تحصیل زبان انگلیسی در کانادا

  • با شرایط تحصیل زبان انگلیسی در کانادا آشنا شویم

رشته زبان انگلیسی در کانادا

About English Language Course

یادگیری زبان انگلیسی برای ما ایرانیان همواره یک مسئله و دغدغه بوده است. بسیاری از ما از ابتدای دوران کودکی سر کلاس‌های زبان خصوصی و عمومی حاضر می‌شویم؛ در مدرسه و کنکور امتحان زبان می‌دهیم و در دانشگاه هم از پس دروس مرتبط با زبان انگلیسی برمی‌آییم؛ اما آنجا که نوبت به استفاده از زبان انگلیسی در گفتار و نوشتار می‌شود و یا درگیر دائمی متون انگلیسی می‌شویم ضعف و پاشنه آشیل خودمان در بحث زبان را در می‌یابیم. به ویژه وقتی پای مهاجرت تحصیلی و کاری به خارج از کشور باز می‌شود برخورداری از مدرک زبان یکی از پیش نیازهاست. کشورهایی مانند کانادا و استرالیا برای دعوت‌نامه مهاجرت کاری نمرات زبان معادل بالای ۷ آیلتس می‌خواهند؛ دانشگاه‌های خوب کانادا هم معمولاً با امتیاز معادل بالای ۶٫۵ آیلتس دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

در چنین شرایطی زبان انگلیسی به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پیش‌نیازهای این مسیر قلمداد می‌شود. بسیاری از دانشجویان برای این منظور معتقدند با سفر به خارج از کشور و قرار گرفتن در محیط انگلیسی زبان فرآیند یادگیری تسریع می‌شود و می‌توانند خیلی سریع‌تر به سطح زبان مدنظرشان دست یابند. برخی کشورهای اطراف مانند مالزی و برخی دیگر کشورهایی مانند کانادا را برای این منظور ترجیح می‌دهند. کانادا کشوری بسیار شگفت انگیز و متنوع است که مهاجران، مسافران، دانشجویان و  بازرگانانی از سراسر جهان در آن زندگی می‌کنند. است. با ده استان و سه قلمرو، شهرها، جوامع و محیط‌های طبیعی متنوعی در کانادا وجود دارد که دانشجویان می‌توانید ضمن یادگیری زبان انگلیسی در کانادا، از فضای این مناطق لذت ببرند.

به واقع کانادا یک فضای عالی را برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید، فرهنگ آمریکای شمالی را تجربه کنید و هم‌زمان یک کشور زیبا را کاوش کنید.

اما یک توضیح ضروری برای شما اینکه در حال حاضر دولت کانادا برای ارائه ویزا جهت دوره‌های زبان برای ایرانیان سخت گیر است. به واقع انتظار اینکه با تحصیل زبان انگلیسی در کانادا خواهید توانست ویزای تحصیلی کانادا را به دست آورید و راهی کانادا بشوید راه به جایی نمی‌برد. پس بهتر است ابتدا پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه کانادایی اخذ کنید و سپس پس از سفر به کانادا در دوره‌های زبان هم ثبت نام کنید. برای این منظور توصیه ما به شما این است که با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از مشاوره تخصصی آن‌ها در این مسیر بهره‌مند شوید.

تحصیل زبان انگلیسی در کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

برای پذیرش تحصیلی در دوره‌های زبان انگلیسی در کانادا، اگر شما قصد ثبت نام در دوره‌های کمتر از 6 ماهه را دارید نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ندارید. می‌توانید با ویزای توریستی راهی کانادا شوید و سپس مشغول گذراندن این دوره‌ها شوید.

اما اگر دوره مدنظر شما بیشتر از 6 ماه است باید ویزای تحصیلی دریافت کنید و به عنوان دانشجو راهی کانادا شوید. آن‌چنان که در مقدمه هم اشاره شد با توجه به احتمال بسیار پایین دریافت ویزای تحصیلی برای دوره‌های آموزش زبان توصیه می‌کنیم از رشته‌های دانشگاهی پذیرش تحصیلی دریافت کنید و در کنار آن اقدام به تحصیل در دوره‌های زبان کنید.

مدارک لازم برای تحصیل زبان انگلیسی در کانادا در دانشگاه‌ها هم با بسیاری دیگر از رشته‌های تحصیلی دانشگاهی دیگر تقریباً مشابه است. CV، مدرک زبان، SOP ، LOR و ترجمه مدارک تحصیلی و دانشگاهی در کنار سایر مدارکی که به دانشگاه و رشته تحصیلی شما ربط دارد از جمله پیش‌نیازهای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی هستند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل زبان انگلیسی در کانادا

طیف متنوعی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات آموزشی برای تحصیل زبان انگلیسی در کانادا  وجود دارند. برخی دانشگاه‌ها و کالج‌ها دانشجویان فاقد مدرک زبان را به صورت کاندیشنال پذیرش می‌کنند و دوره‌های پیش نیاز زبان را از طریق دپارتمان‌های زبان داخل کالج و دانشگاه و یا از طریق مؤسسات آموزش زبان خارج از دانشگاه در نظر می‌گیرند. در ادامه به نمونه‌هایی از این امکان‌های آموزش زبان در کانادا اشاره می‌کنیم:

تحصیل زبان انگلیسی در کالج (Seneca) سنکا کانادا

کالج سنکای کانادا

شاید این کالج قدیمی را بتوان مشهورترین کالج کانادا دانست. این کالج فعال و پرطرفدار در شهر تورنتو واقع شده و بسیاری از دانشجویان ایرانی هم در سال‌های اخیر برای تحصیل در این کالج راهی کانادا شده‌اند.  طیف متنوعی از حرف و مشاغل در این کالج آموزش داده می‌شوند. در عین حال بخش زبان این کالج شهرت بسیاری دارد و از بیش از ۶۵ کشور دنیا برای یادگیری زبان انگلیسی در این کالج مشغول‌اند. برای اطلاع از طیف متنوع برنامه‌های این کالج به وبسایت آن می‌توانید مراجعه کنید. همچنین مشاوران مجموعه اسمارت اپلای پاسخگوی سؤالات شما در خصوص تحصیل در این کالج خواهند بود.

تحصیل زبان انگلیسی در دانشگاه کلگری (Calgary) کانادا

دانشگاه کلگری- University of Calgary

وقتی پای صحبت از آن گروه از دانشگاه‌های کانادا به میان می‌آید که در بحث آموزش زبان شهرت دارند، دانشگاه کلگری یکی از مشهورترین‌های آن‌هاست. این دانشگاه گزینه‌های زیادی برای آموزش زبان به دانشجویان خارجی دارد! این که آیا شما می‌خواهید برای یک ترم تحصیل کنید ، یک دوره فشرده تابستان/ زمستان را بگذرانید یا در یک دوره طولانی زبان و فرهنگ شرکت کنید ، دانشگاه کلگری همه این امکان‌ها را برای شما فراهم می‌آورد. می‌توانید به صفحه این دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات دقیق‌تری در این خصوص به دست آورید.

تحصیل زبان انگلیسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

این دانشگاه مشهور کانادا هم در بحث آموزش زبان انگلیسی فعال است. UBC یک برنامه تجربه زبان انگلیسی در شهر ونکوور برگزار می‌کند که برای دانشجویان بین‌المللی از سطح مبتدی تا پیشرفته در دسترس است. این برنامه در قالب ترم‌های هشت هفته‌ای ارائه می‌شود و تمرکز آن بر مهارت‌های انگلیسی در زندگی واقعی است. برنامه‌های متنوع دیگری هم در این دانشگاه ارائه می‌شوند که می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه از آن‌ها مطلع شوید.

تحصیل زبان انگلیسی در موسسه مطالعات زبان بین المللی(LSI) کانادا

موسسه مطالعات زبان بین المللی

این موسسه بین‌المللی ، آموزش و مطالعات زبان انگلیسی را در سراسر جهان ارائه می‌دهد؛ کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست و شعبه‌هایی از این موسسه در شهرهای تورنتو و ونکوور قرار دارند! این مدرسه بین‌المللی به ویژه به کلاس‌های کوچک و محیط آموزشی تعاملی خود افتخار می‌کند. می‌توانید دوره‌های مربوط به زبان انگلیسی، برای تحصیل یا برای کار و تجارت و موارد دیگر را انتخاب کنید. . در وبسایت LSI شما می‌توانید ببینید که این موسسه “تجربیات” منحصر به فردی از فراگیری زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد؛ از تشکیل یک باشگاه برای دانش آموزان بزرگ‌سال تا آموزش زبان انگلیسی با تنیس یا پیاده روی.

تحصیل زبان انگلیسی در موسسه تحصیل در خارج از کشور (IPSA) کانادا

ipsa

اگر به دنبال طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و مکان‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی در کانادا هستید، این موسسه شاید یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. دوره‌های مربوط به زبان انگلیسی عمومی، انگلیسی برای تجارت، انگلیسی پزشکی و موارد دیگر را خواهید یافت. اگر در حال آمادگی برای امتحاناتی مانند TOEFL یا IELTS هستید، می‌توانید کلاس‌های اختصاصی آماده‌سازی آزمون را در این موسسه طی کنید. حتی اردوهای تفریحی تابستانی وجود دارد که به کودکان و نوجوانان “زبان انگلیسی” آموزش می‌دهند! این موسسه شعباتی در شهرهای اتاوا، تورنتو، همیلتون، لندن، مونترال، کلگری، ونکوور و ویکتوریا دارد.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا فقط در ۶۰ ثانیه

حتی بدون نمره زبان

۶۰ ثانیه زمان زیادی نیست، چیزی از دست نمی‌دی، اما ممکنه فرصت خوبی برات پیدا بشه تا بتونی توی کانادا تحصیل کنی. همین حالا دکمه سرچ رو بزن و سرچ ۶۰ ثانیه ای خودت رو شروع کن و رشته‌ات رو پیدا کن.

تحصیل زبان انگلیسی در کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازار کار کانادا

  • 1

    آن‌چنان که توضیح داده شد یادگیری رشته زبان انگلیسی در کانادا می‌تواند به عنوان گزینه‌ای برای دانشجویان پیش از ورود به فضای دانشگاه و یا در حین تحصیل در دانشگاه مطرح باشد. این امکان هم وجود دارد که دانشجویان در رشته‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، تدریس زبان انگلیسی و یا دیگر گرایش‌های تخصصی ادبیات انگلیسی در دانشگاه‌های کانادا مشغول تحصیل شوند. بسیاری از این افراد به عنوان ESL (English as a Second Language teacher)  یا معلم زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم خود مشغول به کار می‌شوند.

  • 2

    اما بیشترین مخاطب این مطلب و افرادی که از ایران برای تحصیل زبان انگلیسی در کانادا راهی این کشور می‌شوند مسیر آموزش زبان را برای ادامه تحصیل و یا اقامت در رشته‌های دیگر در این کشور دنبال می‌کنند.

  • 3

    در عین حال آن‌چنان که گفته شد شانس دریافت ویزا از کشور کانادا برای حضور در دوره‌های زبان این کشور پایین است. پس بهترین گزینه می‌تواند اخذ پذیرش از سایر رشته‌ها و ورود به مؤسسات زبان در کنار تحصیل در سایر رشته‌ها می‌باشد.

نردبان شغلی پس از تحصیل زبان انگلیسی در کانادا

افرادی که پس از تحصیل زبان انگلیسی در کانادا فارغ التحصیل می‌شوند طیف متنوعی از مشاغل را می‌توانند عهده‌دار شوند. از جمله مترجمی و یا تدریس این زبان آن به عنوان کسی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود تدریس می‌کند.

اگر بخواهیم در مورد وظایف و عملکرد معلمان زبان انگلیسی که این زبان را به عنوان رشته دوم خود تدریس می‌کنند صحبت کنیم، باید بگوییم این گروه از معلمان وظایفی از این دست را بر عهده دارند: دانش آموزان را با استفاده از سخنرانی‌ها، گروه های بحث و گفتگو و پروژه‌های مستقل یا گروهی آموزش دهند. برنامه‌های درسی را تدوین کرده و مواد آموزشی تهیه کنند. همچنین برای پیشرفت آموزشی دانش آموزان مقالاتی تهیه‌کننده یا برنامه‌هایی در نظر گیرند.

اگر با شما به عنوان یک ESL با مهاجران تازه وارد کار می‌کنید ، اغلب در مورد فعالیت‌های زندگی روزمره در کانادا، از قبیل پاسخ دادن به تلفن، جستجوی کار، خرید مواد غذایی یا مراجعه به بانک یا پزشک، برنامه‌های درسی دارید. شما همچنین ممکن است دانش آموزان را در فعالیت‌های میدانی همراهی کنید و فعالیت‌های دیگری را در خارج از کلاس ترتیب دهید.

میانگین حقوق در رشته زبان انگلیسی در کانادا

اگر چه این مطلب در مورد یادگیری زبان انگلیسی در کانادا است در اینجا اشاره ای به میانگین دریافتی معلمان زبان انگلیسی در کانادا می شود. متوسط حقوق معلمان زبان انگلیسی در کانادا ۳۹ هزار دلار در سال یا ۲۰ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک معلم زبان تازه کار وارد بازار کار می شوید، درآمد شما با حدود ۳۳٬۶۳۸ دلار در سال شروع می شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۶۲٬۴۰۰   دلار در سال افزایش می یابد. در ادامه می توانید میانگین دریافتی معلمان زبان در استان ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان نیوفانلند و لابرادور

۴۲٬۲۶۳

دلار در سال

استان نوااسکوشیا

۴۱٬۹۲۵

دلار در سال

استان کبک

۴۰٬۴۶۳

دلار در سال

استان اونتاریو

۳۹٬۰۰۰

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۳۹٬۰۰۰

دلار در سال

استان آلبرتا

۳۹٬۰۰۰

دلار در سال

استان نیوبرانزویک

۳۹٬۰۰۰

دلار در سال

استان ساسکچوان

۳۸٬۰۲۵

دلار در سال

استان مانیتوبا

۳۸٬۰۲۵

دلار در سال

جزیره پرنس ادوارد

۳۸٬۰۲۵

دلار در سال

تحصیل زبان انگلیسی در کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

همان‌طور که می‌دانید به هر شغل موجود در لیست NOC کانادا یک کد مهاجرت اختصاص داده می‌شود. در مورد معلمان در مقاطع مختلف تحصیلی کد رشته‌های متفاوتی ارائه شده است. کد ۴۰۲۱ هم به معلمان ESL (معلمانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود تدریس می‌کنند) اختصاص داده شده است. آموزش زبان انگلیسی و مهارت‌های زندگی برای مهاجران جدید، دانشجویان بین‌المللی و سایر افرادی که زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست از وظایفی است که برای این معلمان وجود دارد. در بسیاری از استان‌های کانادا به ویژه در بریتیش کلمبیا و اونتاریو تقاضا برای جذب این معلمان وجود دارد. در حال حاضر این افراد می‌توانند از طریق زیر گروه نیروی متخصص فدرال و نیروی متخصص استانی یا همان اکسپرس اینتری و از طریق کد اختصاص داده شده به این رشته وارد پروسه مهاجرت به کانادا شوند.

اگر در خصوص چگونگی تحصیل زبان انگلیسی در کانادا سؤال دیگری برای شما مانده، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های دقیق آن‌ها برای انتخاب یک مسیر درست بهره بگیرید.