تحصیل در کانادا

 • با شرایط تحصیل در کانادا آشنا شویم

این روزها تحصیل در کانادا بیشتر از هر جای دیگر دنیا برای دانش آموزان و دانشجویان جذاب شده است.  بیشتر از ۴۵۰ هزار نفر دانشجوی بین‌المللی در کانادا مشغول تحصیل هستند. بهترین مدارس و بهترین دانشگاه‌ها در این کشور وجود دارند. شرایط اقتصادی کانادا هم در حال رشد است و کیفیت زندگی در این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است.

همه این‌ها را کنار هم بگذارید، حتماً قانع می‌شوید که چرا کانادا می‌تواند بهترین انتخاب شما برای ادامه تحصیل باشد. با این حال اگر به دنبال دلایل بیشتر هستید و یا می‌خواهید از شرایط تحصیل در کانادا بیشتر بدانید به شما توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما باشید.

چرا تحصیل در کانادا؟

 • اول اینکه جامعه کانادا به خاطر تنوع قومی و داشتن یک جامعه چند فرهنگی معروف هست؛ مهاجران در اقصی نقاط این کشور پراکنده‌اند هر چند اکثر آن‌ها در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور زندگی‌ می‌کنند. این موضوع زندگی در کانادا را برای افراد غیربومی مثل دانشجویان بین‌المللی راحت و جذاب می‌کند.
 • از نظر فضای علمی و پژوهش و تحقیق، دانشگا‌ه‌های کانادا در دنیا معروف هستند
 • کانادا تحصیل کرده‌ترین کشور جهان است و بیش از نیمی از ساکنان این کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.
 • سازمان ملل متحد همواره کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکان‌های جهان برای زندگی معرفی می‌کند و همیشه در لیست ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی بوده است.
 • در جدیدترین رتبه بندی در جهان، بیش از ۹۰٪ از تحقیقات کانادا به عنوان پیشرو در سطح جهانی و بین‌المللی و در رده بسیار عالی ارزش گذاری شده‌اند.
 • ۵ موسسه از معتبرترین مدرسه‌های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند.
 • شهر مونترال کانادا در رتبه ششم بهترین شهر برای تحصیل به نقل از موسسه QS در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.
 • ۹۵% از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کانادا مشغول به کار هستند و بیش از ۸۰ درصد ابراز نموده‌اند که تحصیلات آن‌ها به طور مستقیم با شغلشان مرتبط است.
 • به نقل از موسسه HSBC در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ بهترین کشورها از منظر شرایط زندگی و موقعیت شغلی، کانادا در رتبه چهارم قرار گرفته است.
 • داده‌های جدید دفتر آموزش بین‌المللی کانادا (CBIE) نشان می‌دهد، کانادا به دلایلی چون مقرون به صرفه بودن، امنیت و فرصت‌های شغلی جذاب‌ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در سطح دنیا به شمار می‌رود.
 • در عین حال هزینه‌های شهریه و زندگی در کانادا به طور کلی از سایر کشورهای پیشرفته کمتر است. به واقع با وجود آنکه کیفیت آموزش و استانداردهای زندگی در کانادا در میان بهترین‌های دنیا قرار دارد، اما هزینه زندگی و تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به طور کلی کمتر از کشورهای دیگر مانند استرالیا و آمریکا است.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت سرچ

نظام آموزشی کانادا

گفتیم که سطح کیفی نظام آموزشی کانادا بالاست. سازمان‌های بین‌المللی هم در رتبه‌بندی‌های مختلف خود این موضوع را تائید کرده‌اند.  اما برای آنکه در مورد ساختار نظام آموزشی کانادا بیشتر بدانید می‌توانید به مطلب سیستم آموزشی کانادا مراجعه کنید.

مختصر اما اینکه باید بدانید در استان‌ها و قلمروهای کانادا قوانین آموزشی مخصوص به هر منطقه وجود دارد. برای همین هم هست که سن آموزش اجباری و سیستم نمره دهی در استان‌های مختلف کانادا فرق دارد. در مجموع اما مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا از قرار زیر هستند:

 • ۶ تا ۱۱ سال: دوره ابتدایی
 • ۱۲ تا ۱۴ سال: دوره دبیرستان مقدماتی
 • ۱۵ تا ۱۸ سال: دوره دبیرستان تکمیلی

دانشجویان و دانش آموزان در حین تحصیل در کانادا از همان ابتدا می‌توانند زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو را یاد بگیرند. به غیر از مهدکودک‌ها که عموماً نصف روزه هستند مدارس عادی بین 6 تا 9 ساعت در روز فعال هستند. برای آنکه اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در مدارس کانادا به دست بیاورید.

شما با برخورداری از مدارک تحصیلی دیپلم قادر به ادامه تحصیل در کالج‌ها و یا دانشگاه‌های کانادا خواهید بود. اگر قصد دارید بیشتر مهارت‌های عملی خود را به ویژه در حوزه‌های فنی تقویت کنید و وارد بازار کار شوید می‌توانید وارد کالج‌های کانادایی شوید.

کالج‌ها مشابه مؤسسات فنی حرفه‌ای کشورمان هستند. در مطلب کالج‌های کانادا اطلاعات کاملی در این خصوص در اختیار شما قرار داده شده است. در غیر این صورت شما می‌توانید ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را انتخاب کنید و در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تان ادامه تحصیل دهید.

گفته شد که سیستم آموزشی کانادا از سطح ابتدایی گرفته تا تحصیلات عالی و دانشگاهی از کیفیت بالایی برخوردار است.شما می‌توانید فرزندانتان را برای تحصیل در مدارس ابتدایی یا دبیرستان‌های کانادا راهی این کشور کنید. در کانادا این امکان وجود دارد که فرزند شما در مدارسی که برای دانش آموزان بین‌المللی در نظر گرفته شده تحصیل کند.

انتخاب مدرسه و سایر مسائل مربوط به آن از جمله انتخاب قیم برای فرزندتان و اقامت او از مسائلی است که نیازمند پیش بینی دقیق است. برای این موضوع بهتر است از مشاوران خبره بهره ببرید. شما می‌توانید با تماس با مشاوران خبره اسمارت اپلای از مشاوره تخصصی آن‌ها برای بهترین تصمیم‌گیری بهره‌مند شوید.

در مورد کیفیت دانشگاه‌های کانادایی برای شما گفتیم. طیف متنوعی از دانشگاه‌ها در مناطق مختلف کانادا وجود دارند که می‌توانند مقصد ادامه تحصیل شما باشند. شما می‌توانید با مطالعه بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل اطلاعات لازم در مورد دانشگاه‌های کانادایی را به دست آورید.

با این حال شما باید ببینید با توجه به سابقه تحصیلی‌تان از جمله معدل، رشته و سوابق علمی پژوهشی و همچنین نمره زبانتان امکان اخذ پذیرش از کدام دانشگاه را دارید. طبیعی است که هر چه شما از رزومه درخشان‌تری برخوردار باشید شانس موفقیتتان برای ورود به دانشگاه‌های بهتر افزایش می‌یابد. برای آنکه اطلاع دقیق‌تری در مورد اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف به دست آورید می‌توانید مطالب متنوع وب‌سایت ما را مطالعه کنید.

در نهایت هنگامی‌که در یک دانشگاه کانادایی پذیرفته شدید، به شما مجوز تحصیلی کانادا داده می‌شود و می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

معمولاً گفته می‌شود که شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باید حداقل معدل بالای ۱۴ داشته باشید. البته این عدد با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است. مسلماً گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های رده بالای کانادا مستلزم داشتن معدل بالاتری است. اگر معدل شما زیر ۱۵ و یا ۱۶ است انتظار اخذ پذیرش در دانشگاه‌های تراز اول کانادا را نداشته باشید. با این حال تحصیل در کانادا با معدل پایین هم غیرممکن نیست. در واقع برای اخذ پذیرش، دانشگاه‌ها علاوه بر شرط معدل معیارهایی از قبیل سوابق کاری و پژوهشی، نمره زبان و تکمیل دیگر مدارک مورد نیاز را هم مد نظر قرار می‌دهند.

برای اینکه بتوانید با شیوه محاسبه معدل در دانشگاه‌های کانادا آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله شرط معدل برای تحصیل در کانادا را دقیق مطالعه کنید.

نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا در مورد اکثر دانشگاه ها معادل ۶.۵ آکادمیک آیلتس است. به واقع امتیاز زبان معادل 6.5 در آزمون هایی مثل تافل و یا پی تی ای برای ورود مستقیم به دانشگاه های کانادایی مورد نیاز است.

با این حال بسته به رشته و دانشگاه این امتیاز زبان می تواند کمتر و یا بیشتر باشد. بسیاری از دانشگاه های درجه یک امتیاز بالای معادل 7 آیلتس را پیش شرط پذیرش دانشجویان قرار می دهند.

اما روش‌هایی برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان پایین تر از نمره مورد نظر دانشگاه هم وجود دارد. به واقع در مواردی شما می‌توانید به صورت مشروط پذیرفته شوید و با گذراندن کورس‌های زبان سطح خود را ارتقا دهید. منظور از مشروط این است که دانشجو در دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده ولی شرط ورود به آن دوره‌ها، داشتن سطح یا نمره زبان مورد نظر دانشگاه است.

اکثر دانشگاه‌های کانادا هزینه‌های بسیار کمی برای تحصیل دارند و این موضوع باعث می‌شود که تحصیل دانش جویان در این دانشگاه‌ها آسان‌تر باشد . از مهم‌ترین امتیازات دانشگاه‌های رایگان کانادا رتبه‌ی بالای این دانشگاه‌ها می‌باشد . تحصیل در مقطع لیسانس معمولاً حدود ۴ سال زمان می‌برد و مقطع فوق لیسانس و دکتری حدود ۲ سال طول می‌کشد .

دانشجویان غیر بومی که مایل به تحصیل در کانادا در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند، می‌توانند از بورسیه تحصیلی کانادا و کمک هزینه‌های تحصیلی آن استفاده کنند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی بورسیه تحصیلی و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند، که شما می‌توانید از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن دارید درخواست بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنید.

همچنین بسیار اهمیت دارد که شما در اسرع وقت اقدام به درخواست بورسیه کنید چون بودجه بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا بسیار محدود است و رقیبان زیادی دارد.

قبل از اینکه به کانادا بیایید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در مورد کار حین تحصیل در کانادا هم اطلاعاتی کسب کنید. بسیاری می‌گویند که علاقه‌مند هستند تا در هنگام تحصیل خود کار کنند. بسیاری از دانشجویان در حین تحصیل در کانادا نیازمند پول بیشتر هستند و کار کردن هم‌زمان با تحصیل برای آن‌ها از اهمیت ویژه برخوردار است.

این امکان برای دانشجویان در کانادا وجود دارد تا در حین تحصیل در کانادا کار کنند.

کار پس از تحصیل در کانادا یکی دیگر از مزیت‌های تصمیم‌گیری برای درس خواندن در کانادا است. به واقع فارغ‌التحصیلان پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا به مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دسترسی دارند.

این مجوز به افراد مشخصی که در کانادا تحصیل کرده‌اند امکان آن را می‌دهد تا تحت یک مجوز کاری باز به مدت سه سال در کانادا مانده و کار کنند. این مجوز به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا وارد بازار کار کانادا شده و تجربه کاری کانادایی که ممکن است به آن‌ها در مهاجرت دائمی کمک کند را کسب کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مطلب به  ویزای کار پس از تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

 1.  برخورداری از دانشگاه‌های باکیفیت، اقتصاد پویا و پرقدرت، شهرهای دانشجویی پویا و جامعه چند فرهنگی، شرایط تحصیل در کانادا را برای دانشجویان بسیار جذاب ساخته است.
 2.  هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای توسعه یافته دنیا به مراتب اقتصادی‌تر است.
 3. بر اساس رتبه‌بندی جهانی سایت Universitas ۲۱ در سال ۲۰۱۹ کانادا رتبه ششم را در زمینه‌ی کیفیت تحصیلات آموزش عالی کسب کرده است.
 4. بر اساس گزارشی که OECD اخیراً منتشر کرده کانادا از نظر نظام آموزشی بالاترین کیفیت را در دنیا دارد.
 5. بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از S. News & World Report، کانادا در رتبه سوم این رده بندی قرار گرفته است.
 6.  دولت کانادا این شانس را برای دانشجویان قائل می‌شود تا با کار به صورت پارت تایم بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند.
 7. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا افزایش چشمگیر شانس اخذ اقامت از این کشور پس از پایان دوره تحصیلات است.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

بارها این دغدغه توسط دانشجویان با مشاوران اسمارت اپلای مطرح شده که «من هم اکنون مشغول تحصیل در کانادا هستم و علاقه مند هستم تا پس از اتمام تحصیلاتم در کانادا بمانم». جای نگرانی چندانی نیست چرا که پس از به پایان رساندن تحصیلات تان در کانادا، جامعه کانادا راه هایی را برای تشویق شما به ماندن، کسب تجربه کاری یا سهیم شدن در فرهنگ و اقتصاد کانادا ارائه می کند.

با مطالعه مطلب از شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا بیشتر مطلع شوید. اساسا  کانادا خواهان این است که دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در کانادا تکمیل کرده اند، سهم عمده ای از نسل بعدی ساکنین دائمی آن را تشکیل دهند. در همین راستا برنامه های پیشروی مهاجرتی توسط دولت کانادا طراحی شده اند که این امکان را به دانشجویان بین المللی می دهند.

برای نمونه، این امکان وجود دارد که برای مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط باشید. همچنین این امکان وجود دارد که از طریق برنامه تجربه کانادایی یا تجربه کبکی برای مهاجرت دائم واجد شرایط باشید.

برنامه تجربه کانادایی: این برنامه مهاجرتی به افرادی با تحصیل یا تجربه کاری کانادایی این امکان را می دهد تا به صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنند.

برنامه های نامزدی استانی: برخی استان های کانادا دارای برنامه های مشخصی هستند که به فارغ التحصیلان این امکان را می دهد تا به صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنند. برای نمونه برنامه تجربه کبکی(PEQ) به افرادی با تحصیل یا تجربه کاری در کبک امکان مهاجرت دائمی به کانادا به عنوان ساکن دائمی کانادا را می دهد.

دریافت مشاوره برای تحصیل در کانادا

داشتن دانشگاه‌های برجسته، شهرهای دانشجویی پویا و سبک زندگی با نظم و انضباط کانادایی این کشور را به مقصدی محبوب در میان دانشجویان تبدیل کرده است. از همین روست که بیشتر این دانش آموزان تحصیل در کانادا را به خاطر مزیت‌های مشخص درست خواندن در آن به سایر کشورهای پیشرفته ترجیح می‌دهند.

افرادی که در کانادا درس می‌خوانند آموزش با کیفیت و از لحاظ بین‌المللی معتبرتری دریافت می‌کنند که آن‌ها را برای یافتن کار در کانادا و خارج از آن آماده می‌کند. مسئله حائز اهمیت در این میان اما این است که دانشجویان با کسب اطلاعات لازم و با آگاهی دقیق از ظرفیت‌های خود بتوانند بهترین رشته، دانشگاه و شهر را برای ادامه تحصیل در این سرزمین بزرگ شمالی انتخاب کنند.

همکاران ما در مجموعه اسمارت اپلای در کنار شما هستند تا با برخورداری از بهترین اطلاعات ممکن بتوانید به بهترین تصمیم برای تحصیل در کانادا برسید.