تحصیل روانشناسی کانادا

برای تحصیل روانشناسی در کانادا چه باید بکنیم؟

رشته روانشناسی در کانادا

(Studying Canadian Psychology)

تحصیل در رشته روانشناسی یکی از محبوب‌ترین گرایش‌های تحصیلی در بین دانشجویان به شمار می‌رود. چه در میان دانش آموزانی که در دبیرستان در رشته علوم انسانی تحصیل‌کرده‌اند و چه در میان دانشجویانی که حتی رشته‌های متفاوتی در مقطع کارشناسی تجربه کرده‌اند، ادامه تحصیل در رشته روانشناسی جذاب و دوست داشتنی است. با وجود گرایش‌های متفاوت این رشته تحصیلی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان گزینه‌های متعددی برای تحصیل در رشته روانشناسی پیش رو دارند.

با وجود شهرت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در کانادا، تحصیل روانشناسی کانادا در میان دانش آموزان و دانشجویان ایرانی محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات لازم در خصوص تحصیل روانشناسی کانادا را به دست آورید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و یا قصد اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در رشته روانشناسی را دارید، به شما توصیه می‌کنیم حتماً با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید.

اما به این پرسش پاسخ دهیم که اساساً روانشناسی چیست؟ علم روانشناسی را علم ذهن و رفتار می‌دانند. روانشناسان سعی در درک نقش عملکردهای ذهنی در رفتارهای فردی و اجتماعی افراد دارند. در عین حال روانشناسان به بررسی روندهای فیزیولوژیکی و عصب شناختی نیز می‌پردازند که زیربنای برخی کارکردها و رفتارها هستند. هم زمان علم روانشناسی شامل تحقیقات علوم اجتماعی، علوم طبیعی و علوم انسانی مانند فلسفه هم می‌باشد.

اکثر دپارتمان‌های روانشناسی معمولاً روانشناسی را به دو دسته گسترده تقسیم می‌کنند: روانشناسی تجربی (یا پژوهشی) و روانشناسی بالینی (یا کاربردی).

مدارک لازم برای اپلای روانشناسی در کشور کانادا

شرایط ورود به برنامه‌های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در بین دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است. اما به طور معمول لازم است شما فارغ التحصیل مقطع کارشناسی روانشناسی باشید، امتیاز زبان معادل تقریباً ۶٫۵ آیلتس داشته باشید، معدل نمرات شما حداقل ۳٫۵ (در مقیاس ۴ امتیاز) باشد و از رفرنس لترهای مناسب (معمولاً از اساتید روانشناسی) برخوردار باشید. بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی همچنین دانش آموزان را ملزم به شرکت در آزمون GRE  و دریافت نمرات بالا به عنوان شرط پذیرش می‌کنند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل در کانادا در رشته روانشناسی

اگر مایل به تحصیل روانشناسی در کانادا هستید، احتمالاً یکی از جدی ترین سؤالات برای شما انتخاب دانشگاه محل تحصیل شما خواهد بود چرا که می‌خواهید از وقتی که برای دریافت مدرک می‌گذارید بیشترین استفاده ممکن را کنید. یک راه حل مناسب برای پاسخ به این سؤال مراجعه به رتبه‌بندی‌های جهانی و بررسی جایگاه دانشگاه‌های مختلف کانادا از نقطه نظر کیفیت رشته روانشناسی در آن دانشگاه‌هاست. در ادامه ما به بررسی پنج دانشکده برتر روانشناسی کانادا پرداخته‌ایم که بر اساس شاخص‌های مختلفی مانند شهرت و استنادهای تحقیقاتی  و … در سیستم رتبه‌بندی جهانی QS بهترین موقعیت را دارند. به‌واقع این دانشکده‌ها به عنوان پنج دانشکده برتر روانشناسی در کانادا رتبه‌بندی شده‌اند. فراموش نکنید که علاوه بر این دانشکده‌ها تعداد قابل توجهی دانشکده شاخص روانشناسی دیگر هم در کانادا وجود دارند که می‌توانید از طریق مشاوره با همکاران ما در مجموعه اسمارت اپلای اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب کنید.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا-

دانشگاه تورنتو که در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده است، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا و یکی از مراکز تحقیقاتی پیشرو در جهان به شمار می‌رود.

مطالعه علم روانشناسی دارای سابقه‌ای طولانی و برجسته در دانشگاه تورنتو است که ریشه آن به تأسیس آزمایشگاه روانشناسی مارک بالدوین J. Mark Baldwin به عنوان دهمین آزمایشگاه روانشناسی در آمریکای شمالی در سال ۱۸۹۱ باز می‌گردد. به مرور رشته روانشناسی در این دانشگاه موقعیت مهم‌تری به دست آورد چنانکه در سال ۱۹۲۷ در دانشکده سنت جورج St. George  این دانشگاه جایگاه دپارتمان را به دست آورد. بعداً با اضافه شدن پردیس‌های اسکاربورو Scarborough (۱۹۶۴) و میسیزاگا Mississauga  (۱۹۶۶) فعالیت رشته روانشناسی در این دانشگاه گسترش یافت. این سه پردیس برنامه‌های کارشناسی روانشناسی را به صورت مستقل ارائه می‌دهند اما برنامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد به صورت مشترک و یکپارچه برگزار می‌شود.

در حال حاضر، بیش از ۶۰ استاد تمام وقت و ۲۰ استاد نیمه وقت در سه پردیس مشغول به کارند که بسیاری از آن‌ها در بیمارستان‌های وابسته و پژوهشگاه‌ها و کلینیک‌ها مستقر هستند. تخصص ترکیبی دانشکده‌ها شامل کلیه زمینه‌های اصلی روانشناسی است و طیف گسترده‌ای از رویکردهای مطالعه ذهن، مغز و رفتار در این دانشکده‌ها تدریس می‌شوند.

این دانشگاه با داشتن دانشکده‌های متنوع و بین‌المللی، امکانات آزمایشگاهی درجه یک و یک سنت تحقیقاتی پیشرفته، بیش از یک قرن است که انتخاب اول دانشجویانی است که در زمینه تحقیقات روان‌شناختی، متدی حرفه‌ای را دنبال می‌کنند.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل با حدود ۳۰۰ ساختمان، بیش از ۳۸٬۵۰۰ دانشجو و ۲۵۰٬۰۰۰ فارغ التحصیل از شهرتی فراگیر و جهانی برخوردار است و جایگاهی ویژه در بین بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان به دست آورده است. این دانشگاه بزرگ است با حدود ۳۰ هزار نفر دانشجو بر طبق رتبه‌بندی QS در رتبه ۲۰ دانشگاه‌های برتر روانشناسی جهان قرار دارد. همین شهرت علمی و آکادمیک است که باعث شده دانش آموزان بیش از ۱۵۰ کشور جهان در حدود ۳۰۰ رشته تحصیلی مختلف دانشگاه مک گیل را برای ادامه تحصیل برمی‌گزینند. زندگی در شهر مونترال که به عنوان شهری سرزنده و شاداب شناخته می‌شود هم جذابیت‌های خود را دارد. مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در جهان است. با این حال اگرچه مک گیل یک دانشگاه انگلیسی زبان است، اما بیش از ۲۰ درصد دانشجویان این دانشگاه فرانسوی زبان هستند.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

روانشناسی در ابتدا به عنوان یک دوره در سال ۱۹۱۵ توسط گروه فلسفه دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه شد. با گذشت سال‌ها تعداد دوره‌ها و اساتید افزایش یافت تا اینکه دانشکده روانشناسی دانشگاه بریتانیا کلمبیا در سال ۱۹۵۸ رسماً راه اندازی شد. ساختمان کنی The Kenny  به طور خاص برای دپارتمان روانشناسی این دانشگاه طراحی و ساخته شده است. گروه روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا ادعا می‌کند که آن‌ها بهترین گروه علمی روانشناسی کانادا هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا از منظر جهانی در رتبه دوازدهم در سطح جهان قرار دارند. ۵۱ عضو هیئت علمی و ۱۱۵ دانشجوی تمام وقت، تحقیقات علمی این گروه را در زمینه‌های روانشناسی پیش می‌برند. هشت تخصص اصلی روانشناسی این دانشگاه شامل رشته‌های علوم عصبی رفتاری، بالینی، علوم شناختی، رشد، سلامت، تقویت یادگیری، روش‌های کیفی و روانشناسی اجتماعی / شخصیتی می‌شوند.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه وسترن کانادا

دانشگاه وسترن انتاریو کاناد

خیلی‌ها دانشگاه وسترن که در ۴۸۰ هکتار فضای سبز واقع شده و حاوی معماری سنتی و مدرن است را زیباترین دانشگاه کانادا می‌دانند.

گروه روانشناسی دانشگاه وسترن انتاریو یک برنامه جامع کارشناسی در روانشناسی عمومی ارائه می‌دهد. برنامه تحصیلات تکمیلی در رشته روانشناسی این دانشگاه هم به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مطالعات روانشناسی خود را در محیطی برجسته از لحاظ آکادمیک ادامه دهند.

دانش آموزان از  بیش از ۱۱۵ کشور جهان تجارب علمی و تحصیلی خود را در این دانشگاه با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر فعالیت‌های علمی دانشگاه، دانشجویان از شانس فرصت تحصیل در دانشگاه‌های دیگر، برنامه‌های فوق برنامه و فعالیت‌های داوطلبانه برخوردار هستند. دانشجویان دانشگاه وسترن تعادل بین پیشرفت تحصیلی بالا، فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت اجتماعی را در این دانشگاه تجربه می‌کنند. جامعه فارغ التحصیلان دانشگاه وسترن به شبکه‌ای متشکل از ۲۶۰٬۰۰۰ فارغ التحصیل در بیش از ۱۵۰ کشور جهان گسترش یافته است.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه یورک کانادا

دانشگاه یورک کانادا

دانشگاه یورک در میان دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته روانشناسی قرار دارد و از رتبه بین ۵۰ تا ۱۰۰ جهانی برخوردار است. این دانشگاه که رسالت خود را شکل گیری متفکران و اندیشه‌های جهانی برای آینده دنیا تعریف کرده، به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در کلاس جهانی شناخته شده است.۱۱ دانشکده و ۲۸ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه یورک در حال مطالعه و پژوهش در سطح جهانی هستند و با ۲۸۸ دانشگاه برجسته دنیا همکاری می‌کنند. جامعه دانشگاهی یورک حکایت از قدرت و توانایی آن دارد؛ بیش از ۵۵٬۰۰۰ دانشجو، ۷٬۰۰۰ هیئت علمی و کارمند و بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ فارغ التحصیل کافی است که نشان دهد این دانشگاه یک مکان مناسب برای دانشجویان و پژوهشگران می‌تواند باشد.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

مراحل تحصیل و ورود به بازار کانادا در رشته روانشناسی

 • 1

  برای تبدیل شدن به روانشناس، پس از اخذ لیسانس روانشناسی، باید به فکر ورود به دوره تحصیلات تکمیلی باشید و مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا دریافت کنید.

 • 2

  در مقطع کارشناسی ارشد، افراد می‌توانند وارد دوره‌هایmaster of arts (M.A.) یا master of science (M.Sc.) شوند. به طور سنتی، در یک برنامه کارشناسی ارشد ، دانشجویان ملزم به گذراندن واحدهای درسی عمومی و تخصصی هستند (مثلاً روش تحقیق و آمار) و یک پروژه بزرگ (پایان نامه) را نوشته و از آن دفاع کنند. افراد پس از دفاع از پایان نامه خود و فارغ التحصیل شدن می‌توانند به فکر ورود به مقطع دکترا باشند.

 • 3

  با اخذ مدرک کارشناسی ارشد افراد برای ارائه خدمات مربوط به رشته روانشناسی در طیف متنوعی از محیط‌های کاری از جمله در مدارس، بخش تجارت و صنعت، کلینیک‌های بهداشت روان و بخش‌های دولتی آماده می‌شوند. افراد می‌توانند وارد مشاغلی مانند کارگر بهزیستی معلم مهدکودک، مشاوران مدرسه ، درمانگر و… شوند. افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد همچنین ممکن است به عنوان محققان یا همکاران تحقیقاتی بخش‌های دولتی، یا در آژانس‌های خدماتی یا دانشگاه‌ها به عنوان مشاور تحقیق و سرپرست تحقیق فعالیت کنند.

 • 4

  در دوره دکتری،  افراد در نهایت دکترا در روانشناسی بالینی یا تجربی دریافت می‌کنند. معمولاً دانشجویان برای دریافت مدرک دکتری پایان نامه خود را می‌نویسند و از آن دفاع می‌کنند. آن‌هایی که مایل به ارائه خدمات روان‌شناختی به مشتریان هستند، باید حداقل یک سال دیگر را نیز برای کارآموزی و فعالیت تحت نظارت دریافت کنند. بنابراین، یک فرد دارای دکتری روانشناسی بالینی نیاز به انجام پژوهش در کنار تجربه عملی به صورت هم‌زمان دارد و یک سال بیشتر باید زمان بگذارد. اما فردی که برای دکتری روانشناسی تجربی اقدام کند نیازی به سال کارآموزی اضافی نخواهد داشت.  در یک برنامهPsy.D.   که اغلب به عنوان یک برنامه “مدرسه حرفه‌ای” خوانده می‌شود، بیشتر روی آموزش و تمرین حرفه‌ای روان‌پزشکان تأکید می‌شود.

آیا کانادا بهترین کشور برای شغل روانشناسی است ؟

در کانادا، مدرک دکترا (Ph.D.) پیش نیاز اصلی فعالیت حرفه‌ای در روانشناسی محسوب می‌شود. انجمن روانشناسان کانادا(CPA) مدرک دکترا را به عنوان بهترین مدرک برای کار حرفه‌ای و حداکثر رساندن فرصت‌های شغلی مورد تأکید قرار می‌دهد. در استان‌های کبک، انتاریو، مانیتوبا و بریتیش کلمبیا افراد حتماً با مدرک دکترا می‌توانند به عنوان روانشناس فعالیت کنند.  با این حال، فرصت‌های شغلی برای افراد دارای کارشناسی ارشد روانشناسی هم وجود دارد. در سایر استان‌های کانادا مانند آلبرتا یا ساسکاچوان افراد می‌توانند با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، در قالب روانشناس و استاد دانشگاه فعالیت کنند.

اما برای دریافت مجوز فعالیت به عنوان یک روانشناس شما باید مجوز لازم را کسب کنید. شرایط ثبت‌نام برای اخذ مجوز و گواهینامه به عنوان یک روانشناس ارائه دهنده خدمات روان‌شناختی از استانی به استان دیگر در کانادا متفاوت است. به واقع داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا شرط کافی برای فعالیت شما به عنوان یک روانشناس نیست. شرایط عادی عبارت‌اند از: الف) داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی لازم ، (ب) داشتن تجربه تحت نظارت، و (ج) گذراندن امتحانات کتبی و شفاهی در تمرین و مباحث اخلاقی. این وظیفه دانش‌آموخته روانشناسی است که درباره مجوزها ،چگونگی صدور گواهینامه یا الزامات دریافت آن، آگاهی پیدا کند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره شرایط دریافت مجوز در استان‌ها و قلمروهای کانادا به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

کالج روانشناسان آلبرتا: college of alberta psychologists

هیئت امتحان کنندگان روانشناسی نوا اسکوشیا : Nova Scotia Board of Examiners in Psychology

کالج روانشناسان بریتیش کلمبیا: College of Psychologists of British Columbia

کالج روانشناسان ساسکاچوان : Saskatchewan College of Psychologists

انجمن روانشناسی مانیتوبا: Psychological Association of Manitoba

هیئت روانشناسی نیوفاندلند و لابرادور: Newfoundland and Labrador Psychology Board

انجمن روانشناسان کبک: Ordre des psychologies de Quebec

کالج روانشناسی نیوبرانزویک: College of Psychologies of New Brunswick

کالج روانشناسان انتاریو: College of Psychologists of Ontario

اداره ثبت روانشناسان جزیره پرنس ادوارد: Prince Edward Island Psychologist Registration Board

میانگین درآمد روانشناسان بالینی در کانادا

متوسط حقوق روانشناسان بالینی در کانادا ۹۷٬۴۵۱ دلار در سال یا ۴۹٫۹۸ دلار در ساعت است. وقتی شما به عنوان یک معمار تازه کار وارد بازار کار می‌شوید حقوق شما حدود ۶۲٬۶۵۰ دلار در سال خواهد بود. در حالی که با به دست آوردن تجربه بیشتر تا  ۱۶۵٬۶۶۷ دلار در سال درآمد شما افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی معماران در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان نوااسکوشیا

۱۰۴٬۲۴۱

دلار در سال

استان اونتاریو

۱۰۰٬۰۰۰

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۹۳٬۸۹۳

دلار در سال

استان آلبرتا

۹۰٬۰۲۶

دلار در سال

استان نیوفانلند و لابرادور

۷۹٬۱۵۱

دلار در سال

تحصیل روانشناسی در کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل

اگر به NOC یا نظام طبقه بندی مشاغل کانادا نگاه کنید مشاهده می‌کنید که رشته روانشناسی با کد 4151 متمایز شده است. شما می‌توانید پس از تحصیل در کانادا در رشته روانشناسی از طریق برنامه‌های نیروی متخصص استانی و یا سیستم اکسپرس اینتری برای دریافت اقامت دائم تلاش کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در رشته معماری در کانادا حتماً با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید.