هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

  • برای تحصیل کارشناسی در کانادا چقدر پول نیاز داریم؟

شما که در حال خواندن مطلب هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا هستید; به احتمال فراوان از آن دسته دانش آموزانی هستید که تصمیم گرفتید و یا در حال تصمیمی گیری برای آن هستید که برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس راهی کانادا بشوید. یک تصمیم بزرگ، شجاعانه و البته همراه با نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی که اقتضای چنین تصمیم‌هایی هستند. شما هم شاید می‌توانستید مثل سایر دوستانتان در یک دانشگاه معمولی در یکی از کشورهای نه چندان توسعه یافته اطراف کشورمان ادامه تحصیل بدهید، اما شما با ورود به چنین تصمیمی نشان داده‌اید که برای زندگی آینده‌تان تصمیم متفاوتی دارید.

می‌خواهید در یکی از بهترین محیط‌های آکادمیک دنیا تحصیل کنید. آن هم از پایه و ابتدای مسیر تحصیلی دانشگاهی‌تان در مقطع لیسانس. خب در این مسیر لازم هست که کلی مدرک و سند و تدارکات متفاوت را تهیه ببیند. اما یکی از مهم‌ترین این‌ها تأمین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا خواهد بود.

البته این موضوع خیلی عجیبی نیست. انتظاری نیست که شما و هم سن و سالانتان با وجود اینکه تا امروز مشغول تحصیل در دبیرستان بوده‌اید فرصتی برای کار کردن و کسب درآمد داشته باشید. بنابراین اینکه هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا یک دغدغه جدی برای خیلی‌ها مثل شماست مسئله‌ای طبیعی است.

ما در این مطلب تلاش می‌کنیم برای شما توضیح بدهیم که هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا در مناطق مختلف کانادا چقدر هست تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید و متناسب با توانایی مالیتان و البته رشته و شهری که به آن علاقه بیشتری دارید دانشگاه مقصد تحصیلتان را انتخاب کنید.

پارامترهای موثر در هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

نیاز به گفتن نیست که کانادا به یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. علت این موضوع هم خیلی عجیب نیست. دانشگاه‌های با کیفیت، محیط آکادمیک پویا، فرصت‌های شغلی مناسب برای فارغ التحصیلان، برخورداری از یک محیط چند فرهنگی و البته شانس بالای به دست آوردن اقامت دائم در این کشور همگی دلایل جذابی برای این موضوع هستند. خبر بد اینکه بر اساس آمارهای رسمی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ برای دانشجویان بومی حدود ۵٫۳ درصد کاهش یافته اما هم‌زمان برای دانشجویان بین‌المللی ۷٫۶ درصد افزایش داشته است.

با این وجود یک خبر خوب برای شما اینکه هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و البته مقاطع بالاتر به نسبت کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به مراتب کمتر هست. پس در این مورد قدری نگرانی شما کم می‌شود؛ اما باز باید بدانید که هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا به پارامترهای متفاوتی بستگی دارد. اینکه شما یک دانشجوی بومی هستید یا یک دانشجوی بین‌المللی؛ اینکه کدام رشته را انتخاب می‌کنید؛ کدام دانشگاه را انتخاب می‌کنید؛ کدام شهر را انتخاب می‌کنید. این‌ها همه مهم‌اند. پس با هم ادامه بدهیم و ببینیم برای این موضوع باید به چه مسائلی دقت کنیم.

میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

بر اساس آمار رسمی منتشر شده در سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ میانگین هزینه های تحصیل کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بالغ بر ۲۹٬۷۱۴ دلار کانادا (۲۲٬۵۰۰ دلار آمریکا) بوده است. توجه کنید که میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا برای رشته‌های مربوط به علوم انسانی ارزان‌تر هست؛ اما وقتی صحبت از رشته‌های مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی می‌شود شما باید پول بیشتری بپردازید. برای رشته‌های پزشکی میانگین ۱۴٬۱۶۲ دلار کانادا (۱۰٬۷۲۴ دلار آمریکا)  و برای رشته دندانپزشکی حدود ۲۱٬۷۱۷ دلار کانادا (۱۶٬۴۴۶ دلار آمریکا) برآورد شهریه شماست. هزینه تحصیل برای رشته‌های بیزینس و مدیریت هم کمتر از میانگین عمومی رشته‌ها هست و چیزی در حدود ۶٬۸۲۷ دلار کانادا (۵٬۱۷۰ دلار آمریکا) شهریه تحصیل شما خواهد بود.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس

گفتیم که در مورد رشته‌های مختلف هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا متفاوت هست؛ اما بخشی از هزینه تحصیل هم بستگی به دانشگاهی دارد که شما انتخاب می‌کنید. اینکه دانشگاه دولتی است یا خصوصی. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه‌هایی که نسبت به سایر دانشگاه‌های کانادایی هزینه کمتری برای دوره لیسانس دریافت می‌کنند را آورده‌ایم.

نام دانشگاههزینه تحصیل کارشناسی در کانادا
۱Brandon University$۵٬۰۰۰ to $۸٬۰۰۰
۲Memorial University of Newfoundland$۶٬۰۰۰ to $۸٬۸۰۰
۳Saint Paul University$۵٬۰۰۰ to $۶٬۰۰۰
۴Athabasca University$۹٬۰۰۰ to ۱۰٬۰۰۰
۵Concordia University Edmonton$۱۱٬۰۰۰ to ۱۲٬۰۰۰
۶University of Manitoba$۱۲٬۰۰۰ to ۱۴٬۰۰۰
۷University of Saskatchewan$۱۲٬۰۰۰ to $۱۴٬۰۰۰
۸University of Winnipeg$۱۲٬۰۰۰ to $۱۵٬۰۰۰
۹MacMaster University$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۰University of Victoria$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۱University of Ottawa$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۲Dalhousie University$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۳Mount Royal University$۱۱٬۰۰۰ to $۱۲٬۰۰۰
۱۴University of Western Ontario$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰

جستجوی رشته تحصیلی در کانادا با شرایط شما + پذیرش رایگان

در تمامی مقاطع حتی بدون نمره زبان

با ابزار قدرتمند اسمارت سرچ، شرایط اولیه خود را اعلام کنید، ابزار قدرتمند اسمارت سرچ حتما برای شما رشته‌ای پیدا خواهد کرد. حتی اگر نمره زبان ندارید هم جستجوی خودتون را انجام بدید. بسیاری از دانشگاه های کانادا حتمی بدون نمره زبان امکان دریافت پذیرش دارند.

هزینه های عمومی زندگی شما در کانادا

بر اساس یک مطالعه انجام شده بر روی ۲۳٬۳۸۴ دانشجو در کانادا دانشجویانی که بومی این کشور هستند هزینه سالیانه حدود ۹٬۳۰۰ دلار باید بپردازند؛ اما شما که خواننده این مطلب هستید و به احتمال زیاد یک دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شوید با هزینه‌ای در حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار در سال مواجه خواهید بود.

از این حدود ۲۰ هزار دلار، حدود ۴۰  درصد آن برای هزینه مسکن شما خواهد بود. حدود ۳۴ درصد هم به هزینه‌های دانشگاه شما برمی‌گردد. سایر هزینه‌های شما عمدتاً مربوط به هزینه حمل و نقل، هزینه تهیه کتاب و مواد درسی، هزینه خورد و خوراک و تفریح و ورزش شما خواهد بود.

خیلی از دانشجویان در ایران علاقه‌ای به خریدن کتاب ندارند! آن‌ها دائم از اساتید درخواست می‌کنند که لطفاً به آن‌ها جزوه‌ای معرفی شود و ارزیابی نهایی بر اساس جزوه کلاسی انجام شود! در اینجا مسئولیت بر دوش دانشجویان پرتلاش و البته خوش خط کلاس خواهد بود تا بار همه دانشجویان را بر دوش بکشند! خبر بد برای شما اینکه در کانادا شما باید به فکر تهیه کتاب باشید! وقتی صحبت از هزینه های تحصیل کارشناسی در کانادا می‌شود شما باید برای هزینه‌های تهیه کتاب پول کنار بگذارید؛ اما مقدار این هزینه به رشته تحصیلی شما بستگی دارد.

گران‌ترین کتاب‌های درسی مربوط به رشته‌های بیزینس، جرم شناسی، روانشناسی هنر و شیمی می‌شوند؛ اما ارزان‌ترین کتاب‌ها مربوط به رشته‌های علوم کامپیوتر، ریاضیات، موسیقی، علوم محیط زیست و روابط بین‌الملل می‌شوند. در هر حال میانگین سالانه ۷۷۳ دلار توسط دانشجویان برای تهیه کتاب و مواد درسی باید کنار گذاشته شود.

اول از همه باز به شما یادآور می‌شویم که بخش عمده هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا به منطقه‌ای بستگی دارد که شما برای تحصیل انتخاب می‌کنید. شما می‌توانید به شهر ونکوور بروید و ماهانه حدود ۲۰۰ دلار تنها برای هزینه حمل و نقل عمومی بپردازید یا نه بجای آن به یک شهر دانشجویی در اطراف ونکوور بروید و از مزیت حمل و نقل رایگان با استفاده از کارت دانشجویی‌تان لذت ببرید. طبیعی است که هزینه زندگی در مراکز استانی مثل مونترال هم به مراتب کمتر از شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور است. پس به خاطر داشته باشید برای شما که در ابتدای مسیر تحصیل هستید و هنوز پس‌انداز خیلی زیادی برای خود جمع نکرده‌اید شروع کردن از یک شهر کوچک قابل توصیه‌تر است.

کم شدن هزینه‌های شما فقط به بحث حمل و نقل مربوط نمی‌شود. شما می‌توانید در یک شهر کوچک اطراف ونکوور با پرداخت ماهیانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار یک سوئیت استودیوی دانشجویی کرایه کنید. حتی در برخی شهرهای کوچک سوئیت‌های کوچک ۴۰۰ دلاری در دسترس دانشجویان هست؛ یعنی فقط ۱۰۰ دلار در هفته! بین خودمان باشد خیلی از دانشجوها در همین سوئیت‌ها هم ۲ یا ۳ نفره زندگی می‌کنند و به طور قابل توجهی هزینه‌هایشان را کم می‌کنند! اما تصور کنید به خود شهر ونکوور می‌روید و می‌خواهید در این شهر زندگی کنید. باید برای اجاره‌بهای حدود ۲٬۰۰۰ دلاری آماده باشید. پس به جیبتان نگاه کنید و تصمیم بگیرید!

در ادامه چند مثال دیگر از هزینه‌های عمومی زندگی شما در کانادا را هم می‌آوریم که این قیمت‌ها در اکتبر ۲۰۱۹ به‌روزرسانی شده‌اند:

صرف کردن غذا در رستوران: ۱۶ دلار کانادا (۱۲ دلار آمریکا) به ازای هر نفر

یک بلیت یک طرفه وسایل حمل و نقل عمومی: ۳ دلار کانادا (۱۲ دلار آمریکا) به ازای هر نفر

یک قرص نان: ۲٫۸۶ دلار کانادا (۲٫۱۷ دلار آمریکا) به ازای هر نفر

بلیت سینما: ۱۳٫۵ دلار کانادا (۱۰٫۲۲ دلار آمریکا) به ازای هر نفر

هزینه ماهانه باشگاه بدن‌سازی:۴۸٫۲۵ دلار کانادا (۳۶٫۵۴ دلار آمریکا) به ازای هر نفر

فراموش نکنید شما باید بایت بیمه خدمات درمانی اجباری ماهانه مبلغی واریز کنید. پس برای بیمه‌تان هم باید چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا (۴۵۵ تا ۶۰۷ دلار آمریکا) کنار بگذارید. به سرمای زمستانی کانادا هم توجه داشته باشید. زمستان‌های سرد کانادا با کاپشن‌هایی که در ایران و زمستان‌های مطبوع آن به تن می‌کردید قابل تحمل نیستند! اینجا شما باید کاپشن‌ها و کفش‌هایی استفاده کنید که به شما اجازه تحمل هوای گاه تا منفی 40 درجه را بدهد! خب نیاز به توضیح هم نیست که این کاپشن‌ها و کفش‌ها گران هستند!

همین ابتدا به شما بگوییم که برای تأمین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا خیلی به دریافت فاند امیدوار نباشید. اگر چه کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی در این مقطع هم وجود دارد اما بیشتر آن‌ها به دانشجویان بومی اختصاص می‌یابند و یا اینکه در قالب کمک هزینه‌های مختلف در سال‌های دوم و سوم و چهارم به دانشجویان داده می‌شود. رقابت شدیدی هم برای این فاندها وجود دارد و شما که در ایران هستید برای به دست آوردن این بورسیه‌ها باید از یک رزومه علمی قوی برخوردار باشید. بنابراین اکثر دانشجویان برای تأمین هزینه های تحصیل کارشناسی در کانادا به فکر راهکارهای دیگر هستند.

  1. هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا به نسبت کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به مراتب کمتر ارزیابی می‌شود.
  2. به طور میانگین هزینه‌ای بالغ بر ۲۰٬۰۰۰ دلار در سال برای زندگی دانشجویی در کانادا برآورد می‌شود.
  3. نزدیک به نیمی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا به هزینه‌های مسکن مربوط می‌شود.
  4. منطقه‌ای که برای تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌تواند نقش تأثیرگذاری در هزینه‌های شما داشته باشد.
  5. استفاده از دوره کارآموزی و یا کوآپ می‌تواند یک شانس مناسب برای کسب درآمد و هزینه‌های تحصیل کارشناسی در کانادا باشد.
  6.  دانشجویان می‌توانند در طول دوره تحصیل به صورت پاره وقت و برای ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. در زمان تعطیلات بین ترم و تعطیلات تابستانی اجازه کار به ۴۰ ساعت در هفته افزایش می‌یابد.
  7. احتمال استفاده از کمک هزینه‌های تحصیل کارشناسی در کانادا چندان بالا نیست.

جمع بندی: کار در حین تحصیل برای تامین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

یک گزینه خیلی جالب برای شما استفاده از دوره کارآموزی و یا کوآپ در کانادا هست. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی دوره‌های کارآموزی و کارورزی را به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سطح کیفی رشته‌های تحصیلی و کمک به کسب تجربه در دنیای واقعی را ارائه می‌دهند. به طور معمول، دانشجویان مباحث تئوریک دروس مختلفی را در کلاس درس می‌گذرانند و پس از آن به‌صورت عملی از طریق کارآموزی و تجربه عملی در رشته تحصیلی خود آن‌ها را به کار می‌گیرند.

شما می‌توانید مطمئن باشید که می‌توانید حداقل هزینه ترم تحصیلی آخرتان را از طریق حقوق کارآموزی و یا Co-op تأمین کنید. این امکان حتی برای شما وجود دارد که در ترم‌های دیگر هم از این شانس برای تأمین هزینه‌هایتان استفاده کنید. البته همه رشته‌های تحصیلی در کانادا دارای دوره کارآموزی نیستند و هنگام انتخاب رشته به این مهم باید توجه داشته باشید. این دوره‌ها یک امتیاز دیگر هم برای شما دارد و باعث می‌شود سابقه کاری شما در صورت تمایل به اقدام برای اقامت دائم کانادا امتیاز آور باشد.

در عین حال شما به عنوان دانشجو از شانس ۲۰ ساعت کار در هفته در تمام دوران تحصیلتان برخوردارید. در زمان تعطیلات بین ترم و تعطیلات تابستانی شما می‌توانید ۴۰ ساعت در هفته کار کنید. پس این ساعات کاری به شما این شانس را می‌دهند که تا حد قابل توجهی هزینه‌های تحصیلتان را تأمین کنید.