هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

  • برای تامین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا جقدر پول نیاز داریم؟

انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصد آینده شما جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخابی درست و دقیق است. تحصیل در کشوری که بیش از ۲۰۰ ملیت مختلف در آن مشغول زندگی و تحصیل هستند جذابیت‌های خاص خود را دارد. شما ضمن آنکه شانس تحصیل در محیطی با کیفیت بالای آموزش را به دست می‌آورید می‌توانید توانایی زبان انگلیسی و یا فرانسه خود را هم ارتقا دهید. برای آینده‌تان هم چشم‌اندازی روشن وجود خواهد داشت: ادامه تحصیل در مقطع دکتری در یک دانشگاه با کیفیت کانادایی و یا ورود به بازار کار پویای کانادا و قدم گذاشتن در پروسه اقامت دائم در این کشور.

با این حال احتمالاً شما که به تازگی از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده اید و یا در نهایت سابقه کوتاهی از اشتغال به کار دارید نگران هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس هستید. می‌خواهید بدانید چقدر باید برای این هدفتان هزینه کنید. آیا می‌توانید از عهده هزینه‌ها بر بیایید؟ آیا این شانس هست که در دانشگاهی ارزان تحصیل کنید و با استفاده از اجازه کاری که به شما داده می‌شود هزینه تحصیلتان را تأمین کنید؟ این‌ها البته فقط دغدغه شما نیست و برای اکثر افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کانادا مطرح هست.

در دوره فوق لیسانس شانس به دست آوردن فاند و کمک هزینه تحصیلی چندان نیست و اکثر متقاضیان مثل شما برای تأمین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برنامه ریزی می‌کنند. در این مطلب ما تلاش می‌کنیم تا حد امکان به پرسش‌های شکل گرفته در ذهن شما پاسخ دهیم. کمک می‌کنیم که در نهایت به یک جمع‌بندی دقیق در مورد هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا دست‌یابید و بتوانید به بهترین شکل ممکن تصمیم گیری کنید.

مختصر در مورد دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

در کانادا برنامه‌های کارشناسی ارشد تحت عنوان برنامه‌های «گرد(grad)» یا «grad school» شناخته می‌شوند و عموماً در قالب Master of Arts (MA)  یا Master of Science (MSc) تعریف می‌شوند. علاوه بر این شاخه‌های عمومی همانند انگلستان دوره‌های متعدد تخصصی هم در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها ادامه تحصیل دهند. به عنوان نمونه Master of Fine Arts (MFA), the Master of Engineering (MEng) ، the Master of Business Administration (MBA) که به نوعی برنامه‌های فوق لیسانس تخصصی هستند.

همان طور که می‌دانید برنامه‌های کارشناسی ارشد کانادا معمولاً بین یک تا دو سال طول می‌کشد. اما اگر با دوره کارشناسی ارشد سه ساله مواجه شدید تعجب نکنید چرا که ممکن است دوره‌های کارآموزی یا دوره‌های اضافی ذیل برنامه اصلی تعریف شده باشند. در نظر داشته باشید در دوره کارشناسی ارشد بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید شما علاوه بر برنامه‌های آموزشی مرسوم در برخی از درس‌ها انجام پروژه، بازدید از سایت و کارگاه و انجام کار گروهی هم خواهید داشت که چنین دوره‌هایی طبیعتاً از لحاظ هزینه با دوره‌های عادی متفاوت‌اند.

سال تحصیلی از ماه سپتامبر هر سال آغاز می‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها چندین تاریخ شروع برای برنامه‌های کارشناسی ارشد خود دارند. پس از تعطیلات کریسمس، دانشجویان به دانشگاه باز می‌گردند و تا برگزاری امتحانات در ماه آوریل تحصیل می‌کنند.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا + پذیرش رایگان

سرچ گوگل جواب نمیده! ابزار قدرتمند اسمارت سرچ را امتحان کنید.

همه آنچه برای انتخاب رشته با توجه به شرایط شما نیاز است را در اسمارت سرچ آماده کرده‌ایم. فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، یک سورپرایز بزرگ خواهید داشت. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما را برای تحصیل در کانادا و استرالیا پیدا می کنیم.

پارامترهای موثر در هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

اول از همه اینکه خود شما بهتر از هرکسی می‌دانید که هزینه تحصیل بستگی دارد به اینکه شما چه رشته، چه دانشگاه و چه شهری را برای تحصیل انتخاب می‌کنید.

بعضی رشته‌ها مثل رشته‌های پزشکی، مهندسی و مدیریت اجرایی گران‌تر هستند و بعضی رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر هستند. بر اساس آماری که منتشر شده وقتی بحث هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا پیش می‌آید رشته دندانپزشکی با میانگین شهریه ۲۳٬۴۷۴ دلار، پزشکی با میانگین شهریه ۱۴٬۷۸۰ دلار، حقوق با میانگین شهریه ۱۳٬۳۳۲ دلار و داروسازی با میانگین شهریه ۱۰٬۷۴۶ دلار از جمله رشته‌های گران در کانادا محسوب می‌شوند. البته دانشجویان مشغول به تحصیل در این چهار برنامه ۳٫۶ درصد از کل دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا را تشکیل می‌دهند.

نکته جالب اینکه آمار نشان می‌دهد تقریباً ۶۰٪ دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا در یکی از چهار رشته تحصیلی علوم اجتماعی و رفتاری، مطالعات قانونی (تجارت، مدیریت و مدیریت عمومی)؛ علوم و فناوری‌های فیزیکی و مربوط به زندگی؛ و علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند. شهریه در این رشته‌های تحصیلی البته بر اساس استان متفاوت است اما در مجموع هزینه‌های مربوط به رشته‌های علوم انسانی پایین‌تر یا مشابه شهریه برای سه رشته تحصیلی دیگر در کل کانادا و برای اکثر استان‌ها هست.

در علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات قانونی، میانگین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای دانشجویان تمام وقت کانادایی ۵٬۸۹۳ دلار بوده است. هزینه‌های این دوره از ۲٬۵۵۰ دلار در استان نیوفاندلند و لابرادور تا ۷٬۱۶۲ دلار در استان نوا اسکوشیا متغیر بوده است. به این نکته توجه کنید که این هزینه برای دانشجویان کانادایی بوده و طبیعی است که برای دانشجویان بین‌المللی این هزینه‌ها افزایش می‌یابد. بود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای رشته‌های مطالعات قانونی (تجارت، مدیریت و مدیریت عمومی) در استان کبک با رقم ۲٬۷۹۲ دلار کمترین در کانادا بوده است.

برای همین رشته‌ها در استان انتاریو میانگین شهریه ۱۰٬۵۷۰ دلار بوده که بیشترین در کانادا به حساب می‌آید.  در رشته‌های مربوط به شاخه علوم و فناوری‌های فیزیکی و مربوط به زندگی، شهریه کارشناسی ارشد بالاتر از میانگین نرخ کانادا  بوده و در چهار استان نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، انتاریو و ساسکاچوان بالای حدود ۴٬۰۰۰ دلار بوده است. اما آن‌چنان که گفته شد رشته‌های MBA از جمله گران‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند. اگر شما در فکر تحصیل در این رشته در کانادا هستید بد نیست بدانید که متوسط هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای رشته MBA در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ حدود ۴۹٬۷۹۸ دلار بوده است.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های زیادی در کانادا هستند به هزینه تحصیل پایین مشهورند. مثلاً دانشگاه ساسکاچوان که در جدول زیر هم آمده از آن دانشگاه‌هایی است که هم در شهر ارزانی واقع شده و هم شهریه‌هایش به نسبت خیلی از دانشگاه‌ها ارزان‌تر است. در جدول زیر تعدادی از این دانشگاه‌ها را با ذکر شهریه‌شان برای شما آورده‌ایم. در این جدول می‌بینید که این دانشگاه‌ها در مجموع در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های دیگر کانادا شهریه‌های کمتری دریافت می‌کنند.

نام دانشگاههزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس
۱Brandon University$۵٬۰۰۰ تا $۸٬۰۰۰
۲Memorial University of Newfoundland$۶٬۰۰۰ تا $۸٬۸۰۰
۳Saint Paul University$۵٬۰۰۰  تا $۶٬۰۰۰
۴Athabasca University$۹٬۰۰۰  تا $۱۰٬۰۰۰
۵Concordia University Edmonton$۱۱٬۰۰۰  تا $۱۲٬۰۰۰
۶University of Manitoba$۸٬۰۰۰  تا $۱۰٬۰۰۰
۷University of Saskatchewan$۴٬۰۰۰ تا $۶٬۰۰۰
۸University of Winnipeg$۱۲٬۰۰۰ تا $۱۵٬۰۰۰
۹MacMaster University$۱۴٬۰۰۰  تا $۱۶٬۰۰۰
۱۰University of Victoria$۶٬۰۰۰ تا $۸٬۰۰۰
۱۱University of Ottawa$۱۴٬۰۰۰ تا $۱۶٬۰۰۰
۱۲Dalhousie University$۱۴٬۰۰۰  تا $۱۶٬۰۰۰
۱۳Mount Royal University$۱۱٬۰۰۰  تا $۱۲٬۰۰۰
۱۴University of Western Ontario$۱۲٬۰۰۰ تا $۱۴٬۰۰۰

علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، طبیعی است که شما باید به فکر تأمین هزینه‌های زندگی روزمره‌تان باشید. هزینه زندگی افراد البته متغیر است و بسته به سبک زندگی و مکان و پارامترهای مختلفی که برای زندگی‌شان در نظر می‌گیرند متفاوت است؛ اما به هر حال شما باید به فکر مراقبت از هزینه‌های خود مانند تغذیه، اسکان، حمل و نقل و غیره در طول زمان تحصیل باشید. به واقع هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را به هزینه‌های زندگی در کانادا اضافه کنید تا بتوانید به برآورد دقیقی از میزان پولی که باید به همراه داشته باشید برسید.

اگر بخواهیم حدودی به شما بگوییم یک دانشجوی مجرد برای هزینه‌های زندگی خود می‌تواند با ماهانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار کنار بیاید به شرط آنکه در هزینه‌ها مراعات جدی انجام دهد. این مبلغ شامل هزینه‌هایی از قبیل تغذیه، خرید کتاب، حمل و نقل و غیره می‌شود. در مراجع مختلفی از جمله این وبسایت می‌توانید از این هزینه‌ها مطلع شوید. در زیر چند مثال از هزینه‌های عمومی زندگی شما در کانادا را می‌آوریم که این قیمت‌ها در اکتبر ۲۰۱۹ به‌روزرسانی شده‌اند:

اسکان (سوئیت استودیو): تقریباً ۴۰۰ دلار در هر ماه.

متوسط وعده غذایی رستوران: ۱۰ دلار الی ۲۵ دلار برای هر نفر

سینما: ۸٫۵ دلار الی ۱۳ دلار در ماه

کتاب و لوازم التحریر: ۱۰۰۰ دلار در سال

مواد غذایی: هر ماه ۱۵۰ دلار تا ۲۰۰ دلار

طبیعی است که اگر شما تصمیم بگیرید در دوران دانشجویی در یک آپارتمان در شهری بزرگ زندگی کنید حدود ۲٬۰۰۰ دلار در ماه باید برای اجاره آن بپردازید. همین آپارتمان در یک شهر کوچک با چیزی در حدود ۸۰۰ تا ۱٬۰۰۰ دلار قابل اجاره کردن هست؛ اما می‌توانید در یک سوئیت استودیو هم زندگی کنید آن هم با ۴۰۰ دلار در ماه و البته اگر هم‌اتاقی هم داشته باشید می‌توانید رقم اجاره را باز هم کمتر و کمتر کنید!

بنابراین تخمین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه  هزینه زندگی دانشجویی اگر چه قدری نیازمند مراعات مالی است ولی برای دانشجویان مجرد در دسترس است. دانشجویان متأهل هم در صورت انتخاب شهرهای کوچک برای ادامه تحصیل خود می‌توانند با دو برابر کردن این هزینه‌ها با چیزی در حدود ۲٬۰۰۰ دلار در ماه زندگی معقولی داشته باشند؛ اما همین‌جا به شما می‌گوییم که اگر سودای زندگی در شهری مثل ونکوور را دارید بر روی حداقل ۳٬۰۰۰ دلار هزینه ماهیانه حساب کنید.

واقعیت موضوع این هست که اگر چه در مقطع فوق لیسانس نسبت به مقطع لیسانس شانس بیشتری برای دریافت فاند و کمک‌هزینه تحصیلی خواهید داشت اما در نهایت دریافت کمک هزینه تحصیلی در این مقطع کار ساده‌ای نیست. خیالتان را راحت کنیم که اگر دانشجوی ممتازی نبوده‌اید و از نمره آیلتس بالایی برخوردار نیستید از همین حالا برای تأمین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به راه‌های دیگر فکر کنید.  البته اگر بتوانید در دوران تحصیل دانشجوی خوبی باشید و با موفقیت از پس امتحانات برآیید از این شانس برخوردار خواهید بود که از کمک هزینه‌های تحصیلی در حین دوران تحصیل استفاده کنید.

  1. برخی دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا سه ساله  هستند چرا که ممکن است دوره‌های کارآموزی یا دوره‌های اضافی ذیل برنامه اصلی تعریف شده باشند.
  2.  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای رشته‌های مهندسی و پزشکی گران‌تر و برای رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر است.
  3. دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در مجموع کار ساده‌ای نیست و نیاز به رزومه علمی و پژوهشی قابل توجهی دارد.
  4. استفاده از دوره کارآموزی و یا کوآپ شانسی است که در برخی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها برای تأمین هزینه‌های تحصیل به دانشجویان داده می‌شود.
  5. هزینه بیمه درمانی دانشجویان خارجی در هر استان کانادا بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار سالانه متغیر است.
  6. در محاسبه هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای شهریه مقطع کارشناسی ارشد روی رقمی بین ۱۳ تا ۲۵ هزار دلار در سال حساب کنید.
  7. به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته در دوران تحصیل و ۴۰ ساعت در هفته در زمان تعطیلات بین ترم و تعطیلات تابستانی کار کنید.

کار در حین تحصیل برای تامین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

حتماً می‌دانید که شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته در تمام دوران تحصیلتان کار کنید. در زمان تعطیلات بین ترم و تعطیلات تابستانی هم شما می‌توانید ۴۰ ساعت در هفته کار کنید. اگر متأهل باشید همسرتان هم می‌تواند در تمام طول سال ۴۰ ساعت در هفته کار کند. پس این ساعات کاری به شما این شانس را می‌دهند که تا حد قابل توجهی هزینه‌های تحصیلتان را تأمین کنید.

اما شما از شانس استفاده از دوره کارآموزی و یا کوآپ  هم برخوردارید. اگر رشته‌ای که مشغول تحصیل آن هستید از چنین دوره‌ای برخوردار باشد می‌توانید از فرصت دوره کارآموزی آن بهره ببرید. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی دوره‌های کارآموزی و کارورزی را به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سطح کیفی رشته‌های تحصیلی و کمک به کسب تجربه در دنیای واقعی را ارائه می‌دهند.

به طور معمول، دانشجویان مباحث تئوریک دروس مختلفی را در کلاس درس می‌گذرانند و پس از آن به‌صورت عملی از طریق کارآموزی و تجربه عملی در رشته تحصیلی خود آن‌ها را به کار می‌گیرند. شما می‌توانید مطمئن باشید که می‌توانید حداقل هزینه ترم تحصیلی آخرتان را از طریق حقوق کارآموزی و یا Co-op تأمین کنید.

شرایط تحصیل در کانادا

جمع بندی: هزینه تحصیل در کانادا 2020 برای دوره کارشناسی ارشد

در این مطلب برای شما توضیح دادیم که هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به چه شکل است. برای برخی رشته‌ها مثل رشته‌های پزشکی و مهندسی و مدیریت MBA این هزینه‌ها بالاتر است. در مورد رشته‌های علوم انسانی هزینه‌ها پایین‌تر می‌آید. در عین حال گفتیم که بسته به اینکه دانشگاه دولتی یا خصوصی انتخاب کنید و همچنین کدام منطقه کانادا را برای زندگی و تحصیل انتخاب کنید هزینه‌های شما پایین می‌آید.

بنابراین اگر دانشجوی ممتازی هستید از همین ابتدا به فکر ارتقای نمره زبانتان باشید تا شانس خود را در رقابت سنگین بر سر دریافت فاند بالا ببرید. اگر هم نتوانستید فاند بگیرید نگران نباشید و از طریق ساعت کاری مجاز در دوران تحصیل خواهید توانست بخشی از هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را پوشش دهید.

در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در تصمیمتان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا جدی هستید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با تماس با دفتر ما از مشاوره متخصصان اسمارت اپلای بهره‌مند شده و شانس خود را برای موفقیت در این پروسه ارتقا دهید.