هزینه زندگی در کانادا

  • اجزاء اصلی هزینه زندگی در کانادا 2020 کدامند؟

کانادا یکی از محبوب‌ترین جوامع برای دانشجویان و مهاجران است. یک پرسش رایج برای علاقه‌مندان به سفر و یا زندگی در کانادا این است که متوسط هزینه‌های زندگی در کانادا چقدر است؟ برای اجاره یک آپارتمان مبله در یک منطقه مسکونی گران قیمت یا ارزان قیمت و در شهرهای مختلف کانادا چه قدر باید دست به جیب شد؟ یک وعده غذایی در یک فست فود زنجیره‌ای مانند مک دونالد یا ساب وی چه قدر پول می‌خواهد؟

موسسه تحقیقاتی مرکز در سال ۲۰۱۸ هزینه‌های زندگی در  شهرهای مختلف دنیا را بررسی کرده است. در پیمایش انجام شده توسط این موسسه ۲۰۹ شهر مورد بررسی قرارگرفته‌اند و هزینه‌های تطبیقی بیش از ۲۰۰ قلم کالا و خدمات از جمله مسکن، حمل و نقل، غذا، لباس، کالاهای خانگی و سرگرمی در هر شهر به طور جداگانه بررسی و مورد مقایسه کلی قرار گرفته است.

این پیمایش بزرگ حاکی از آن است که تورنتو و ونکوور (که هر دو به طور مشترک در رتبه ۱۰۹ قرارگرفته‌اند) دارای بالاترین هزینه زندگی در کانادا هستند. به ویژه افزایش هزینه‌های اجاره مسکن در تورنتو و ونکوور، هزینه‌های زندگی در این شهرها را بسیار بالا برده است.

پس از این شهرها، شهرهای مونترال (۱۴۷)، کالگری (۱۵۴) و اوتاوا (۱۶۰) قرار دارند. با این حال نتایج این پیمایش نشان از آن دارد که شهرهای کانادایی هزینه‌های زندگی کمتری نسبت به بسیاری از نقاط دیگر در جهان توسعه یافته دارند.

در این مطلب تلاش می‌کنیم هزینه زندگی در کانادا را از ۶ منظر مورد بررسی قرار دهیم:

اجاره و مسکن

هزینه‌های جاری

غذا و خورد و خوراک در کانادا

هزینه مراقبت‌های بهداشتی

هزینه حمل و نقل

هزینه‌های تفریحی

چه چیزهایی مهاجران را به کانادا جذب می کند؟

پیش از اینکه درباره هزینه زندگی در کانادا صحبت کنیم، نباید فراموش کنیم این کشور به خاطر ویژگی‌های جغرافیایی و پذیرش تنوع فرهنگی شناخته شده است. به واقع کانادا یکی از چند فرهنگی‌ترین کشورهای جهان است.

چشم‌اندازهای زیبا در طبیعت با دریاچه‌ها و رودخانه‌های درخشان، کوه‌های شگفت‌انگیز، دره‌های پوشیده شده در جنگل‌ها و تپه‌های سبز و دشت‌های گسترده طبیعتی متفاوت به این کشور بخشیده است. کانادا در واقع یک مقصد عالی برای هر کسی است که می‌خواهد در یک کشور بزرگ زندگی کند. علاوه بر این زیبایی‌های طبیعی، این کشور به خاطر دولتش شناخته‌شده است؛ دولتی که برنامه‌های اجتماعی پیشرفته، برنامه‌های مراقبت بهداشتی با کیفیت جهانی، کیفیت بالای سطح زندگی و جامعه‌ای پر از افراد مهربان و دوست داشتنی شناخته شده است.

جای تعجب نیست که این کشور یکی از مقاصد برتر مهاجرت در جهان است که مردم از سراسر دنیا با وجود دمای بسیار سرد آن به ویژه در فصل زمستان، به آن مهاجرت می‌کنند. با این وجود اگر قصد دارید به کانادا بروید یکی از اولین مواردی که باید در نظر بگیرید این است که برای رفت و آمد به محل کار یا محل تحصیل و کلاً برای زندگی در کانادا چقدر هزینه پیش روی شماست. در صورتی که بتوانید توازنی درست میان هزینه‌ها و درآمدتان در کانادا به دست آورید شما می‌توانید در کانادا به عنوان یک دانش‌آموز یا یک کارمند به خوبی و در آسایش زندگی کنید.

شما همچنین می‌توانید در شرایط متوازن اقتصادی به عنوان یک شهروند دارای اقامت دائم با رفاه و آرامش زندگی کنید. بنابراین هر دلیلی که برای مهاجرت به این کشور دارید، باید درک درستی از هزینه زندگی در کانادا داشته باشید تا بتوانید به تصمیمی درست و منطقی برسید. حال بیایید نگاهی به چگونگی هزینه زندگی در کانادا داشته باشیم.

جستجوی رشته و دانشگاه در کانادا

اسمارت اپلای - یک راه هوشمندانه تر

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما در کانادا با لحاظ تمامی الزامات و پیش نیازهای شما و ارسال بهترین گزینه‌ها منطبق با شرایط شما + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

هزینه زندگی در کانادا (اجاره و مسکن)

درست مانند هر کشوری دیگر، هزینه‌های مسکونی و اجاره، بخش اصلی هزینه زندگی در کانادا می باشد. اکثر مردم انگلستان و اروپا هزینه زندگی در کانادا را به میزان قابل توجهی پایین تر از کشور خود می دانند. قیمت مسکن در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته به مراتب ارزان تر می باشد. قیمت متوسط خانه در ​​کانادا در حدود ۹ برابر متوسط ​​دستمزد سالانه است. اگر چه در بعضی از استانها، مانند نیوبرانزویک، این نسبت چهار برابر دستمزد سالانه است، قیمت ها در انتاریو (ده برابر میانگین دستمزد) و ونکوور (۱۴ برابر میانگین دستمزد) بالاتر است.

تورنتو در انتاریو و ونکوور در بریتیش کلمبیا محبوب ترین شهرهای کانادا هستند که معمولا توسط مهاجرین برای زندگی انتخاب شده اند. از این رو، این دو شهر در بیشتر مواقع نسبت به سایر شهرها در کانادا به عنوان محل اقامت بیشتر مدنظر قرار داشته اند. اجاره یک آپارتمان مبله در یک منطقه مسکونی گران قیمت ممکن است تا حداقل 2500 دلار کانادا تمام شود.

به واقع تصمیم به زندگی در شهرهایی مانند اتاوا، مونترال و کلگری می تواند هزینه های مسکن و اجاره را کمی کاهش دهد. مبلغ اجاره می تواند حدود 2000 دلار کانادا برای یک آپارتمان مبله در این شهر ها باشد. شما همچنین می توانید از زندگی با کیفیت بالا در این شهر ها لذت ببرید شاید درست مشابه آنچه می توانید در ونکوور تجربه کنید منتها با هزینه ای کمتر! اگر شما به دنبال یک زندگی بسیار آرام و بدون تنش هستید، می توانید از زندگی در شهرهای بزرگ صرفنظر کرده و زندگی در یک شهر کوچک یا ناحیه دور را انتخاب کنید. هزینه های مسکن و اجاره در چنین مناطقی  بسیار ارزان تر از شهرهای بزرگ هستند. شما می توانید یک آپارتمان مبله یک اتاقه را با کمتر از 1000 دلار کانادا اجاره کنید.

در بحث انتخاب مسکن و هزینه های زندگی در کانادا اما از یک نکته بسیار مهم هرگز غافل نشوید. شما برای زتذگی در شهرهای کانادا با یک گزینه تعیین کننده مواجه هستید: زندگی در Downtown «داون تاون » و یا بعبارتی مرکز شهر  و یا و نواحی حاشیه شهر و یا «سابرب» suburb. خیابانها در مرکز شهرها باریک‌تر و خانه‌ ها بهم نزدیکتر و بیشتر بصورت آپارتمانی هستند. معمولا اکثر ساختمانهای ادارات دولتی نیز در مرکز شهر واقع می باشند. هزینه زندگی اعم از مسکن و زندگی در مرکز شهر عمدتا گرانتر از نواحی حواشیست.

«سابرب» suburb یا همان مناطق مسکونی و تجاری حاشیه مرکز شهر هنوز جزو آن شهر بحساب میایند اما ساختار ان نوتر و خیابانها عریضتر می‌باشند.
بخاطر فضای بیشتر در نواحی «سابرب» فضاهای مسکونی اکثرا مخلوطی از آپارتمان و خانه های ویلایست. زندگی کردن در هر کدام از این مناطق خوبیها و مشکلات مربوط به خود را دارد که افراد بسته بوضعیت شغلی، خانوادگی و مالی و البته علاقه آن را انتخاب می کنند.

با این حال قیمت مسکن در حاشیه شهر یا سابرب به مراتب ارزان تر از مرکز شهر است و شما می توانید خانه ای با متراژ بزرگتر و فضای نوسازتر و مناسب تر با هزینه ای به مراتب کمتر از مرکز شهر پیدا کنید. بیایید نگاهی به متوسط هزینه اجاره خانه در برخی از شهرهای مهم کانادا در سال 2019 داشته باشیم.

هزینه های زندگی در کانادا و هزینه های جاری

علاوه بر هزینه های اجاره، فردی که در کانادا زندگی می کند، هزینه های ماهیانه ای را برای خدماتی مانند برق، آب، هزینه های گرمایشی و گاز پرداخت می کند. به طور متوسط، فردی که در کانادا زندگی می کند حدود 90 تا 95 دلار کانادا را در هر ماه به عنوان هزینه های جاری پرداخت می کند.

اگر شما فردی مجرد و یا یک دانش آموز هستید می توانید هزینه های مسکن را با به اشتراک گذاشتن مسکن خود با دانشجویان دیگر صرفه جویی کنید. دانشجویان همچنین می توانند با اقامت در دانشگاه و اقامتگاه های دانشجویی هزینه های مسکن خود را کاهش دهند.

هزینه های غذا و خورد و خوراک در کانادا

با وجودی که هزینه مواد غذایی و خورد و خوراک در کانادا  چندان گران نیست، قیمت ها می توانند کمی بیشتر از هزینه غذا در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا باشد. علت این موضوع این است که بخش عمده ای از مواد غذایی و خورد و خوراک مصرفی در کانادا به علت آب و هوای بسیار سرد به کشور وارد می شود. با این حال، اگر قیمت ها با بسیاری از کشورهای اروپایی مقایسه شوند، هزینه غذا در کانادا به مراتب ارزان تر ارزیابی می شود.

رفتن به رستوران برای صرف یک غذا در شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور یا مونترال حتما گران خواهد بود. با این حال طبیعی است که وقتی که در یک هتل در یک شهر دور افتاده یا شهرهای کوچک غذا می خورید، ضورتحساب شما خیلی ارزانتر خواهد بود. این صورتحساب می تواند هزینه ای بین 110 تا 120 دلار کانادا  برای هر نفر در رستوران های شهرهای بزرگ به همراه داشته باشد. هزینه ها در رستوران های متوسط  می تواند به 65 تا 75 دلار کانادا کاهش پیدا کند.

یک وعده غذایی در یک فست فود زنجیره ای مثل مک دونالد یا  ساب وی می تواند 2 تا 2.5 دلار کانادا هزینه داشته باشد و یک آبجو می تواند حداکثر 7 یا 8 دلار کانادا برای شما هزینه داشته باشد.

هزینه های زندگی و مراقبت های بهداشتی در کانادا

کانادا یک سیستم مراقبت بهداشتی رایگان برای شهروندان و ساکنان دائمی خود دارد. این یک برنامه بهداشتی اولیه است که توسط دولت از طریق مالیات جمع آوری شده از مالیات دهندگان تامین می شود. این طرح اولیه مراقبت های بهداشتی می تواند بسته به استانی که در آن زندگی می کنید متفاوت باشد. مهم است که در نظر داشته باشید، موارد متعددی وجود دارد که در یک طرح اولیه مراقبت بهداشتی پوشش داده نمی شوند. در عین حال برای دریافت پوشش کاملتر مراقبت های بهداشتی، لازم است هزینه پوشش های اضافی پرداخت شوند.

اگر شما یک دانشجو هستید یا کسی که پوشش بهداشتی در کانادا ندارد هزینه های پزشکی برای شما بسیار گران خواهد بود. یک مشاوره کوتاه با دکتر هزینه حدود 100 دلار کانادا برای شما به دنبال خواهد داشت. اگر چه هزینه های پزشکی در کانادا در مجموع قابل قبول به نظر می رسد، اما اگر شما دانشجو هستید یا به تازگی در یک ویزای بلند مدت به این کشور منتقل شده اید، ممکن است هزینه ها برای شما سنگین به نظر برسد. برای مثال آنتی بیوتیک ها می توانند در حدود 18 تا20 دلار کانادا هزینه داشته باشند.

هزینه های زندگی در کانادا و هزینه های جاری

علاوه بر هزینه های اجاره، فردی که در کانادا زندگی می کند، هزینه های ماهیانه ای را برای خدماتی مانند برق، آب، هزینه های گرمایشی و گاز پرداخت می کند. به طور متوسط، فردی که در کانادا زندگی می کند حدود 90 تا 95 دلار کانادا را در هر ماه به عنوان هزینه های جاری پرداخت می کند.

اگر شما فردی مجرد و یا یک دانش آموز هستید می توانید هزینه های مسکن را با به اشتراک گذاشتن مسکن خود با دانشجویان دیگر صرفه جویی کنید. دانشجویان همچنین می توانند با اقامت در دانشگاه و اقامتگاه های دانشجویی هزینه های مسکن خود را کاهش دهند.

هزینه های زندگی در کانادا و هزینه های حمل نقل

در کانادا، به حمل و نقل عمومی تنها در مناطق شهری دسترسی پیدا می کنید. بنابراین اکثر کانادایی ها به وسایل نقلیه خود وابسته هستند. هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا بسیار گران است. از این رو، اکثریت مردم ترجیح می دهند وسایل نقلیه خود را برای کاهش هزینه سفر استفاده کنند. قیمت سوخت در کانادا نسبت به قیمت سوخت در ایالات متحده آمریکا بالاتر است. اگر شما مجبور به طی کردن یک مسیر راه طولانی برای رسیدن به محل کار یا دانشکده باشید، هزینه های حمل و نقل عمومی وزن خود را در هزینه های زندگی شما در کانادا سنگین تر خواهد کرد.

هزینه تاکسی برای هر کیلومتر در برخی از شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو، مونترال و ونکوور می تواند بین 1.70 دلار کانادا تا 2.0 دلار کانادا باشد. هزینه بنزین در هر لیتر می تواند در این شهرها بین 1.30 تا 1.50 دلار کانادا باشد. بلیط برای حمل و نقل عمومی (هزینه های یک طرفه) می تواند در هر نقطه بین 2.85 تا 3.25 دلار کانادا باشد. اگر بتوانید از طرح های ماهانه برای تردد استفاده کنید، می توانید مبلغ قابل توجهی را برای حمل و نقل عمومی صرفه جویی کنید.

هزینه های تفریحی درکانادا

در کانادا انواع مختلفی از سرگرمی برای مردم در دسترس است. این کشور یک مقصد عالی برای افرادی است که به دنبال ماجراجویی هستند و طبیعت را دوست دارند. پیاده روی، گشت و گذار و عکاسی در کانادا به خاطر چشم انداز زیبا، طبیعت و شگفتی های معماری آن بسیار محبوب هستند.

با این حال هزینه های هر فعالیت می تواند از استان به استان متفاوت باشد.یک حالت سنتی سرگرمی مانند سینمای عمومی می تواند هزینه ای بین 13 تا 15 دلار در هزینه های شما در تورنتو، مونترال و اتاوا ایجاد کند. برای عضویت در یک باشگاه تناسب اندام باید مبلغی بین 40 تا 57 دلار کانادا پرداخت کنید.

  1. در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی دیگر و البته نه ایالات متحده آمریکا خورد و خوراک در کانادا ارزان‌تر است!
  2. هزینه زندگی در شهرهای تورنتو و ونکوور نسبت به سایر شهرهای کانادا بالاتر است. برای مدیریت هزینه‌های زندگی در کانادا می‌توانید زندگی در این کشور را از شهرهای کوچک‌تر آغاز کنید!
  3. قیمت انرژی در کانادا به نسبت بسیاری از کشورهای غربی ارزان‌تر است، اما شما ناگزیرید از انرژی بیشتری برای گرم کردن خانه خود در یک زمستان معمولی کانادا استفاده  کنید.
  4. اتومبیل و بیمه اتومبیل در کانادا بسیار گران است
  5. کانادایی‌ها بین ۳۵ تا ۵۰ درصد از حقوق خود را صرف هزینه‌ی مسکن می‌کنند
  6. در کانادا وقتی حقوق خالصتان را دریافت می‌کنید باید منتظر باشید مواردی مانند هزینه بیمه درمانی، بازنشستگی، بیکاری، مالیات بر درآمد و هزینه‌های اتحادیه‌ی شغلی شما از حقوقتان کسر شوند.
  7. به طور کلی هزینه زندگی در کانادا برای یک خانواده چیزی معادل ۲۵۰۰ تا ۳٬۰۰۰ دلار کانادا برای هر ماه می‌باشد. بسته به شهر محل زندگی و یا تعداد اعضای خانواده این رقم کاهش و افزایش می‌یابد!

هزینه زندگی در کانادا

جمع بندی: بسته به درآمدتان، مکان زندگیتان را انتخاب کنید!

هزینه زندگی در کانادا بستگی زیادی به جایی که شما در آن زندگی می‌کنید دارد. زندگی در حومه یا یک منطقه روستایی می‌تواند برای شما پول زیادی را صرفه‌جویی کند چرا که بسیار ارزان‌تر است. به واقع هزینه‌های زندگی می‌تواند بسته به استان‌های مختلف بسیار متفاوت باشد.

اگر شما آزادی انتخاب یک محل برای زندگی خود را دارید، مقایسه قیمت‌های مکان‌های اطراف قبل از تصمیم گیری نهایی، ایده خوبی است. اگر به دنبال یک زندگی شهری باشید آماده باشید که بیشتر هزینه‌های زندگی خود را بپردازید. هنگامی که شما در مورد مکان دقیقی که می‌خواهید در کانادا زندگی کنید به یک جمع‌بندی نهایی رسیده باشید، تصمیم‌گیری در مورد بودجه در نهایت برای تخمین هزینه‌های زندگی شما آسان‌تر خواهد بود.