تحصیل در رشته هنر کانادا

  • با ۵ دانشگاه برتر برای تحصیل در رشته هنر کانادا آشنا شوید

رشته هنر در کانادا

(Medical Laboratory Technologist)

بخش عمده‌ای از دانشجویان کالج‌ها و دانشکده‌های هنر کانادا را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. علت اینکه تحصیل رشته هنر کانادا تا این حد برای دانشجویان جذاب است به دلایل مختلفی بازمی‌گردد. بخشی از این موضوع به آنجا بازمی‌گردد که جامعه کانادا خود را به عنوان یک موزائیک چند فرهنگی باشید تعریف کرده و نه یک مخزن ذوب!  با اعمال سیاست چند فرهنگی در سال ۱۹۷۱، کانادا رسماً خود را به عنوان کشوری که متعهد به آزادی فرهنگی برای همه افراد است، تعریف کرده است. با گذشت سال‌ها، کانادا نه تنها به مثابه جامعه‌ای تحمل پذیر بلکه به عنوان یک جامعه پذیرنده عقاید و باورهای مختلف نیز شهرت کسب کرده است.

از سوی دیگر طیف متنوعی از رشته‌های هنری برای تحصیل در رشته هنر کانادا پیش روی شما قرار دارد. از هنرهای نمایشی مانند رقص، تئاتر، فیلم و موسیقی گرفته تا هنرهای تجسمی (بصری) مانند مجسمه سازی، نقاشی و طراحی، عکاسی، خوشنویسی و سفالگری همگی زمینه‌هایی جذاب هستند برای آن‌ها که قریحه و ذوق هنری دارند. واقعیت این است که کیفیت متمایز ارائه این رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادایی می‌تواند یک انگیزه قوی برای تحصیل در رشته هنر کانادا باشد.

شرایط تحصیل در رشته هنر کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

برای تحقیق در مورد الزامات و پیش‌نیازهای ورود به برنامه‌های رشته هنر طبیعی است که باید به الزامات دانشکده‌های هنر گوناگون نگاه کنید. طبیعی است که برای رشته‌های گوناگون در دانشکده‌های گوناگون الزامات متفاوتی دیده شده باشد. طبیعی است که برخورداری از مدرک زبان از پیش‌نیازهای ورود به این دوره‌هاست.

وقتی بحث ورود به دوره لیسانس هنر به میان می‌آید باید بدانید که برخورداری از معدل بالا در دوره دبیرستان از اهمیت بالایی برخوردار است. حداقل معدل قابل قبول برای بسیاری از مؤسسات ۷۰% است. هر چه نمرات شما بیشتر باشد، شانس ثبت نام در دانشگاه‌های برتر، افزایش خواهد یافت.

در عین حال پیش نیاز دوره‌های عمومی هنر با توجه به این که شما خواهان تحصیل در دوره لیسانس هنر BA  یا لیسانس هنرهای زیبا یا B.F.A  هستید متغیر است. برای دوره‌های لیسانس هنر، ملاک ارزیابی دانشجویان معمولاً متوجه وضعیت زبان و معدل و سایر موفقیت‌های تحصیلی است؛ اما اگر شما بخواهید وارد دوره لیسانس هنرهای زیبا شوید،؛ اما در دوره‌های  B.F.A ممکن است به چیزی فراتر نیاز باشد. نیاز به یک رزومه قوی، توصیه‌نامه‌های برجسته، نمونه کار مشخص و یا انجام مصاحبه. دانشجویانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در  مقطع کارشناسی ارشد این رشته‌ها را دارند هم به همین منوال باید پیش نیازهای لازم را فراهم سازند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل رشته هنر کانادا

طبیعی است که اگر بخواهیم برای شما از برنامه‌های هنر در دانشگاه‌های کانادا بگوییم، فهرستی بلندبالا از برنامه‌های تحصیلی مختلف مطرح می‌شوند. در ادامه به تعدادی از دانشگاه‌های کانادا اشاره می‌کنیم که برنامه‌های مربوط به رشته هنر در آن‌ها از شهرت بسیار برخوردار است و می‌توانند گزینه‌هایی جذاب برای ادامه تحصیل شما باشند.

تحصیل در رشته هنر دانشگاه یورکویل Yorkville (پردیس تورنتو) کانادا

دانشگاه یورکویل

طی دهه گذشته، دانشگاه یورکویل به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به رشته هنر ظاهر شده است. در حالی که دانشگاه یورکویل دارای پردیس‌هایی در تورنتو و ونکوور است، فقط پردیس تورنتو برنامه کارشناسی طراحی داخلی ارائه می‌دهد. لیسانس طراحی داخلی دانشگاه یورکویل از شهرت و اعتبار بسیار برخوردار است و دانشجویان را برای ورود به عرصه صنعت و موفقیت در طراحی در این عرصه رقابتی آماده می‌کند. دانشجویان این امکان را دارند که مدرک خود را در سه سال گذرانده و همچنین می‌توانند از امکان تحصیلات عالی استفاده کنند. محوطه دانشگاه در خیابان یورک، درست در قلب یکی از بزرگ‌ترین محله‌های دانشجویی کانادا واقع شده است. دانشجویان برای تحصیل در این رشته برای هر ترم حدوداً ۷٬۰۰۰ دلار می‌پردازند و در نهایت چیزی در حدود ۷۶ هزار دلار برای کسب مدرک لیسانس این رشته باید بپردازند.

تحصیل در رشته هنر دانشگاه نیوبرانزویک کانادا

دانشگاه نیوبرانزویک کانادا- University of New Brunswick

دوره لیسانس هنر، فرهنگ و رسانه که در این دانشگاه ارائه می‌شود اولین برنامه در نوع خود در کانادا است. دانش آموزان نه تنها آموزش عالی در زمینه هنرهای آزاد می‌بینند، بلکه تجربه عملی و عملی را نیز دریافت می‌کنند. این دوره لیسانس در واقع یک برنامه چندرسانه‌ای است، با پروژه‌هایی که دانشجویان را به ساخت فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، وبلاگ‌ها و حتی بازی‌های ویدیویی وادار می‌کند. دانشگاه نیوبرانزویک تنها ۱۰ دقیقه با مرکز شهر فردریکتون فاصله دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌ها در ساحل شرقی کانادا است. دانشجویان می‌توانند در شهری با جامعه غنی از هنر محلی و بسیاری از بوتیک‌ها و کافه‌ها برای تفریح، زندگی و تحصیل کنند.

تحصیل در رشته هنر دانشگاه البرتا کانادا

اگر علاقه‌مند به تحصیلات عالی در رشته هنر هستید پیشنهادهای متفاوتی مثل دانشگاه کنکوردیا و یا دانشگاه وسترن و چندین دانشگاه دیگر پیش روی شما قرار دارد؛ اما می‌خواهیم در اینجا به دانشگاه آلبرتا اشاره کنیم که یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود. در دپارتمان هنرهای زیبای این دانشگاه سه بخش اصلی هنرهای تجسمی، موسیقی و درام وجود دارد. برای دانشجویان امکان ادامه تحصیل از مقطع کارشناسی هنر (BA) تا دکترا وجود دارد. برنامه دکترای هنر این دانشگاه شامل سه بخش است: دوره‌های درسی، آزمون جامع و پایان نامه. پس از اتمام دوره تحصیلی، دانشجویان ملزم به گذراندن آزمون جامع هستند تا ثابت کنند که از وسعت و عمق کافی دانش و رویکردهای مفهومی برای تکمیل پایان نامه دکتری خود برخوردار هستند یا نه.

تحصیل در رشته هنر انستیتوی فناوری بریتیش کلمبیا(BCIT) کانادا

موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیای کانادا-British Columbia Institute of Technology

هنرمندان و انیماتورهای سه بعدی در بازار شغلی امروز دنیا به طور فزاینده‌ای متقاضی پیداکرده‌اند. انستیتوی فناوری بریتیش کلمبیا(BCIT) شاید بهترین برنامه‌ها در نوع خود را برای پاسخ به این تقاضا ارائه کرده است. اگر چه بعد از پایان تحصیل در این دوره به شما تنها یک دیپلم ارائه می‌شود ولی این مدرک دیپلم می‌تواند در پایان دوره مهارت مدل‌سازی سه بعدی، هنر و انیمیشن را در اختیار دانشجویان قرار دهد. آنچه مسلم است دانشجویان مهارت‌هایی را خواهند یافت که کارفرمایان به دنبال آن هستند. این برنامه دانشجویان را برای کار در زمینه شرکت‌های فعال در صنعت مد، بازی‌های ویدیویی، فیلم ، تلویزیون و موارد دیگر آماده می‌کند. به لطف موقعیت BCIT در شرق ونکوور، فارغ التحصیلان نزدیک به برنابی هستند که مرکزیت صنعت فیلم سازی و بازی‌های ویدئویی در ساحل غربی کانادا را در خود جای داده است.

تحصیل در رشته هنر دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا -University of British Columbia

اگر علاقه مند به اخذ مدرک کارشناسی ارشد هنر در کانادا MFA (Master of Fine Arts) هستید برنامه‌های متنوعی برای دوره کارشناسی ارشد هنر در این کشور وجود دارد.  برای نمونه برنامه MFA دانشگاه بریتیش کلمبیا برای کمک به دانشجویان برای درک و تئوریزه کردن هنر در پس زمینه فضای متنوع فکری یک دانشگاه بزرگ و در چارچوب جوامع هنری محلی و بین‌المللی اختصاص یافته است. مدرک MFA این دانشگاه تجربه‌ای ارزشمند در آموزش هنرهای تجسمی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. دانش آموزان این برنامه ممکن است در هر زمینه‌ای از تولید هنر معاصر از جمله نقاشی، چاپ، انیمیشن و طراحی سه‌بعدی، عکاسی، هنر دیجیتال، رسانه، فیلم، اجرا، صدابرداری یا هر شکل دانش بین رشته‌ای دیگر کار کنند.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

تحصیل در رشته هنر کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازارکار پس از تحصیل

  • 1

    دوره‌های هنر در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی از گواهینامه‌ها و دیپلم‌های هنری مختلف گرفته تا مقطع‌های لیسانس، فوق لیسانس  و دکترا ارائه می‌شوند. دوره‌های لیسانس هنر در کانادا به صورت لیسانس هنر(BA)، لیسانس هنرهای زیبا (B.F.A)، لیسانس طراحی و دوره‌های فوق لیسانس هم به صورت فوق‌لیسانس هنر M.A و فوق لیسانس هنرهای زیبا M.F.A ارائه می‌شوند. همچنین برای دوره دکتری این رشته‌ها هم برنامه‌های تحصیلی متنوعی وجود دارند که به صورت تخصصی تر بر رشته‌های هنری خاص معطوف می‌شوند.

  • 2

    بد نیست بدانید که بیش از ۹۵ درصد دانشجویان بین‌المللی، کانادا را به عنوان یک مقصد تحصیلی توصیه می‌کنند. این امر عمدتاً به خاطر این واقعیت است که کانادا دارای مؤسسات علمی شناخته شده‌ای در جهان است که از بخش تحقیقات قوی، ارتباطات مستحکم با بخش صنعت و نظام شکل دهنده خلاقیت بهره می‌برند. این مهم در مورد رشته هنر در کانادا هم صادق است و شما در دانشگاه‌ها این شانس را خواهید داشت که با فضای مورد نیاز بازار کار کانادا آشنا شده و خود را برای ورود به این عرصه آماده کنید.

  • 3

    با وجود شاخه‌های گسترده و متنوع رشته هنر، زمینه‌های شغلی فراوانی برای فارغ التحصیلان رشته‌های هنری وجود دارد. از همین روست که برآوردها نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از دانشجویان رشته‌های هنر پس از فارغ التحصیلی در مشاغل دائمی و بلند مدت مشغول به کار شده‌اند.

نردبان شغلی پس از تحصیل در رشته هنر کانادا

فناوری در طی 20 سال گذشته تأثیر زیادی در دنیای طراحی داشته است. با داشتن جلوه‌های بصری و بازی‌های ویدیویی که اکنون صنایع چند میلیارد دلاری دارند، طراحان خلاق و ماهر تقاضای فزاینده‌ای در بازار اشتغال پیدا می‌کنند. طبیعی است که در یک فضای رقابتی، آن گروه از طراحانی که بتوانند با خلاقیت بسیار ایده‌های هنری بدیعی از خود خلق کنند شانس بسیار بیشتری برای ارتقای شغلی خواهند داشت.

طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، طراحی وب، عکاسی و مد تنها معدودی از مواردی هستند که فارغ التحصیلان رشته هنر کانادا می‌توانند دنبال کنند.  بسیاری از فارغ التحصیلان هنر مهارت‌های خود را در رسانه‌ها و نقش‌های بازاریابی به کار می‌گیرند. همچنین تدریس در رشته‌های مختلف هنری یک منبع درآمد قابل توجه است.

در نهایت فعالیت به عنوان یک مدیر هنری شاید بتواند یکی از بهترین موقعیت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته‌های هنر باشد. امروزه مدیران هنری در کمپانی‌های بزرگ و در بخش‌های مختلف از صنعت ژورنالیسم و رسانه گرفته تا صنعت تبلیغات و مد و … مشغول‌اند و با درآمدهای نجومی شناخته می‌شوند. معمولاً، مدیران هنری تنها به ارائه طرح‌های کلان می‌پردازند و طراحی را به طراحان گرافیک، عکاسان و هنرمندان دیگر واگذار می‌نمایند. با این حال، حتی در این موقعیت هم مهم است که فرد به مهارت در فتوشاپ و دیگر وسایل طراحی به منظور هدایت تلاش‌های دیگران مسلط باشد.

میانگین حقوق پس از تحصیل در رشته هنر کانادا

میزان درآمد یک فارغ التحصیل رشته هنر در کانادا  به عوامل گوناگونی بازمی‌گردد. اینکه در کدام رشته هنری تخصص دارد و یا این تخصص در چه سطحی است. همچنین شهر محل کار و … هم در درآمد فرد هنرمند تأثیرگذار است. با این حال میانگین حقوق هنرمند در کانادا ۳۲٬۵۰۰ دلار در هر سال یا ۱۶٫۶۷ دلار در ساعت است. وقتی شما به عنوان یک هنرمند تازه کار وارد بازار کار می‌شوید حقوق شما از ۲۱٬۹۳۸ دلار در سال شروع می‌شود. در حالی که با به دست آوردن تجربه بیشتر تا  ۵۵٬۲۵۰ دلار در سال درآمد شما افزایش می‌یابد. توجه داشته باشید این آمار برای عنوان کلی هنرمند ارائه می‌شود و اگر در موضوعات تخصصی مختلف رشته هنر بررسی صورت گیرد مانند کارگردانان، عکاسان و یا طراحان رقم دریافتی به شکل قابل ملاحظه‌ای متفاوت خواهد بود.

در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی هنرمندان در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان بریتیش کلمبیا

۶۶٬۰۲۰

دلار در سال

استان اونتاریو

۵۰٬۰۰۰

دلار در سال

استان آلبرتا

۴۸٬۲۶۳

دلار در سال

استان ساسکچوان

۲۵٬۳۰۹

دلار در سال

استان کبک

۲۴٬۳۷۵

دلار در سال

تحصیل در رشته هنر کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

اگر به NOC یا نظام طبقه بندی مشاغل کانادا نگاه کنید مشاهده می‌کنید که هر رشته شغلی با کد رشته خاص خود متمایز شده است. برای رشته‌های مختلف هنری هم کد رشته‌هایی اختصاص داده شده از جمله برای تکنسین گرافیک کد ۵۲۲۳، برای فیلم‌بردار ۵۲۲۲ و برای عکاس کد شغلی ۵۲۲۱ در نظر گرفته شده است. شاید بشود به حدود ۳۰ کد برای رشته‌های شغلی اشاره کرد که این‌ها جزو رشته هنر محسوب می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید پس از تحصیل در رشته هنر کانادا از طریق برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری و یا برنامه خود اشتغالی به شرط اینکه حائز پیش‌نیازهای این برنامه باشید برای دریافت اقامت دائم تلاش کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در رشته هنر کانادا حتماً با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید.