تحصیل رشته عمران در کانادا

با شرایط تحصیل رشته عمران در کانادا آشنا شویم

رشته عمران در کانادا

(civil engineers)

مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران جوامع بشری است. به این معنا که هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش، نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه‌ی کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. مهندسی عمران طیف بسیار وسیعی از کارها را در برمی‌گیرد.

مهندسی عمران پس از مهندسی جنگ، دومین رشته مهندسی به شمار می‌رود؛ بسیاری از رشته‌های دیگر مهندسی از جمله مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوتکنیک، ژئوفیزیک، ژئودزی، مهندسی حمل و نقل، علوم زمین، علوم جوی، مهندسی قانونی، مهندسی شهری، مهندسی هیدرولیک، علم مواد، مهندسی سازه‌های دریایی، مدیریت سواحل، نقشه‌برداری و مهندسی سازه از جمله شاخه‌های علمی هستند که به بهبود پروژه‌های مهندسی عمران کمک می‌کنند.

از همین رو دانشجویان مهندسی عمران تحصیل در مورد طراحی و ساخت سازه‌های اطراف ما، از جمله ساختمان‌ها، پل‌ها، سدها، بزرگراه‌ها، راه آهن و ابنیه و فاضلاب را دنبال می‌کنند؛ بنابراین درک اساسی در مورد وضعیت اشیاء ایستا، مانند ساختمان‌ها، برای موفقیت در مهندس عمران لازم است.

در این مطلب با ما باشید تا در مورد شرایط تحصیل رشته عمران در کانادا اطلاعات لازم را کسب کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد عمران در کانادا و هزینه و مدارک لازم برای تحصیل

دانشجویان مهندسی عمران در کانادا ملزم به گذراندن چهار سال از تحصیل در مقطع کارشناسی هستند. دانش آموزان در این دوره چهارساله درباره دروسی از علوم پایه همچون ریاضی، فیزیک و دروس اختصاصی مهندسی عمران از جمله استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، طراحی سازه‌های بتنی و فولادی، خواص مواد و مهارت نقشه برداری اطلاعات کسب می‌کنند.

دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی خود، می‌توانند چندین سال قبل از دریافت نام مهندسی حرفه‌ای خود در کانادا به عنوان EIT (مهندس آموزش) فعالیت کنند. در اینجا دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته عمران در کانادا ذکر شده است.

دانشگاه های برتر برای تحصیل رشته عمران در کانادا

دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که برای تحصیل رشته عمران در کانادا می‌توانید برای آن‌ها اقدام کنید. در ادامه اما به 10 مورد از این دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم که البته با کیفیت‌های گوناگون مشغول به فعالیت هستند و بسته به توانایی تحصیلی شما می‌توانند انتخاب شما برای ادامه تحصیل رشته عمران در کانادا باشند:

تحصیل رشته عمران در دانشگاه واترلو کانادا

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در واترلو، در استان شرقی انتاریو واقع شده است. برنامه مهندسی عمران این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌ها در کانادا است که در آن دانش آموزان می‌توانند نحوه طراحی عناصر زیرساختی مانند پل‌ها، بزرگراه‌ها و سدها را یاد بگیرند. پس از پذیرش در این دانشگاه، دانشجویان این فرصت را می‌یابند که در شش برنامه کار در حین تحصیل شرکت کنند و در آنجا گزینه‌های مختلف شغلی را آزمایش کنند.

از این گذشته، دانش آموز با مشارکت در این برنامه‌های کار در حین تحصیل در هر ترم به طور متوسط ۱۷٬۸۰۰ دلار درآمد کسب می‌کند و می‌تواند با این درآمد قابل توجه هزینه شهریه خود را پرداخت کند. برخی از نکات برجسته دیگر این برنامه شامل دسترسی به آزمایشگاه‌های شبیه سازی پیشرفته و همچنین امکان ساخت یک قایق کانوی بتونی برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی است.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو یک انتخاب عالی برای تحصیل رشته عمران در کانادا است. این دانشگاه در مرکز شهر تورنتو، بزرگ‌ترین شهر کانادا واقع شده است. بخش مهندسی عمران در اینجا، از سال ۱۸۷۳ بدین سو طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحقیقاتی و همچنین تخصص‌های کارشناسی ارائه می‌کند. موقعیت استراتژیک مدرسه در یکی از بزرگ‌ترین مراکز شهری کانادا فرصت‌های برجسته‌ای را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از فرصت‌های تحقیق و مطالعه در این دانشگاه بهره لازم را ببرند.

پس از پذیرش، دانشجویان این برنامه می‌توانند برای ارتقاء دانش خود در زمینه مهندسی عمران، دوره‌های مختلفی از جمله مهندسی سازه، برنامه‌ریزی حمل و نقل و ژئومکانیک را انتخاب کنند. پذیرش در این دانشگاه قدری دشوار است و کلیه دانشجویان باید حداقل ۷۰٪ امتیاز سرفصل‌های تعیین شده را کسب کنند تا بتوانند شانس پذیرش در دانشگاه داشته باشند.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه البرتا کانادا

این دانشگاه از دیگر دانشگاه‌های تحقیقاتی عمومی در کانادا است که دارای یک دانشکده مهندسی بزرگ است. پردیس اصلی دانشگاه آلبرتا در شهر ادمونتون در استان غربی آلبرتا کانادا مستقر است. دانشکده مهندسی دارای چندین دانشکده از جمله دانشکده مهندسی عمران است. تجهیزات پیشرفته تحقیقاتی این دانشکده بیش از ۹۰۰ دانشجوی کارشناسی و همچنین ۵۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد برای پیگیری دوره‌های کاری مربوط به مهندسی عمران به خود جذب کرده است.

دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی عمران این دانشگاه فرصت‌های بی‌شماری برای یادگیری بهترین‌ها در این زمینه دارند. دانشجویان پس از سال دوم تحصیلات مهندسی در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند، چرا که ابتدا باید یک سال کلاس‌های مشترک در مبانی مهندسی را پشت سر گذارند. دانش آموزان همچنین می‌توانند بین یک برنامه سنتی چهار ساله دریافت مدرک تحصیلی و یک برنامه آموزشی همراه با کار در حین تحصیل  که یک سال بیشتر طول می‌کشد و اما اجازه می‌دهد تا دانشجو به مدت ۱۸ ماه در صنعت کار کند، یکی را انتخاب کنند.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادادانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر غربی ونکوور کانادا واقع شده است. برای ورود به برنامه مهندسی عمران، دانشجو باید یک سال تحصیلات مهندسی عمومی را در دانشگاه بریتیش کلمبیا پشت سر بگذارد یا در کالج دیگری تحصیل کند و با یک برنامه انتقال تحصیلی وارد دوره مهندسی عمران این دانشگاه شود.

پس از پذیرش، دانشجویان می‌توانند از برنامه‌های تکمیلی مختلف مانند برنامه‌های کار در حین تحصیل استفاده کنند. در قالب این برنامه‌ها دانشجویان تجربه کاری مرتبط با تحصیل خود همراه با حقوق و مزایا به دست می‌آورند. در عین حال دانشجویان از شانس دریافت دو مدرک تحصیلی هم‌زمان برخوردار خواهند بود. همچنین فرصت‌هایی برای گذراندن یک ترم در دانشگاه دیگر نیز برای علاقه‌مندان به برنامه‌های مبادله دانشجو در دسترس است.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه عمومی کانادایی است که در شهر مونترال واقع در شرق کانادا واقع شده است. دپارتمان مهندسی عمران این دانشگاه فرصتی را برای مهندسین عمران آینده فراهم می‌آورد که در شاخه‌هایی مانند مکانیک خاک، مکانیک سیالات، مهندسی محیط زیست، مهندسی سازه و سایر موارد تحصیل کنند.

دانش آموزان پس از پشت سر گذاردن دوره‌های پایه می‌توانند گرایش تخصصی خود را انتخاب کنند. برخی از این زمینه‌های تخصصی شامل مهندسی محیط زیست، مهندسی حمل و نقل و مهندسی منابع آب می‌باشند. دانش آموزان همچنین می‌توانند دوره‌های تکمیلی ارائه شده توسط سایر گروه‌های مهندسی را برای فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌ها و کسب دانش بین رشته‌ای انتخاب کنند.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه دالهوزی کانادا

دانشگاه دالهاوزی کانادا

دانشگاه دالهوزی در استان دریایی نوا اسکوشیا در پایتخت این استان شهر هالیفاکس واقع شده است. این دانشگاه تحقیقاتی عمومی  دارای یک برنامه مهندسی گسترده است. برای تحصیل رشته عمران در کاناداد، دپارتمان مهندسی عمران این دانشگاه حدود ۳۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۷۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا دارد که برای به دست آوردن مدارک تحصیلی  خود مشغول تحصیل هستند.

مانند اکثر دانشکده‌های مهندسی، دانشجویان این دانشگاه باید یک سال از دوره‌های معمول مهندسی را در سال اول بگذرانند تا سپس در سال بعد رشته تخصصی خود را برگزینند. دانشجویانی که در برنامه مهندسی عمران این دانشگاه پذیرفته شده‌اند باید بین گرایش‌های زیرساختی و گرایش‌های زمین و محیط زیست انتخاب کنند. علاوه بر این، انتخاب بین یک دوره سنتی چهار ساله و دوره‌های همراه با کار در حین تحصیل که پنج ساله هستند در دسترس دانشجویان قرار دارد.

در اینجا دانشجویان از این فرصت برخوردارند که تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند مدرک تحصیلی خود را سریع‌تر دریافت کنند یا در طول تحصیل کارهای مرتبط پیدا کنند و درآمدی هم داشته باشند.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه کنکوردیا مونترال کانادا

دانشگاه کنکوردیا کانادا

این دانشگاه دیگر مستقر در استان شرقی کبک کانادا، در شهر مونترال واقع شده است. دانشجویان رشته مهندسی عمران این دانشگاه یک دوره معمول چهارساله را پشت سر می‌گذارند با این تفاوت که پس از سه سال تحصیل می‌توانند از میان گزینه‌های مختلف گرایش تخصصی خود را برگزینند. گرایش‌ها شامل گرایش زیرساخت‌های عمرانی که به طراحی پایه‌های پل‌ها، سدها و سایر سازه‌های بزرگ متمرکز است. گرایش زیست محیطی که بر طراحی سیستم‌های تصفیه آب تمرکز دارد. گرایش مهندسی و مدیریت ساخت و ساز که بر دانش مهندسی ضروری برای صنعت ساخت و ساز تمرکز دارد.

پذیرش در برنامه بستگی به انتخاب رشته‌های دبیرستانی مانند ریاضی و فیزیک دارد. پس از پذیرش، دانش آموزان در صورت کسب حداقل معدل (GPA) ۲٫۷ می‌توانند یک رشته دیگر هم به صورت هم‌زمان بخوانند. یک گزینه کار در حین تحصیل هم برای علاقه‌مندان به دست آوردن تجربه کاری مرتبط و کسب درآمد در حین تحصیل ارائه می‌شود.

تحصیل رشته عمران دردانشگاه وسترن کانادا

دانشگاه وسترن انتاریو کاناد

دانشگاه وسترن یک دانشگاه تحقیقات عمومی است که در استان انتاریو و در شهر لندن مستقر است. دانشکده مهندسی عمران به دلیل برنامه‌های عالی تحقیقاتی خود در سطح بین‌المللی و همچنین دوره‌های برجسته دانشگاهی مشهور است. یکی از نکات برجسته تحصیل در رشته مهندسی عمران در این دانشگاه انجام پروژه طراحی در سال چهارم است که همه دانشجویان باید تکمیل کنند. خود این پروژه با همکاری شهر لندن در استان انتاریو برگزار می‌شود و دانشجویان در طول مدت پروژه، نظارت مهندسین مشاور حرفه‌ای و سایر اساتید مشاور را دریافت می‌کنند.

علاوه بر این ، طیف وسیعی از گرایش‌های مهندسی عمران در این دانشگاه ارائه می‌شوند؛ از برنامه مهندسی سازه گرفته تا برنامه مهندسی محیط زیست. همچنین دانشجویان می‌توانند در رشته‌های حقوق و مهندسی عمران و همچنین تجارت و مهندسی عمران به صورت هم‌زمان تحصیل کنند تا تخصص دوگانه داشته باشند.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه کلگری کانادا

دانشگاه کلگری

در این دانشگاه مشهور استان غربی آلبرتا هم رشته مهندسی عمران از شهرت قابل توجهی برخوردار است. است که در شهر کلگری در استان غربی آلبرتا واقع شده است. برنامه مهندسی عمران دانشگاه بخشی از دانشکده مهندسی Schulich در این دانشگاه است. این رشته در چهار حوزه تخصص متمایز شامل مهندسی سازه، مهندسی حمل و نقل، کارآفرینی و مدیریت ارائه می‌شود.

دانشجویان آینده نگر در رشته مهندسی عمران باید ابتدا وارد دانشکده مهندسی Schulich شوند. پس از پذیرش، آن‌ها باید دوره‌های متداول سال اول را قبل از درخواست برای ورود به مهندسی عمران به پایان برسانند. پذیرش در دوره مهندسی عمران بستگی به نمرات سال اول دانشجو دارد و بسته به تعداد متقاضیان و تعداد کرسی‌های موجود می‌تواند رقابتی شود.

تحصیل رشته عمران در دانشگاه کوئینز کانادا

دانشگاه کویینز

دانشگاه کوئینز یکی دیگر از دانشگاه های تحقیقاتی عمومی کانادا است که در کینگستون استان  انتاریو واقع شده است. برنامه مهندسی عمران دانشگاه در تلاش است تا دانش بنیادی قوی را در زمینه های مختلف به دانش آموزان بدهد. تأکید بر پایداری هم در محیط طبیعی و هم ساخته شده در زمره برنامه های دانشگاه قرار دارد.

علاوه بر این، دانشکده مهندسی عمران دارای چندین مرکز تحقیقاتی پیشرفته با تکنولوژی بالا مانند ایستگاه میدانی کندی (یک مرکز آب)، آزمایشگاه مهندسی ساحلی و … می‌باشد. تعداد دانشجویان کلاس‌های این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشکده‌های مهندسی  کمتر است و یک شبکه شغلی اضافی نیز برای کمک به دانشجویان دریافتن شغل بعد از فارغ‌التحصیلی در دسترس است.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

اسمارت اپلای

تحصیل رشته عمران در کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازارکار کانادا

 • 1

  اگر می‌خواهید به عنوان یک مهندس حرفه‌ای عمران (PE)  شناخته شوید و بتوانید فرصت شغلی خوبی به دست آورید لازم است مجوز این عنوان را در استان محل سکونتتان در کانادا به دست آورید. مجوز این عنوان توسط سازمان‌های نظام مهندسی استانی یا قلمروی‌ای کانادا به شما اعطا می‌شوند و برای کسب آن‌ها لازم است شرایطی از جمله مدرک لیسانس مهندسی عمران و برخی گواهینامه‌های مرتبط داشته باشید که بسته به سازمان‌های استان‌های مختلف متفاوت‌اند. شما پس از عضویت در سازمان نظام مهندسی استان و احراز شرایط آن می‌توانید از این مجوز برخوردار شوید.

 • 2

  هم‌زمان تخصص شما در نرم‌افزارهای عمومی و تخصصی مربوط به رشته مهندسی عمران و همچنین مهارت‌های مرتبط با فعالیت‌های شغلی مهندسی عمران می‌تواند شانستان در یافتن بهترین موقعیت شغلی در رشته تحصیلی‌تان را افزایش دهند.

 • 3

  یک سوال رایج برای دانشجویان مهندسی عمران، آگاهی در مورد بهترین گرایش تحصیل رشته عمران در کانادا می باشد. یک پاسخ کلی به این سوال اینکه هم اینک برای کلیه گرایشهای مهندسی عمران شرایط خوبی برای پذیرش و یافتن شغل در کانادا وجود دارد.

 • 4

  اما می‌توان توصیه کرد که ورود به برخی از گرایش‌ها شرایط بهتری برای اخذ پذیرش و یا یافتن شغل ایجاد می‌کند. از جمله مهندسی محیط زیست که اینک فرصت‌های خوبی برای کار در آن ایجاد شده است. همچنین برای برخی گرایش‌های مهندسی عمران نظیر مهندسی حمل و نقل (Transportation)، مهندس راه ،  مهندس عمران گرایش آب هم وضعیت خوبی وجود دارد.

 • 5

  رشته‌های مهندسی زلزله و مهندسی ژئوتکنیک هم دو رشته بسیار مهم و حیاتی هستند و پروژه‌های تحقیقاتی زیادی هم در زمینه این دو رشته در سطوح وسیعی تعریف شده است.

 • 6

  بنابراین در وهله اول به زمینه مطالعاتی و علایق خود نگاه کنید و سپس بسته به فرصت‌های پیش رو بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهید. عضویت در سازمان های حرفه ای و تخصصی هم می تواند به یافتن شغل توسط شما کمک کند. برای نمونه انجمن کانادایی مهندسی عمران و یا انجمن های تخصصی مشابه که بسیار می توانند در راستای ورود شما به بازارکار موثر باشند.

نردبان شغلی و نرم افزارهای مهندسی عمران در کانادا

RISA 3D نرم افزار محبوب آن گروه از مهندسان عمرانی است که در بخش سازه‌های غیر مسکونی مشغولند. برای فارغ التحصیلان مهندسی حمل و نقل ، Civil 3D و TES گزینه های بسیار محبوب هستند. سرانجام، ما نمی‌توانیم دوست و همراه همیشگی مهندسان عمران یعنی اتوکد را فراموش کنیم که برای تولید تمام نقشه های ما استفاده می‌شود.

اما شما هنگام ورود به بازار کار در بدو امر به عنوان یک مهندس جوان تازه کار مشغول به کار می‌شوید. یک مهندس جوان که مهارت‌های عمومی مهندسی عمران را دارد و در سطوح اولیه شغلی استخدام می‌شود. رفته رفته شما به عنوان یک مهندس عمران حرفه‌ای یا مهندس پروژه شناخته می‌شوید. هر چه تجربه و سابقه کار و مهارت‌های شما افزایش یابد، در سطوح بالاتر شغلی استخدام می‌شوید و دریافتی شما هم افزایش می‌یابد. در زیر می‌توانید روند پیشرفت شغلی خود در رشته مهندسی عمران را به موازات افزایش دریافتیتان مشاهده کنید.

میانگین درآمد پس از تحصیل رشته عمران در کانادا

شما هنگام ورود به بازار کار پس از تحصیل رشته عمران در کانادا در بدو امر به عنوان یک مهندس جوان تازه کار مشغول به کار می‌شوید. یک مهندس جوان که مهارت‌های عمومی مهندسی عمران را دارد و در سطوح اولیه شغلی استخدام می‌شود. رفته رفته شما به عنوان یک مهندس عمران حرفه‌ای یا مهندس پروژه شناخته می‌شوید. هر چه تجربه و سابقه کار و مهارت‌های شما افزایش یابد، در سطوح بالاتر شغلی استخدام می‌شوید و دریافتی شما هم افزایش می‌یابد. در زیر می‌توانید روند پیشرفت شغلی خود در رشته مهندسی عمران را به موازات افزایش دریافتیتان مشاهده کنید.

مهندس ارشد 120،000 دلار در سال

مدیر ارشد پروژه 115440 دلار در سال

مهندس ارشد حمل و نقل 106،340 دلار در سال

مهندس پروژه 73،678 دلار در سال

مهندس عمران 68،250 دلار در سال

مهندس جوان تازه کار55000 دلار در سال

استان اونتاریو

۷۷٬۵۰۰

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۷۷٬۵۰۰

دلار در سال

استان آلبرتا

۶۹٬۸۰۰

دلار در سال

استان ساسکچوان

۶۲٬۷۷۱

دلار در سال

تحصیل رشته عمران در کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل

اگر به نظام طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) مراجعه کنید می‌بینید که کد رشته مهندسی عمران 2131 می‌باشد. مهندسین پس از تحصیل رشته عمران در کانادا با برخورداری از پیشنهاد شغلی معتبر و یا از طریق ورود به سیستم اکسپرس اینتری و دریافت اقامت دائم وارد کانادا می‌شوند. از جمله وظایفی که برای مهندسین عمران در کانادا تعریف شده شامل این موارد می‌شوند:

 • فعالیت به عنوان سرپرست پروژه یا سایت
 • تهیه اسناد قرارداد و بررسی و ارزیابی مناقصه برای پروژه‌های ساختمانی
 • برقراری ارتباط با متخصصان حوزه‌های دیگر همانند معماران، بانکداران، مدیران ساخت و ساز، دفاتر دولتی و ..
 • طراحی پروژه‌های زیرساختی مانند ساختمان‌ها، سیستم‌های آب و فاضلاب جاده‌ها، پل‌ها، سدها، و ….
 • ایجاد و نظارت بر برنامه‌های کارگران ساختمانی…..