تحصیل پرستاری در کانادا

 • با ۵ دانشگاه برتر برای تحصیل پرستاری در کانادا آشنا شویم

رشته پرستاری در کانادا

(Nursing education in Canada)

همه ما به نوعی در مورد رشته پرستاری و وظایف پرستاران آشنایی نسبی داریم. واقعیت این است که پرستاران از اقشار تأثیرگذار اجتماعی و اقتصادی جوامع امروز ما هستند. آن‌ها طیف گسترده‌ای از مراقبت‌های مربوط به سلامت را به طیف وسیعی از بیماران ارائه می‌دهند. پرستاران باید در سطوح مختلف از جمله نیازهای جسمی، روحی و اجتماعی خود با بیماران سر و کار داشته باشند.

نظر به اهمیت جایگاه پرستاران است که در کشور کانادا تنها پرستاران ثبت شده که مدارک مشخصی را اخذ کرده‌اند، حق انجام فعالیت دارند. در حال حاضر بیش از ۳۶۰٬۰۰۰ پرستار برای کار در کانادا این مدارک لازم را اخذ کرده‌اند و در زمره پرستاران ثبت شده به حساب می‌آیند. پرستاران ثبت نام شده باید در محیط‌های مختلفی مانند کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان، بیمارستان‌ها، مراکز اجتماعی، مراکز توان‌بخشی، مراکز تحقیقاتی، مراکز سیاست گذاری، مشاغل مربوط به سلامت و مراکز اصلاح و تربیت کار کنند.

در ادامه این مقاله، ما به بررسی روند تحصیلات پرستاری در کانادا خواهیم پرداخت و مسیری که برای فعالیت به عنوان یک پرستار در کانادا باید پشت سر گذاشته شود را با شما در میان خواهیم گذاشت.

تحصیل پرستاری در کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

پرستاری هم به صورت دیپلم و هم به عنوان یک برنامه کارشناسی در کانادا در دسترس است. سازمان صدور مجوز ملی، انجمن پرستاران کانادا، به همه پرستاران توصیه می‌کند که مدرک لیسانس خود را در دوره کارشناسی پرستاری دریافت کنند، همان‌طور که در کلیه استان‌ها به جز کبک و منطقه یوکان این مهم حتماً مورد نیاز است. برای پذیرش در دوره یک دیپلم یا برنامه کارشناسی  BN  یا BSc  در پرستاری، دانشجویان باید دوره متوسطه را با گذراندن دروسی مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی و شیمی، حداقل با معدل C طی کرده باشند. همچنین گذراندن درس فیزیک توصیه می‌شود. برای دانشجویان بدون پیش‌نیازهای مورد نیاز، بیشتر مدارس یک دوره یک ساله پیش پرستاری را ارائه می‌کنند.

در هر حال اگر شما قصد پذیرش در دوره‌های لیسانس پرستاری را دارید وضعیت تقریباً مانند سایر رشته‌هاست. شما باید دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را به اتمام رسانده باشید، نمره و مدرک زبان حداقل معادل آیلتس ۶٫۵ داشته باشید، بتوانید گواهی تمکن مالی ارائه دهید و سایر گواهی‌های مورد نیاز مانند گواهی پزشکی و… را ارائه کنید.

اما اگر قصد گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارید، شرایط قدری متفاوت می‌شود. شما باید علاوه بر مدارکی که به آن‌ها اشاره رفت از انجمن پرستاری هر استان کانادا نامه‌ای مبنی بر تائید مدرک تحصیلی خود بگیرید، یا عضو انجمن پرستاران کانادا باشید و یک تا دو سال سابقه کاری داشته باشید.

بسیاری از مدارس پرستاری برنامه‌های پیشرفته تخصصی در رشته‌های مختلف پرستاری ارائه می‌دهند. برخی از این نمونه‌ها عبارت‌اند از: پرستاری اورژانس، پرستاری قلب، پرستاری اکولوژی، پرستاری مدرسه، پرستاری کودکان

دانشگاه های برتر برای تحصیل پرستاری در کانادا

گفته شد که در کشور کانادا تقاضای قابل توجهی برای رشته پرستاری وجود دارد. در این میان تعدادی از بهترین دانشگاه‌های کانادا در امر تربیت دانشجوی پرستاری اهتمام دارند. در ادامه به ۵ مورد بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته پرستاری می‌پردازیم:

تحصیل پرستاری در دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

این دانشگاه شناخته شده کانادا، به واسطه کیفیت رشته‌های مربوط به بحث سلامت و بهداشت خود در جهان مشهور است. با نگاهی به رتبه بندی‌های دانشگاه‌های جهانی QS ، دانشگاه تورنتو تنها دانشگاه کانادایی است که توانسته در ردیف بهترین 10 برنامه برتر پرستاری در جهان قرار گیرد و رتبه 6 بهترین‌ها را در جهان کسب کند. دانشکده پزشکی این دانشگاه دارای 10 بیمارستان آموزشی است و مشهور است به ارائه خدمات درمانی با کیفیت، تحقیق و مشاوره به بیماران و مراجعین از کانادا و خارج از کشور.

تحصیل پرستاری در دانشگاه البرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا کانادا

وقتی صحبت از پرستاری می‌شود، دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین‌ها، نه تنها در کانادا بلکه در جهان است. با توجه به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS، این دانشگاه رتبه شانزدهم بهترین دانشگاه پرستاری در جهان و دومین دانشگاه برتر کانادا پس از دانشگاه تورنتو را به خود اختصاص داده است. بر اساس CampusRankings، دانشگاه آلبرتا نهمین برنامه برتر از حیث بهترین خدمات درمانی را در کانادا دارد. این دانشگاه با سرمایه گذاری گسترده‌ای که در برنامه‌های بهداشتی خود کرده و با مرکز جدید تحقیقات پزشکی چند میلیون دلاری و مرکز شبیه سازی پرستاری نوین خود، برای دانشجویان آموزش در یک محیط واقعی» را تهیه دیده است.

تحصیل پرستاری در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

UBC به دلیل تحقیقات و فارغ التحصیلان مشهور جهانیش ، از جمله هفت برنده جایزه نوبل و نخست وزیر فعلی کانادا، جاستین تروودو، در کانادا و در جهان همچون قله‌ای رفیع می‌درخشد. در کالج دانشگاهی ونکوور این دانشگاه رشته‌های بهداشت مشغول‌اند و برنامه‌های پرستاری ، داروسازی ، پزشکی ، علوم تغذیه ، دندانپزشکی و کاردرمانی در این دانشکده ارائه می‌شوند.

تحصیل پرستاری دردانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر برای برنامه‌های علوم پزشکی‌اش نامی برای خود دست و پا کرده است، به حدی که توسط رده بندی جهانی آموزش عالی به دلیل طبقه‌بندی بالینی، پیش بالینی و بهداشتی در رتبه ۲۵ بهترین جهان قرار گرفته است. مک مستر از نگاه CampusRankings، پنجمین دانشگاه علمی تحقیقاتی کشور کانادا به حساب می‌آید. دو بيمارستان وابسته به این دانشگاه هم از شهرتی بسیار برخوردارند چنانکه مجتمع علوم سلامت هميلتون و انستیتوی بهداشت سنت جوزف در هميلتون به این دانشگاه وابسته‌اند. بیش از ۵٬۰۰۰ دانشجو در رشته‌های مربوط به پزشکی این دانشگاه مشغول تحصیل‌اند.

تحصیل پرستاری در دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک مستر برای برنامه‌های علوم پزشکی‌اش نامی برای خود دست و پا کرده است، به حدی که توسط رده بندی جهانی آموزش عالی به دلیل طبقه‌بندی بالینی، پیش بالینی و بهداشتی در رتبه 25 بهترین جهان قرار گرفته است. مک مستر از نگاه CampusRankings، پنجمین دانشگاه علمی تحقیقاتی کشور کانادا به حساب می‌آید. دو بيمارستان وابسته به این دانشگاه هم از شهرتی بسیار برخوردارند چنانکه مجتمع علوم سلامت هميلتون و انستیتوی بهداشت سنت جوزف در هميلتون به این دانشگاه وابسته‌اند. بیش از ۵٬۰۰۰ دانشجو در رشته‌های مربوط به پزشکی این دانشگاه مشغول تحصیل‌اند.

برای تحصیل در کانادا اول باید رشته ات رو پیدا کنی!

این کار رو به ما بسپار

دکمه زیر را بزنید، ظرف ۶۰ ثانیه با چند تا کلیک ساده گزینه های مورد نظر اسمارت سرچ را پاسخ بدید، اسمارت سرچ تمامی رشته ها و دانشگاه هایی که کاملا منطبق با رشته های ایران و شرایط زبان و بودجه شما باشد را برای شما منطبق و لیست می کند. سپس برای اخپ پذیرش رایگان با اسمارت اپلای اقدام می کنید.

تحصیل پرستاری در کانادا و ورود به بازار کار پس از تحصیل

 • 1

  آن‌چنان که گفته شد پرستاران حرفه‌ای در کانادا حتماً باید دارای مجوزهای لازم باشند. این مجوز و یا پروانه کار از نظام پرستاری یا انجمن پرستاران استانی باشند که در آن قصد فعالیت دارند باید دریافت شود. طبیعی است که استانداردها و مقررات مناطق مختلف متفاوت است و فرآیند ارزیابی و اعطای این مجوزها از استانی تا استان دیگر متفاوت است. اما در مجموع پرستاران کانادایی در قالب گروه‌های زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • 2

  پرستار دارای پروانه کار(Registered Nurse)

  شما به عنوان یک پرستار نیازمند شرکت در آزمون ملی صدور مجوز هستید و پس از موفقیت در این آزمون به عنوان RN و یا پرستار ثبت نام شده (Registered Nurse) شناخته می‌شوید و تحت همین عنوان می‌توانید فعالیت کنید. برنامه‌های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه‌ی تئوری و بالینی در حوزه‌ی مراقبت‌های پزشکی و جراحی است. پیش نیاز شرکت در این آزمون در استان اونتاریو برخورداری از مدرک لیسانس است. در استان بریتیش کلمبیا اما پرستاران با گذراندن برنامه آموزشی پرستاری و برخی پیش نیازهای دیگر قادر به حضور در آزمون خواهند بود.

 • 3

  پرستار روان‌پزشکی دارای پروانه کار(Registered Psychiatric Nurse)  

  دانشجویان فارغ التحصیل در رشته پرستاری روان‌پزشکی، پس از گذراندن دوره ۲/۵ الی ۴ ساله کالج و یا دانشگاه به عنوان یک RPN می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

 • 4

  پرستار  دارای مدرک کاربردی (Licensed Practical Nurse)LPN

  این گروه از پرستاران با گذراندن یک دوره دوساله پرستاری در یکی از کالج‌های کانادا که شامل مباحث تئوریک و بالینی در حوزه پزشکی و جراحی است مشغول به فعالیت می‌شوند. البته این گروه از پرستاران باید زیر نظر پرستاران دارای پروانه کار فعالیت کنند.

 • 5

  پرستار ارشد (Nurse practitioner)

  در نهایت به گروه پرستاران ارشد یا NP می‌رسیم که می‌توانند نوشتن و تفسیر آزمایش و تجویز دارو و مواردی از این دست را هم تجویز کنند.

نردبان شغلی و شرح وظایف پرستاران در کانادا

RN ها یا همان پرستاران رجیستر شده به مانند پرستاران متخصص امور عمومی تربیت می‌شوند. بنابراین این پرستاران پس از موفقیت در آزمون مربوطه، با وجود اطمینانی که به مهارت‌ها و دانش آن‌ها وجود دارد می‌توانند پرستاری همه افراد مبتلا به هر بیماری و در هر شرایط متفاوتی را بر عهده گیرند.. اما همان‌طور که بر تجربه این پرستاران افزوده می‌شود به مهارت آن‌ها هم اضافه می‌شود و می‌توانند به عنوان نیروهای متخصص مشغول به کار شوند. ، تغییر از افراد تازه کار به متخصص می‌روید ، بر مهارت‌های سطح ورودی خود پیشرفت خواهید کرد.

واقعیت این است که حوزه فعالیت RN ها ممکن است در قالب طیف متنوعی از زمینه‌های سلامت تعریف شود. از سلامت عمومی گرفته تا پرستاری افراد مسن و … حوزه مختلف تمرین از سلامت عمومی یا مراقبت تسکینی کار کنند.

این است که شما می‌توانید یک حوزه تخصصی ویژه برای خود برگزینید. انجمن پرستاران کانادا (CNA) صدور گواهینامه تخصصی در 20 تخصص متمایز پرستاری را بر عهده دارد. گرفتن گواهینامه از این انجمن روشی است عالی برای شما که بتوانید در عمل یک حوزه تخصصی برای فعالیت خود انتخاب کنید. بیش از 17000 پرستار تاکنون این گواهینامه‌های تخصصی را دریافت کرده‌اند که البته هر 5 سال یک بار باید تمدید شوند. هنگامی‌که شما این گواهینامه تخصصی را دریافت می‌کنید عنوان جدیدی به عنوان RN شما افزوده می‌شود که استفاده از آن برای شما نشان از شایستگی‌های تخصصی شما در زمینه فوق الذکر دارد. همچنین نشان می‌دهد شما به روز هستید و برای ارتقای توانایی تخصصی‌تان از دوره‌های معتبر استفاده کرده‌اید. زمینه‌هایی مثل تسکین درد، مدرسه، اورژانس، ارتوپدي و …

 1. لیست کامل مجوزهای تخصصی یاد شده از این قرارند:
 2. پرستاری قلب و عروق
 3. پرستاری بهداشت جامعه
 4. پرستاری مراقبت‌های ویژه
 5. مراقبت‌های ویژه پرستاری کودکان
 6. پرستار اورژانس
 7. پرستار درمانی داخلی
 8. پرستاری معده
 9. پرستاری پرتونگاری
 10. بیمارستان مراقبت تسکینی
 11. پرستاری پزشکی-جراحی
 12. پرستاری نورولوژی
 13. پرستاری علوم اعصاب
 14. پرستاری بهداشت حرفه‌ای
 15. پرستاری اکولوژی
 16. پرستاری ارتوپدی
 17. پرستار بیهوشی
 18. پرستاری مادران باردار
 19. پرستاری بعد از عمل
 20. روان‌پزشکی و پرستاری بهداشت روان
 21. پرستاری توان‌بخشی

میانگین حقوق و بهترین شهر کانادا برای پرستاران

خیلی ها می پرسند بهترین شهر کانادا برای پرستاران کدام شهر است. شاید بتوانید با مطالعه درآمد پرستاران در شهرهای مختلف کانادا به این سوال پاسخ دهید. متوسط حقوق پرستار در کانادا ۷۸٬۵۴۶ دلار در سال یا ۴۰٫۲۸ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک پرستار تازه کار وارد بازار کار می‌شوید، درآمد شما با ۴۱٬۳۹۶ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۱۳۳٬۵۲۸ دلار در سال افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی پرستاران در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان نوااسکوشیا

۴۱۸٬۸۲۲

دلار در سال

قلمرو شمال غربی

۱۰۱٬۴۸۸

دلار در سال

استان آلبرتا

۹۴٬۳۲۲

دلار در سال

استان یوکون

۸۷٬۹۷۴

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۷۸٫۵۴۶

دلار در سال

استان ساسکچوان

۷۸٬۳۹۰

دلار در سال

استان نیوفانلند

۷۸٬۰۵۹

دلار در سال

استان اونتاریو

۷۶٬۳۴۴

دلار در سال

استان مانیتوبا

۳۵٬۴۰۷

دلار در سال

ویزای کار پرستاری کانادا و کسب اقامت دائم در این کشور

یک پرسش رایج از دفاتر مهاجرتی و وکلای مهاجرت این است که آیا می‌توانم به عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کنم؟ پاسخ ما به شما مثبت است. بله اتفاقاً پرستاران در کانادا از جمله مشاغل پر تقاضا به حساب می‌آیند. اگر به NOC یا نظام طبقه بندی مشاغل کانادا نگاه کنید مشاهده می‌کنید که رشته پرستاری در کانادا با کد شغلی ۳۰۱۲ جزو رشته‌های این لیست محسوب می‌شود ؛ اما آن‌چنان که در متن اشاره رفت فعالیت شما به عنوان پرستار در کانادا منوط به گذراندن آزمون‌های مربوطه و اخذ پیش نیازهای لازم است. همچنین شما می‌توانید پس از تحصیل پرستاری در کانادا از طریق برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری به شرط اینکه حائز پیش‌نیازهای این برنامه باشید برای دریافت اقامت دائم تلاش کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پرستاری در کانادا حتماً با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید.