تحصیل کارشناسی در کانادا

 • برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس چه باید بکنید؟

اگر شما هم کانادا را برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس انتخاب کرده‌اید بابت این انتخاب درست به شما تبریک می‌گوییم. برخورداری از دانشگاه‌های دارای رنکینگ بالای بین‌المللی، امکانات و تسهیلات مدرن برای دانشجویان و زندگی در جامعه‌ای پیشرفته و مرفه از دلایلی هستند که انتخاب درست شما را کاملاً توجیه می‌کنند. این کیفیت‌های کم نظیر باعث شده کانادا یکی از مقاصد اصلی تحصیل دانشجویان بین‌المللی باشد.

همچنین مدرک لیسانس دانشگاه‌های کانادایی از سطح پذیرش و اعتبار قابل قبولی در سطوح علمی و آکادمیک جهانی برخوردار است. باید بدانید در مجموع ۲۶ دانشگاه کانادا در رتبه­ بندی جهانی بهترین دانشگاه­‌های جهان حضور دارند. دانشگاه‌های مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا در زمره تعدادی از دانشگاه‌های کانادایی با رتبه بندی جهانی قرار دارند. بر اساس آخرین برآوردها حدود ده درصد جمعیت دانشجویی کانادا را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. تعداد دانشجویان بین‌المللی دارای مجوز تحصیل در کانادا تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ به بیش از ۵۷۲ هزار نفر رسیده است که حدود ۸۰ هزار نفر افزایش نسبت به سال قبل از آن را نشان می‌دهد.

برای شما که قصد تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس را دارید، طیف متنوعی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به رشته تحصیلی و رزومه و همچنین علایق خود نسبت به انتخاب از میان آن‌ها اقدام کنید. برای این منظور بیش از ۲۵۰ موسسه آموزشی در کانادا وجود دارند که هم دانشجویان محلی و هم دانشجویان بین‌المللی از این شانس برخوردارند که آینده تحصیلی خود را در این مؤسسات آموزشی دنبال می‌کنند. همچنین استان‌های اونتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک انتخاب‌های اول دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس هستند.

در ادامه مطلب تلاش می‌کنیم اطلاعات اولیه لازم جهت اقدام برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس را در اختیار شما قرار دهیم. در عین حال در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتر هستید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کرده و یا در تماس با مشاوران خبره اسمارت پلای از اطلاعات لازم در این خصوص بهره‌مند شوید.

شرایط دوره لیسانس در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس، ۴ سال به طول می‌کشد و دانش‌آموزان پس از پایان سال ۱۲ تحصیلات دوره متوسطه می‌توانند برای تحصیلات خود در دوره کارشناسی اقدام کنند. در استان کبک اما دانش‌آموزان پس از اتمام سال ۱۱ هم می‌توانند تحصیل در دوره کارشناسی را از سر گیرند. در اکثر دانشگاه‌های کانادایی سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می‌شود. در بعضی از دانشگاه­‌ها با توجه به رشته مورد نظر ممکن است ترم‌ها متفاوت باشند.

برای دانشجویان خارجی کسب مدرک پیش ‌دانشگاهی و معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی بالای ۱۴ ضروری است. در بعضی از دانشگاه‌ها، در صورتی که متقاضی دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشد می‌تواند پذیرش دوره لیسانس گرفته ولی تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذراند. این شرایط بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است. به واقع شرایط پذیرش رشته‌ها هم متفاوت است و پذیرش در برخی رشته‌ها نیازمند شرایط بالاتری است. به عنوان نمونه برای پذیرش در برخی از رشته‌ها مثل مهندسی مکانیک معدل باید بالای ۱۵ باشد. همچنین برای پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز معدل بالای ۱۵ ضروری است.

در صورتی که متقاضی دارای هیچ گونه مدرک زبان نباشد، بایستی پذیرش مشروط (Admission Conditional) گرفته و ابتدا دوره‌های زبان دانشگاه را طی نماید. طول دوره زبان بستگی به سطح زبان متقاضی داشته و ممکن است بین یک تا دو ترم تحصیلی طول بکشد. برای اخذ پذیرش غیر شرطی در مقطع لیسانس (Unconditional Admission) داشتن نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۸۰ ضروری می‌باشد. در برخی دانشگاه‌ها، در صورتی که متقاضی دارای تمامی شرایط لازم برای اخذ پذیرش باشد و یکی از مدارک زبان بالا را نیز داشته باشد ولی نمره زبان او پایین تر از نمره مورد نیاز باشد، می‌تواند همچنان پذیرش غیر مشروط گرفته ولی باید یک ترم زبان بگذراند.

اگر دانشجویان بخواهند بورس تحصیلی دریافت کنند باید نمرات خوب و قابل قبولی را کسب کنند. یکی از ویژگی‌های تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس انعطاف­‌پذیر بودن این دوره است. در بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج ‌های کانادا امکان ترانسفر تحصیلی وجود دارد. این ویژگی باعث می­‌شود تا دانشجویان به راحتی برنامه­‌های کارشناسی خود را تغییر دهند. همچنین این انعطاف­ پذیری دانشجویان را قادر می‌سازد تا بتوانند هم‌زمان دو رشته لیسانس را در دانشگاه مورد نظر خود بگذارند.

مجوز تحصیلی برای تحصیل کارشناسی در کانادا

استادی پرمیت یا مجوز تحصیلی زمانی که شما پذیرش دانشگاه را کسب کنید به شما داده می‌شود. این مدرک به شما اجازه می‌دهد که شما در کانادا تحصیل و زندگی کنید. برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس شما با وفور و تعداد زیاد رشته‌های قابل انتخاب مواجهید. از همین رو دانش آموزان می‌توانند در تمامی رشته‌های پزشکی، مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و دوره‌های زبان در کانادا شرکت کنند.

محبوب‌ترین رشته­‌ ها برای تحصیل کارشناسی در کانادا

تعداد زیادی رشته تحصیلی برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس وجود دارد. معیارهای واجد شرایط بودن برای این رشته‌ها، مدت زمان تحصیل و هزینه‌های تحصیل بسته به دانشگاهی که رشته را ارائه می‌کند متفاوت است. رشته‌های زیر جز محبوب‌ترین رشته‌های لیسانس در کانادا هستند:

 • بازرگانی و مدیریت کسب و کار
 • مطالعات محیط زیست
 • بیو تکنولوژی
 • اقتصاد
 • مهندسی
 • کامپیوتر
 • ارتباطات
 • هنر
 • رسانه

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا + پذیرش رایگان

سرچ گوگل جواب نمیده! ابزار قدرتمند اسمارت سرچ را امتحان کنید.

همه آنچه برای انتخاب رشته با توجه به شرایط شما نیاز است را در اسمارت سرچ آماده کرده‌ایم. فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، یک سورپرایز بزرگ خواهید داشت. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما را برای تحصیل در کانادا و استرالیا پیدا می کنیم.

برای دریافت پذیرش تحصیل کارشناسی در کانادا چه باید کرد؟

طبیعی است که شرایط دریافت پذیرش برای رشته‌های مختلف تحصیلی و در عین حال دانشگاه‌های مختلف کانادایی متفاوت است. این امکان برای شما وجود دارد که حدود یک سال قبل از شروع سال تحصیلی برای تحصیل در کانادا اقدام کنید. از ماه سپتامبر تا ماه مارس می‌تواند بهترین زمان ممکن برای اقدام باشد. دانشجویان ضمن آنکه لازم است در زبان انگلیسی از توانایی و مهارت قابل قبول برخوردار باشند، در مورد تأمین هزینه‌های مالی تحصیل در کانادا باید اطمینان داشته باشند. از نکات قابل توجه اینکه در کشور کانادا شما می‌توانید شش ماه بدون ویزا تحصیل کنید.

هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

گفته شد که دانشجویان باید توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل در کانادا را داشته باشند. با وجود آنکه دانشجویان در کانادا اجازه کار دارند تأمین هزینه‌های زندگی از قبیل اسکان و خورد و خوراک  و … به شکلی است که برآورد هزینه‌های مالی و تأمل در تأمین آن‌ها پیش از آغاز تحصیلات از اهمیت ویژه برخوردار است. اگر بخواهیم به صورت حدودی این هزینه‌ها را توضیح دهیم می‌توان گفت هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس چیزی معمولاً در محدوده ۲۰٬۰۰۰ دلار تا  ۵۰٬۰۰۰ در سال است. این مبلغ با توجه به برنامه‌ها و دانشگاه‌ها ممکن است متغیر باشد. به دانشجویانی که معدل بالا دارند ممکن است کمک هزینه‌های تحصیلی بین ۱٬۵۰۰ تا ۹٬۰۰۰ هزار دلار هم پرداخت شود.

همچنین دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت بورسیه‌های خارج از دانشگاه اقدام نمایند. برای اطلاعات بیشتر در مورد کمک هزینه تحصیلی در کانادا می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کرده و یا در تماس با مشاورین اسمارت اپلای راهنمایی‌های لازم را دریافت دارید. با این حال این ملاحظه کلی باید در نظر گرفته شود که دریافت بورس کامل و یا دریافت کمک هزینه بالا برای متقاضیان دارای دیپلم از خارج از کانادا به شرکت در المپیادهای علمی و کسب رتبه‌های بالای علمی بستگی دارد.

پارامترهای موثر در هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

نیاز به گفتن نیست که کانادا به یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. علت این موضوع هم خیلی عجیب نیست. دانشگاه‌های با کیفیت، محیط آکادمیک پویا، فرصت‌های شغلی مناسب برای فارغ التحصیلان، برخورداری از یک محیط چند فرهنگی و البته شانس بالای به دست آوردن اقامت دائم در این کشور همگی دلایل جذابی برای این موضوع هستند. خبر بد اینکه بر اساس آمارهای رسمی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ برای دانشجویان بومی حدود ۵٫۳ درصد کاهش یافته اما هم‌زمان برای دانشجویان بین‌المللی ۷٫۶ درصد افزایش داشته است.

با این وجود یک خبر خوب برای شما اینکه هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و البته مقاطع بالاتر به نسبت کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به مراتب کمتر هست. پس در این مورد قدری نگرانی شما کم می‌شود؛ اما باز باید بدانید که هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا به پارامترهای متفاوتی بستگی دارد. اینکه شما یک دانشجوی بومی هستید یا یک دانشجوی بین‌المللی؛ اینکه کدام رشته را انتخاب می‌کنید؛ کدام دانشگاه را انتخاب می‌کنید؛ کدام شهر را انتخاب می‌کنید. این‌ها همه مهم‌اند. پس با هم ادامه بدهیم و ببینیم برای این موضوع باید به چه مسائلی دقت کنیم.

میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

بر اساس آمار رسمی منتشر شده در سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ میانگین هزینه های تحصیل کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بالغ بر ۲۹٬۷۱۴ دلار کانادا (۲۲٬۵۰۰ دلار آمریکا) بوده است. توجه کنید که میانگین هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا برای رشته‌های مربوط به علوم انسانی ارزان‌تر هست؛ اما وقتی صحبت از رشته‌های مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی می‌شود شما باید پول بیشتری بپردازید. برای رشته‌های پزشکی میانگین ۱۴٬۱۶۲ دلار کانادا (۱۰٬۷۲۴ دلار آمریکا)  و برای رشته دندانپزشکی حدود ۲۱٬۷۱۷ دلار کانادا (۱۶٬۴۴۶ دلار آمریکا) برآورد شهریه شماست. هزینه تحصیل برای رشته‌های بیزینس و مدیریت هم کمتر از میانگین عمومی رشته‌ها هست و چیزی در حدود ۶٬۸۲۷ دلار کانادا (۵٬۱۷۰ دلار آمریکا) شهریه تحصیل شما خواهد بود.

تحصیل کارشناسی در کانادا و اجازه کار در کانادا

از مزیت‌های انتخاب کانادا به عنوان کشور مقصد تحصیل شما یکی اینکه برای تأمین هزینه‌های تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس شما می‌توانید از شرایط کار پارت تایم  بهره‌مند شوید. در کانادا به دانشجویان اجازه داده می‌شود تا بتوانند به صورت پارت تایم و در حین تحصیلات خود 20 ساعت در هفته به کار بپردازند و در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی هم بدون نیاز به مجوز کار به کار فول تایم مشغول شوند. همچنین همسر دانشجو می‌تواند به صورت فول تایم به کار مشغول شود و در تأمین هزینه‌های زندگی خانواده کمک کند.

برای این منظور شما باید ظرف مدت ۳ روز شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number) که به کد SIN نیز معروف است را دریافت کنید. دریافت این شماره‌ ۹ رقمی رایگان بوده و به منزله کد ملی فرد است‌. شما می‌توانید به صورت On Campus که همان کار کردن در محیط دانشگاه است و کار کردن به صورت Off Campus که در خارج از دانشگاه است مشغول به کار شوید.

 1. برای اخذ پذیرش از مقطع کارشناسی باید سطح ۱۲ دبیرستان را پشت سر گذاشته باشید. در بعضی از دانشگاه‌ها، در صورتی که متقاضی دوره پیش‌دانشگاهی را نگذرانده باشد می‌تواند پذیرش دوره لیسانس گرفته ولی تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذراند.
 2. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها باید معدل بالای ۱۵ داشته باشید.
 3. برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس چیزی بین ۲۰٬۰۰۰ دلار تا  ۵۰٬۰۰۰ در سال باید بپردازید.
 4.  به طور معمول برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به طور معمول باید نمره زبان معادل ۶٫۵ آیلتس داشته باشید.
 5. در صورتی که متقاضی دارای هیچ گونه مدرک زبان نباشد، بایستی پذیرش مشروط (Admission Conditional) گرفته و ابتدا دوره‌های زبان دانشگاه را طی نماید. طول دوره زبان بستگی به سطح زبان متقاضی داشته و ممکن است بین یک تا دو ترم تحصیلی طول بکشد.
 6.  دانشجویان در کانادا می‌توانند در دوران تحصیل به صورت پارت تایم و در حین تحصیلات خود ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند و در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی هم بدون نیاز به مجوز کار، ۴۰ ساعت در هفته یا به صورت فول تایم مشغول به کار شود.
 7. پس از پایان تحصیل در دوره لیسانس به شما ویزای کار داده می‌شود و تا سه سال می‌توانید در کانادا به کار مشغول شوید.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس

گفتیم که در مورد رشته‌های مختلف هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا متفاوت هست؛ اما بخشی از هزینه تحصیل هم بستگی به دانشگاهی دارد که شما انتخاب می‌کنید. اینکه دانشگاه دولتی است یا خصوصی. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه‌هایی که نسبت به سایر دانشگاه‌های کانادایی هزینه کمتری برای دوره لیسانس دریافت می‌کنند را آورده‌ایم.

نام دانشگاههزینه تحصیل کارشناسی در کانادا
۱Brandon University$۵٬۰۰۰ to $۸٬۰۰۰
۲Memorial University of Newfoundland$۶٬۰۰۰ to $۸٬۸۰۰
۳Saint Paul University$۵٬۰۰۰ to $۶٬۰۰۰
۴Athabasca University$۹٬۰۰۰ to ۱۰٬۰۰۰
۵Concordia University Edmonton$۱۱٬۰۰۰ to ۱۲٬۰۰۰
۶University of Manitoba$۱۲٬۰۰۰ to ۱۴٬۰۰۰
۷University of Saskatchewan$۱۲٬۰۰۰ to $۱۴٬۰۰۰
۸University of Winnipeg$۱۲٬۰۰۰ to $۱۵٬۰۰۰
۹MacMaster University$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۰University of Victoria$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۱University of Ottawa$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۲Dalhousie University$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰
۱۳Mount Royal University$۱۱٬۰۰۰ to $۱۲٬۰۰۰
۱۴University of Western Ontario$۱۴٬۰۰۰ to $۱۶٬۰۰۰

چرا کانادا مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل کارشناسی است؟

گفتیم که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از شرایط و امکانات قابل توجه دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر کانادایی بهره‌مند شوند. همچنین دانشجویان ضمن آنکه می‌توانند از طیف گسترده رشته‌های دانشگاهی، رشته مورد علاقه خود را برگزینند از امکان مهاجرت دائمی هم برخوردارند. امکانی که به نوعی از ویژگی‌های تمایز بخش تحصیل در کانادا به شمار می‌رود.

همچنین هزینه تحصیل در کانادا در قیاس با بسیاری از کشورهای جهان مقرون به صرفه به شمار می‌رود. دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل در یکی از بهترین کشورهای جهان از امکان کار کردن در حین تحصیل هم برخوردارند که یک امتیاز قابل توجه برای دانشجویان به شمار می‌رود. همه این‌ها در کنار یکدیگر تحصیل در کانادا را به انتخاب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.در عین حال در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتر برای تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس هستید، می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پرکرده و یا در تماس با مشاوران خبره اسمارت اپلای از اطلاعات لازم در این خصوص بهره‌مند شوید.