داروسازی در کانادا

برای تحصیل داروسازی در کانادا چه باید بکنیم؟

رشته داروسازی در کانادا

(Pharmacist in Canada)

در کنار رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که پرطرفدارترین رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند، رشته داروسازی هم از رشته‌های پرطرفدار این گروه به حساب می‌آید. این رشته تحصیلی آن‌چنان که از نامش پیداست، بر تولید و ساخت دارو، بررسی وضعیت دارو در بدن انسان‌ها و موجودات زنده و همچنین میزان تأثیر دارو در سلامت جامعه و کم کردن بحران‌های بیماری‌ زا تمرکز دارد. تحقیق و پژوهش بر روی مواد گوناگون و انجام آزمایشات مختلف برای تبدیل آن‌ها به قرص، کپسول، شربت و انواع داروها برای استفاده از آن‌ها جهت سلامت بیماران از دیگر وظایف داروسازان می‌باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص تحصیل داروسازی در کانادا در اختیارتان قرار دهیم. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید به یک ارزیابی دقیق در مورد چگونگی تحصیل داروسازی در کانادا و یا ورود به کانادا به عنوان داروساز و اقامت در این کشور به دست آورید.

شرایط اخذ پذیرش رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا بین 5 تا 6 سال به طول می‌انجامد. ابتدا دانشجویان باید یک دوره 1 تا 2 سال درزمینهٔ علوم پایه مانند بیولوژی، شیمی، زیست و ریاضی گذرانده و سپس وارد دوره 4 ساله حرفه‌ای داروسازی شوند که در این دوره 4 ساله بیشتر تمرکز بر دروسی مانند  فیزیولوژی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی آسیب، بیوشیمی بالینی، داروشناسی، سم‌شناسی و مراقبت‌های دارویی است.

پس از اتمام دوره لیسانس متقاضیان برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی در مقطع فوق‌لیسانس نیاز به کسب قبولی در آزمون PCAT دارند که بیش از 85 درصد دانشگاه‌ها و کالج‌های داروسازی کانادا متقاضیان را ملزم به  ارسال مدرک قبولی در این آزمون کرده‌اند.

برای گرفتن پروانه کار و کار کردن به‌عنوان داروساز در کانادا باید بعد از اتمام تحصیل داروسازی از مراجع مورد تائید استانی خود کانادا این مجوز را دریافت کنند که برای این کار لازم است متقاضی دوره عملی مربوطه را در استان خود بگذرانند و سپس آزمون ملی داروسازان کانادا که توسط انجمن سنجش داروسازی کانادا Pharmacy Examining Board of Canada (PEBC) برگزار می‌شود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

تحصیل داروسازی در کانادا و مدارک لازم برای پذیرش

شرایط ورود و پذیرش در دانشکده‌های داروسازی از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت است. از همین رو، برای تهیه پیش نیازهای اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، باید به وب‌سایت‌های دانشکده‌های داروسازی مختلف سر بزنید و شرایط آن‌ها را بررسی کنید.

به طور کلی، برای تبدیل شدن به یک داروساز مجاز در کانادا، شما به این مدارک نیاز دارید:

 • مدرک لیسانس داروسازی از دانشگاه‌های کانادا
 • موفقیت در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT
 • تجربه عملی از طریق شرکت در برنامه کارآموزی
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی

اپلای رشته داروسازی در کانادا

طول دوره رشته داروسازی در کانادا، حداقل ۵ تا ۶ سال است. در ابتدا، دانشجو می‌بایست یک دوره ۱ تا ۲ ساله را درزمینه علوم پایه بگذراند و سپس وارد دوره ۴ ساله حرفه‌ای داروسازی بشود.

از الزامات و شرایط اصلی اپلای رشته داروسازی در کانادا می‌توانیم به کسب مهارت و نمره عالی در دروس پایه این رشته و ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره بالا اشاره کنیم.

البته لازم به ذکر است که شرایط پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. در برخی از دانشگاه‌ها، ممکن است ارائه مدرک زبان جزء شرایط و اولویت‌های اپلای نباشد.

بورسیه رشته داروسازی در کانادا

کانادا جزء کشورهای گران در زمینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و داروسازی است. اما باوجود گران بودن رشته داروسازی، افرادی که توانایی علمی بالا و معدل بالایی هم داشته باشند می‌توانند از فرصت بورسیه رشته داروسازی در کانادا استفاده کنند.

شاید همین امر موجب تمایز دانشگاه‌های کانادا و جذب شمار زیادی از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته داروسازی در این کشور شده است.

ارائه رزومه علمی قوی، مدرک زبان انگلیسی و انگیزه نامه تحصیلی خوب می‌تواند در دریافت بورسیه رشته داروسازی در کانادا تأثیرگذار باشد.

دانشگاه های برتر برای تحصیل داروسازی در کانادا

دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود دارند که در مقاطع مختلف تحصیل داروسازی می‌توانند به شما خدمات مورد انتظارتان را ارائه دهند. در ادامه اما به 5 مورد از این دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم که بر اساس شاخص‌های مختلف به نظر می‌رسد استاندارد بالاتری از کیفیت خدمات علمی آموزشی به دانشجویان ارائه می‌کنند:

ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

بسیاری معتقدند این دانشگاه بهترین برنامه داروسازی در کانادا را دارد. برنامه کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا با تمرکز ویژه خود بر بحث پژوهش و تحقیقات بهترین در نوع خود است. برای ورود به این مقطع دانشجویان باید حداقل امتیاز ۷ آیلتس داشته باشند. همه دانشجویان فارغ‌التحصیل از این مقطع می‌توانند انتظار داشته باشند که یک کمک هزینه ۲۱٬۰۰۰ دلاری دریافت کنند.

ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو:

این دانشگاه یک دانشگاه برتر برای تحقیقات و علوم پزشکی است که به صورت مداوم به دلیل کیفیت بالای آموزش از جمله بهترین‌های کانادا شناخته شده است. رشته داروسازی این دانشگاه به دانشجویان اجازه ورود به طیف قابل توجهی از زمینه‌های تحقیقاتی مانند فارماکولوژی مولکولی، طراحی منطقی دارو و شیمی دارویی، فارماکودینامیک و سم شناسی و … را می‌دهد. شرایط پذیرش در مقطع ارشد این دانشگاه شامل کسب حداقل میانگین ۷۸٪ در دوره‌های کارشناسی، توصیه نامه‌های دانشگاهی، رزومه کاری و یک فرم اطلاعات تکمیلی است.

ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه البرتا

دانشکده داروسازی این دانشگاه مشهور و شناخته شده به اساتید ممتاز و فارغ‌التحصیلان برجسته خود شهرت دارد. اگر بخواهید در دوره کارشناسی ارشد داروسازی این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید باید یک لیسانس ۴ ساله با حداقل معدل ۳ از ۴، SOP، CV، GRE و توصیه‌نامه‌های قوی داشته باشید. طیف متنوعی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان این دانشگاه اعطا می‌شود.

ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه دالهوزی

دانشگاه دالهاوزی کانادا- Dalhousie University

دالهوزی شاید قدیمی‌ترین و معتبرترین پژوهشگاه کانادا است که به دلیل آموزش‌های عملی مبتنی بر پژوهش آن شناخته شده است. می‌توانید دوره کارشناسی ارشد فارماکولوژی و همچنین علوم دارویی را با مدت زمان متوسط 2 سال در این دانشگاه پشت سر گذارید. کارشناسی ارشد فارماکولوژی این دانشگاه مبتنی بر پایان نامه است و تحقیقاتی در زمینه سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و عضلات، بیماری پارکینسون ، بیماری هانتینگتون، صرع و سوءمصرف مواد در قالب این رشته پشت سر گذارده می‌شود. شرایط پذیرش برای این رشته هم شامل حداقل معدل A در برنامه کارشناسی ارشد به همراه نمره TOEFL خوب است.

ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه مموریال نیوفانلند

دانشگاه مموریال نیوفانلند

دوره‌های داروسازی این دانشگاه بزرگ هم شهرت بسیاری دارند. پذیرش در مقطع ارشد این دانشگاه نیازمند حداقل میانگین ۷۵٪ در برنامه کارشناسی به همراه نمرات زبان خوب است. در این دانشگاه هم شما شانس دریافت بورس‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های قابل توجه را خواهید داشت.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

تحصیل در رشته داروسازی و مراحل ورود به بازار کار کانادا

 • 1

  برای تحصیل داروسازی در کانادا، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و معدل بالای ۱۵نیاز است. در گام بعد دانشجویان باید در کانادا بسته نوع دانشگاه انتخابی یک یا دو سال الزاماً درس‌های علوم پایه بگذارند و مدرک فوق دیپلم یا لیسانس اخذ کنند. لازم است در این دوره دروس شیمی و زیست شناسی و ریاضی با نمره بالای ۷۵ درصد گذرانده شود.

 • 2

  برای داروساز شدن روی حداقل پنج سال تحصیلات دانشگاهی حساب کنید: یک یا دو سال یک برنامه کارشناسی (با برخی از دوره‌های علمی لازم) و به دنبال آن یک برنامه داروسازی حرفه‌ای چهار ساله را مدنظر داشته باشید. برنامه دوره چهار ساله بر توسعه دانش درمانی و مهارت‌های بالینی متمرکز است. این دوره شامل آموزش‌های دقیق در فیزیولوژی، میکروبیولوژی، پاتوفیزیولوژی، بیوشیمی بالینی، فارماکولوژی، سم شناسی و مراقبت‌های دارویی می‌شود.

 • 3

  بنابراین شما می‌توانید با گذراندن پیش نیازهای ذکر شده در مقطع کارشناسی داروسازی در کانادا تحصیل کنید و با دریافت مدرک لیسانس خود در رشته داروسازی، مهارت‌های دارویی خود را شکل دهید. پس از آن می‌توانید از طیف متنوع برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا، انتخاب کرده مدرک کارشناسی ارشد و سپس دکتری داروسازی دریافت کنید.

 • 4

  در این دوره‌ها شما با مهارت‌های مربوط به تعیین منابع، ترکیبات و خواص داروها و تأثیر آن‌ها بر بدن انسان آشنا خواهید شد. شما در این دوره‌ها با موضوعات مرتبط با داروسازی آزمایشگاهی و تجربی آشنا می‌شوید. معمولاً برای ورود به دوره کارشناسی ارشد داروسازی در کانادا باید در یکی از رشته‌های پزشکی، زیست‌شناسی، بیوشیمی یا مهندسی شیمی لیسانس داشته باشید.

 • 5

  فارماکولوژی تأثیر ورود مواد مختلف به بدن انسان را بررسی می‌کند. شما به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد، بر روی ذرات، سلول‌ها و بافت‌ها تحقیق خواهید کرد. شما در بخش حرفه‌ای و عملی داروسازی آموزش خواهید دید. این آموزش‌ها آزمایش‌های بالینی، بیوانفورماتیک، زیست شناسی محاسباتی، کشف دارو و تحقیقات بالینی را شامل می‌شود.

 • 6

  ممکن است بخواهید در یک نوع خاص از ماده و تأثیر آن بر بدن انسان تخصص داشته باشید. به عنوان مثال ، شما ممکن است بخواهید در داروهای بیهوشی (مسکن‌ها / داروهای آرام‌بخش) و نورو فارماکولوژی تخصص داشته باشید. همچنین می‌توانید در زمینه ساخت و طراحی داروها برای اهداف دارویی و پزشکی آموزش ببینید. به عنوان مثال ، می‌توانید در تولید آنتی‌بیوتیک تخصص داشته باشید.

نردبان شغلی در رشته داروسازی در کانادا

نظام آموزش عالی کانادا دانشجویان داروسازی را برای مشاغل گوناگون در حوزه بهداشت و درمان و صنعت داروسازی این کشور آماده می‌کند. به واقع، پس از پایان تحصیل داروسازی در کانادا، شما برای خدمت در داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و همچنین کارخانجات و آزمایشگاه‌های ساخت دارو آماده خواهید شد. هم‌زمان تحصیل در رشته داروسازی مهارت‌های لازم برای توسعه، آزمایش، مدیریت و بازاریابی شرکت‌های دارویی را به دانشجویان اعطا می‌کند. در کنار مدرک و تجربه کاری خود، دانشجویان همچنین می‌توانند در دانشگاه‌ها به عنوان استاد دانشگاه این رشته مشغول به فعالیت شوند.

بسیاری از داروسازان بعد از فارغ‌التحصیلی دوره‌های اضافی تجربی و مهارت‌آموزی را برای ورود به بازار کار پشت سر می‌گذرانند. دوره‌هایی از جمله:

یک برنامه حضور یک ساله در بیمارستان یا یک محل عمومی بهداشتی دیگر

یک برنامه فعالیت یک ساله در صنعت داروسازی

دوره‌های کارشناسی منتهی به کارشناسی ارشد داروسازی و دکترای داروسازی

دریافت سرتیفیکیت یا گواهینامه تخصصی در مورد بیماری‌های مختلف مانند دیابت یا آسم

ادامه تحصیل در یک رشته تخصصی مانند پیراپزشکی و …

در نهایت برای تبدیل شدن به داروساز سر و کار شما با PEBC می‌افتد. (The Pharmacy Examining Board of Canada)PEBC  تنها مرجع صدور گواهینامه ملی برای حرفه داروسازی در کانادا می‌باشد. این نهاد غیر دولتی با بیش از ۵۰ سال سابقه، صلاحیت داروسازان و تکنسین‌های داروسازی را به نمایندگی از مسئولان نظارتی استانی تائید می‌کند.

این سازمان از طریق آزمون‌هایی که برگزار می‌کند داروسازان را تائید یا رد صلاحیت می‌نماید. در تمامی استان‌های کانادا به جز کبک، داروسازانی که قصد فعالیت در این رشته را دارند باید توسط این سازمان تائید شوند و گواهینامه آن را دریافت کنند. بدین ترتیب تمامی نهادهای مرتبط اطمینان کسب می‌کنند که داروسازان با داشتن این گواهینامه برخوردار از صلاحیت کافی برای فعالیت در حرفه خود هستند. این سازمان با برگزاری دو آزمون MCQ و OSCE این گواهینامه یا تأییدیه را به داروسازان اعطا می‌کند. آزمون MCQ در واقع سطح دانش داروساز و آزمون OSCE توانایی عملی داروساز را محک میزند.

میانگین حقوق رشته داروسازی در کانادا

متوسط حقوق داروساز در کانادا ۹۳٬۶۹۴ دلار در سال یا ۴۸٫۰۵ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک داروساز تازه کار وارد بازار کار می‌شوید، درآمد شما با ۳۷٬۳۲۳ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۱۲۰٬۰۰۲ دلار در سال افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی داروسازان در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان ساسکچوان

۱۱۰٫۰۰۰

دلار در سال

استان آلبرتا

۱۰۲٬۲۵۸

دلار در سال

استان نوااسکوشیا

۹۷٬۸۰۰

دلار در سال

استان نیوبرانزویک

۹۳٬۶۰۰

دلار در سال

استان نیوفانلند و لابرادور

۹۳٬۶۰۰

دلار در سال

استان اونتاریو

۹۲٬۱۹۷

دلار در سال

استان کبک

۹۱٬۹۲۴

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۹۱٬۶۳۷

دلار در سال

مهاجرت داروسازان ایرانی و کسب اقامت دائم از کانادا

همان‌طور که می‌دانید به هر شغل موجود در لیست NOC کانادا یک کد مهاجرت اختصاص داده می‌شود. در مورد داروسازان و کسانی که به عنوان داروساز به دنبال مهاجرت به کانادا هستند کد ۳۱۳۱ اختصاص داده شده است. این شرایط فراهم شده، موقعیت بسیار خوبی برای داروسازان سراسر جهان است که امیدوارند در کانادا زندگی و کار کنند؛ بنابراین این افراد می‌توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری و از طریق کد اختصاص داده شده به این رشته وارد پروسه مهاجرت به کانادا شوند.

اگر در خصوص چگونگی تحصیل داروسازی در کانادا سؤال دیگری برای شما مانده، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های دقیق آن‌ها برای انتخاب یک مسیر درست بهره بگیرید.