تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

 • شرایط تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا هدف اصلی طیف قابل توجهی از دانشجویان بین‌المللی است که راهی این کشور می‌شوند. تحصیل در کانادا به معنای تحصیل در کشوری است که تحصیل‌کرده‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود و بیش از نیمی از ساکنان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا نه‌تنها می‌تواند زمینه‌ای برای تجربه کردن بهترین امکانات آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی باشد بلکه می‌تواند فراهم کننده آینده روشن شغلی و اقامت در یکی از بهترین کشورهای دنیا از حیث کیفیت زندگی باشد.

شما با تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا از شانس بیشتری برای یافتن کار در کانادا برخوردار خواهید بود و می‌توانید برای کسب شهروندی و ادامه زندگی در این کشور برنامه ریزی کنید. در ادامه مطلب تلاش می‌شود برخی اطلاعات اولیه و ضروری برای ورود به پروسه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا با شما در میان گذاشته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با مشاوران ما در اسمارت اپلای تماس بگیرید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا چقدر طول می کشد؟

همانند کشورمان ایران، در کانادا هم اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد دو سال طول می‌کشد، اما ممکن است گذراندن دوره‌های کارآموزی و یا برخی پروژه‌ها به افزایش دوران تحصیل بینجامد. دانشجویان در هنگام تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا می‌توانند در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان و فرانسوی زبان تحصیل کنند.

امکان تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه‌های استان کبک بیشتر می‌باشد.  معمولاً  دوره‌های فوق لیسانس در کانادا از ماه سپتامبر آغاز می‌شود.

اساساً تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا  در دو قالب تحقیقاتی، آموزشی و یا ترکیبی از این دو در دسترس است. در دوره‌های تحقیقاتی دانشجو بر روی یک موضوع پژوهشی کار کرده و نتایج آن را به صورت پایان‌نامه ارائه می‌‌دهد. در دوره آموزشی دانشجو تنها با حضور در کلاس‌ها و گذراندن واحدهای درسی مدرک فوق‌لیسانس خود را دریافت می‌کند.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

اولین گام برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور است.  بدون دریافت پذیرش از دانشگاه و اخذ اجازه تحصیل، متقاضیان تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا شانسی برای دریافت ویزا نخواهند داشت.

دانشجویان می‌توانند پس از اخذ پذیرش به صورت آنلاین یا از طریق سفارت کانادا درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای کانادا را اعلام دارند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و آشنایی با شرایط دانشگاه‌های کانادایی می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید و یا با مشاوران ما در اسمارت اپلای تماس بگیرید تا بهترین مشاوره و کمک فکری برای تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا در اختیارتان قرار داده شود.

بنابراین در گام نخست شما باید مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه را آماده کنید تا بتوانید با ارسال آن‌ها برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گوناگون نظر آن‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های یاد شده را فراهم سازید. این مدارک از این قرارند:

 1. اسکن اصل کلیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات کارشناسی (و کارشناسی ارشد در صورت وجود) به همراه نسخه ترجمه شده به انگلیسی یا فرانسوی.) توجه داشته باشید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های بهتر باید معدل شما در سیستم آمریکایی یا همان  GPA برابر ۳ یا ۴ باشد.
 2. اسکن پاسپورت معتبر
 3. یک قطعه عکس
 4. CV. به انگلیسی یا فرانسوی شامل گواهینامه‌های علمی معتبر و نمونه کارها و فعالیت‌ها
 5. مدرک زبان آیلتس یا تافل یا مدارک زبان فرانسوی. در اغلب دانشگاه‌ها آیلتس آکادمیک با نمره ۶٫۵ ضروری است و در صورت تمایل به دانشگاه‌های فرانسوی دانشجو باید آیلتس ۵٫۵ و آشنایی با زبان فرانسه داشته باشد.
 6. SOP یا انگیزه نامه مرتبط با رشته مورد نظر
 7. دو یا سه توصیه نامه از اساتید
 8. سایر مدارک از قبیل دارا بودن مدرک GMAT برای رشته‌های مدیریت و حسابداری و یا گذراندن آزمون GRE

همچنین داشتن مقالات علمی و گواهی شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی می‌تواند به موفقیت در پذیرش تحصیلی شما کند.

هزینه‌های تحصیل  کارشناسی ارشد در کانادا  به دانشگاه و دوره تحصیلی مدنظر شما بستگی دارد. میزان هزینه پرداختی برای تحصیل در مراکز علمي و دانشگاهی مختلف متفاوت است و دانشگاه‌ها خود دست به تعیین شهريه‌هاي خود می‌زنند. با این حال اگر چه هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان داخلی چیزی نزدیک به دو برابر بیشتر است، این هزینه‌ها به نسبت بسیاری دیگر از کشورهای دنیا کمتر می‌باشد.

معمولاً شهريه مراكز علمي (دانشگاه‌ها يا كالج‌ها) در نواحي كم جمعيت كانادا ارزان‌تر از مراكز پرجمعيت است. با مراجعه به این وبسایت مي‌توانيد فهرستي از شهريه‌هاي دانشگاه‌ها يا كالج‌هاي كانادا را به دست بياوريد. در یک برآورد کلی این هزینه‌ها چیزی در حدود ۱۲۰۰۰ دلار کانادا در سال است، هر چند این شانس برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد تا از کمک هزینه‌های گوناگون از قبیل طرح‌های بورس تحصیلی بهره برند. همچنین شرایط تحصیل فرزند دانشجو فراهم می‌باشد و فرزند دانشجو می‌تواند به صورت رایگان در مدارس دولتی ثبت نام کند.

در عین حال دانشجویان باید فکری هم به حال هزینه‌های زندگی روزمره خود در کانادا بکنند. اغلب این سؤال برای دانشجویان وجود دارد که آیا دانشگاه‌ها دارای خوابگاه هستند؟ پاسخ مثبت است و بله اکثر دانشگاه‌ها خوابگاه دارند با این حال هزینه‌های زندگی روزمره هم وجود دارد و شاید کار دانشجویی گزینه مناسبی برای تأمین این هزینه‌ها باشد. شما مي‌توانيد با مراجعه به وب‌سايت‌هاي دانشگاه‌ها يا كالج‌ها به بررسي نوع خوابگاه يا محل سكونت بپردازيد. بيشتر دانشگاه‌ها يا كالج‌ها تسهيلات رفاهي و تفريحي مانند باشگاه‌ها و انجمن‌هاي ورزشي و اجتماعي ارائه مي‌دهند. براي اطلاع بیشتر از این مسائل می‌توانید به این وبسایت مراجعه نمایید.

یکی از مزایای تحصیل در کشور کانادا این است که شما می‌توانید در حین تحصیل به کار بپردازید. به واقع، از ویژگی‌های مثبت تحصیل در کانادا اجازه کاری است که دانشجویان داده می‌شود تا بتوانند به صورت پارت تایم و در حین تحصیلات خود ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند و در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی هم بدون نیاز به مجوز کار به کار فول تایم مشغول شوند. برای مطالعه دقیق شرایط کار حین تحصیل در کانادا می‌توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

با این حال برای آنکه بتوانید واجد این شرایط باشید شما باید:

 • مجوز تحصیل یا استادی پرمیت معتبر داشته باشید.
 • دانشجوی تمام وقت باشید.
 • در یکی از مراکز عالی معتبر تائید شده designated learning institution در حال تحصیل در مقاطع دانشگاهی باشید. برای کسب اطلاع دقیق‌تر در مورد مؤسسات آموزشی منتخب یا DLI می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.
 • در حال تحصیل در دوره‌های آکادمیک یا تخصصی باشید که منجر به اخذ مدرک شود و حداقل طول دوره ۶ ماه باشد.

مهم‌ترین شرط اشتغال در کانادا، داشتن شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number)  بوده که به کد SIN نیز معروف است. شماره‌ای ۹ رقمی که اخذ آن رایگان بوده و به منزله کد ملی فرد است‌.

همچنین باید توجه کرد که پس از شروع به کار با ویزای تحصیلی به سرعت و ظرف مدت ۳ روز باید کد SIN را دریافت نمود. دانشجویان می‌توانند میان کار کردن در محیط دانشگاه (On Campus) و در خارج از دانشگاه (Off Campus)  تصمیم‌گیری نمایند.

کار دانشجویی در محیط دانشگاه

مطابق قانون کانادا، تمامی افراد دارنده ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند در ساعات بیکاری خود در محیط داخلی دانشگاه کار کنند که به این نوع اشتغال کار دانشجویی (On Campus) گفته می‌شود. این شیوه کار کردن نیازی به دریافت مجوز کار نداشته و دانشجویان می‌توانند از این طرق هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

کار دانشجویی در محیط خارج از دانشگاه

بر اساس قوانین تصویب شده از سال ۲۰۱۴، دانشجویان می‌توانند چنانچه از شرایط لازم برخوردار باشند که در ویزای تحصیلی آن‌ها با برچسبی ویژه متمایز شده است، بدون احتیاج به مجوز کار حداکثر ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند. این پرسش هم برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که آیا همسر دانشجو اجازه کار دارد که پاسخ این پرسش هم مثبت است و بله همسر دانشجو می‌تواند به صورت فول تایم کار کند و از این طریق دانشجو می‌تواند بسیاری از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه خود را پوشش دهد.

 1. هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به ازای هر سال تحصیلی بین 14 تا 22 هزار دلار متغیر است.
 2. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا داشتن حداقل معدل 14 در مقطع لیسانس ضروری است.
 3. در مورد اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها برخورداری از حداقل امتیاز زبان معادل 6.5 آیلتس آکادمیک برای اخذ پذیرش ضروری است.
 4. پس از پایان دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معادل دوره تحصیل شما به شما ویزای کار داده می‌شود و می‌توانید با ویزای کار کانادا مشغول به کار شوید.
 5. توجه داشته باشید برای ورود به پروسه اخذ اقامت کانادا، سابقه کاری در طول دوران تحصیل، به عنوان سابقه کار محسوب نخواهد شد.
 6. هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شما می‌توانید به صورت پارت تایم کار کنید و همسر شما می‌تواند به صورت فول تایم کار کند و از این طریق خواهید توانست بسیاری از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه خود را پوشش دهید.
 7. در صورت اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا، فرزند شما می‌تواند به صورت رایگان در مدارس دولتی ثبت نام و تحصیل کند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا:

دانشگاه مک گیل:دانشگاه مک گیل

این دانشگاه نام جیمز مک‌گیل تاجر معروف اسکاتلندی را بر خود دارد. جیمز مک گیل در هشتم ژانویه ۱۸۱۱ میلادی، دو سال پیش از مرگ خود، وصیت کرد که ملک او، به مساحت چهل و شش هکتار با خانه‌های اطراف آن، در شهر مونترال به مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی تبدیل شود.

این مؤسسه بعدها به نام دانشگاه مک‌گیل شهرت یافت و اکنون یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کانادا در جهان است. این دانشگاه که در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده است واقع در شهر مونترال واقع در کبک کاناداست. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های تحقیقاتی، چندین سال است که رتبه اول را در کانادا کسب نموده‌ است. دانشگاه مک گیل بیش از ۷۵ مرکز تحقیقاتی فعال دارد.

رکورد تعداد بالاترین درصد دانشجوی بین‌المللی در میان دانشگاه‌های کانادایی به این دانشگاه اختصاص دارد. را دارد. دانشجویان فوق لیسانس حدود ۲۳ درصد از دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند.  محبوب‌ترین رشته‌ای که برای دوره فوق لیسانس در این دانشگاه ارائه می‌شود مدیریت مالی است.

این دانشگاه رشته‌های متنوع دیگری هم برای همچون هنر، کسب و کار و اقتصاد برای دوره کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشکاه تورنتو:دانشگاه تورنتو

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان Academic Ranking of World Universities  در سال ۲۰۱۸، این دانشگاه در رتبه ۲۳ جهان و اول کانادا قرار گرفته است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رده ۲۱ جهان و اول کانادا قرار دارد.

دانشگاه تورنتو در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ که توسط موسسه تایمز صورت گرفته است در رتبه ۲۸ دنیا و اول کانادا قرار گرفته است. بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در U.S. News & World Report Best Global University Ranking در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه رتبه ۲۰ جهان و اول کانادا را از آن خود کرده است.

در رتبه بندی مجله Maclean’s در سال ۲۰۱۹ دانشگاه تورنتو رتبه اول را در میان دانشگاه‌های پزشکی کانادا کسب کرده است. دانشکده‌های این دانشگاه شامل دانشکده هنر و علوم، علوم کاربردی و مهندسی، معماری، نقاشی و طراحی، موسیقی، جنگلداری، اطلاعات، پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، علوم حرکتی و تربیت بدنی می‌شوند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا:

دانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه دولتی کانادا واقع در شهر ونکوور ایالت بریتیش کلمبیا است. دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده است و دارای شهرتی جهانی در زمینه آموزش و پژوهش می‌باشد. این دانشگاه پیوسته در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

به واسطه برنامه‌های آکادمیک دانشگاه بریتیش کلمبیا، کیفیت بالای آموزش و جوایز و افتخاراتی که اساتید و دانشجویان این دانشگاه کسب کرده‌اند، این دانشگاه همواره دانشجویان برجسته سراسر جهان را به خود جذب می‌کند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا سومین دانشگاه کانادا و بر اساس آخرین رتبه‌بندی وب‌سایت QS دارای رتبه ۴۷ است. این دانشگاه رتبه جهانی ۵ در جغرافیا، ۹ در آموزش، ۱۵ در کشاورزی و جنگل داری، ۱۷ در روانشناسی، ۲۰ در پرستاری، ۲۸ در پزشکی و ۳۹ در حسابداری را دارا می‌باشد.

جمع بندی: اقامت دائم پس از پایان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

یکی دیگر از مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا این است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس, اجازه کار دریافت خواهند کرد و پس از کسب امتیازات لازمه, می‌تواند با برنامه‌های استانی یا فدرال برای اقامت دائم درخواست دهند. با وجود دشواری پروسه مهاجرت به کانادا از حیث کسب امتیازات لازم، این مهم یک مشوق قوی برای کسانی است که قصد اقامت دائم در کانادا دارند.

باید توجه داشت با توجه به اینکه هزینه‌های زندگی در استان‌های شرقی کانادا نظیر استان کبک, نیوبرانزویک و نوااسکوشیا به مراتب پایین‌تر از سایر استان‌ها می‌باشد و همچنین امکان کسب اقامت دائم در این استان‌ها سهل‌تر و سریع‌تر از سایر استان‌ها می‌باشد بسیاری زندگی در این استان‌ها را حداقل برای آغاز زندگی در کانادا ترجیح می‌دهند. برای مطالعه بیشتر در خصوص شرایط زندگی در کانادا و هزینه‌های زندگی در این کشور می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.