تحصیل دکترا در کانادا

 • صفر تا صد تحصیل دکترا در کانادا

وقتی پای صحبت از ادامه تحصیل دکترا در کانادا به میان می‌آید حتماً کانادا یکی از گزینه‌های اصلی برای این موضوع است. کشوری که مجموعه‌ای از مهم‌ترین و مشهورترین دانشگاه‌های تحقیقاتی آمریکایی شمالی و جهان را به خود اختصاص داده است. به برخورداری از چشم اندازی چند فرهنگی و جامعه‌ای متشکل از شهروندان جهانی مشهور است و رشد و رونق اقتصادی آن روندی صعودی دارد؛ این‌ها همه باعث شده که این کشور به یکی از اصلی‌ترین مقاصد ادامه تحصیل دکترا برای هزاران نفر از دانشجویان بین‌المللی بدل شود.

تحصیل دکترا در کانادا این امکان را به شما می‌دهد تا با اساتید معتبر همکاری کنید و از امکانات و فناوری‌های پیشرفته استفاده کنید. در عین حال پس از کسب مدرک دکترای خود، می‌توانید از یکی از بهترین طرح‌های ویزای کار پس از تحصیل در جهان استفاده کنید تا همچنان در کانادا بمانید و کار و زندگی کنید.

در ادامه تمام مواردی که باید برای ادامه تحصیل دکترا در کانادا بدانید را در اختیار شما خواهیم گذاشت. این موارد شامل اطلاعات مربوط به سیستم دانشگاه‌های کانادا، ساختار معمول یک برنامه دکترا در کانادا و اطلاعاتی پیرامون هزینه‌ها، بودجه و شرایط دریافت پذیرش می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ادامه تحصیل دکترا در کانادا می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کرده و یا با کارشناسان اسمارت‌اپلای تماس حاصل نمایید تا ضمن بررسی شرایط شما بهترین مسیر تحصیلی برای برای ادامه تحصیل دکترا در کانادا در اختیار شما قرار داده شود.

جذابیت های تحصیل دکترا در کانادا

تعداد دانشجویان خارجی که ادامه تحصیل دکترا در کانادا را انتخاب می‌کنند، اخیراً نزدیک به ۳۰٪ افزایش یافته است. دانشجویان جذب چشم انداز زندگی و تحصیل در یک جامعه آرام و لیبرال می‌شوند که از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی خود حمایت می‌کند. هم‌زمان تحصیل در کانادا فرصتی برای تجربه و اکتشاف طیف متنوعی از مناظر بکر و زیستگاه‌های طبیعی خیره کننده در این کشور است. در ادامه به برخی موارد اشاره می‌کنیم که تحصیل دکترا در کانادا را به یک انتخاب جذاب برای دانشجویان بدل می‌سازد:

تحصیل دکترا در کانادا و دانشگاه های مشهور بین المللی

قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردند، اما بر اساس ارزیابی‌ها و تحقیقات انجام شده آن‌ها همچنان جهانی هستند و شش موسسه آموزشی کانادایی بر اساس هر سه رتبه‌بندی اصلی جهانی در زمره  ۱۵۰ موسسه آموزشی برتر دنیا قرار دارند.

تحصیل دکترا در کانادا و هزینه های جذاب

نمی‌توان انکار کرد تحصیل دکترا در کانادا ارزان‌تر از سایر کشورها از جمله کشور همسایه کانادا، ایالات متحده آمریکا است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی با طیف متنوعی از کمک‌هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی هزینه‌های تحصیل را کاهش می‌دهند و گزینه‌های جذابی برای پرداخت هزینه‌ها به دانشجویان ارائه می‌کنند.

تحصیل دکترا در کانادا و فرصت های پس از تحصیل

پس از فارغ التحصیلی و پایان تحصیل دکترا در کانادا، این امکان در اختیار شما قرار خواهد داشت که تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنید و شاید مسیر اقامت دائم یا حتی کسب شهروندی این کشور را در پیش بگیرید.

تحصیل دکترا در کانادا و سرزمینی زیبا با طبیعیت عالی

از دریاچه‌های بزرگ انتاریو و کبک و کوه‌های راکی ​​کانادا و دشت‌های آلبرتا گرفته تا بیابان‌های بی نظیر مناطق وسیع شمال غربی: فراموش نکنید برای جستجو و کشف (و شاید تحقیقات حتی در طول دوره تحصیل دکترا در کانادا) یافتنی‌های زیادی در این کشور برای شما وجود خواهد داشت.

جستجوی رشته و دانشگاه در کانادا

اسمارت اپلای - یک راه هوشمندانه تر

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما در کانادا با لحاظ تمامی الزامات و پیش نیازهای شما و ارسال بهترین گزینه‌ها منطبق با شرایط شما + اخذ پذیرش رایگان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در کانادا

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در کانادا بسته به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های این کشور متفاوت است اما در مجموع برخورداری از این مدارک ضروری است:

 • مدرک کارشناسی ارشد با معدل مناسب ترجیحاً حداقل ۱۶ و برخورداری از سابقه مناسب پژوهشی
 • مدرک مناسب در آزمون‌های زبان انگلیسی یا فرانسه
 • سه توصیه ‌نامه از اساتید قبلی‌
 • تهیه statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
 • نمره‌ی خوب در آزمون‌های پذیرش کارشناسی ارشد مثل GMAT یا GRE در برخی از دانشگاه‌ها

چگونه برای مقطع دکترا در کانادا اقدام کنیم؟

روند پذیرش تحصیل دکترا در کانادا در دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است. به طور کلی برای پیشبرد پروسه این مراحل باید پشت سر گذارده شود:

 1. نخست تصمیم‌گیری در مورد اینکه در کدام شهر و کدام دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهید.
 2. گام بعدی انتخاب موضوع پروپوزال یا موضوع پژوهش متناسب با رشته مورد علاقه شماست.
 3. در مرحله بعد شما باید استادی انتخاب کنید که ضمن اینکه در فیلد انتخابی شما صاحب رزومه و علاقه‌مند باشد بتواند به عنوان استاد راهنمای دوره دکتری شما فعالیت کند.
 4. سپس باید رزومه تحصیلی و کاری خود را برای استاد راهنمای مدنظرتان بفرستید. برای پذیرش، باید یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهید که بر اساس خط‌ مشی‌های دانشگاه مدنظرتان باشد. این پروپوزال باید توضیح دهد که به‌طورکلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی هستید و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرتان ارزش تحقیق دارد.
 5. در مرحله بعد باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کرده هزینه‌های مورد نظر دانشگاه را پرداخت کنید و در عین حال مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید. این مدارک می‌توانند شامل مواردی همچون Sop، CV و دو یا سه توصیه نامه به علاوه مدارک تحصیلی و نتیجه آزمون زبان شما باشند. در عین حال برای رشته‌های هنر و علوم انسانی ممکن است نمونه نگارش شما و نمونه آثار خلاقانه شما هم خواسته شود. در برخی موارد دانشگاه برای پذیرش شما جلسه حضوری هم برگزار خواهد کرد. پس از انجام این مراحل دانشگاه درخواست شما را بررسی کرده و به شما پاسخ خواهد داد.
 6. در نهایت پس از دریافت پذیرش باید برای درخواست مجوز تحصیلی و یا ویزای تحصیلی خود اقدام کنید.

با این حال برای آنکه بتوانید در بهترین مسیر ممکن برای تحصیل دکترا در کانادا گام بردارید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر نمایید و یا با مشاوران ما تماس گرفته از راهنمایی و مشورت آن‌ها برای گزینش بهترین مسیر تحصیلی بهره‌مند شوید.

تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا

شاید شما هم در مورد تحصیل رایگان دکترا در کانادا و سایر کشورهای خارجی زیاد شنیده باشید. اینکه می‌شود با تحصیل در کشورهای خارجی نه تنها پولی نپرداخت که اتفاقاً پول هم به دست آورد. این موضوع اما از طریق گرفتن فاند و بورسیه‌های تحصیلی ممکن می‌شود.

فاند گرفتن در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قدری دشوار است و رقابت شدیدی برای گرفتن بورسیه در این مقطع برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. بنابراین وقتی صحبت از گرفتن فاند و بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌شود، مقطع دکتری اصلی‌ترین مقصد دانشجویان برای این منظور محسوب می‌شود.

اما فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا به همین سادگی‌ها هم نیست و باید ضمن اینکه شرایط آن را داشته باشید، بتوانید در رقابت موجود موفق باشید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحصیل دکترا در کانادا را مطالعه کنید تا با کم و کیف و ابعاد گوناگون ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا آشنا شوید. همچنین می‌توانید مقاله شرایط تحقق اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا را مطالعه کنید تا با طیف متنوعی از برنامه‌های حمایتی کانادا از دانشجویان بین‌المللی آشنا شوید.

در اینجا اما تلاش می‌کنیم برای شما در مورد چگونگی فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا صحبت کنیم. شما با خواندن این مطلب در مورد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی که می‌توانند به شما برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا کمک کنند اطلاعات جامعی به دست می‌آورید.

هزینه های دوره دکترا در کانادا

دانشگاه ‌های کانادا در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی جهان پیشتاز هستند و این موفقیت در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی آن‌ها منعکس شده است.

مانند سایر کشورها، دکترای کانادایی به طور معمول بالاترین سطح علمی تحصیلی است که یک دانشجو می‌تواند پس از اخذ مدرک  کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیلات تکمیلی کسب کند. طیف وسیعی از مدارک دکترا در کنار دکتری حرفه‌ای معمول Phd   وجود دارند از جمله دکتراهای حرفه‌ای مانند مدرک دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EDD)

هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا متفاوت است، اما معمولاً در حدود دو برابر هزینه‌ای است که دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند. به عنوان نمونه هزینه‌ی هر سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا حدود ۷٬۶۰۰ دلار کانادا می‌باشد.

با این حال در بسیاری از دانشگاه‌ها امکان اخذ تخفیفات شهریه نیز وجود دارد و دانشجویان در صورت دستیابی به موفقیت تحصیلی و یا برآوردن کردن شرایط لازم می‌توانند از این تخفیف‌ها بهره‌مند شوند.

نمونه هایی از بورسیه تحصیل دکترا در کانادا

برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا برنامه های حمایتی متنوعی از طرف دولت و دانشگاه های کانادایی وجود دارد. در صورتی که واجد شرایط این برنامه ها باشید می توانید از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های آنها بهره مند شوید. در ادامه به تعدادی از این برنامه ها اشاره می کنیم:

۱) Vanier Canada Graduate Scholarship: این برنامه توسط دولت کانادا مورد حمایت قرار دارد و بیش از ۵۰۰ دانشجوی دکتری در دانشگاه های مختلف کانادایی را پوشش می دهد. بر اساس این بورسیه به دانشجوی دکتری برای سه سال، سالانه ۵۰٬۰۰۰ دلار پرداخت می شود. حدود ۲۰۰ نفر از این دانشجویان در دانشگاه هایی مانند تورنتو، بریتیش کلمبیا، واترلو و آلبرتا مشغول تحصیل می شوند.

۲ University of Waterloo International Master’s and Doctoral Awards: در این دانشگاه بورسیه های متنوعی برای رشته های مختلف وجود دارد. به ویژه در رشته های مهندسی مکانیک و برق و عمران دانشجویان دکتری گزینه های متعددی برای تحصیل رایگان پیش روی خود می بینند. با مراجعه به وبسایت این دانشگاه می توانید از این جوایز و بورسیه ها مطلع شوید.

۳) Ontario Graduate Scholarship: دولت ایالتی اونتاریو حمایت از دانشجویان دکتری را با پرداخت سالیانه ۱۵٬۰۰۰ دلار در دستور کار خود دارد.

۴) Ontario Trillium Scholarship: این بورسیه توسط دولت این ایالت برای جذب تعداد هر چه بیشتری دانشجوی دکتری نخبه در نظر گرفته شده است. سالیانه ۴۰ هزار دلار به دانشجویان بورسیه دکتری در قالب این طرح پرداخت می‌شود.

۵) University of Manitoba Graduate Fellowship: در این فلوشیپ دانشگاه مانیتوبا سالیانه ۱۴ تا ۱۸٬۰۰۰ دلار به دانشجویان دکتری می‌پردازد.

۶) University of Calgary Graduate Awards: در قالب این طرح حمایتی دانشگاه کلگری تا ۴۰٬۰۰۰ دلار در سال از دانشجویان دکتری حمایت مالی می‌کند.

۷) Trudeau Foundation Scholarships: این اسکولارشیپ بیشتر در زمینه رشته‌های مربوط به جامعه شناسی و علوم انسانی است و به دانشجویان حائز شرایط در این رشته‌ها اعطا می‌شود.

۸) UBC Graduate Global Leadership Fellowships: در این فلوشیپ دانشگاه بریتیش کلمبیا سالیانه ۱۸٬۲۰۰ دلار به دانشجویان دکتری این دانشگاه پرداخت می‌شود.

۹) Carleton University Awards for International Student: این دانشگاه برای جذب دانشجویان دکتری بورس‌های متنوع تحصیلی ارائه می‌کند.

۱۰) Dalhousie University Scholarship: با بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه، دانشجویان دکتری می‌توانند بابت هزینه‌های تحصیلی خود تا حدود زیادی آسوده خاطر باشند. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۱) Fairleigh Dickinson Scholarships for International Students: با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این اسکولارشیپ کسب کنید.

۱۲):  McGill University Scholarships and Student Aid دانشگاه مک گیل از جمله دانشجویانی است که دانشجویان متقاضی دوره دکتری در کانادا برای آن برنامه ریزی ویژه دارند. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۳) Queen’s University International Scholarship: بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان دکتری این دانشگاه وجود دارد. اگر چه تعدادی از این بورسیه‌ها تنها به دانشجویان آمریکایی، هندی و پاکستانی تعلق می‌گیرد. در این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۱۴) University of Saskatchewan International Student Awards: در دانشگاه ساسکاچوان هم برنامه‌های متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری با استفاده از فاند تحصیلی وجود دارد. می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید و از جزئیات بیشتری در این خصوص بهره‌مند شوید.

۱۵) Simon Fraser University Financial Aid and Awards: در این دانشگاه طیف متنوعی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان دکتری وجود دارد. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

۱۶) Western University International Admission Scholarships: دانشجویان بین‌المللی برای تجربه کردن تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا می‌توانند از بورسیه‌های دانشگاه وسترن استفاده کنند. می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید و از جزئیات بیشتری در این خصوص بهره‌مند شوید.

مدت زمان تحصیل دکترا در کانادا

بیشتر دوره های تحصیل دکترا حداقل به سه سال مطالعه و تحقیق کامل تمام وقت نیاز دارند ، اما مدت زمان تحصیل برخی از دانشجویان تا حداکثر شش سال به طول می کشد. در بیشتر موارد ، برای دریافت پذیرش در یک برنامه دکتری استاندارد کانادایی ، باید از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار باشید. با این حال، برخی از دانشگاه ها مسیرهای مستقیم کارشناسی ارشد به دکتری را ارائه می دهند که با یک یا دو سال کارشناسی ارشد شروع می شود.

روند تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا بیشتر از آنکه شبیه کشور همسایه یعنی ایالات متحده آمریکا باشد مشابه نظام آموزشی کشور انگلیس است. دوره دکترا در ایالات متحده به طور معمول با یک یا دو سال کلاس تدریس و برگزاری امتحانات قبل از اینکه دانشجو موضوع پایان نامه خود را تعریف کند، شروع می‌شود. یک دکترای کانادایی اغلب از ابتدا با محوریت موضوع تحقیقاتی آغاز می‌شود.

با این حال، مانند انگلستان، به طور فزاینده‌ای دانشگاه‌ها برنامه‌های PhD ساختار یافته تر ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها به‌طور معمول توسط بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه اجرا می‌شود به شکلی که گروه‌های علمی دانشجویان از آموزش جمعی در کنار فعالیت‌های تحقیقاتی مستقل‌تر بهره‌مند می‌شوند. دوره‌ها اغلب بر مهارت‌های کلیدی مانند تکنیک‌های تحقیق عملی و اصول روش شناختی، یا آموزش‌های اضافی مفید در زمینه‌های مختلف آموزشی، تدریس یا تولید علمی تمرکز دارند. برخی از برنامه‌های دکترا همچنین دوره‌های کارآموزی و آموزش‌های حرفه‌ای را ترتیب می‌دهند.

معمولاً دانشجویان این دوره‌ها را در سال اول دکتری خود می‌گذرانند ، قبل از آنکه به تحقیق و نوشتن پایان نامه دکتری خود بپردازند. در بعضی موارد، دانشگاه ممکن است دانشجویان دکترا را ملزم به برگزاری امتحان جامع در پایان سال اول یا دوم خود کند. این آزمون دانش عمومی دانش آموز در مورد رشته خود را قبل از ورود به تحقیقات بسیار خاص تر مورد سنجش قرار می‌دهد.

 1. برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا به پیش‌نیازهای بسیار مهمی مانند توصیه‌نامه، انگیزه نامه و دانشنامه مقطع کارشناسی ارشد نیاز هست.
 2. یکی از مهم‌ترین گام‌های اخذ پذیرش دوره دکتری در کانادا یافتن سوپروایزر و یا استاد راهنمایی است که دوران تحصیل و پژوهش شما در کنار او خواهد بود. این مهم نقش قابل توجهی در دریافت پاسخ مثبت از دانشگاه خواهد داشت.
 3. طول تحصیل دوره دکتری در کانادا به طور معمول ۴ تا ۶ سال به طول می‌انجامد.
 4. شهریه‌ تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بر اساس دانشگاه و رشته متفاوت است و عموماً حدود دو برابر هزینه‌های دانشجویان کانادایی هست.
 5. دانشجویان برای دریافت کمک هزینه تحصیلی مقطع دکتری در کانادا می‌توانند از برنامه‌های حمایتی متنوع و بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند.
 6. در طول دوره تحصیل در کانادا شما می‌توانید به صورت پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در طول‌ترم های دانشگاه و در ایامی مانند تعطیلات زمستانی یا تابستان، ۴۰ ساعت در هفته و به صورت تمام‌وقت کارکنید.
 7. دانشجویان پس از پایان تحصیل در دوره دکتری در کانادا ویزای کار سه ساله دریافت می‌کنند.

وضعیت تحصیل دکترا در 10 استان کانادا

منطبق با وسعت جغرافیایی گسترده و تاریخ استعماری کانادا در این کشور ساختاری فدرال ایجاد شده که از ۱۰ استان و ۳ قلمرو شکل گرفته است. استان‌ها درست مشابه ایالات متحده آمریکا به صورت مستقل اداره می‌شوند در حالی که قلمروها اختیارات خود را از طرف دولت مرکزی وام گرفته‌اند.

مهم‌ترین تفاوت بین استان‌های کانادا و قلمروها برای دانشجویان بین‌المللی دکتری در این است که فقط استان‌ها دارای دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند (با امکان ارائه برنامه‌های دکترا). اکثر استان‌ها در زمینه آموزش دکترا و استخدام بین‌المللی رویکرد مشابهی دارند، اما سیاست‌های محلی گاهی می‌تواند بر میزان (و نوع) بودجه موجود تأثیر بگذارد. در عین حال بسته به اینکه شما کدام بخش از کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید ممکن است دانشگاه شما برنامه‌هایی به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو ارائه  دهد. در ادامه وضعیت تحصیل دکترا در استان‌های مختلف کانادا در اختیار شما قرار داده می‌شود:

استان آلبرتا: استانی محصور در غرب کانادا که به دلیل جنگل‌های وسیع، دشت‌های گسترده و رشته کوه‌های زیبای آن مشهور است. در ۸ دانشگاه در آلبرتا فرصت ادامه تحصیل در مقطع دکترا وجود دارد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 استان بریتیش کلمبیا: غربی‌ترین استان کانادا که منظره‌های زیبای آن با جنگل‌های بارانی معتدل و دره‌های ساحلی متمایز می‌شود. در ۱۱ دانشگاه استان بریتیش کلمبیا فرصت ادامه تحصیل دکترا وجود دارد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

استان مانیتوبا:  یک استان مرکزی که محل استقرار دشت‌های وسیع و برخی از دریاچه‌های بزرگ کانادا است. ۶ دانشگاه در مانیتوبا وجود دارند که فرصت ادامه تحصیل دکترا دارند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 استان نیوبرانزویک: استان کوچکی در سواحل شرقی کانادا است که دارای جنگل‌ها، کوه‌ها و برخی از قدیمی‌ترین شهرک‌های اروپایی در آمریکای شمالی است. چهار دانشگاه وجود دارد که امکان تحصیل در مقطع دکترا در نیوبرانزویک را دارند و زبان‌های رسمی آن‌ها انگلیسی و فرانسوی هستند.

استان نوا اسکوشیا: یک استان دریایی در آتلانتیک کانادا است که از شبه جزیره و جزایر مجاور تشکیل شده است. ۹ دانشگاه در نوا اسکوشیا فرصت تحصیل در مقطع دکترا را دارند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

استان نیوفاندلند و لابرادور: شرقی‌ترین استان کانادا که از جزیره نیوفاندلند و منطقه اصلی لابرادور تشکیل شده است و از لحاظ جغرافیایی به واسطه کوه‌های زیبای آن شناخته می‌شود. تنها ۱ دانشگاه وجود دارد که فرصت‌های دکترا را در نیوفاندلند و لابرادور ارائه می‌دهد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

استان انتاریو: پرجمعیت‌ترین استان کانادا که در شرق این کشور واقع شده است. پایتخت کانادا، اتاوا و همچنین دریاچه‌های معروف انتاریو و آبشارهای نیاگارا در این استان واقع شده است. ۳۱ دانشگاه در استان انتاریو فرصت دکترا دارند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

جزیره پرنس ادوارد: استان دریایی در سواحل شرقی کانادا و کوچک‌ترین استاد این کشور است. این جزیره از شبکه‌ای از جزایر کوچک‌تر ساخته شده است. در جزیره پرنس ادوارد ۱ دانشگاه وجود دارد که فرصت دکترا دارد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

استان کبک: بزرگ‌ترین استان کانادا است که در شرق کشور واقع شده است. این شهر دارای فرهنگ غنی و مستقل کبکی است و به دلیل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و خلیج‌های آن مشهور است. ۱۹ دانشگاه وجود دارد که فرصت‌های دکترا را در کبک ارائه می‌دهند و زبان رسمی این استان فرانسه است.

استان ساسکاچوان: یک استان بزرگ محاصره شده در مرکز کانادا است که با چاله‌ها و دریاچه‌های متعدد و فراوان تعریف شده است. ۶ دانشگاه در استان ساسکاچوان فرصت تحصیل دکترا دارند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

سه قلمرو دیگر کانادا مناطق استان یوکان،  استان نوناووت و قلمروشمال غربی کانادا هستند. در این مناطق کالج‌هایی وجود دارند که دانشجو می‌پذیرند، اما در حال حاضر دانشگاه‌هایی با برنامه‌های دکترا در این مناطق وجود ندارد.

بهترین مشاور برای گرفتن فاند دکترا در کانادا خودتان هستید!

اولین نکته در این خصوص اینکه هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌تواند در مسیر فاند گرفتن به شما کمک کند. اگر چه می‌توانید روی مشاوره متخصصان حساب کنید اما در نهایت این خود شما هستید که باید با تحقیق و جستجو، اساتیدی که امکان فعالیت علمی پژوهشی در رشته و تخصص آن‌ها برای شما وجود دارد را بیابید. هیچ کس بهتر از خود شما نمی‌داند که کدام استاد و کدام دانشکده به زمینه علمی مدنظر شما نزدیک‌تر است. شما خودتان بهتر از هر کس دیگر می‌توانید استاد راهنما و موضوع تخصصی که قصد کار کردن روی آن را دارید را بیابید.

پس باید وقت بگذارید، برای ساعت‌ها و ساعت‌ها…سرچ کنید و سرچ کنید تا لیستی از چند ده استاد و دانشکده مربوط به تخصصتان پیدا کنید. باید وقت بگذارید و برای آن‌ها ایمیل بزنید. از عدم پاسخگویی برخی اساتید و عدم پذیرش توسط برخی اساتید دیگر ناامید نشوید. شما وارد مسیری شده‌اید که پیش از شما هزاران نفر پشت سر گذارده‌اند. مطمئن باشید اکثر افرادی که در گوشه و کنار شنیده‌اید در حال تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا هستند همین مسیر شما را طی کرده‌اند.

پس با صبر و تحمل فراوان وارد این مسیر شوید و خود را برای یک تلاش چند ماهه آماده کنید. اما پیش از آن برای فاند گرفتن و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا به برداشتن چند گام اولیه خوب دقت کنید:

جمع بندی: برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا از ما مشاوره بگیرید

کانادا مانند همسایه خود، ایالات متحده آمریکا، کشور بزرگی است. با این حال، بر خلاف ایالات متحده، بخش نسبتاً کمی از کانادا مسکونی است. این بدان معنی است که نباید انتظار داشته باشید سیستم دانشگاه‌های کانادا به اندازه وسعت این سرزمین گسترده باشد.

حدود ۱۰۰ دانشگاه تحقیقاتی در کانادا وجود دارد که در آن‌ها دوره‌های دکتری ارائه می‌شود. (مؤسسات دیگری مانند برخی دانشکده‌ها و کالج‌ها نیز وجود دارند، اما در این مؤسسات دوره دکتری ارائه نمی‌شود). این دانشگاه‌ها معمولاً برنامه‌های دکتری خود را در مدارس تحصیلات تکمیلی اختصاص داده شده انجام می‌دهند که کلیه امکانات و تخصص‌های لازم برای حمایت از دانشجویان از طریق دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در اختیار دارند.

دانشگاه‌های کانادایی بسته به نحوه دریافت بودجه آن‌ها می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند. بخش عمده‌ای از دانشگاه‌های دولتی (اکثریت بزرگ) توسط استان یا قلمرو محلی خود حمایت مالی می‌شوند و تمایل دارند فرصت‌های مطالعاتی جامع‌تری از جمله برنامه‌های دکترا را ارائه دهند. بودجه دانشگاه‌های خصوصی توسط منابع شخص ثالث (مانند سازمان‌های مذهبی) تأمین می‌شود و به نظر می‌رسد این دانشگاه‌ها کوچک‌تر و تخصصی‌تر باشند.

در مجموع کانادا کشوری است که با حمایت گسترده از دانشگاه‌ها و زمینه‌های تحقیقاتی‌شان فرصت‌های مناسبی برای دانشجویان خواهان تحصیل در مقطع دکترا قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید در بهترین مسیر ممکن برای تحصیل دکترا در کانادا گام بردارید می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر نمایید و یا با مشاوران ما تماس گرفته از راهنمایی و مشورت آن‌ها برای گزینش بهترین مسیر تحصیلی بهره‌مند شوید.