تحصیل پزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی در کانادا چه باید بکنیم؟

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

(Medical education in Canada)

اگر به یک حرفه پر زرق و برق، پردرآمد و برخوردار منزلت اجتماعی بالا علاقه دارید، پزشک شدن گزینه‌ای خارق العاده است. شما به عنوان یک پزشک خوب می‌توانید جان دیگران را نجات دهید و از حیث نیکوکاری و رفتار انسان دوستانه متمایز باشید، مضاف بر اینکه از یک درآمد و زندگی پرپول و برخوردار از رفاه اقتصادی بهره‌مند شوید. پزشکان کانادایی به طور متوسط سالانه 200 هزار دلار درآمد کسب می‌کنند؛ رقمی قابل توجه که حرفه آن‌ها را در زمره پردرآمدترین مشاغل کانادا قرار می‌دهد.

اما این همه داستان نیست. برای اینکه شما در کانادا بتوانید به یک پزشک بدل شوید باید راهی طولانی را پشت سر گذارید. مسیری به اندازه بخش قابل توجهی از عمر یک انسان که باید در مسیر آموزش پشت سر گذاشته شود. بخشی از این مسیر طولانی در نظر گرفته شده برای تحصیل رشته پزشکی در کانادا شاید به حساسیت دولت کانادا برای بنا نهادن یک نظام بهداشتی و سلامت قدرتمند بازمی‌گردد. در عین حال باید توجه داشت روند تحصیل رشته پزشکی در کانادا بسیار رقابتی است و به ویژه دانشجویان بین المللی برای آنکه بتوانند در کانادا از دانشکده‌های پزشکی فارغ التحصیل شوند با رقابتی بسیار سخت مواجه هستند.

در ادامه برای شما از مسیر دشوار تحصیل پزشکی در کانادا خواهیم گفت که در چهار مرحله مهم انجام می‌شود. اطلاعات این مقاله می‌تواند به شما کمک می‌کند تا درک کنید که اگر سودای تحصیل پزشکی در کانادا را دارید، از ابتدا تا انتهای مسیر چگونه خواهد بود.

تحصیل پزشکی در کانادا و مدارک لازم و شرایط سنی

آن‌چنان که در ادامه توضیح بیشتر خواهیم داد شما برای ورود به دانشکده‌های پزشکی لازم است در ابتدا در یک دوره کارشناسی در رشته‌های علوم و زیست‌شناسی ثبت نام کنید و دوره چهارساله را پشت سر گذارید. در فضای رقابتی شدیدی که برای ورود به دانشکده‌های پزشکی کانادا وجود دارد، ضروری است که بتوانید این دوره لیسانس را با یک معدل بالا پشت سر گذارید. معدل GPA  مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده‌های پزشکی کانادا معمولاً در بازه‌ی بین ۳٫۵ تا ۴ از نمره ۴ می‌باشد. بر طبق آمار انجمن دانشکده‌های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که در دانشکده‌های پزشکی کانادا موفق به اخذ پذیرش می‌شوند، حداقل معدل 3.8 در مقیاس 4 را کسب می‌کنند.

گام بعدی شرکت در آزمون (MCAT– ام کت)(Medical College Admission Test) است. در کشورهایی مثل استرالیا و کانادا دانشجویان برای ورود به دانشکده پزشکی باید در این آزمون  شرکت کرده و موفق شوند. امتحان اینترنتی  MCAT در کانادا، استرالیا، آمریکا و سایر نقاط دنیا به صورت منظم برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق سایت اینترنتی ثبت نام کنند و تاریخ و آخرین مهلت ثبت نام را ملاحظه کنند. هزینه این آزمون حدود ۲۷۰ دلار آمریکا می‌باشد.

این آزمون یک امتحان چندگزینه‌ای است که توانایی‌های داوطلبان در حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری را در کنار سطح علمی آن­ها در دروس پیش نیاز رشته پزشکی را می‌سنجد. چهار بخش اصلی این آزمون شامل بحث اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم‌های زنده، اصول شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژی، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال می‌شوند.  نمره هر بخش از ۱ تا ۱۵ محاسبه می‌شود. بخش نوشتاری شامل دو متن است که نمره هر دو قسمت از J تا T سنجیده می‌شود.

در نهایت موفقیت شما در پشت سر گذاردن یک دوره کارشناسی در رشته‌های علوم و زیست‌شناسی با GPA بالا (نزدیک به 4) در کنار پشت سر گذاردن موفقیت‌آمیز آزمون (MCAT– ام کت) شما را در معرض اخذ پذیرش برای تحصیل پزشکی در کانادا قرار می‌دهد. با این حال احتمالاً یک مصاحبه هم پیش از پذیرش در انتظار شما خواهد بود که در صورت پیروزی در این مصاحبه مسیر موفقیت شما در ورود به دانشکده پزشکی نهایی خواهد شد.

دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی در کانادا

در ابتدای مطلب گفته شد که فضای تحصیل پزشکی در کانادا بسیار رقابتی است. این رقابت برای دانشجویان بین المللی بسیار شدیدتر است چرا که از ۱۷ دانشگاه کانادا که امکان تحصیل پزشکی در آن‌ها وجود دارد تنها ۷ دانشگاه پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. بقیه دانشگاه‌های یاد شده تنها امکان تحصیل به شهروندان دارای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را می‌دهند. در مجموع موفقیت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشکده‌های پزشکی کانادا بسیار سخت و دشوار است. در ادامه به عنوان نمونه ۵ دانشگاه کانادا که دانشکده‌های پزشکی آن‌ها از شهرت بالایی برخوردارند و برای  تحصیل پزشکی در کانادابسیار مشهورند ا‌شاره می شود:

ادامه تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا

 • دانشگاه دولتی مک گیل یک دانشگاه دولتی است که در شهر مونترال در استان کبک واقع شده است. با این حال زبان اصلی این دانشگاه انگلیسی است. به عنوان یکی از باسابقه‌ترین مدارک آموزش پزشکی در کانادا، بر اساس بسیاری از رتبه‌بندی‌ها برترین دانشگاه در زمینه آموزش پزشکی در کانادا به شمار می‌رود. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه موفقیت در آزمون MCAT و کسب معدل بالای ۳٫۷۵ از ۴ ضروری می‌باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه حدود ۲۰ هزار دلار در سال می‌باشد.

ادامه تحصیل پزشکی دردانشکده پزشکی بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

این دانشگاه از مشهورترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود که در شهر زیبای ونکوور واقع شده است. رویای بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پزشکی در کانادا تحصیل در این دانشگاه می‌باشد. با وجود رقابت شدیدی که برای ورود به رشته پزشکی این دانشگاه وجود دارد علاوه بر موفقیت در آزمون MCAT کسب معدل بالای ۳٫۹ از ۴ ضرورت دارد. شهریه سالانه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه هم حدود ۱۷ هزار دلار می‌باشد.

ادامه تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا کانادا

 دانشگاه آلبرتا که در شهر ادمونتون قرار دارد یکی از برترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کانادا به شمار می‌رود. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه ارائه دهنده برنامه‌های نوآورانه دانش پزشکی از طریق برنامه‌های علمی شناخته می‌شود. دانشگاه آلبرتا دارای ۲۰ بخش عمومی، ۲ بخش علمی، ۸ گروه تحقیقاتی و ۱۵ مرکز به صورت موسسه است. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه موفقیت در آزمون MCAT و کسب معدل در حدود ۳٫۹۱ از ۴ ضروری می‌باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه در حدود ۱۲ هزار دلار در سال می‌باشد.

ادامه تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر کانادا

این دانشگاه مشهور در شهر همیلتون در استان انتاریو کانادا واقع شده است. محوطه اصلی این دانشگاه در نزدیکی محله‌های مسکونی Ainslie Wood و وست دیل، مجاور باغ گیاه شناسی سلطنتی واقع شده است. در این دانشگاه رشته‌های گوناگونی از جمله پزشکی و دندانپزشکی تدریس می‌گردد. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه موفقیت در آزمون MCAT و کسب معدل بالای ۳٫۹ از ۴ ضروری می‌باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه در مجموع حدود ۵۲ هزار دلار می‌باشد.

.

ادامه تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی دالهوزی کانادا

دانشگاه دالهاوزی کانادا- Dalhousie University

دانشکده پزشکی این دانشگاه یکی از تأثیرگذارترین مراکز آموزش بهداشت و سلامت در کانادا به شمار می‌رود. تحقیقات پزشکی این دانشگاه شهرت بسیار دارد و سیاست‌های اجتماعی و بهداشتی در کانادا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این دانشگاه در شهر هالیفکس در استان نوااسکوشیا واقع شده است. برای اخذ پذیرش در این دانشگاه موفقیت در آزمون MCAT و کسب معدل بالای ۳٫۸ از ۴ ضروری می‌باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه برای هر سال در حدود ۱۷ هزار دلار می‌باشد.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

حذف

تحصیل پزشکی در کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازار کار کانادا

 • 1

  دریافت یک مدرک لیسانس در زمینه علوم و زیست شناسی: برای اینکه بتوانید وارد یک دانشکده پزشکی کانادا بشوید، ابتدا نیاز به اخذ یک مدرک دانشگاهی معتبر دارید. اکثر دانشکده‌های پزشکی ترجیح می‌دهند که مدرک تحصیلی شما یک مدرک لیسانس در رشته‌های مربوط به علوم و زیست شناسی باشد. اگر چه این پیش شرط مطلق نیست، اما طبیعی است که دانش شما در زمینه مفاهیمی مانند زیست شناسی و شیمی، درک نظریه‌های پزشکی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

 • 2

  ورود به دانشکده پزشکی: تاکید مجدد می‌کنیم که فضای ورود به دانشکده‌های پزشکی در کانادا بسیار رقابتی است. به خاطر داشته باشید که تنها یک چهارم دانش‌آموزانی که برای دانشکده‌های پزشکی کانادا درخواست ارائه می‌کنند، پذیرفته می‌شوند ، بنابراین داشتن مدارک معتبر و معدل دانشگاهی عالی به نفع شما کار می‌کنند. دانشکده پزشکی چهار سال به طول انجامد. دو سال اول بیشتر در کلاس‌های درسی و آزمایشگاه برگزار می‌شوند و دو سال دیگر شامل دوره‌های کلینیک هستند ، جایی که شما با بیماران تحت نظر پزشک دارای مجوز کار می‌کنید.

 • 3

  دریافت مجوز پزشکی

  پس از گذراندن آموزش خود در یک دانشکده پزشکی چهار ساله، برای اثبات دانش و شایستگی خود، باید قبل از اینکه بتوانید به عنوان پزشک در کانادا کار کنید، در یک آزمون صدور مجوز شرکت کرده و مجوز خود را دریافت کنید. این امتحان که تحت عنوان MCCEE یا آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا شناخته می‌شود، دشوارترین امتحانی است که اکثر دانشجویان تا آن زمان تجربه کرده‌اند. دانشجویان برای موفقیت در این آزمون باید از همان ابتدای تحصیل تلاش خود را شروع کنند و روند آماده‌سازی خود را در یک پروسه طولانی‌مدت در نظر گیرند.

  بهتر است که آماده سازی و مطالعه در اوایل شروع شود و برای بهترین حفظ ممکن، از چندین روش مطالعه استفاده کنید. مطالعه گروهی، خواندن بی سر و صدا، یادداشت برداری، فلش کارت‌ها و بانک‌های سؤال آنلاین می‌تواند یک تجربه تحصیل خوب را برای شما فراهم کند.

 • 4

  پشت سر گذاردن دوره رزیدنسی

  سرانجام ، پس از گذراندن امتحان MCCEE و تبدیل شدن به یک پزشک دارای مجوز، بر اساس قوانین کانادا شما قبل از آنکه بتوانید به طور مستقل کار کنید، باید یک برنامه رزیدنسی را پشت سر گذارید.. هدف این است که پزشکان دارای مجوز جدید بتوانند از متخصصان باتجربه تر در چهارچوب نوعی سیستم آموزشی درس بگیرند. این دوره به آن‌ها اجازه می دهد که بتوانند با فیلد تخصصی‌شان بهتر آشنا شوند.

نردبان شغلی در رشته پزشکی در کانادا

آنچنان که مشاهده شد حداقل 10 سال برای تحصیل پزشکی در کانادا لازم است تا شما به یک پزشک در کانادا تبدیل شوید. گفته شد که صرف دریافت مدرک M.D نمی تواند به پزشک شدن دانشجویان بینجامد و لازم است دانشجویان در پاییز سال آخر تحصیل خود در دوره ی M.D وارد پروسه اخذ پذیرش رزیدنسی کانادا (CaRMS)  شوند.

در این پروسه دانشجویان از میان بیمارستان‌ها و تخصص‌های موجود انتخاب و اپلای می‌کنند. در قالب یک سیستم اخذ پذیرش کامپیوتری، داوطلبان رتبه بندی می‌شوند تا انتساب سمت زریدنسی تعیین شود. روز اخذ پذیرش معمولاً چند ماه قبل از فارغ التحصیلی انجام می‌شود. مدت زمان دوره‌های رزیدنسی برای فیلدهای تخصصی پزشکی متفاوت است. برای پزشکان خانواده، دوره رزیدنسی دو سال طول می‌کشد و پس از آن پزشکان توسط کالج پزشکان خانواده‌ی کانادا (CFPC) تأیید صلاحیت می‌شوند.

اما برای متخصصان رشته‌های دیگر دوره رزیدنسی می‌تواند تا شش سال ادامه یابد. به عنوان نمونه دوره‌های رزیدنسی پزشک داخلی و پزشک اطفال چهار سال طول می‌کشد. تعداد کمی از دوره‌های رزیدنتی جراحی از جمله جراحی قلب، جراحی اعصاب و برخی از دوره‌های جراحی عمومی هم 6 سال به طول می‌انجامند. به طور کلی  این دوره‌های رزیدنسی تخصص‌های پزشکی توسط کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا (The Royal College of Physicians and Surgeons of Canada) تأیید صلاحیت می‌شوند.

گام بعدی برای آغاز فعالیت به عنوان پزشک در کانادا اخذ مجوز کار است. دریافت مجوز کار در استان‌های مختلف کانادا باید از نظام پزشکی همان استان یا قلمرو صورت گیرد. پیش نیاز اخذ مجوز کار، طی شدن همه مراحلی است که پیش تر گفته شد از جمله دوره MD و دوره رزیدنسی. در نهایت پزشکان می‌توانند در دوره‌های اختیاری فلوشیپ تخصصی شرکت کنند که شانس آن‌ها برای موفقیت را افزایش می‌دهد. به واقع این دوره‌ها می‌توانند به موفقیت هر چه بیشتر پزشکان در حرفه خود کمک کنند.

رشته پزشکی در کانادا و میانگین حقوق در استان های آن

متوسط حقوق  پزشکان در کانادا ۲۰۰  هزار دلار در سال یا ۱۰۲٫۵۶ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک پزشک تازه کار وارد بازار کار می‌شوید، درآمد شما با حدود ۲۰  هزار دلار در سال شروع می‌شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۳۴۰ هزار دلار در سال افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی پزشکان در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان ساسکچوان

۳۲۵٬۲۹۷

دلار در سال

استان اونتاریو

۲۳۰٬۰۰۰

دلار در سال

استان نیوفانلند و لابرادور

۱۴۵٬۰۶۳

دلار در سال

استان نوااسکوشیا

۱۰۲٬۹۵۷

دلار در سال

استان آلبرتا

۹۵٬۹۲۱

دلار در سال

استان نیوبرانزویک

۷۰٬۲۰۰

دلار در سال

استان کبک

۳۹٬۴۷۸

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۲۱٬۹۵۹

دلار در سال

تحصیل پزشکی در کانادا و کسب اقامت دائم از کانادا

همان‌طور که می‌دانید به هر شغل موجود در لیست NOC کانادا یک کد مهاجرت اختصاص داده می‌شود. در مورد پزشکان و کسانی که به عنوان‌های گوناگون رشته پزشکی مانند پزشک عمومی، کارورز عمومی (GP) و پزشک خانواده به دنبال مهاجرت به کانادا هستند کد 3112 اختصاص داده شده و عنوان شغلی و وظایف حرفه‌ای متفاوتی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر این افراد می‌توانند از طریق زیر گروه نیروی متخصص فدرال و نیروی متخصص استانی یا همان اکسپرس اینتری و از طریق کد اختصاص داده شده به این رشته وارد پروسه مهاجرت به کانادا شوند.

اگر در خصوص چگونگی تحصیل پزشکی در کانادا سؤال دیگری برای شما مانده، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های دقیق آن‌ها برای انتخاب یک مسیر درست بهره بگیرید.