کارشناسی ارشد در کانادا

 • شرایط تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس

کانادا یک از کشورهایی است که آمار متقاضیان تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی آن روزبه‌روز در حال افزایش است. گذراندن دوره‌های کارشناسی ارشد یا حتی دکترا در کانادا، آرزوی خیلی از علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور است.

برخورداری از نظام آموزشی خوب، کیفیت بالای آموزشی، امکانات به‌روز تحصیلی، استخدام اساتید مجرب، امکان استفاده از  انواع فاندهای تحصیلی، امکان دریافت بورسیه و یا اقامت پس از تحصیل همه از مواردی هستند که این کشور را به مقصد ایده آل برای تحصیل تبدیل کرده‌اند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا  نه‌تنها فرصت بی‌نظیری را فراهم می‌کند تا شما تجربه آموزش در بهترین دانشگاه‌های دنیا را کسب کنید، بلکه راه را برای داشتن آینده روشن شغلی و اقامت هموار می‌کند.

با تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ممکن است از فرصت های بیشتری ازجمله کار در کانادا برخوردار شوید و بتوانید برای دریافت شهروندی و ادامه زندگی در این کشور برنامه‌ریزی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با مشاوران ما در مجموعه تماس بگیرید.

مختصر در مورد دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

در کانادا برنامه‌های کارشناسی ارشد تحت عنوان برنامه‌های «گرد(grad)» یا «grad school» شناخته می‌شوند و عموماً در قالب Master of Arts (MA)  یا Master of Science (MSc) تعریف می‌شوند. علاوه بر این شاخه‌های عمومی همانند انگلستان دوره‌های متعدد تخصصی هم در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها ادامه تحصیل دهند. به عنوان نمونه Master of Fine Arts (MFA), the Master of Engineering (MEng) ، the Master of Business Administration (MBA) که به نوعی برنامه‌های فوق لیسانس تخصصی هستند.

همان طور که می‌دانید برنامه‌های کارشناسی ارشد کانادا معمولاً بین یک تا دو سال طول می‌کشد. اما اگر با دوره کارشناسی ارشد سه ساله مواجه شدید تعجب نکنید چرا که ممکن است دوره‌های کارآموزی یا دوره‌های اضافی ذیل برنامه اصلی تعریف شده باشند. در نظر داشته باشید در دوره کارشناسی ارشد بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید شما علاوه بر برنامه‌های آموزشی مرسوم در برخی از درس‌ها انجام پروژه، بازدید از سایت و کارگاه و انجام کار گروهی هم خواهید داشت که چنین دوره‌هایی طبیعتاً از لحاظ هزینه با دوره‌های عادی متفاوت‌اند.

سال تحصیلی از ماه سپتامبر هر سال آغاز می‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها چندین تاریخ شروع برای برنامه‌های کارشناسی ارشد خود دارند. پس از تعطیلات کریسمس، دانشجویان به دانشگاه باز می‌گردند و تا برگزاری امتحانات در ماه آوریل تحصیل می‌کنند.

کارشناسی ارشد در کانادا و دوره‌های آن

دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا درکل به دو صورت ارائه می‌شوند: پژوهش محور (Research Based) یا آموزش محور (Course Based).

دوره‌های آموزش محور درواقع همان دوره‌های آموزش سنتی هستند. در این دوره، کلاس‌ها به‌صورت حضوری تشکیل می‌شوند، دانشجوها ملزم هستند سر کلاس حاضر شوند، در امتحانات شرکت کنند، تکالیف خواسته‌شده را ارائه کنند و…

در دوره پژوهش محور، آموزش در خلال کار تحقیقاتی و پژوهش ارائه می‌شود. این نوع آموزش عموماً توسط افرادی انتخاب می‌شود که قصد دارند بعد از ارشد، تحصیلات خود را ادامه دهند.

اما تفاوت بین این دو شیوه آموزش چیست و اینکه کدام‌یک به دیگری برتری دارد در جدول زیر  به اختصار شرح داده شده است.

کارشناسی ارشد آموزش محور

(Course Based)

کارشناسی ارشد پژوهش محور

(Research Based)

مبتنی بر گذراندن واحدهای درسیمبتنی بر انجام فعالیت تحقیقاتی
این دوره عموما توسط افرادی انتخاب می‌شود که قصد ادامه تحصیلات تا مقطع دکترا را ندارند.این دوره توسط افرادی انتخاب می‌شود که قصد دارند بعد از ارشد، تحصیلات خود را ادامه دهند.
نیازی به ارائه پایان‌نامه نیست.ارائه پایان‌نامه الزامی است.
امکان دریافت فاند در این دوره کمتر است. به همین جهت، داشتن رزومه تحصیلی خیلی قوی، الزامی نیست اما می‌تواند در دریافت پذیرش مؤثر باشد.با توجه به این‌که  این دوره‌ها عموماً با فاند همراه هستد، برای ورود به این دوره ارائه رزومه آکادمیک قوی و تحقیقاتی الزامی است.
فشار تحصیلی این دوره به نسبت کمتر است.بار تحصیلی این دوره به نسبت آموزش محور بیشتر است، چراکه دانشجو به طور مستقیم درگیر کار تحقیقاتی است.
پذیرش دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش محور، راحت‌تر است.پذیرش دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور، سخت‌ و رقابتی است.
این دوره‌ها، دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

این دوره‌ها، بیشتر مناسب افرادی است که عاشق تحصیل هستند و قصد دارند بعد از مقطع دکترا به جای وارد شدن در بخش صنعت، مشغول کارهای تحقیقاتی و جذب محیط‌های  آکادمیک بشوند.

کارشناسی ارشد در کانادا و مزایای آن

تحصیل در مقطع ارشد در کانادا همواره موردتوجه دانشجوهای بین‌المللی بوده و هست. اگر تابه‌ اینجای مطالب درمورد تحصیل در کانادا قانع نشدید، در این قسمت با برشمردن برخی از مزایای آن، تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر می‌کنیم.

چرا کانادا بهترین مکان برای تحصیل کارشناسی ارشد است:

 • فرصت تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان
 • کیفیت بالای آموزشی
 • مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیلی
 • ارزش بالای مدرک تحصیلی
 • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف
 • استفاده از امکانات بالای رفاهی
 • امکان همکاری با پژوهشگران و محققین مطرح بین‌المللی
 • امکان دریافت مجوز کار پس از تحصیل

کارشناسی ارشد در کانادا و مدارک لازم

اولین گام برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور است.  بدون دریافت پذیرش از دانشگاه و اخذ اجازه تحصیل، متقاضیان تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا شانسی برای دریافت ویزا نخواهند داشت.

دانشجویان می‌توانند پس از اخذ پذیرش به صورت آنلاین یا از طریق سفارت کانادا درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای کانادا را اعلام دارند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و آشنایی با شرایط دانشگاه‌های کانادایی می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با مشاوران ما در اسمارت اپلای تماس بگیرید تا بهترین مشاوره و کمک فکری برای تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا در اختیارتان قرار داده شود.

بنابراین در گام نخست شما باید مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه را آماده کنید تا بتوانید با ارسال آن‌ها برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گوناگون نظر آن‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های یاد شده را فراهم سازید. این مدارک از این قرارند:

 1. اسکن اصل کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات کارشناسی (و کارشناسی ارشد در صورت وجود) به همراه نسخه ترجمه شده به انگلیسی یا فرانسوی.) توجه داشته باشید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های بهتر باید معدل شما در سیستم آمریکایی یا همان  GPA برابر ۳ یا ۴ باشد.
 2. اسکن پاسپورت معتبر
 3. یک قطعه عکس
 4. CV. به انگلیسی یا فرانسوی شامل گواهینامه‌های علمی معتبر و نمونه کارها و فعالیت‌ها
 5. مدرک زبان آیلتس یا تافل یا مدارک زبان فرانسوی. در اغلب دانشگاه‌ها آیلتس آکادمیک با نمره ۶٫۵ ضروری است و در صورت تمایل به دانشگاه‌های فرانسوی دانشجو باید آیلتس ۵٫۵ و آشنایی با زبان فرانسه داشته باشد.
 6. SOP یا انگیزه نامه مرتبط با رشته مورد نظر
 7. دو یا سه توصیه نامه از اساتید
 8. سایر مدارک از قبیل دارا بودن مدرک GMAT برای رشته‌های مدیریت و حسابداری و یا گذراندن آزمون GRE

همچنین داشتن مقالات علمی و گواهی شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی می‌تواند به موفقیت در پذیرش تحصیلی شما کند.

کارشناسی ارشد در کانادا و رشته‌های پر متقاضی آن

در کشور کانادا، برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، رشته‌های متنوعی وجود دارد. هر یک از رشته‌ها، شرایط و امکانات خاص خود را دارند.

رشته‌های پر متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا عبارت‌اند از:

 • مدیریت و بازرگانی
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی کشاورزی و فناوری‌های مرتبط
 • علوم تغذیه
 • منابع انسانی
 • کتابداری
 • ریاضیات و آمار
 • علوم طبیعی
 • مهندسی مکانیک
 • پرستاری

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کشور کانادا به نسبت برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان کمتر است.

هزینه تحصیل در دوره ارشد در کانادا، با توجه به دانشگاه مقصد و رشته انتخابی متقاضی متغیر و متفاوت است. به‌طور کل، هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین‌المللی، سالانه ۱۴ تا ۲۱ هزار دلار کانادا می‌باشد.
هزینه دقیق، توسط هر دانشگاه محاسبه می‌شود. کمترین شهریه‌ها به رشته‌های هنر و علوم انسانی و بالاترین شهریه‌ها به رشته‌هایی از قبیل دندانپزشکی، معماری و مدیریت بارگانی اختصاص می‌یابد.

پارامترهای موثر در هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

اول از همه اینکه خود شما بهتر از هرکسی می‌دانید که هزینه تحصیل بستگی دارد به اینکه شما چه رشته، چه دانشگاه و چه شهری را برای تحصیل انتخاب می‌کنید.

بعضی رشته‌ها مثل رشته‌های پزشکی، مهندسی و مدیریت اجرایی گران‌تر هستند و بعضی رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر هستند. بر اساس آماری که منتشر شده وقتی بحث هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا پیش می‌آید رشته دندانپزشکی با میانگین شهریه ۲۳٬۴۷۴ دلار، پزشکی با میانگین شهریه ۱۴٬۷۸۰ دلار، حقوق با میانگین شهریه ۱۳٬۳۳۲ دلار و داروسازی با میانگین شهریه ۱۰٬۷۴۶ دلار از جمله رشته‌های گران در کانادا محسوب می‌شوند. البته دانشجویان مشغول به تحصیل در این چهار برنامه ۳٫۶ درصد از کل دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا را تشکیل می‌دهند.

نکته جالب اینکه آمار نشان می‌دهد تقریباً ۶۰٪ دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا در یکی از چهار رشته تحصیلی علوم اجتماعی و رفتاری، مطالعات قانونی (تجارت، مدیریت و مدیریت عمومی)؛ علوم و فناوری‌های فیزیکی و مربوط به زندگی؛ و علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند. شهریه در این رشته‌های تحصیلی البته بر اساس استان متفاوت است اما در مجموع هزینه‌های مربوط به رشته‌های علوم انسانی پایین‌تر یا مشابه شهریه برای سه رشته تحصیلی دیگر در کل کانادا و برای اکثر استان‌ها هست.

در علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات قانونی، میانگین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای دانشجویان تمام وقت کانادایی ۵٬۸۹۳ دلار بوده است. هزینه‌های این دوره از ۲٬۵۵۰ دلار در استان نیوفاندلند و لابرادور تا ۷٬۱۶۲ دلار در استان نوا اسکوشیا متغیر بوده است. به این نکته توجه کنید که این هزینه برای دانشجویان کانادایی بوده و طبیعی است که برای دانشجویان بین‌المللی این هزینه‌ها افزایش می‌یابد. بود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای رشته‌های مطالعات قانونی (تجارت، مدیریت و مدیریت عمومی) در استان کبک با رقم ۲٬۷۹۲ دلار کمترین در کانادا بوده است.

برای همین رشته‌ها در استان انتاریو میانگین شهریه ۱۰٬۵۷۰ دلار بوده که بیشترین در کانادا به حساب می‌آید.  در رشته‌های مربوط به شاخه علوم و فناوری‌های فیزیکی و مربوط به زندگی، شهریه کارشناسی ارشد بالاتر از میانگین نرخ کانادا  بوده و در چهار استان نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، انتاریو و ساسکاچوان بالای حدود ۴٬۰۰۰ دلار بوده است. اما آن‌چنان که گفته شد رشته‌های MBA از جمله گران‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند. اگر شما در فکر تحصیل در این رشته در کانادا هستید بد نیست بدانید که متوسط هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای رشته MBA در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ حدود ۴۹٬۷۹۸ دلار بوده است.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های زیادی در کانادا هستند به هزینه تحصیل پایین مشهورند. مثلاً دانشگاه ساسکاچوان که در جدول زیر هم آمده از آن دانشگاه‌هایی است که هم در شهر ارزانی واقع شده و هم شهریه‌هایش به نسبت خیلی از دانشگاه‌ها ارزان‌تر است. در جدول زیر تعدادی از این دانشگاه‌ها را با ذکر شهریه‌شان برای شما آورده‌ایم. در این جدول می‌بینید که این دانشگاه‌ها در مجموع در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های دیگر کانادا شهریه‌های کمتری دریافت می‌کنند.

نام دانشگاههزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس
۱Brandon University$۵٬۰۰۰ تا $۸٬۰۰۰
۲Memorial University of Newfoundland$۶٬۰۰۰ تا $۸٬۸۰۰
۳Saint Paul University$۵٬۰۰۰  تا $۶٬۰۰۰
۴Athabasca University$۹٬۰۰۰  تا $۱۰٬۰۰۰
۵Concordia University Edmonton$۱۱٬۰۰۰  تا $۱۲٬۰۰۰
۶University of Manitoba$۸٬۰۰۰  تا $۱۰٬۰۰۰
۷University of Saskatchewan$۴٬۰۰۰ تا $۶٬۰۰۰
۸University of Winnipeg$۱۲٬۰۰۰ تا $۱۵٬۰۰۰
۹MacMaster University$۱۴٬۰۰۰  تا $۱۶٬۰۰۰
۱۰University of Victoria$۶٬۰۰۰ تا $۸٬۰۰۰
۱۱University of Ottawa$۱۴٬۰۰۰ تا $۱۶٬۰۰۰
۱۲Dalhousie University$۱۴٬۰۰۰  تا $۱۶٬۰۰۰
۱۳Mount Royal University$۱۱٬۰۰۰  تا $۱۲٬۰۰۰
۱۴University of Western Ontario$۱۲٬۰۰۰ تا $۱۴٬۰۰۰

کارشناسی ارشد در کانادا و طول دوره آن

طول دوره کارشناسی ارشد در کانادا به رشته انتخابی بستگی دارد، ولی این دوره، عموماً ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. اما ممکن است گذراندن دوره‌های کارآموزی و یا برخی پروژه‌ها به افزایش دوران تحصیل بینجامد. دانشجویان در هنگام تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می‌توانند در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان و فرانسوی زبان تحصیل کنند.

امکان تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه‌های استان کبک بیشتر می‌باشد.  معمولاً  دوره‌های فوق لیسانس در کانادا از ماه سپتامبر آغاز می‌شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا و فاکتورهای موثر در اخذ ویزای دانشجویی

شانس اخذ ویزای تحصیلی مقطع فوق‌لیسانس کانادا به فاکتورهایی ازقبیل: دریافت پذیرش از یک دانشگاه سطح الف، سن متقاضی، گپ تحصیلی، میزان تمکن مالی متقاضی برای تحصیل و زندگی در کانادا، سابقه سفر به کشورهای خارجی و ذکر دلایل منطقی و قابل توجیه برای بازگشت به وطن بعد از اتمام تحصیل بستگی دارد.

نکته

به‌صراحت می‌توانیم بگوییم که با انتخاب یک دانشگاه سطح متوسط طبیعتاً ۲۰ تا ۳۰ درصد شانس دریافت ویزای تحصیلی کاهش می‌یابد.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

کارشناسی ارشد در کانادا با رزومه قوی و متوسط

رزومه یکی از مدارک لازم برای اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی است. حالا این رزومه تا چه حد می‌تواند در دریافت پذیرش دوره فوق‌لیسانس مؤثر باشد موضوعی است که در این قسمت در مورد آن بحث می‌کنیم.

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های سطح الف و تراز اول، مسلماً باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشید. اما با یک رزومه متوسط می‌توانید از دانشگاه‌های متوسط هم پذیرش بگیرید.

یک رزومه آکادمیک قوی شامل: کسب معدل بالا در مقطع کارشناسی، فارغ‌التحصیل شدن از یک دانشگاه سطح خوب، کسب نمره خوب در یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی، کسب نمره قابل‌قبول در آزمون جی آر ای یا جی مت در صورت لزوم، دریافت توصیه‌نامه تحصیلی و توضیحاتی که استاد در آن نوشته و یا چاپ مقاله است.

نکته

دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها اغلب رقابتی است. یعنی ممکن است متقاضی حداقل پیش‌نیازهایی که یک دانشگاه در وب‌سایت خودش اعلام کرده را داشته باشد اما نتوانید پذیرش را دریافت کنید.

علت این است که در این عرصه رقابت، متقاضیانی بودند که رزومه قوی‌تری داشتند درنتیجه در اولویت پذیرش قرار گرفته‌اند.

برخی از افراد هستند که رزومه تحصیلی معمولی دارند اما تصمیم دارند در یکی از دانشگاه‌های سطح الف با رنکینگ بالا مشغول به تحصیل بشوند. خب تکلیف این افراد چیست؟

کارشناسان مجموعه اسمارت اپلای با توجه به تجربه ای که دارند، در این زمینه هم می‌توانند راهکارهای اساسی ارائه کنند.

آنها یک سبد پذیرش برای متقاضی تعریف می‌کنند. در آن سبد پذیرش، یک دانشگاه سطح الف با یک دانشگاه متوسط که با رزومه متقاضی همخوانی و تناسب  بیشتری داشته باشد  را قرار می‌دهند.

اگر متقاضی شرایط لازم برای شرکت در دوره‌های پژوهش محور را داشته باشد مثلاً، انجام کار تحقیقاتی، پروپوزال یا ریسرچ اینترست، کارشناسان ما می‌توانند حتی یکی از دانشگاه‌های سطح الف پژوهش محور را هم در سبد پذیرش متقاضی قرار دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا و ریجکت شدن ویزای دانشجویی

ریجکت شدن و مشکلات پیرامون آن، دغدغه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا است. برخی بر این باورند که ریجکت شدن ویزای تحصیلی آنها می‌تواند روی ویزاهای بعدی هم تاثیر بگذرد.

اما حقیقت این نیست. اگر متقاضی با یک اپلیکیشن جدید، ایجاد تغییر در مدارک دانشگاهی، پذیرش و تقویت رزومه خود، دوباره اقدام کند ممکن است ویزای تحصیلی را دریافت کند. اما اگر متقاضی با همان پرونده سابق، اقدام کند، مسلماً دوباره ریجیکت خواهد شد.

آفیسرها معمولا پرونده متقاضی را بدون در نظر گرفتن اینکه پرونده چندمی است که ارسال شده، از صفر تا صد بررسی می‌کنند. پس همیشه شانس بهبود رزومه و اقدام مجدد وجود دارد.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا و دریافت ویزای کار

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا همان PGWP یکی از دغدغه‌های دانشجوهایی است که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند. ویزای PGWP فرصت بی‌نظیری است و در حقیقت مسیر دریافت اقامت دائم را برای دانشجویان هموار می‌کند.

خب اینجا شاید این سوال برایتان پیش بیاد که آیا رنکینگ یک دانشگاه مقطع لیسانس، تاثیری در اخذ ویزای PGWP یا حتی مدت زمان آن دارد یا نه.

تصور کنید شما از یک دانشگاه تراز اول پذیرش کارشناسی ارشد را دریافت می‌کنید و فارغ‌التحصیل می‌شوید و یا از یک دانشگاه سطح متوسط یک کارشناسی ارشد ۲ ساله می‌گیرید و فارغ‌التحصیل می‌شوید. در هر دوی این موقعیت‌ها به شما سه سال ویزای کار پس از تحصیل یا همان PGWP تعلق می‌گیرد.

البته باید خاطر نشان کنم، دانشگاه‌های سطح متوسطی که ما برای شما اپلای می‌کنیم باید حتماً DLI NO. داشته باشند و فارغ‌التحصیل های آن هم حتماً شرایط ویزای کار پس از تحصیل را داشته باشند. پس نتیجه‌گیری می‌کنیم که رنکینگ دانشگاه تأثیری در دریافت ویزای PGWP و حتی مدت‌زمان ویزای کار پس از تحصیل نخواهد داشت.

 1. هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به ازای هر سال تحصیلی بین ۱۴ تا ۲۲ هزار دلار متغیر است.
 2. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا داشتن حداقل معدل ۱۴ در مقطع لیسانس ضروری است.
 3. در اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها، کسب حداقل نمره زبان معادل ۶٫۵ آیلتس آکادمیک الزامی است.
 4. پس از پایان دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، معادل دوره تحصیل به شما ویزای کار داده می‌شود و می‌توانید با ویزای کار کانادا مشغول به کار شوید.
 5. توجه داشته باشید برای ورود به پروسه اخذ اقامت کانادا، سابقه کاری در طول دوران تحصیل، به عنوان سابقه کار محسوب نخواهد شد.
 6. هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شما می‌توانید به صورت پارت تایم کار کنید و همسر شما می‌تواند به صورت فول تایم کار کند و از این طریق خواهید توانست بسیاری از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه خود را پوشش دهید.
 7. در صورت اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا، فرزند شما می‌تواند به صورت رایگان در مدارس دولتی ثبت نام و تحصیل کند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

در کانادا بیش از ۹۶ دانشگاه و بیش از ۱۵ هزار رشته آکادمیک برای تحصیل وجود دارد. برخی از دانشگاه‌های کانادا جزء برترین‌ها در سطح جهانی هستند. در این قسمت دانشگاه‌هایی را معرفی می‌کنیم که با کسب رتیه خوب در رنکینگ تایمز به‌عنوان برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا معرفی شده‌اند.

دانشگاه تورنتو 

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مونترال 

دانشگاه آلبرتا 

دانشگاه اتاوا 

دانشگاه واترلو 

دانشگاه وسترن

دانشگاه کلگری

دانشگاه مک گیل: این دانشگاه نام جیمز مک‌گیل تاجر معروف اسکاتلندی را بر خود دارد. جیمز مک گیل در هشتم ژانویه ۱۸۱۱ میلادی، دو سال پیش از مرگ خود، وصیت کرد که ملک او، به مساحت چهل و شش هکتار با خانه‌های اطراف آن، در شهر مونترال به مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی تبدیل شود.

این مؤسسه بعدها به نام دانشگاه مک‌گیل شهرت یافت و اکنون یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کانادا در جهان است. این دانشگاه که در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده است واقع در شهر مونترال واقع در کبک کاناداست. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های تحقیقاتی، چندین سال است که رتبه اول را در کانادا کسب نموده‌ است. دانشگاه مک گیل بیش از ۷۵ مرکز تحقیقاتی فعال دارد.

رکورد تعداد بالاترین درصد دانشجوی بین‌المللی در میان دانشگاه‌های کانادایی به این دانشگاه اختصاص دارد. را دارد. دانشجویان فوق لیسانس حدود ۲۳ درصد از دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند.  محبوب‌ترین رشته‌ای که برای دوره فوق لیسانس در این دانشگاه ارائه می‌شود مدیریت مالی است.

این دانشگاه رشته‌های متنوع دیگری هم برای همچون هنر، کسب و کار و اقتصاد برای دوره کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشکاه تورنتو: این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان Academic Ranking of World Universities  در سال ۲۰۱۸، این دانشگاه در رتبه ۲۳ جهان و اول کانادا قرار گرفته است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رده ۲۱ جهان و اول کانادا قرار دارد.

دانشگاه تورنتو در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ که توسط موسسه تایمز صورت گرفته است در رتبه ۲۸ دنیا و اول کانادا قرار گرفته است. بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در U.S. News & World Report Best Global University Ranking در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه رتبه ۲۰ جهان و اول کانادا را از آن خود کرده است.

در رتبه بندی مجله Maclean’s در سال ۲۰۱۹ دانشگاه تورنتو رتبه اول را در میان دانشگاه‌های پزشکی کانادا کسب کرده است. دانشکده‌های این دانشگاه شامل دانشکده هنر و علوم، علوم کاربردی و مهندسی، معماری، نقاشی و طراحی، موسیقی، جنگلداری، اطلاعات، پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، علوم حرکتی و تربیت بدنی می‌شوند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا:

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه دولتی کانادا واقع در شهر ونکوور ایالت بریتیش کلمبیا است. دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده است و دارای شهرتی جهانی در زمینه آموزش و پژوهش می‌باشد. این دانشگاه پیوسته در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

به واسطه برنامه‌های آکادمیک دانشگاه بریتیش کلمبیا، کیفیت بالای آموزش و جوایز و افتخاراتی که اساتید و دانشجویان این دانشگاه کسب کرده‌اند، این دانشگاه همواره دانشجویان برجسته سراسر جهان را به خود جذب می‌کند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا سومین دانشگاه کانادا و بر اساس آخرین رتبه‌بندی وب‌سایت QS دارای رتبه ۴۷ است. این دانشگاه رتبه جهانی ۵ در جغرافیا، ۹ در آموزش، ۱۵ در کشاورزی و جنگل داری، ۱۷ در روانشناسی، ۲۰ در پرستاری، ۲۸ در پزشکی و ۳۹ در حسابداری را دارا می‌باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا و اخذ اقامت

یکی دیگر از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا این است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس, اجازه کار دریافت خواهند کرد و پس از کسب امتیازات لازمه, می‌تواند با برنامه‌های استانی یا فدرال برای اقامت دائم درخواست دهند. با وجود دشواری پروسه مهاجرت به کانادا از حیث کسب امتیازات لازم، این مهم یک مشوق قوی برای کسانی است که قصد اقامت دائم در کانادا دارند.

باید توجه داشت با توجه به اینکه هزینه‌های زندگی در استان‌های شرقی کانادا نظیر استان کبک, نیوبرانزویک و نوااسکوشیا به مراتب پایین‌تر از سایر استان‌ها می‌باشد و همچنین امکان کسب اقامت دائم در این استان‌ها سهل‌تر و سریع‌تر از سایر استان‌ها می‌باشد بسیاری زندگی در این استان‌ها را حداقل برای آغاز زندگی در کانادا ترجیح می‌دهند. برای مطالعه بیشتر در خصوص شرایط زندگی در کانادا و هزینه‌های زندگی در این کشور می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل دوره کارشناسی ارشد در کانادا 2021

در این مطلب برای شما توضیح دادیم که هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به چه شکل است. برای برخی رشته‌ها مثل رشته‌های پزشکی و مهندسی و مدیریت MBA این هزینه‌ها بالاتر است. در مورد رشته‌های علوم انسانی هزینه‌ها پایین‌تر می‌آید. در عین حال گفتیم که بسته به اینکه دانشگاه دولتی یا خصوصی انتخاب کنید و همچنین کدام منطقه کانادا را برای زندگی و تحصیل انتخاب کنید هزینه‌های شما پایین می‌آید.

بنابراین اگر دانشجوی ممتازی هستید از همین ابتدا به فکر ارتقای نمره زبانتان باشید تا شانس خود را در رقابت سنگین بر سر دریافت فاند بالا ببرید. اگر هم نتوانستید فاند بگیرید نگران نباشید و از طریق ساعت کاری مجاز در دوران تحصیل خواهید توانست بخشی از هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را پوشش دهید.

در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در تصمیمتان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا جدی هستید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با تماس با دفتر ما از مشاوره متخصصان اسمارت اپلای بهره‌مند شده و شانس خود را برای موفقیت در این پروسه ارتقا دهید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا؛ کلام آخر

خیلی از افراد هستند که زمان زیادی را برای رسیدن به ایده آل‌های خود (به عنوان مثال، تقویت رزومه تحصیلی برای دریافت پذیرش از یک دانشگاه تراز اول) صرف می‌کنند. در نظر داشته باشید که چنین هدفی، به ازای از دست دادن زمان به‌دست می‌آید.

درواقع ممکن است متقاضی در این بازه زمانی خیلی از فرصت‌ها را از دست بدهد. اجازه بدهید موضوع را روشن‌تر کنیم.

شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجوهای ایرانی در سال‌های قبل خیلی بیشتر از آلان بود. به عبارتی بالای ۹۰ درصد.

اما متأسفانه در سال‌های اخیر این میزان بنا به دلایلی از قبیل ورود دانشجوهای ایرانی به کانادا با ویزای دانشجویی و سپس اعلام پناهندگی، بسیار کمتر شده و باعث شده اداره مهاجرت کانادا نسبت به این موضوع سختگیری بیشتری بکند.

پس توصیه می‌کنیم هم زمان را مدنظر داشته باشید و هم گام‌های خود را اصولی بردارید تا به نتیجه برسید.

کارشناسی ارشد در کانادا و سوالات متداول

اگر متقاضی با همان پرونده اقدام کند بله، اما اگر در پرونده و مدارکش تغییراتی ایجاد کنه، خیر.

بی‌تأثیر نیست ولی پیدا کردن کار تخصصی در کانادا بیشتر به فاکتورهایی از قبیل، مهارت، موفقیت در مصاحبه شغلی، تسلط به زبان انگلیسی و تقویت رزومه در حین تحصیل بستگی دارد.

به رشته دانشگاه بستگی دارد ولی این دوره عموماً ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد.

قطعاً بله، اما در کنار سایر فاکتورها از قبیل سن، گپ تحصیلی، تمکن مالی، سابقه سفر، گپ تحصیلی و….

بازرگانی، علوم کامپیوتر، علوم تغذیه، منابع انسانی، کتابداری، ریاضیات و آمار، مهندسی مکانیک، پرستاری

خیر. در هر دو موقعیت‌ها به متقاضی، سه سال ویزای کار پس از تحصیل یا همان PGWP تعلق می‌گیرد.