بورسیه تحصیلی کانادا

 • همه اطلاعات لازم درباره شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

  اگرچه کانادا به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آید با این حال تأمین هزینه‌های تحصیل برای بسیاری از دانشجویان می‌تواند دشوار باشد؛ اما با وجود فاندها و کمک هزینه‌های تحصیلی فراوان که توسط دولت کانادا، دانشگاه‌های خصوصی و دیگر سازمان‌ها تدارک دیده شده تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی برای بسیاری از نخبگان و دانشجویان بین‌المللی تسهیل می‌شود. دانشجویان نخبه و کسانی که از صلاحیت‌های علمی لازم برخوردارند می‌توانند امیدوار باشند با وجود طیف متنوعی از بورسیه‌های تحصیلی که توسط دولت کانادا ارائه می‌شود، می‌توانند با خیالی آسوده به تحصیل در این کشور بپردازند.

در این مطلب ضمن آنکه تلاش می‌شود انواع بورسیه‌های تحصیلی قابل ارائه در کانادا پس از تفکیک، توضیح داده شوند، در مورد پیش نیازها و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا هم توضیحات لازم داده خواهد شد. انواع بورسیه تحصیلی کانادا از چند طریق دولت کانادا، برخی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی و سازمان‌های خصوصی به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی ارائه می‌گردد. در ادامه هریک از این موارد بررسی خواهد شد.

انواع کمک هزینه های تحصیلی در کانادا

هنگام مطالعه در خصوص شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا باید توجه داشته باشید کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی توسط مؤسسات دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود. به واقع بین حذف شهریه تحصیلی (Tuition Waiver)، کمک‌های مالی (grants)، بورسیه تحصیلی  (scholarships and bursaries)، کمک هزینه‌های تحصیلی (fellowships)، جوایز تحصیلی (awards) و وام (loans) تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه تلاش می‌کنیم تفاوت بین این کمک هزینه‌های تحصیلی برای شما توضیح داده شود.

این نوع کمک هزینه به دانشجویانی که نیاز مالی دارند پرداخت می‌شود. از همین رو معمولاً نیاز به یک فرم درخواست هست و این امکان وجود دارد که اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

اسکالرشیپ نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا است که بر اساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصاً فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصاً جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آن‌ها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی با مدارج علمی بالا و قوی است. با در نظر گرفتن این موضوع که تأمین مالی هزینه‌های تحصیل، دغدغه اصلی فرد متقاضی است، جستجوی دانشگاه مورد علاقه و مناسب شرایط شما کار ارزشمندی خواهد بود. لازم به ذکر است که برای برخی از این کمک‌های تحصیلی ضرب‌الاجل سالانه تعیین شده، به همین خاطر فرد می‌بایست در اسرع وقت و البته اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام کند.

برخی از دانشگاه‌های دولتی کانادا نظیر دانشگاه کارلتون، منیتوبا و آلبرتا به منظور کاهش و یا جبران هزینه‌های اضافی شهریه دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی کانادا از نوع entrance scholarship را ارائه می‌دهند. این نوع از کمک‌های تحصیلی عموماً بر اساس معیارهای واجد شرایط بودن، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA بوده و به صورت خودکار به فرد تعلق می‌گیرد.

در واقع وجه اشتراک اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی کانادا این است که هر دو به عنوان کمک تحصیلی مالی دانشجویان بین‌المللی برای پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شوند. هیچ‌کدام نیاز به بازپرداخت ندارند و برخی مواقع بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجو کل هزینه‌های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهند. در ادامه مقاله تلاش می‌شود به طیف متنوعی از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا پرداخته شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا

فلوشیپ فوق دکترا (Banting Postdoctoral fellowships): بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که مختص به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز برای مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است. اهداف زیر برای اهدای این بورسیه فوق دکترا در نظر گرفته شده است:

 • جذب و حفظ استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی فوق دکترا
 • گسترش پتانسیل هدایت و رهبری ایشان
 • قرار دادن آن‌ها در مسیر موفقیت به عنوان سردمداران تحقیقات آینده

سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی Banting به متقاضیان واجد شرایط در سراسر جهان تعلق می‌گیرد و در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور هم‌زمان فعال است. بورسیه تحصیلی فوق دکترای Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار (شامل مالیات) دارای برنامه زمان‌بندی و ضرب‌الاجل بوده و برای مدت زمان دو سال (بدون امکان تجدید) طراحی شده است.

بورسیه مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program): این اسکولارشیپ به دانشجویان کانادایی مقطع فوق لیسانس و یا دکترا (CGS-M) دانشگاه‌های کانادا اختصاص می‌یابد. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا توسط سه ارائه دهنده فدرال: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای  تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) مدیریت می‌شود.

برخورداری از شهروندی کانادا و یا اقامت دائم این کشور از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا با بورسیه CGS M است. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار برای ۱۲ ماه اعتبار دارد و غیر قابل تمدید است.

بورسیه  جوایز پژوهشی (IDRC Research Awards): این جایزه تحصیلی دولتی کانادا به دانشجویان ایرانی تعلق نمی‌گیرد چرا که مختص دانشجویان بین‌المللی کشورهای عضو    ASEAN یا کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا  شامل چین، هند و هنگ کنگ می‌شود. این جایزه تحصیلی در مقاطع تحقیقاتی فوق‌لیسانس و دکترا و برای دانشجویان در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی تعلق می‌گیرد.

بورس تحصیلی کارشناسی ارشد : NSERC یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تأمین مالی می‌شود.

بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS : این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS است که شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود. بنابراین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا در این زمینه برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد.

 بورسیه Vanier Graduate Scholarships : این نوع از بورسیه دولتی کانادا مختص دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتراست که از طریق ویزای تحصیلی کانادا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول هستند. هدف از ارائه بورسیه تحصیلی  Vanier CGS تبدیل کردن کانادا به مرکز عالی تحقیقات و آموزش است.

این بورسیه با نشان دادن مهارت‌های رهبری و استانداردهای بالای دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، سلامت و مهندسی در صدد جذب و نگه داشت دانشجویان دکترای ممتاز از سراسر جهان است. هر ساله قریب به ۱۶۶ بورسیه تحصیلی Vanier CGS با ارزش سالانه ۵۰٫۰۰۰ دلار و برای مدت اعتبار ۳ سال (غیر قابل تمدید) به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی دکترا اهدا می‌شود و در حال حاضر در مجموع ۵۰۰ بورسیه تحصیلی از این نوع فعال است.

مهم‌ترین نکات مهم جهت احراز شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا با این نوع از بورسیه تحصیلی به قرار زیر است:

 • دانشجوی متقاضی این بورس تحصیلی می‌بایست نخست در یکی از برنامه‌های تخصصی مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کند.
 • داشتن معرفی‌نامه از موسسه آموزشی و دانشگاه کانادایی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • داشتن نمرات عالی مقاطع کارشناسی و ارشد و حدنصاب بالای معدل از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا در این مورد است.
 • داشتن توانایی تحقیقات پیشرفته و تخصصی و پتانسیل رهبری پروژه

نباید فراموش کنید که برای بهره‌مندی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا و دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی شما باید به جزئیات پیشبرد کار خود دقت کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن درخواست خود را برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی برتر این کشور ارسال و از کمک هزینه‌های تحصیلی و یا بورسیه‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. شما می‌توانید با تماس با مشاوران و کارشناسان اسمارت اپلای و یا با پرکردن فرم ارزیابی رایگان ما از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا مطلع شده و این مسیر را بدون کمترین ریسک و با اطمینان خاطر پشت سر گذارید.

حذف شهریه تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می‌شود و ممکن است دانشجو کلاً یا به صورت درصدی از پرداخت شهریه معاف شود. معمولاً این نوع کمک مالی را به صورت Tuition Waiver بیان می‌کنند و به اسم تخفیف شهریه در فارسی ترجمه می‌کنند.

بورس (Awards) به معنی جایزه یا پاداش است. این مورد همه نوع جایزه را شامل می‌شود و هیچ حد و محدوده‌ای ندارد ولی معمولاً مبالغ ابن جایزه‌ها زیاد نیست و نمی‌تواند هزینه دانشگاه را تأمین کند. اصولاً این جایزه‌ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت می‌کنند و به حساب خود شما واریز می‌کنند (برعکس وام و بورسیه تحصیلی که به حساب دانشگاه ریخته می‌شود).

گرنت یا کمک‌های مالی هم به دانشجویان برای پرداخت ضروريات تحصيلات عالي كمك می‌کنند؛ هزینه‌هایی نظير: شهريه، خوابگاه، رفت و آمد و كتب درسي. این کمک‌هزینه‌ها هم مانند اسکولارشیپ و بورسیه نیازمند بازپرداخت نیستند. با این حال كمك هزینه‌ها اغلب بر پايه نياز افراد و بر اساس معيارهايي مثل درآمد خانواده، قابل دسترس هستند. دولت‌های فدرال در استان‌ها منبع تأمین کمک‌هزینه‌ها یا گرنت هستند. Pell grant نمونه مشهوری از کمک هزینه‌های گرنت است که در ایالات متحده آمریکا به دانشجویان پرداخت می‌شود.

در مورد  تفاوت کمک هزینه تحصیلی با بورسیه یک نکته بسیار مهم وجود دارد. در حالی که همواره در بحث بورسیه و اسکالرشیپ بحث مالی وجود دارد، در کمک هزینه تحصیلی یا فلوشیپ ممکن است بحث مالی مطرح نباشد. به عنوان نمونه دانشگاه آکسفورد یک فلوشیپ تحقیقاتی در اختیار شما قرار می‌دهد که تنها به معنای اختصاص یک موقعیت تحقیقاتی در دانشگاه به شماست و شامل پرداخت هیچ هزینه‌ای به شما نخواهد بود. در عین حال بورسیه و اسکالرشیپ ممکن است در شرایطی به دانشجویان قبل دوره دانشگاه و دانشجويان فارغ التحصيل نشده هم اختصاص یابد. حال آنکه فلوشیپ به چنین شرایطی تعلق نمی‌گیرد.

در صورتی که در دریافت کمک‌های تحصیلی متداول نظیر بورسیه تحصیلی کانادا و اسکالرشیپ ناکام ماندید شاید بتوانید به گزینه دیگری به نام وام دانشجویی رجوع کنید که دارای نرخ بهره و سررسید بازپرداخت مشابهی برای دانشجویان کانادایی و دانشجویان بین‌المللی است. برای این منظور دریافت وام و قرض گرفتن از یک موسسه اعتباری خصوصی و یا بانک می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای دریافت وام دانشجویی شما می‌توانید به وب‌سایت دولت کانادا مراجعه کنید و از برنامه‌ها و طرح‌های مختلف وام‌های دانشجویی مطلع گردید. با این حال فراموش نکنید که  این گزینه در درجه اول برای شهروندان کانادایی و سپس برای مهاجران قانونی در دسترس است.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا با اسمارت اپلای

منطبق با نمره زبان، بودجه، رشته و شهر مورد علاقه شما

اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. چند سوال ساده را پاسخ بدهید و رشته هایی که می توانید با بودجه فعلی و نمره زبان تان اقدام کنید را پیدا کنید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا برای بورسیه های تحصیلی غیردولتی

فاند اکولوژیکAnne Vallee  : این فاند مختص دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری در یکی از دانشگاه‌های معتبر استان کبک و یا بریتیش کلمبیا است. بورسیه تحصیلی AVEF با تمرکز و پشتیبانی از تحقیقات میدانی محیط زیست جانوری با گرایش صدمات و فعالیت‌های انسانی نظیر جنگلداری، صنعت، کشاورزی و ماهیگیری، دو فاند تحصیلی با ارزش سالانه ۱۵۰۰ دلار را به دانشجویان واجد شرایط اهدا می‌کند.

بورسیه یادبود کانادا:  این بورسیه کامل البته به دانشجویان انگلیسی جهت تحصیلات عالی تعلق می‌گیرد و تمام هزینه‌های تحصیل و اقامت آن‌ها را شامل می‌شود.

بورسیه Surfshark Privacy and Security: این بورسیه ۲٬۰۰۰ دلاری در دسترس دانشجویانی است که در حال حاضر در کانادا ثبت نام کرده‌اند و یا در سایر مقاصد تحصیلی به عنوان دانش آموز دبیرستان، دانشجوی لیسانس یا دانشجوی فوق‌لیسانس مشغول تحصیل‌اند. این بورسیه به تمام ملیت‌ها ارائه می‌شود کافی است که شما یک نامه درخواست در این خصوص تهیه کنید.

کمک هزینه و بورسیه تحصیلی ترودو(Trudeau): بنیاد ترودو به دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا دانشگاه‌های منتخب کانادا انواع بورسیه تحصیلی کانادا، کمک هزینه تحصیلی و مشاوره را ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی سه ساله بوده و در هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار برای پوشش هزینه‌های شهریه، زندگی پرداخت می‌شود و ۲۰ هزار دلار نیز به طور سالانه برای خرجی سفر و تحقیقات در نظر گرفته شده است.

 1. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار رقابتی و دشوار است.
 2. اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مستلزم یافتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر است.
 3. موافقت و تائید استادی که در زمینه تحصیلی و تحقیقاتی شما فعالیت کرده می‌تواند پیش درآمد موافقت دانشگاه با دریافت بورسیه تحصیلی توسط شما باشد.
 4. در مورد اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها کسب حداقل نمره زبان معادل 6.5 آیلتس برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا ضروری است.
 5. نمرات بالای آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT، ACT، GRE، GPA کمک شایان توجهی به دریافت بورسیه تحصیلی می‌کند.
 6. داشتن مقاله ISI و در مجموع سابقه علمی پژوهشی برجسته از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند باشد.
 7. حتی با وجود دریافت فاند از دانشگاه‌های کانادایی، عدم ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی می‌تواند به عدم دریافت ویزای تحصیلی توسط دانشجو منجر شود.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا

 • جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین‌المللی: این بورسیه تحصیلی کانادا برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کارلتون در دسترس است و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ممتاز به صورت خودکار تعلق می‌گیرد.
 • جوایز دانشگاه کنکوردیا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی: انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی دانشگاه کنکوردیا مونترال در دسترس است.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه دال هوزی : در تمامی مقاطع‌ تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه Dalhousie هر ساله تا سقف ۵ میلیون دلار بودجه برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بومی و خارجی واجد شرایط این دانشگاه واقع در Halifax در نظر گرفته می‌شود.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه فرلی دیکنسون: برای دانشجویان بین‌المللی: انواع بورسیه‌های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط این دانشگاه واقع در ونکوور کانادا ارائه می‌شود؛ عموماً ارزیابی و سنجش دانشگاه Fairleigh Dickinson بر اساس شایستگی علمی، تحصیلی و نمرات آزمون دانشجو خواهد بود.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه HEC Montréal : انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دارای نیاز مالی و شایستگی‌های مختلف در دانشگاه HEC مونترال در دسترس است.
 • بورسیه های تحصیلی کالج هامبر: دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی کانادایی برای مقطع کارشناسی در کالج Humber تورنتو با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شود.
 • کمک هزینه های تحصیلی و بورس تحصیلی دانشگاه مک گیل: انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع ارشد و فوق دکترا نظیر بورسیه ورودی Entrance Scholarship و شایستگی تحصیلی PBEEE استان کبک برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط با مبالغ متغیر ۳۰۰۰ تا ۳۵٫۰۰۰ دلار موجود است.
 • بورسیه بین‌المللی دانشگاه کوئین: بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه Queen کینگستون انتاریو که برخی از آن‌ها منحصراً برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی است؛ بنابراین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا در این موارد برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد.
 • دانشگاه Quest : کمک هزینه‌های تحصیلی از مبلغ ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه، برای تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کوئست در دسترس است.
 • جایزه تحصیلی  International Leader of Tomorrow Award دانشگاه UBC : برای تحصیل دانشجویان دارای مهارت رهبری و دستاوردهای استثنایی علمی می‌توانند در مقطع لیسانس از بورسیه‌های شایستگی تحصیلی (Merit-based) دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور کانادا استفاده کنند.
 • بورسیه تحصیلی برای فارغ التحصیلان دانشگاه UBC : یک پایگاه داده قابل جستجو برای بورسیه‌های تحصیلی مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا که شامل کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکترا و پشتیبانی اولیه فارغ‌التحصیلان می‌شود.
 • بورسیه های بین‌المللی دانشگاه آلبرتا:  دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی واجد شرایط دانشگاه Alberta در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌گردد. این دانشگاه هرساله مبلغ باورنکردنی ۲۸ میلیون دلار کانادا را برای ارائه بورسیه و پشتیبانی مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کلگری:  مجموعه‌ای از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی که از ۵۰۰ تا  60000 دلار متغیر است به دانشجویان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه Calgary تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه منیتوبا : انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی نظیر UMGF، جوایز دپارتمان‌های تحصیلی، RA و TA و موارد بسیار دیگر که به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا دانشگاه Manitoba تعلق می‌گیرد. میزان اعتبار قابل اختصاص برای مقطع ارشد ۱۴٫۰۰۰ و برای دکترای تخصصی ۱۸٫۰۰۰ دلار برای یک دوره یک‌ساله است؛ دانشجویان ممتاز (به استثنای رشته‌های پزشکی و مدیریت اجرایی) می‌توانند برای ۲۴ ماه اول دوره کارشناسی ارشد و ۴۸ ماه اول دوره دکتری از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند.
 • جوایز دانشجویان بین‌المللی دانشگاه ساسکاچوان: بورسیه‌های تحصیلی Merit-based و Entrance Scholarships با ارزش ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار سالانه که بر اساس شایستگی و توانایی علمی دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی به وی تعلق می‌گیرد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه بسیار فراهم است.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه تورنتو انتاریو: بورس‌های تحصیلی متنوع این دانشگاه به دانشجویان داخلی و بین‌المللی واجد شرایط برای تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد.
 • کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه واترلو : انواع بورسیه تحصیلی کانادایی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد و دکترای رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه Waterloo تعلق می‌گیرد.
 • کمک هزینه تحصیلی و جوایز تحصیلی دانشگاه سیمون فریز: دامنه متنوعی از اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان واجد شرایط بومی و خارجی دانشگاه Simon Fraser تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه های دانشگاه Western : انواع مختلفی از بورسیه‌های پذیرش تحصیلی که به برخی از دانشجویان ممتاز بین‌المللی دانشگاه وسترن انتاریو تعلق خواهد گرفت.
 • برنامه های دانشگاه York برای دانشجویان بین‌المللی: شامل بورسیه‌های تحصیلی قابل ارائه به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی تحصیل در دانشگاه یورک تورنتو می‌شود که بنابر میانگین معدل و نمرات دیپلم و پیش‌ دانشگاهی فرد از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار متغیر است.

جمع بندی: شرایط گرفتن فول فاند از کانادا

آن چنانکه در این مطلب مشاهده شد طیف متنوعی از انواع کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی توسط مؤسسات دولتی و غیردولتی کانادایی ارائه می‌شوند. شما با مطالعه این مطلب مشاهده کردید که شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا به نسبت بسیاری دیگر از کشورهای دنیا بسیار ساده‌تر و در دسترس تر است. با این حال برای آنکه بتوانید حائز شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا باشید لازم است پیش‌نیازهای دریافت این بورسیه‌ها را محقق کنید. برخورداری از معدل بالا، امتیاز زبان مناسب، مقالات علمی قابل توجه و فعالیت بر روی فیلدهای علمی و تحقیقاتی برجسته از مواردی هستند که می‌توانند مسیر شما برای تحقق شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا را هموار سازند.