تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا

  • می خواهم مجانی دکترا بگیرم؛ آیا ممکنه؟

شاید شما هم در مورد تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا و سایر کشورهای خارجی زیاد شنیده باشید. اینکه می‌شود با تحصیل در کشورهای خارجی نه تنها پولی نپرداخت که اتفاقاً پول هم به دست آورد. این موضوع اما از طریق گرفتن فاند و بورسیه‌های تحصیلی ممکن می‌شود.

فاند گرفتن در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قدری دشوار است و رقابت شدیدی برای گرفتن بورسیه در این مقطع برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. بنابراین وقتی صحبت از گرفتن فاند و بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌شود، مقطع دکتری اصلی‌ترین مقصد دانشجویان برای این منظور محسوب می‌شود.

اما فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا به همین سادگی‌ها هم نیست و باید ضمن اینکه شرایط آن را داشته باشید، بتوانید در رقابت موجود موفق باشید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحصیل دکترا در کانادا را مطالعه کنید تا با کم و کیف و ابعاد گوناگون ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا آشنا شوید. همچنین می‌توانید مقاله شرایط تحقق اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا را مطالعه کنید تا با طیف متنوعی از برنامه‌های حمایتی کانادا از دانشجویان بین‌المللی آشنا شوید.

در اینجا اما تلاش می‌کنیم برای شما در مورد چگونگی فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا صحبت کنیم. شما با خواندن این مطلب در مورد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی که می‌توانند به شما برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا کمک کنند اطلاعات جامعی به دست می‌آورید.

بهترین مشاور برای گرفتن فاند دکترا در کانادا خودتان هستید!

اولین نکته در این خصوص اینکه هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌تواند در مسیر فاند گرفتن به شما کمک کند. اگر چه می‌توانید روی مشاوره متخصصان حساب کنید اما در نهایت این خود شما هستید که باید با تحقیق و جستجو، اساتیدی که امکان فعالیت علمی پژوهشی در رشته و تخصص آن‌ها برای شما وجود دارد را بیابید. هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌داند که کدام استاد و کدام دانشکده به زمینه علمی مدنظر شما نزدیک‌تر است. شما خودتان بهتر از هر کس دیگر می‌توانید استاد راهنما و موضوع تخصصی که قصد کار کردن روی آن را دارید را بیابید.

پس باید وقت بگذارید، برای ساعت‌ها و ساعت‌ها…سرچ کنید و سرچ کنید تا لیستی از چند ده استاد و دانشکده مربوط به تخصصتان پیدا کنید. باید وقت بگذارید و برای آن‌ها ایمیل بزنید. از عدم پاسخگویی برخی اساتید و عدم پذیرش توسط برخی اساتید دیگر ناامید نشوید. شما وارد مسیری شده‌اید که پیش از شما هزاران نفر پشت سر گذارده‌اند. مطمئن باشید اکثر افرادی که در گوشه و کنار شنیده‌اید در حال تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا هستند همین مسیر شما را طی کرده‌اند.

پس با صبر و تحمل فراوان وارد این مسیر شوید و خود را برای یک تلاش چند ماهه آماده کنید. اما پیش از آن برای فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا به برداشتن چند گام اولیه خوب دقت کنید:

نخست اینکه سعی کنید با معدل بالا در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید و به ویژه در دروس تخصصی نمرات بالا کسب کنید. یکی از مهم‌ترین معیارهای ارزیابی شما برای ارائه پذیرش همین مستندات مربوط به کارنامه شما می‌باشند.

در طول دوران تحصیل به فکر تهیه مقالات علمی پژوهشی و در صورت امکان ISI باشید. هر چقدر رزومه علمی و پژوهشی شما قوی تر باشد اساتید و دانشگاه‌های خارجی برای جذب شما مشتاق‌تر می‌شوند. در طول دوران تحصیل در مستندسازی تلاش‌های علمی‌تان کوشا باشید تا بتوانید بعدها ثمره آن را به شیوه‌های متفاوت از جمله تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا برداشت کنید. در مورد رشته‌های علوم انسانی نمونه رایتینگ شما هم مورد نیاز است پس به فکر باشید که حداقل یک اثر علمی درخشانتان را بتوانید به انگلیسی تبدیل کرده و از آن استفاده کنید.

همواره در تلاش برای ارتقای سطح زبان خود باشید. برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا حداقل به امتیاز زبان معادل 6.5 آیلتس نیاز دارید. در یک فضای رقابتی طبیعی است که وقتی امتیاز زبان شما از 7 و 8 عبور کند شانس دریافت پذیرش شما و موفقیت در تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا افزایش می‌یابد. به ویژه برای رشته‌های علوم انسانی که رقابت شدیدتر است امتیاز آیلتس بالای 7 انتظار می‌رود.

مدارک و پیش نیازهای گرفتن پذیرش دکتری را تهیه کنید. در مقاله گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا می توانید با ملاحظات مربوط به گرفتن فاند از دانشگاه های کانادایی آشنا شوید و مدارکی که در این مسیر باید آماده کنید را بیابید. تهیه رزومه، توصیه نامه ها و … باید به دقت در دستور کار شما قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که همه این مدارک را به بهترین وجه و مطابق آنچه دانشگاه های کانادایی از شما می خواهند تهیه کرده اید. برای این منظور می توانید با متخصصین مجموعه اسمارت اپلای مشورت کنید و با بهره گیری از مشاوره آنها به بهترین شکل ممکن مستنداتتان را فراهم کنید.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

نمونه هایی از بورسیه تحصیل رایگان در کانادا

برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا برنامه های حمایتی متنوعی از طرف دولت و دانشگاه های کانادایی وجود دارد. در صورتی که واجد شرایط این برنامه ها باشید می توانید از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های آنها بهره مند شوید. در ادامه به تعدادی از این برنامه ها اشاره می کنیم:

۱) Vanier Canada Graduate Scholarship: این برنامه توسط دولت کانادا مورد حمایت قرار دارد و بیش از ۵۰۰ دانشجوی دکتری در دانشگاه های مختلف کانادایی را پوشش می دهد. بر اساس این بورسیه به دانشجوی دکتری برای سه سال، سالانه ۵۰٬۰۰۰ دلار پرداخت می شود. حدود ۲۰۰ نفر از این دانشجویان در دانشگاه هایی مانند تورنتو، بریتیش کلمبیا، واترلو و آلبرتا مشغول تحصیل می شوند.

۲ University of Waterloo International Master’s and Doctoral Awards: در این دانشگاه بورسیه های متنوعی برای رشته های مختلف وجود دارد. به ویژه در رشته های مهندسی مکانیک و برق و عمران دانشجویان دکتری گزینه های متعددی برای تحصیل رایگان پیش روی خود می بینند. با مراجعه به وبسایت این دانشگاه می توانید از این جوایز و بورسیه ها مطلع شوید.

۳) Ontario Graduate Scholarship: دولت ایالتی اونتاریو حمایت از دانشجویان دکتری را با پرداخت سالیانه ۱۵٬۰۰۰ دلار در دستور کار خود دارد.

۴) Ontario Trillium Scholarship: این بورسیه توسط دولت این ایالت برای جذب تعداد هر چه بیشتری دانشجوی دکتری نخبه در نظر گرفته شده است. سالیانه ۴۰ هزار دلار به دانشجویان بورسیه دکتری در قالب این طرح پرداخت می‌شود.

۵) University of Manitoba Graduate Fellowship: در این فلوشیپ دانشگاه مانیتوبا سالیانه ۱۴ تا ۱۸٬۰۰۰ دلار به دانشجویان دکتری می‌پردازد.

۶) University of Calgary Graduate Awards: در قالب این طرح حمایتی دانشگاه کلگری تا ۴۰٬۰۰۰ دلار در سال از دانشجویان دکتری حمایت مالی می‌کند.

۷) Trudeau Foundation Scholarships: این اسکولارشیپ بیشتر در زمینه رشته‌های مربوط به جامعه شناسی و علوم انسانی است و به دانشجویان حائز شرایط در این رشته‌ها اعطا می‌شود.

۸) UBC Graduate Global Leadership Fellowships: در این فلوشیپ دانشگاه بریتیش کلمبیا سالیانه ۱۸٬۲۰۰ دلار به دانشجویان دکتری این دانشگاه پرداخت می‌شود.

۹) Carleton University Awards for International Student: این دانشگاه برای جذب دانشجویان دکتری بورس‌های متنوع تحصیلی ارائه می‌کند.

۱۰)Dalhousie University Scholarship: با بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه، دانشجویان دکتری می‌توانند بابت هزینه‌های تحصیلی خود تا حدود زیادی آسوده خاطر باشند. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۱) Fairleigh Dickinson Scholarships for International Students: با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این اسکولارشیپ کسب کنید.

۱۲):  McGill University Scholarships and Student Aid دانشگاه مک گیل از جمله دانشجویانی است که دانشجویان متقاضی دوره دکتری در کانادا برای آن برنامه ریزی ویژه دارند. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۳) Queen’s University International Scholarship: بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان دکتری این دانشگاه وجود دارد. اگر چه تعدادی از این بورسیه‌ها تنها به دانشجویان آمریکایی، هندی و پاکستانی تعلق می‌گیرد. در این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۱۴) University of Saskatchewan International Student Awards: در دانشگاه ساسکاچوان هم برنامه‌های متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری با استفاده از فاند تحصیلی وجود دارد. می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید و از جزئیات بیشتری در این خصوص بهره‌مند شوید.

۱۵) Simon Fraser University Financial Aid and Awards: در این دانشگاه طیف متنوعی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان دکتری وجود دارد. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۶) Western University International Admission Scholarships: دانشجویان بین‌المللی برای تجربه کردن تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا می‌توانند از بورسیه‌های دانشگاه وسترن استفاده کنند. می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید و از جزئیات بیشتری در این خصوص بهره‌مند شوید.

  1. تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا با دریافت بورسیه‌های تحصیلی و برنامه‌های حمایتی دانشگاه‌ها در دسترس شماست.
  2. اگرچه طیف متنوعی از فاندهای دکتری در کانادا وجود دارند با توجه به تقاضای بالا برای دریافت این فاندها، شرایط رقابتی است.
  3. برای برخورداری از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا باید از همان دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجوی خوبی باشید و معدل بالایی کسب کنید و مقالات علمی پژوهشی متعدد منتشر کنید.
  4. برای آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا باید به سایت‌های دانشگاه‌ها سر بزنید و یا از منابعی که این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهند بهره ببرید.
  5. با توجه شرایط رقابتی موجود برای دریافت فاند، برخورداری از مدرک زبان معادل ۶٫۵ آیلتس برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا ضروری است.
  6. شناسایی اساتیدی که در زمینه تحصیلی و پژوهشی شما فعال‌اند و جلب نظر مساعد آنها کمک شایان توجهی به موفقیت شما در دریافت فاند می‌کند.
  7. در این مسیر شما باید صبور باشید و از سرچ کردن و جستجو کردن برای گرفتن پاسخ مثبت ناامید نشوید.
شرایط تحصیل در کانادا

جمع بندی:تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا دو قدمی شماست به شرط اونکه…..

برای شما گفتیم که اگر تصمیم به ادامه تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی دارید، کانادا یک انتخاب درست است. دیدید که برنامه‌های حمایتی متعددی برای آنکه شما بتوانید تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا را تجربه کنید وجود دارند؛ اما از رقابتی که برای دریافت این بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها وجود دارد غافل نشوید و اگر در تصمیمتان جدی هستید خیلی مصمم و با انگیزه در تلاش برای تحقق پیش شرط‌های آن باشید.

در دوران تحصیلتان پرتلاش و کوشا تلاش کنید نمره‌های بالا بیاورید. تا می‌توانید مقاله علمی و کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام دهید. همواره در تلاش برای تقویت توانایی زبانتان باشید. در عین حال مدارک و مستندات لازم برای دریافت پذیرش را به صورت کامل و دقیق تهیه کنید. به این‌ها چاشنی صبر و انتظار را هم اضافه کنید و مطمئن باشید با قدری تلاش و پیگیری خواهید توانست به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

با این حال اگر نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا هستید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا در تماس با مشاورین و متخصصان اسمارت اپلای به بهترین اطلاعات لازم در این خصوص دست یابید.