تحصیل دندانپزشکی در کانادا

 • با شرایط 5 دانشگاه برتر برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا آشنا شویم

رشته دندانپزشکی در کانادا

(Studying Dentistry in Canada)

حتماً شما هم از دوستان و آشنایانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند شنیده‌اید که هزینه‌های دندانپزشکی در کشورهای خارجی بسیار گران است و آن‌ها معمولاً از فرصت سفر به ایران برای رفع مشکلات دندان‌هایشان استفاده می‌کنند. این در حالی است که هزینه‌های دندانپزشکی در ایران هم به نسبت سایر هزینه‌های پزشکی گران‌ترند و اکثراً شامل هزینه‌های بیمه نمی‌شوند.

اساساً رشته دندانپزشکی از رشته‌های پزشکی پرطرفدار محسوب می‌شود و هم به‌واسطه سطح بالای درآمد و هم به واسطه جذابیت‌های ورود به این رشته بسیاری از داوطلبان رشته‌های پزشکی هدف گذاریشان تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک می‌باشد.

با این حال قبل از انتخاب این رشته به عنوان مسیر تحصیلی و حرفه ایتان به چند پرسش مهم توجه کنید. آیا آماده ورود به یک مسیر تحصیلی طولانی و سخت حدوداً ۱۰ ساله هستید؟ آیا به بهداشت دهان و دندان علاقه‌مند هستید؟ آیا از ارتباط طولانی مدت با مردم و کمک به آن‌ها لذت می‌برید؟ آیا از هوش بالا بهره می‌برید و در زمینه‌های علوم و زیست شناسی استعداد مناسبی دارید؟ اگر پاسخ شما به همه این سؤالات مناسب است دندانپزشکی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. پس در ادامه با مطالعه این مقاله با ما باشید و با روند و پروسه تحصیل دندانپزشکی در کانادا آشنا شوید.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

آن‌چنان که در ادامه توضیح بیشتر خواهیم داد شما برای ورود به دانشکده‌های دندان پزشکی لازم است در ابتدا در یک دوره کارشناسی در رشته‌هایی مثل میکروبیولوژی، شیمی آلی و زیست شناسی ثبت نام کنید و دوره دو تا چهارساله را پشت سر گذارید؛ مانند همه گرایش‌های رشته‌های پزشکی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی هم فضای رقابتی شدیدی وجود دارد، بنابراین هر چقدر معدل شما بالاتر باشد شانس شما برای موفقیت در اخذ پذیرش افزایش می‌یابد.  معدل GPA  مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا معمولاً در بازه‌ی بین ۳٫۵ تا ۴ از نمره ۴ می‌باشد.

اما علاوه بر ضرورت گذراندن یک دوره ۲ تا ۴ ساله کارشناسی با معدل بالا، برای ورود به تمام دانشکده‌های دندانپزشکی در کانادا به غیر از دانشگاه مک گیل، موفقیت در آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) ضروری است. این آزمون توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (CDA) Canadian Dental Association برگزار می‌شود. آزمون سراسری دندانپزشکی  Dental Aptitude Test یا DAT هر سال دو بار در ماه‌های نوامبر و فوریه در مناطق مختلف کانادا برگزار می‌شود؛ اما این آزمون شامل سرفصل‌های زیر است:

 • امتحان مهارت کار با دست در سی دقیقه
 • سنجش دانش دانشجو در زمینه علوم طبیعی. ۷۰ سؤال که باید در ۶۰ دقیقه پاسخ داده شود. ۴۰ سؤال اول در زمینه بیولوژی و ۳۰ سؤال آخر درزمینهٔ شیمی هستند.
 • سنجش قدرت ادراکی دانشجو. ۹۰ سؤال در ۶۰ دقیقه.
 • سنجش درک مطلب دانشجو. ۵۰ سؤال در ۵۰ دقیقه

نتیجه این آزمون برای دو سال اعتبار دارد و اکثر مدارس دندانپزشکی آمریکا هم نتیجه آن را می‌پذیرند.

در نهایت موفقیت شما در پشت سر گذاردن یک دوره کارشناسی در رشته‌های علوم و زیست شناسی و … با GPA بالا (نزدیک به ۴) در کنار پشت سر گذاردن موفقیت‌آمیز آزمون (DAT) شما را در معرض اخذ پذیرش از دانشکده‌های دندان پزشکی کانادا قرار می‌دهد. با این حال احتمالاً یک مصاحبه هم پیش از پذیرش در انتظار شما خواهد بود که در صورت پیروزی در این مصاحبه مسیر موفقیت شما در ورود به دانشکده دندان پزشکی نهایی خواهد شد.

دانشگاه های برتر برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دانشگاه های معدودی در کانادا اقدام به پذیرش در رشته دندان پزشکی می کنند. ۱۰ دانشکده دندانپزشکی در کانادا عبارتند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه دالهوزی، دانشگاه مک گیل، دانشگاه لاوال، دانشگاه وسترن و دانشگاه مونترال. همین دانشگاه ها هم ظرفیت کمی برای پذیرش دارند و بسیاری از آنها تنها دانشجویان بومی را می پذیرند. بدین ترتیب شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی بسیار دشوار است و در یک فضای رقابتی شدید امکان موفقیت برای آنها فراهم می شود. در ادامه درباره پنج مورد از دانشگاه های بالا توضیحاتی ارائه می شود:

تحصیل دندانپزشکی در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های کاناداست که دانشکده دندانپزشکی آن هم از شهرت بسیار برخوردار است. دانشگاه تورنتو برای دوره ۴ سال جراحی دندان (DDS) تعداد ۹۶ دانشجو می‌پذیرد. دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه به واسطه کیفیت تجهیزات و زیرساخت‌ها و همچنین اساتید مبرز شهرت دارد. برای آشنایی بیشتر با پیش نیازهای پذیرش این دانشکده به این صفحه مراجعه کنید.

دانشکده دندانپزشکی Schulich دانشگاه وسترن اونتاریو

دانشگاه وسترن انتاریو کاناد

دانشگاه وسترن انتاریو که در سال ۱۸۷۸ بنا شده، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه Western Ontario یا UWO  در شهر لندن، انتاریو واقع شده است. دانشکده دندانپزشکی Schulichاین دانشگاه از دانشکده‌های معروف دندانپزشکی کانادا است که ۵۶ دانشجوی دندانپزشکی برای دوره دندانپزشکی عمومی می‌پذیرد. پذیرش در این دانشکده نیازمند برآورده کردن پیش‌نیازهای متفاوتی است. برای اطلاع دقیق از پیش‌نیازهای پذیرش این دانشکده به این صفحه مراجعه کنید.

تحصیل دندانپزشکی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لاوال کانادا

لاوال

دانشگاه لاوال از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که اواسط قرن هجدهم و سال ۱۸۵۲ در منطقه کبک کانادا تأسیس شد. اگر تصمیم به تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه داشته باشید باید به زبان فرانسه مسلط باشید چون دوره دندانپزشکی این دانشگاه به زبان فرانسه تدریس می‌شود. اگر چه دانشجویان بین‌المللی هم توسط این دانشکده پذیرفته می‌شوند ولی اکثر دانشجویان این دانشگاه از ساکنان کبک و کانادایی‌ها پذیرفته می‌شوند. هر سال حدود ۶۰۰ درخواست پذیرش برای رشته دندانپزشکی برای این دانشگاه فرستاده می‌شود که ۴۸ مورد آن پذیرفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا

این دانشگاه دولتی مشهور در شهر مونترال در استان کبک واقع شده است. با این حال زبان اصلی این دانشگاه انگلیسی است. بسیاری از رتبه‌بندی‌ها حکایت از آن دارند که این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا به شمار می‌رود. برای پذیرش رشته دندانپزشکی این دانشگاه لازم است دانشجویان پیشتر واحدهایی در دروس زیست شناسی، شیمی، شیمی آلی و فیزیک گذرانده باشند. این دانشگاه آن‌چنان که اشاره رفت تنها دانشکده دندانپزشکی کانادا را دارد که بدون آزمون DAT دانشجویان رشته دندانپزشکی را پذیرش می‌کند. با مراجعه به صفحه دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری در مورد روند اخذ پذیرش به دست آورید.

تحصیل دندانپزشکی در دانشکده دندان پزشکی بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

قدمت این دانشگاه به سال ۱۸۲۱ باز می‌گردد. در این دانشگاه دو مرکز اصلی در حال فعالیت و ارائه خدمات به دانشجویان خود از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در کشور کانادا دارند، هستند. این دانشگاه از مشهورترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود که در شهر زیبای ونکوور واقع شده است. رؤیای بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در کانادا تحصیل در این دانشگاه می‌باشد. در صفحه دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد روند پذیرش به دست آورید.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا با اسمارت اپلای

منطبق با نمره زبان، بودجه، رشته و شهر مورد علاقه شما

اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. چند سوال ساده را پاسخ بدهید و رشته هایی که می توانید با بودجه فعلی و نمره زبان تان اقدام کنید را پیدا کنید.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا و ورود به بازار کار کانادا

 • 1

  دریافت یک مدرک لیسانس در رشته‌های علوم پایه، زیست شناسی و … برای اینکه بتوانید وارد یک دانشکده دندان پزشکی کانادا بشوید، ابتدا باید برای دو تا چهار سال در زمینه یکی از علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی، میکروبیولوژی و .. تحصیل کنید و با معدل بالا فارغ التحصیل شوید. بسیاری از دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان پیش نیاز پذیرش شما پشت سر گذاردن تعدادی واحد در دروس علوم پایه مثل زیست شناسی، شیمی آلی و … را از پیش شرط‌های خود قرار می‌دهند.

 • 2

  ورود به دانشکده دندان پزشکی: برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا اینکه شما بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی از یک دانشگاه کانادایی پذیرش بگیرید امری است سخت و دشوار. رقابتی شدید میان دانشجویان برای این هدف وجود دارد و موفقیت در این مسیر چندان ساده نیست.

  برخی فعالیت‌ها می‌توانند شانس شما را برای این موضوع افزایش دهند. شما می‌توانید به عنوان شغل سایه و یا فعالیت داوطلبانه در کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به کار شوید. می‌توانید در کنار متخصصین شاغل در این حرفه قرار گیرید و از کمک و مشاوره آن‌ها بهره بگیرید. این امر نه تنها به شما ایده بهتر می‌دهد که تجربه روزانه شما در آینده چه خواهد بود، بلکه به شما کمک می‌کند تا به عنوان کاندیدای دانشکده انتخابی دندانپزشکی محکم بایستید و ارادت خود را به این حرفه نشان دهید.

  پس از پذیرش از دانشکده دندانپزشکی چهار سال دیگر تحصیلات ادامه می یابد. دو سال اول عمدتاً در کلاس و آزمایشگاه صرف می‌شود. دانشجویان در این چهار سال دانش پزشکی را می‌آموزند و مهارت‌های عملی را فرا می‌گیرند. دو سال دوم در کلینیک دندان پزشکی و متمرکز بر تجربه بالینی و همراه کردن دانش فرا گرفته شده در دو سال اول با کار عملی و تحت نظارت پزشکان با تجربه است. دانش آموزان در نهایت پس از چهار سال به عنوان دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) فارغ التحصیل می‌شوند.

 • 3

  موفقیت در آزمون NDEB 

  سرانجام، برای تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک دارای مجوز در کانادا، باید در آزمون شورای ملی معاینه دندانپزشکی کانادا (National Dental Examining Board of Canada) موفق شوید. به واقع داوطلبینی که به دنبال اشتغال در رشته دندانپزشکی در کانادا هستند باید با موفقیت دو آزمون برگزار شده توسط سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی  در کانادا (NDEB) را بگذرانند. دانشجویان دندانپزشکی در مدارس معتبر کانادا و آمریکا نمی‌توانند زودتر از سه ماه قبل فارغ التحصیلی در این آزمون شرکت کنند. این آزمون‌ها توانایی‌های مورد نیاز برای شروع کار به عنوان کارورز دندانپزشکی را مورد سنجش قرار می‌دهند.

 • 4

  دریافت مجوز و پروانه کار دندانپزشکی

  موفقیت در آزمون NDEB به تنهایی برای فعالیت به عنوان دندان‌پزشک کافی نمی‌باشد. پس از آن افراد باید به دنبال اخذ مجوز و پروانه‌ی کار دندانپزشکی باشند. هر کدام از استان‌های کانادا برد تخصصی خود را دارند که متقاضی برای فعالیت در آن استان می‌بایست به عضویت برد تخصصی آن استان هم در بیاید.

رشته دندانپزشکی در کانادا و نردبان شغلی

آن‌چنان که مشاهده شد مانند رشته‌های پزشکی در دندانپزشکی هم حدود 10 سال تحصیل و تلاش لازم است.

پس از صدور مجوز، گزینه‌های بسیاری برای اشتغال دارید. شما می‌توانید در سازمان‌های دولتی، مؤسسات تحقیقاتی یا مراکز بهداشت عمومی و یا مؤسساتی از این قبیل استخدام شوید. می‌توانید با سایر دندان‌پزشکان یک کلینیک تأسیس کنید یا به صورت خصوصی به مداوای بیماران بپردازید.

دانشجویان دندانپزشکی می‌توانند طیف متنوعی از گرایش‌های تخصصی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. این برنامه‌های تحصیلی توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC) تدوین شده‌اند و عموماً دو سال به طول می‌کشند. 9 تخصص دندانپزشکی در کانادا وجود دارد که شامل گرایش‌های بهداشت عمومی دندان، پروتز دندان، جراحی فک و دهان، پاتولوژی دهان، رادیولوژی فک و دهان، ارتودونسی، درمان ریشه، دندانپزشکی اطفال، و درمان لثه می‌شوند.

طبیعی است که با افزایش توانایی تخصصی و همچنین تجربه و سابقه کار دندان‌پزشکان آن‌ها در روند کاری خود پیشرفت کرده و به مرور نردبان شغلی را به سمت حداکثر سازی موفقیت می‌پیمایند.

درآمد دندانپزشکی در کانادا

برآورد کلی که از دریافتی یک دندان‌پزشک در کانادا وجود دارد حدود ۱۲۰ هزار دلار در سال است. در کانادا یک دندان‌پزشک تازه کار با تجربه کمتر از ۱ سال می‌تواند انتظار داشته باشد که به طور متوسط حدود ۱۰۰ هزار دلار کانادا حقوق دریافت کند. یک دندان‌پزشک حرفه‌ای در اوایل کار با ۱-۴ سال تجربه، به طور متوسط حدود ۱۰۵  هزار دلار دریافت می‌کند. یک دندان‌پزشک حرفه‌ای با ۵ تا ۹ سال تجربه، به طور متوسط ۱۲۳  هزار دلار کانادا در سال دریافت می‌کند. یک دندان‌پزشک باتجربه با ۱۰ تا ۱۹  سال تجربه، به طور متوسط حدود ۱۴۸   هزار دلار در سال دریافت می‌کند. دندان‌پزشکان حرفه‌ای با تجربه بالا ( سال و بالاتر)، هم حدود ۱۵۰٬۰۰۰ دلار در سال دریافتی دارند.

در ادامه می‌توانید میانگین درآمد دندانپزشکی در کانادا در استان‌ها و قلمروهای گوناگون این کشور را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان مانیتوبا

۱۲۶٬۵۶۷

دلار در سال

استان اونتاریو

۱۲۱٬۲۵۱

دلار در سال

استان آلبرتا

۱۲۴٬۶۷۷

دلار در سال

استان کبک

۱۲۱٬۲۳۳

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۸۴٬۹۹۱

دلار در سال

تحصیل دندانپزشکی در کانادا و کسب اقامت دائم پس ازتحصیل

همان‌طور که می‌دانید به هر شغل موجود در لیست NOC کانادا یک کد مهاجرت اختصاص داده می‌شود. کد ۳۱۱۵ به دندان پزشکان اختصاص داده شده و در حال حاضر این افراد می‌توانند از طریق زیر گروه نیروی متخصص فدرال و نیروی متخصص استانی یا همان اکسپرس اینتری و از طریق کد اختصاص داده شده به این رشته وارد پروسه مهاجرت به کانادا شوند.

اگر در خصوص چگونگی تحصیل دندانپزشکی در کانادا سؤال دیگری برای شما مانده، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا از راهنمایی‌های دقیق آن‌ها برای انتخاب یک مسیر درست بهره بگیرید.