تحصیل در علوم آزمایشگاهی در کانادا

 • با دانشگاه های برتر برای ادامه تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا آشنا شوید

رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

(Medical Laboratory Technologist)

رشته علوم آزمایشگاهی از رشته‌های تحصیلی زیرمجموعه گروه علوم پزشکی به حساب می‌آید که در بحث بهداشت و کاهش هزینه‌های درمان اهمیت قابل توجهی دارد. این رشته به نام‌های علوم آزمایشگاهی بالینی، علوم آزمایشگاهی پزشکی و فناوری‌های پزشکی شناخته می‌شود. رشته علوم آزمایشگاهی تا قبل از سال ۱۹۷۶ میلادی با عنوان رشته فناوری پزشکی در دنیا شناخته می‌شد.
این رشته برای تشخیص و درمان و همچنین پیشگیری و پیگیری بیماری‌های مختلف علوم پزشکی کارایی دارد. آنالیز آزمایشگاهی خون و مایعات بافت‌های بدن از دستور کارهای کارشناسان علوم آزمایشگاهی است.
فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی با انجام آزمایش‌های بیوشیمیایی و هماتولوژی می‌توانند به پزشک در تشخیص بیماری کمک کنند. درس‌هایی هم که در رشته علوم آزمایشگاهی تدریس می‌شود تا حد زیادی مشابه دروس پایه در پزشکی هستند.
در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا در اختیارتان قرار دهیم. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید یک ارزیابی دقیق در مورد چگونگی علوم آزمایشگاهی در کانادا و یا ورود به کانادا به عنوان کارشناس علوم آزمایشگاهی و اقامت در این کشور از این طریق به دست آورید.

علوم آزمایشگاهی در کانادا و مدارک لازم برای پذیرش تحصیل

شرایط ورود و پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت است. از همین رو، برای تهیه پیش‌نیازهای اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا، باید به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مختلف سر بزنید و شرایط آن‌ها را بررسی کنید.

اما عموماً شما باید توانسته باشید دوره دبیرستان خود را با معدل B +  یا حداقل معدل C به پایان رسانده باشید. همچنین گذراندن موفقیت‌آمیز درس‌هایی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات برای ادامه تحصیل در این رشته لازم است. از آنجا که این رشته کاملاً رقابتی است و ثبت نام محدود است، بیشتر دانشگاه‌ها برای پذیرش رزومه‌های رسیده را بررسی می‌کنند و نامه‌های SOP متقاضیان را مورد دقت نظر قرار می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها قبل از انتقال به برنامه MLS پیش شرط یک سال تحصیل قبل از کارشناسی را مطرح می‌کنند که دانش آموزان در این یک سال باید دوره‌های میکروبیولوژی، شیمی آلی، زیست شناسی سلولی و آمار را پشت سر بگذارند.

دانشگاه های برتر برای ادامه تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا

دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود دارند که برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی می‌توانید برای آن‌ها اقدام کنید. در ادامه اما به ۵ مورد از این دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم که البته باکیفیت‌های گوناگون مشغول به فعالیت هستند و بسته به توانایی تحصیلی شما می‌توانند انتخاب شما برای ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا باشند:

تحصیل علوم آزمایشگاهی در دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا-

حتماً در مورد این دانشگاه و کیفیت بالای آن در رشته‌های مختلف تحصیلی بسیار شنیده‌اید. شناخته شدن این دانشگاه به عنوان باکیفیت‌ترین دانشگاه کانادا در سال‌های اخیر گواه این موضوع است؛ اما در رشته علوم آزمایشگاهی هم این دانشگاه از شهرت بسیار برخوردار است چنانکه در پردیس میسیساگا دانشجویان علاقه‌مند به رشته علوم آزمایشگاهی می‌توانند به تحصیل آن مشغول شوند. این پردیس دانشگاهی با ۳۳ کیلومتر کمربند سبز به عنوان یکی از زیباترین دانشکده‌های جهان شناخته می‌شود تبدیل کرده است  اما در مورد رشته علوم آزمایشگاهی این دانشکده باید گفت که دانشجویان می‌توانند در پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌ها به تحصیل این رشته با رویکرد تحقیقات آزمایشگاهی بپردازند.

تحصیل در علوم آزمایشگاهی در دانشگاه اونتاریو تک کانادا

university of ontario institute of technology

این دانشگاه استان اونتاریو دوره‌های اختصاصی علوم آزمایشگاهی پزشکی را شامل پنج رشته آزمایشگاهی بیوشیمی، خون شناسی، هیستوتکنولوژی، میکروبیولوژی و علم انتقال به دانشجویان ارائه می‌دهد. این برنامه تحصیلی از نظر انجمن پزشکی کانادا معتبر است. پس از اتمام موفقیت آمیز، فارغ‌التحصیلان واجد شرایط دریافت مجوز از انجمن علمی کانادایی علوم آزمایشگاهی پزشکی خواهند بود و متعاقباً در همه استان‌ها و قلمروهای کانادا می‌توانید مشغول به کار شوید. شهریه این دانشگاه برای رشته علوم آزمایشگاهی برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۲۱ هزار دلار می‌باشد.

تحصیل علوم آزمایشگاهی در دانشگاه البرتا کانادا

این دانشگاه دولتی زیبا که در شهر ادمونتون واقع شده، دارای یک دانشکده پزشکی قدرتمند است که امکان تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی هم در آن فراهم شده است. این دانشگاه که از جمله 5 دانشگاه جامع تحقیقاتی کانادا شناخته شده یک دوره چهار ساله حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی پزشکی را ارائه می‌دهد. این برنامه درسی برای دانشجویان طراحی شده است تا لیسانس خود را در علوم آزمایشگاه پزشکی (MLS) کسب کنند. سپس فارغ‌التحصیلان می‌توانند مجوز فعالیت خود را از انجمن کانادایی علوم آزمایشگاهی پزشکی (CSMLS) کسب کنند و این امکان را برای دانش آموختگان فراهم می‌کند تا در سراسر کانادا مشغول به کار شوند.

تحصیل علوم آزمایشگاهی در دانشگاه تامپسون ریورز کانادا

thompson rivers

دانشگاه زیبای تامپسون ریورز در شهر کملوپس در نزدیکی شهر ونکوور و در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. در دوره گواهینامه علوم آزمایشگاهی این دانشگاه شما برای انجام مؤلفه‌های عملی جمع آوری، مرتب‌سازی و تهیه نمونه‌های بیمار برای آزمایش و تجزیه و تحلیل بیشتر آموزش می‌بینید. اکثر این آموزش‌ها به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، بنابراین می‌توانید در زمان و مکانی که برای شما مفید است تحصیل کنید.

این برنامه شامل پنج دوره تئوری، یک کارگاه پنج روزه و یک تمرین بالینی است که در بیمارستان یا آزمایشگاه تحت معیارهای تهیه شده توسط TRU انجام می‌شود. حدود ۱۲ هزار دلار باید برای تحصیل در این دوره بپردازید و در عین حال باید نمره زبان ۶٫۵ آیلتس داشته باشید.

تحصیل در علوم آزمایشگاهی در دانشگاه نیوبرانزویک کانادا

دانشگاه نیوبرانزویک کانادا- University of New Brunswick

این دانشگاه قدیمی هم میزبان دانشجویان برای دریافت درجه لیسانس علوم آزمایشگاهی پزشکی (BMLS) از طریق دانشکده علوم خود است. این برنامه با همکاری Brunswick Community College in Saint John (NBCC-SJ) ارائه می‌شود. ثبت نام این دوره البته محدود خواهد بود و در یک فضای رقابتی دانشجویان می‌توانند به آن ورود کنند.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا + پذیرش رایگان

سرچ گوگل جواب نمیده! ابزار قدرتمند اسمارت سرچ را امتحان کنید.

همه آنچه برای انتخاب رشته با توجه به شرایط شما نیاز است را در اسمارت سرچ آماده کرده‌ایم. فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، یک سورپرایز بزرگ خواهید داشت. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما را برای تحصیل در کانادا و استرالیا پیدا می کنیم.

رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازار کار در کانادا

 • 1

  دانش آموختگان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی پس از فارغ التحصیلی، مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی یا به اختصار BMLS دریافت می‌کنند. دانشجویان این رشته در طول یک دوره ۴ ساله و به صورت تمام وقت دروس علوم پایه پزشکی، مباحث عملی و تئوری علوم آزمایشگاهی پزشکی و همچنین تعدادی از دروس علوم پایه را در مقطع کارشناسی می‌گذرانند.

 • 2

  دانش آموختگان سال آخر مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی، پس از گذراندن واحدهای مذکور به پژوهش و کارهای تحقیقاتی و تهیه پایان‌نامه می‌پردازند.

 • 3

  به منظور کار کردن به عنوان تکنسین علوم آزمایشگاهی در کانادا (MLT)، شما باید در آزمون گواهینامه انجمن کانادایی علوم آزمایشگاهی پزشکی (CSMLS)  پذیرفته شوید. اکثر آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها فقط تکنسین‌هایی را استخدام می‌کنند که مورد تائید سازمان علوم آزمایشگاهی باشند. بر اساس آنچه در وب‌سایت انجمن کانادایی علوم آزمایشگاهی پزشکی (CSMLS) آمده، جهت واجد شرایط بودن برای پذیرفته شدن در این آزمون دو راه وجود دارد:

  ۱-یک دوره تحصیلی معتبر کانادایی در این رشته را پشت سر گذاشته باشید.

  ۲-در طول روند ارزیابی پیش از فراگیری CSMLS، واجد شرایط اعلام شده در ارزیابی تحصیلی مقدماتی یا  PLA(Prior Learning Assessment) باشید.

  در استان کبک شما برای ارزیابی مدارک خود در رشته علوم آزمایشگاهی باید از طریق انجمن حرفه ای کارشناسان علوم آزمایشگاه Ordre Professionnel des technologists Médicaux du Québec اقدام نمایید.

 • 4

  در تلاش برای اطمینان خاطر نسبت به کیفیت توانایی دانشجویان بین‌المللی که برای ادامه کار یا تحصیل راهی کانادا می‌شوند، انجمن کانادایی علوم آزمایشگاهی، یک فرآیند ارزیابی تحصیلی مقدماتی یا همانPLA برای ارزیابی اعتبار، آموزش و تجربه تکنسین‌های علوم آزمایشگاهی دیده بین‌المللی تدارک دیده است. در این ارزیابی تلاش می‌شود این تکنسین‌ها با استانداردهای تعریف شده برای تکنسین‌های علوم آزمایشگاهی کانادا انطباق داده شوند. در نهایت هدف از فرآیند ارزیابی PLA این است که تکنسین‌های علوم آزمایشگاهی که در خارج از کانادا تحصیل و کارکرده‌اند هر چه سریع‌تر بتوانند وارد بازار کار کانادا شوند.

 • 5

  از آنجا که تمام برنامه‌ها، ارزیابی‌ها و آزمون‌های CSMLS تنها به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه داده می‌شوند، در هر دو  صورت شما باید پیش‌نیازهای امتیاز زبان تعیین شده توسط ناظران استانی را دارا باشید.

 • 6

  توجه داشته باشید که روند ارزیابی برای رشته‌های علوم آزمایشگاهی، سیتولوژی تشخیصی و ژنتیک عمومی یکسان می‌باشد.

نردبان شغلی رشته علوم آزمایشگاهی

شما به عنوان یک فارغ التحصیل علوم آزمایشگاهی، برای طیف متنوعی از مشاغل مرتبط با علوم پزشکی، از جمله مشاغل بخش تحقیق و توسعه صنایع بیوتکنولوژی، داروسازی و حتی دانشگاه‌ها آماده خواهید بود. در کانادا فارغ التحصیلانی که لیسانس علوم آزمایشگاه پزشکی (BMLSc) دریافت می‌کنند، می‌توانند ادامه تحصیل در زمینه‌های پزشکی، دندانپزشکی و سایر برنامه‌های حرفه‌ای رشته‌های بهداشت را دنبال کنند.(به‌عنوان مثال، کارشناسی ارشد مدیریت بهداشت). متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی این رشته را دارند می‌توانند برای medical diagnostic sciences یا علوم تشخیص پزشکی و رشته‌هایی همانند پاتولوژی و غیره هم اقدام کنند.

میانگین درآمد علوم آزمایشگاهی در کانادا

متوسط حقوق  داروساز در کانادا ۶۵٬۰۷۲ دلار در سال یا ۳۳٫۳۷ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک تکنسین تازه کار علوم آزمایشگاهی وارد بازار کار می‌شوید، درآمد شما با ۳۵٬۰۰۸ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۱۱۰٬۶۲۲ دلار در سال افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی تکنسین‌های علوم آزمایشگاهی در استان ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان نوااسکوشیا

۳۱۸٬۷۱۹

دلار در سال

استان آلبرتا

۷۱٬۷۸۰

دلار در سال

استان اونتاریو

۶۹٬۵۱۸

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۶۵٬۰۷۲

دلار در سال

استان کبک

۵۳٬۰۱۱

دلار در سال

استان ساسکچوان

۵۰٬۱۶۳

دلار در سال

استان مانیتوبا

۳۵٬۴۰۷

دلار در سال

تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل

تکنسین علوم آزمایشگاهی و دستیار آزمایشگاه آسیب شناسی در لیست NOC کانادا دارای یک کد مهاجرت اختصاصی می‌باشد. این رده شغلی با شماره  ۳۲۱۲ به Medical Laboratory technicians and pathologists assistants  اختصاص داده شده است. برای این شغل وظائفی مانند انجام روزمره آزمایش‌های پزشکی، کمک در نمونه‌گیری از بافت‌های بدن بیمار، آماده سازی، نظافت و نگهداری دستگاه‌های آزمایشگاهی و آزمایش بر روی نمونه‌های خاصی از جراحی بیمار تحت نظر متخصص آسیب شناسی در نظر گرفته شده است. با توجه به فرصت‌های شغلی قابل توجهی که برای متخصصین علوم آزمایشگاهی در کشور کانادا وجود دارد این متخصصین می‌توانند برای تحصیل و اقامت در کانادا برنامه‌ریزی کنند.

افراد می‌توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری و از طریق کد اختصاص داده شده به این رشته وارد پروسه مهاجرت به کانادا شوند. اگر در خصوص چگونگی تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا سؤال دیگری برای شما مانده، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های دقیق آن‌ها برای انتخاب یک مسیر درست بهره بگیرید.