هزینه تحصیل در کانادا

  • هزینه های تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ سؤالی که شاید برای بیشتر متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا مطرح باشد. خبر خوب برای شما این هست که هزینه تحصیل در کانادا در مجموع و در مقایسه با بسیاری از گزینه‌های دیگر پیش روی شما مقرون به صرفه است. بله، هزینه تحصیل در کانادا ارزان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. به ویژه وقتی صحبت از تحصیلات بعد از پایان دوران دبیرستان و تحصیلات دانشگاهی می‌شود که در این شرایط شهریه کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادایی به طور کلی از کالج‌ها و دانشگاه‌های استرالیا و ایالات متحده آمریکا به مراتب پایین‌تر است.

در این صفحه اطلاعات لازم برای درک هزینه‌های تحصیل در کانادا در مقاطع گوناگون تحصیلی از مقطع ابتدایی و دبیرستان گرفته تا کالج، دانشگاه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، دانشکده زبان و سایر موارد در اختیار شما قرار می‌گیرد. با این حال باید توجه داشت هزینه‌های تحصیل شما تنها به شهریه و هزینه‌های دانشگاهی شما محدود نمی‌شود. لازم است شما برای تنظیم بودجه‌بندی خود بر اساس سبک زندگی و وضعیت درآمدیتان، نسبت به مدیریت هزینه‌های زندگی هم برنامه‌ریزی لازم را داشته باشید.

هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا

هزینه مدرسه ابتدایی دولتی یا خصوصی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای ادامه تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً با مدرسه تماس بگیرید تا دریابید که آیا دانش آموزان بین‌المللی برای تحصیل در آن مدرسه باید هزینه‌ای پرداخت کنند یا نه.

بعضی اوقات، مدارس برای مشارکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا مسابقات مدرسه، هزینه‌های اندکی را برای فرزند شما در نظر می‌گیرند که باید پرداخت کنید. بیشتر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، با این حال، برخی از مدارس برنامه‌های ناهارخوری یا برنامه ناهار گرم را ارائه می‌دهند که در آن ممکن است کودک شما بتواند یک وعده غذایی را از ناهارخوری مدرسه خود خریداری کند.

هزینه مدرسه زبان در کانادا

مدارس زبان اغلب به جای یک ترم تحصیلی، دوره‌هایی را بر اساس تعداد معینی از هفته‌ها ارائه می‌دهند. هزینه شهریه در مدارس زبان کانادا توسط هر مدرسه تعیین می‌شود. در اینجا برخی از نمونه‌های مربوط به مدارس زبان در برخی کلان‌شهرهای کلیدی کانادا (بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن یا غذا) ارائه شده است:

تورنتو: ۱۲ هفته آموزشگاه زبان انگلیسی: ۳٬۵۱۵ دلار کانادا

کبک سیتی: ۱۲ هفته آموزش زبان فرانسه: ۳٬۵۷۰ دلار کانادا

ونکوور: ۱۲ هفته آموزشگاه زبان انگلیسی: ۴٬۰۸۳ دلار کانادا

کلگری: ۱۲ هفته آموزشگاه زبان فرانسه: ۳٬۴۴۶ دلار کانادا

هزینه دبیرستان در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا برای مقطع دبیرستان در دبیرستان‌های دولتی برای ساکنین کانادا رایگان است؛ اما دانش آموزان بین‌المللی از حدود ۸٬۰۰۰ دلار کانادا  تا ۱۴٬۰۰۰ دلار کانادا در سال برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا باید بپردازند. برای اطمینان از مبلغ هزینه‌ای که لازم است برای دانش آموزان بین‌المللی پرداخت کنید، باید با مدرسه‌ای که می‌خواهید نوجوانتان در آن حضور داشته باشد تماس گرفته و هزینه‌های مربوطه را مورد بررسی قرار دهید.

با این حال در صورتی که تمایل دارید اطلاعات دقیق‌تری برای انتخاب بهترین مسیر تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به دست آورید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پرکنید و یا با تماس با مشاوران اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن از راهنمایی و اطلاعات آن‌ها برای ادامه مسیر تحصیلی خود بهره‌مند شوید و در عین حال از اطلاعات دقیق‌تر در خصوص هزینه‌های تحصیل در مدارس کانادایی مطلع شوید.

بعضی اوقات، مدارس برای مشارکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا مسابقات مدرسه، هزینه‌های اندکی را برای فرزند شما در نظر می‌گیرند که باید پرداخت کنید. در دبیرستان، بسیاری از دانش آموزان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند، با این حال، برخی از مدارس برنامه‌های ناهارخوری یا برنامه ناهار گرم را ارائه می‌دهند که در آن ممکن است نوجوان شما بتواند یک وعده غذایی را از ناهارخوری دبیرستان خود خریداری کند.

هزینه کالج و مدارس فنی و حرفه‌ای در کانادا

طول دوره‌های کالج‌ها متفاوت است، بنابراین آن‌ها اغلب نسبت به دانشگاه هزینه‌های کمتری دریافت می‌کنند. برخی از برنامه‌ها شامل آموزش عملی و همراه با کار است که ممکن است در حالی که در کانادا مشغول تحصیل هستید، درآمد کسب کنید.

با کمی جستجو شما کالج‌ها و مدارس حرفه‌ای با کیفیت بالا در سراسر کانادا، از جمله شهرهای کوچک‌تر و شهرهایی که هزینه زندگی پایین‌تر باشد پیدا خواهید کرد. حتی شهرهای بزرگ کانادا نسبت به بسیاری از کلان شهرهای جهان نسبتاً مقرون به صرفه‌تر هستند.

در مجموع شهریه دانشجویان بین‌المللی در کانادا بسته به برنامه و مکانی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. برخی از مدارس فنی حرفه‌ای کانادایی برنامه‌هایی با شهریه رایگان ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر بسته به کالج و برنامه تحصیلی شما، از حدود ۲٬۰۰۰ دلار کانادا  در سال تا ۱۸٬۰۰۰ دلار کانادا در سال برای شهریه متغیر هستند. در یک برآورد کلی، هزینه تحصیل در کانادا برای شما در صورت انتخاب کالج، علاوه بر هزینه یاد شده با حدود ۱۲ هزار دلار کانادا هزینه زندگی هم همراه خواهد بود.

با این حال در صورتی که تمایل دارید اطلاعات دقیق‌تری برای انتخاب بهترین کالج‌های کانادایی و هزینه تحصیل در آن‌ها به دست آورید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا با تماس با اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن از راهنمایی و اطلاعات آن‌ها برای ادامه مسیر تحصیلی خود بهره‌مند شوید.

هزینه دانشگاه در کانادا

چه چیزی می‌تواند بهتر از گرفتن یک مدرک دانشگاهی معتبر آن در یک کشور زیبا و مترقی باشد؟ پیدا کردن یک برنامه تحصیلی معتبر در یک دانشگاه شناخته شده یک شانس بزرگ برای آینده شغلی و حرفه‌ای شما خواهد بود. بسیاری از دانشگاه‌های با کیفیت در شهرهای کوچک‌تر کانادایی کانادا یافت می‌شوند که هزینه زندگی پایین‌تر است. هرچند باز هم تکرار می‌کنیم در بعضی مواقع، شهرهای بزرگ کانادا از بسیاری از شهرهای جهان مقرون به صرفه‌تر هستند.

واقعیت این است که هزینه تحصیل در کانادا می‌تواند از شهری به شهر دیگر و استان به استان دیگر متفاوت باشد، هم برای شهریه و هم برای هزینه‌های زندگی؛ بنابراین، اگر برای تأمین هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا با ملاحظاتی مواجه هستید، توصیه می‌کنیم طیف وسیعی از گزینه‌ها را جستجو کنید تا بتوانید شهر و دانشگاه مناسب را برای خود پیدا کنید.

در یک برآورد کلی هزینه تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی می‌تواند از حدود ۱٬۸۰۰ دلار کانادا تا تقریباً ۲۰٬۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر باشد. علاوه بر آن شما باید هزینه اقامت، غذا و حمل و نقل را هم در نظر بگیرید که از شهری به شهر دیگر متفاوت است با این حال در یک برآورد کلی هزینه‌های زندگی برای یک سال به طور متوسط حدود ۱۲ هزار دلار کانادا برای شما تمام خواهد شد.

هزینه تحصیلات تکمیلی در کانادا

هزینه شما برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یک سرمایه گذاری حرفه‌ای هوشمند است. برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. هزینه نسبتاً پایین زندگی و تحصیل این فرصت را برای دانشجویان بین‌المللی مانند شما جذاب‌تر می‌کند. حتی شهرهای بزرگ کانادا از بسیاری از شهرهای جهان مقرون به صرفه‌تر است.

در یک برآورد کلی از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در سراسر کانادا هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد می‌تواند چیزی بین ۲٬۵۰۰ دلار کانادا در سال تا تقریباً ۱۸٬۰۰۰دلار کانادا  در سال و برای یک دانشجوی دکترا ممکن است چیزی تقریباً بین ۲٬۵۰۰ تا ۱۷٬۰۰۰دلار کانادا در سال باشد.

با وجود ملاحظات احتمالی در مورد بودجه بندی و اینکه شما حدود دوازده هزار دلار کانادا در سال هزینه‌های زندگی خواهید داشت برای انتخاب بهترین شهر، دانشگاه و برنامه تحصیلی ممکن لازم است تحقیقات لازم را انجام دهید.

هزینه صدور گواهینامه حرفه ای، آموزش آنلاین و از راه دور در کانادا

برنامه‌های صدور گواهینامه حرفه‌ای به صورت حضوری و آنلاین از طریق آموزش از راه دور وجود دارند. برای یافتن برنامه مدنظر و هزینه مربوط به آن باید از طریق مراجعه به وب‌سایت مؤسسات برگزار کننده و یا تماس با آن‌ها این اطلاعات را به دست آورید. در عین حال تماس با کارشناسان اسمارت اپلای می‌تواند اطلاعات دقیقی در این خصوص در اختیار شما قرار دهد.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا

کاملا منطبق با نمره زبان و بودجه شما

ابتدا ظرف چند کلیک ساده شرایط اولیه مورد نظر خودتان را ثبت کنید و دکمه سرچ را بزنید. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما برایتان لیست می شود. هر کدام را تمایل داشتد انتخاب و برای آن اقدام می کنید. کاملا رایگان و بسیار راحت و کاربردی از طریق پلت فرم هوشمند اسمارت اپلای!

متوسط هزینه‌های تحصیل در کانادا برای رشته‌های مختلف برای سال ۲۰۲۱

گروه رشته تحصیلیدوره کارشناسیدوره کارشناسی ارشد
آموزش۱۹٬۴۶۱ دلار کانادا ۱۵٬۲۳۶ دلار کانادا
هنرهای تجسمی و نمایشی و تکنولوژی‌های ارتباطی۲۲٬۹۵۰ دلار کانادا۱۴٬۱۴۴ دلار کانادا
انسانی۲۶٬۱۷۵ دلار کانادا۱۳٬۵۲۰ دلار کانادا
علوم اجتماعی و رفتاری۲۴٬۸۰۸ دلار کانادا۱۴٬۳۰۴ دلار کانادا
حقوق۲۹٬۷۵۶ دلار کانادا۱۵٬۹۴۱ دلار کانادا
مدیریت اجرایی و بیزینس۲۶٬۳۹۵ دلار کانادا۲۲٬۴۲۲ دلار کانادا
MBA اجرایی۵۶٬۲۸۲ دلار کانادا
MBA عادی۳۷٬۶۹۷ دلار کانادا
علوم زیستی۲۹٬۰۶۷ دلار کانادا۱۴٬۶۶۴ دلار کانادا
ریاضی، کامپیوتر و علوم اطلاعات۳۰٬۱۸۷ دلار کانادا۱۵٬۵۵۳ دلار کانادا
مهندسی۳۰٬۷۴۲ دلار کانادا۱۷٬۷۵۳ دلار کانادا
معماری۲۴٬۶۵۴ دلار کانادا۲۴٬۱۸۷ دلار کانادا
کشاورزی و منابع طبیعی۲۴٬۱۰۱ دلار کانادا۱۴٬۱۰۶ دلار کانادا
دندانپزشکی۵۵٬۸۰۲ دلار کانادا۲۱٬۶۳۵ دلار کانادا
داروسازی۳۴٬۷۲۶ دلار کانادا۱۱٬۶۴۲ دلار کانادا
پرستاری۲۰٬۳۵۴ دلار کانادا۱۳٬۷۱۳ دلار کانادا
پزشکی۲۹٬۹۰۵ دلار کانادا
دامپزشکی۶۰٬۴۵۸ دلار کانادا۹٬۰۸۸ دلار کانادا
  1. هزینه‌های تحصیل در کانادا به طور کلی از بسیاری از کشورهای دنیا مانند استرالیا و ایالات متحده آمریکا به مراتب پایین‌تر است.
  2. شهریه دانشگاه‌های کانادا به عوامل مختلفی مانند دانشگاه محل تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی و بومی یا بین‌المللی بودن دانشجو بستگی دارد.
  3. شهریه سالانه دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ در مقطع کارشناسی به طور متوسط تقریباً ۲۹,۷۰۰ دلار کانادا بوده است
  4. معمولاً هزینه تحصیل برای رشته‌های هنر و علوم انسانی کم‌تر و برای رشته‌های مهندسی و پزشکی بالاتر می‌باشد.
  5. شهریه دانشگاه‌های کانادا در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹  برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به طور متوسط تقریباً۱۷,۷۰۰ دلار کانادا در سال بوده است.
  6. در بحث هزینه تحصیل در کانادا، علاوه بر هزینه‌های دانشگاه، فاکتور کلیدی دیگر هزینه‌های زندگی روزمره در این کشور است که از شهری تا شهر دیگر متفاوت است.
  7. به عنوان یک نمونه، دانشگاه مونترال هزینه زندگی دانشجویی را حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال و دانشگاه بریتیش کلمبیا، حدود ۱۵۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده‌اند.

هزینه رفتن به کانادا برای تحصیل

برای آنکه شما در کانادا بتوانید تحصیل کنید لازم است بتوانید مجوز تحصیلی در این کشور را به دست آورید که منجر به صدور ویزای تحصیلی برای اقامت شما در این کشور در طول دوران تحصیل شما می‌شود. در صورتی که کورس و یا برنامه تحصیلی شما شش ماه و یا کمتر به طول می‌کشد شما نیازمند این مجوز تحصیلی نخواهید بود.

اقدام برای اخذ مجوز تحصیلی ۱۵۰ دلار کانادا معادل ۱۱۵ دلار آمریکا هزینه به دنبال دارد. در عین حال شما باید برای فرد همراه خود هم ۱۵۵ دلار کانادا به اداره مهاجرت پرداخت کنید. برای انگشت نگاری هر فرد متقاضی بالای ۱۴ سال هم مبلغ ۸۵ دلار کانادا دریافت می‌شود. برای دریافت CAQ از استان کبک برای متقاضیان کبک مبلغ ۱۱۰ دلار گرفته می‌شود.

در عین حال شما برای ارائه درخواست به دانشگاه‌های کانادایی باید هزینه اپلای کردن برای هر کدام از این دانشگاه‌ها را پرداخت کنید. این هزینه از دانشگاهی تا دانشگاه دیگر متفاوت است. به عنوان نمونه هزینه اپلای کردن برای دانشگاه بریتیش کلمبیا برای ساکنین کانادا ۶۹٫۲۵ دلار کانادا و برای غیرکانادایی‌ها ۱۱۶٫۲۵ دلار کانادا معادل ۸۷ دلار آمریکا خواهد بود. با این حال این امکان در شرایطی وجود دارد که اگر شما دانشجوی بین‌المللی در یکی از کشورهای در حال توسعه باشید این هزینه را پرداخت نکنید.

وقتی ویزای شما آمد حالا وقت آن هست که به فکر تهیه بلیط هواپیما باشید. متأسفانه با وجود کاهش ارزش پولی ملی کشورمان شما باید پول گزافی برای پرواز طولانی خود تا کانادا بپردازید. طبیعی است که بسته به زمانی که شما بلیط می‌گیرید، شرکت هواپیمایی که انتخاب می‌کنید و همچنین میزان توقف و طول پرواز هزینه قابل پرداخت شما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر روز یک دی ماه ۱۳۹۸ شما بخواهید با پرواز هواپیمایی لوفتانزا یک پرواز ۲۲ ساعته به تورنتو داشته باشید باید چهارده میلیون تومان برای هزینه بلیط بپردازید؛ اما شاید هم با پرواز ۵۰ ساعته هواپیمایی آذربایجان مشکلی نداشته باشید! بنابراین می‌توانید همین سفر را با یازده میلیون تومان انجام دهید.

جمع بندی: هزینه تحصیل در کانادا؛ مناسب در مقایسه با سایر گزینه‌ها

آن چنانکه در این مطلب مشاهده شد هزینه‌های تحصیل در کانادا با وجود اجازه کار و درآمد حاصل از آن، امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی و … در مقایسه با سایر مقاصد دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر قابل تأمین هستند. در عین حال شما می‌توانید با انتخاب درست در خصوص شهر، دانشگاه و رشته مدنظرتان این هزینه‌ها را مدیریت نموده و بهترین و اقتصادی‌ترین مسیر تحصیلی ممکن را برای آینده تحصیلی خود برگزینید.

با این حال در صورتی که تمایل دارید اطلاعات دقیق‌تری برای انتخاب بهترین دانشگاه‌های کانادایی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و هزینه‌های تحصیل در کانادا در این مقاطع به دست آورید می‌توانید با تماس با مشاوران اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن از راهنمایی و اطلاعات آن‌ها برای ادامه مسیر تحصیلی خود بهره‌مند شوید.