرزندان دانشجو، پس از ورود به کانادا می‌توانند بدون هیچ مشکل و محدودیتی در مدارس کانادا ، اعم از خصوصی یا دولتی مشغول به تحصیل شوند.
 • فرزندانی که به سن قانونی رسیدند، می‌توانند در این سفر همراه باشند البته به‌شرطی که تکمن مالی ارائه کنند.
 • فرزند زیر ۲۲ سال و مجرد، به عنوان فرند وابسته محسوب می‌شود. فرزند بالای ۲۲ سال درصورتی‌که ازنظر مالی، جسمی، روحی و روانی، کم‌توان یا ناتوان باشد، وابسته محسوب می‌شود.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا مزایای زیادی را به همراه دارد که در این قسمت برخی از آنها را برای شما لیست کردیم.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد ؟

مدت‌زمان اخذ پذیرش و صدور ویزای تحصیلی کانادا به فاکتورهای مختلفی ازقبیل، شلوغ بودن سفارت، تکمیل بودن پرونده، مقطع تحصیلی مدنظر و دانشگاه مقصد بستگی داشته و متغیر است. ولی این پروسه عموماً ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد.

ویزای تحصیلی کانادا و سوالات رایج

شرط سنی (حداقل ۴ سال)، دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس کانادا و اثبات تمکن مالی از سوی والدین

داشتن تمکن مالی، سطح زبان، سن متقاضی، مقطع تحصیلی موردنظر، گپ تحصیلی، سابقه سفرهای قبلی، میزان وابستگی به کشور مبدأ و ارائه دلایل منطقی و توجیه برای بازگشت به وطن

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، حدوداً ۲۴۰ دلار کانادا است. ۸۵ تا ۹۰ دلار برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰ دلار برای بررسی پرونده

بله. تقریباً ۳۰ درصد از ویزاهای تحصیلی بنا به دلایل مختلف ازجمله نداشتن تمکن مالی، ناقص بودن مدارک و پرونده، بالابودن سن و گپ تحصیلی ریجکت می‌شوند.

همراهان دانشجو در طول این مدت اجازه دارند در کشور کانادا بدون محدودیت، به کار و تحصیل مشغول شوند.

خیر. هزینه‌های پرداخت‌شده حتی در صورت ریجکت شدن نیز مرجوع نمی‌شود.