تحصیل در رشته حقوق کانادا

چگونه می توانم به عنوان یک وکیل در کانادا فعالیت کنم؟

مسیر تبدیل شدن به یک وکیل در کانادا

(The path to becoming a lawyer in Canada)

برای اکثر دانش آموزان ایرانی که در مقطع دبیرستان تحصیل در رشته علوم انسانی را به رشته‌هایی مانند ریاضی فیزیک یا علوم تجربی ترجیح می‌دهند، چشم انداز تحصیلات دانشگاهی و آینده شغلی متوجه رشته حقوق است. از همین رو هم هست که بالاترین رتبه‌های کنکور علوم انسانی وارد دانشکده‌های حقوق می‌شوند. در نهایت هم فارغ التحصیلان رشته حقوق در بازار کار وارد مشاغلی مانند وکالت، قضاوت و یا سردفتری می‌شوند.

اما برای موفقیت در این رشته صرف گرفتن مدرک لیسانس کافی نیست و علاوه بر برخی ویژگی‌های شخصیتی مانند جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب برخی مهارت‌های دیگر مانند معلومات عمومی بالا و دانش عمیق در رشته‌هایی مانند جامعه شناسی، روانشناسی و تاریخ  و سطح بالای زبان و ادبیات هم مؤثر است. در عوض افرادی که پس از فارغ‌التحصیلی در کارهای حقوقی مشغول به کار می‌شوند از درآمدهایی قابل توجه برخوردارند و از سطح بالای کیفیت شغلی و منزلت اجتماعی بهره می‌برند.

این وضعیت در کشورهای خارجی هم برقرار است و در کشورهای غربی مانند کانادا هم وکلا از پردرآمدترین اقشار جامعه به حساب می‌آیند. اما باید بدانید که تبدیل شدن به یک وکیل در کشوری مانند کانادا با ایران تفاوت‌های بارزی دارد. اساساً تحصیل در رشته حقوق کانادا با ایران متفاوت است و مراحل ارتقای تحصیلی و شغلی هم با الگوی ایرانی فرق دارند.

در ادامه این مطلب با ما باشید تا اطلاعات لازم در خصوص تحصیل در رشته حقوق کانادا با شما در میان گذاشته شود. در همین حال به شما توصیه می‌کنیم اگر قصد اخذ پذیرش از دانشکده‌های حقوق برتر کانادا را دارید هر چه سریع‌تر با مشاورین اسمارت اپلای تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده شود.

تحصیل در رشته حقوق کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

دانشکده‌های حقوق دانشگاه‌های مختلف مدارک متفاوتی برای ارائه پذیرش از دانشجویان درخواست می‌کنند. با این حال، همه آن‌ها نیاز به مدرک دانشگاهی، نمره LSAT و نوعی اظهارنامه شخصی دارند. بسیاری از دانشکده‌های حقوق هم از شما درخواست ارائه   reference letter خواهند داشت. مهلت درخواست اخذ پذیرش در دانشکده‌های  حقوق متفاوت است اما در استان انتاریو معمولاً هفته اول نوامبر سال قبل از ورود به دانشکده حقوق ددلاین شما خواهد بود؛ اما در واقع شما برای اخذ مدارک لازم برای تحصیل در رشته حقوق این گام‌ها را باید بردارید:

گام اول تحصیلات دبیرستان: فارغ التحصیل شوید و دیپلم خود را دریافت کنید

فارغ از سیستم آموزشی کشوری که شما در آن درس می‌خوانید لازم است آموزش دوره دبیرستان خود را کامل کنید. به عنوان مثال در کشور ما شما لازم است کلاس دوازدهم را پشت سر گذارید. در کانادا هم همین وضعیت است. در استان‌هایی مانند اونتاریو و … هم باید از سطح ۱۲ فارغ ‌التحصیل شوید.

  بعد از دبیرستان: تلاش برای اخذ مدرک کارشناسی

در اینجا به اولین تفاوت سیستم آموزشی کانادایی با سیستم آموزشی ایران می‌رسیم. در کانادا شما نمی‌توانید مستقیم از دوره دبیرستان وارد دانشکده‌های حقوق کانادا شوید. پس از اتمام دوره دبیرستان شما باید تحصیلات دانشگاهی‌تان را در هر رشته کارشناسی که به آن علاقه دارید ادامه دهید.

در دانشکده‌های حقوق کانادا افرادی مشغول تحصیل هستند که دارای مدرک‌های مهندسی، بیوشیمی، ادبیات انگلیسی، علوم سیاسی، اقتصاد، موسیقی و غیره هستند؛ بنابراین برای مقطع کارشناسی اولیه خود، برنامه‌ای را انتخاب کنید که از تحصیل در آن لذت خواهید برد. هیچ رشته‌ای در این برهه اولویتی نسبت به رشته دیگر برای شما ندارد. حتی برای ورود به دانشکده حقوق. شما مجبور نیستید که مقطع کارشناسی  اولیه خود را در دانشگاهی که دانشکده حقوق در آن قرار دارد، به دست آورید.

پس تنها بهتر است موسسه‌ای را انتخاب کنید که بهترین مکان برای شما برای اخذ مدرک اولیه باشد. اگر مایل به اخذ مقطع کارشناسی اولیه برای تحصیل در رشته حقوق کانادا هستید حتماً با مشاوران اسمارت اپلای تماس بگیرید تا در این خصوص مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

سعی کنید دوره لیسانس خود را تمام کنید

مدارک کارشناسی به طور معمول برای چهار سال تحصیل تمام وقت طراحی شده است. برای پذیرش در دانشکده حقوق، اکثر دانشکده‌های حقوق در کانادا نیاز به اتمام معادل حداقل سه سال تمام وقت یا یک مدرک کامل دارند. برخی هم با دو سال تحصیل شما در دوره کارشناسی با پذیرش شما در رشته حقوق موافقت می‌کنند.

با این حال حتی اگر دانشکده حقوقی که متقاضی تحصیل در آن هستید، نیازی به  مدرک چهارساله شما نداشته باشد، اگر مدرک کارشناسی خود را تمام کرده باشید، در فضای رقابتی شانس شما افزایش خواهد یافت. مثلاً در دانشگاه تورنتو تقریباً همه دانشجویان رشته حقوق حداقل یک دوره لیسانس چهار ساله را گذرانده‌اند.

در آزمون LSAT (Law School Admission Test) ثبت نام کنید

پیش از اخذ پذیرش از دانشکده‌های حقوق لازم است در آزمون LSAT ثبت نام کنید. این آزمون یک امتحان استاندارد است که توسط LSAC که یک سازمان غیرانتفاعی مستقل مستقر در ایالات متحده است برگزار می‌شود. به واقع این آزمون برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق در یکی از کشورهای آمریکا و کانادا را دارند، در نظر گرفته شده است. این آزمون دارای ۴ بخش درک مطلب، استدلال تحلیلی و ۲ بخش استدلال منطقی  است که برای پاسخ دادن به سؤالات آن ۴ ساعت زمان در نظر گرفته شده است.

نمره قبولی در این آزمون، از ۱۲۰ الی ۱۸۰ در نظر گرفته شده است؛ بنابراین هرچه که شما نمره بالاتری در این آزمون کسب کنید، شانس شما در اخذ پذیرش از دانشگاه بیشتر می‌شود. تقریباً تمام دانشکده‌های حقوق کانادا و ایالات متحده به امتیاز LSAT احتیاج دارند. آزمون LSAT در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود. این آزمون در کشورهای کانادا و ایالات متحده در ماه‌های جون، جولای، سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه، فوریه، مارس و آپریل برگزار می‌شود.

ممکن است شما در این آزمون بیش از یک بار شرکت کنید. با این حال، شما باید تمام دانشکده حقوق مورد نظر خود را بررسی کنید تا ببینید که چگونه با نمرات مختلف آزمون شما مواجه می‌شوند. برخی دانشکده‌های حقوقی متوسط نمرات و برخی دیگر بالاترین یا پایین‌ترین نمره را برای شما در نظر می‌گیرند. برای راحتی، بسیاری از متقاضیان تمایل دارند که این آزمون را در جون یا جولای پس از سال سوم یا در اولین دوره سال چهارم دوره کارشناسی خود ثبت نام کنند، زیرا معمولاً کمترین تعارض با برنامه‌های درسی آن‌ها وجود دارد.

با این حال یک بار در سال در طول تابستان، برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه تورنتو برای دانش آموزان با پتانسیل بالا که  وضعیت مالی متوسطی دارند اجازه می‌دهد تا به صورت رایگان در این آزمون LSAT شرکت کنند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل در رشته حقوق کانادا

پس از پشت سر گذاشتن مراحل یاد شده حالا وقت آن هست که در مورد دانشکده‌های حقوق که شانس اخذ پذیرش از آن‌ها دارید سرچ و جستجو کنید؛ بنابراین تحقیقات لازم را انجام دهید تا دانشکده‌های حقوقی که باید برای آن‌ها درخواست پذیرش ارائه دهید را تعیین کنید. اگر در این مرحله حساس نیازمند هرگونه کمک و مشاوره‌ای دارید با مشاورین اسمارت اپلای تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی آن‌ها در این خصوص بهره‌مند شوید.

۱۸ دانشکده حقوق دولتی در کانادا وجود دارد که هشت مورد از آن‌ها در انتاریو واقع شده‌اند. هنگام انتخاب دانشکده حقوق باید موارد زیادی را در نظر بگیرید، از جمله اندازه دانشگاه، فاصله آن از خانه، نوع فیلد تخصصی حقوقی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، دوره‌هایی که در مدرسه حقوقی یاد شده ارائه می‌شوند و اینکه زبان مدرسه به فرانسه و یا انگلیسی است…

به ویژه آنکه، شما باید محاسبه کنید که آیا بر اساس ریز نمرات، نمره LSAT و سایر دستاوردها و ویژگی‌هایتان چقدر شانس پذیرش گرفتن از آن مدرسه حقوقی را خواهید داشت. همچنین در برخی دانشکده‌های حقوق دوره‌های تخصصی و بین رشته‌ای حقوق همچون حقوق کار اجتماعی و یا حقوق مدیریت اجرایی ارائه می‌شوند که می‌توانند برای دانشجویان جذاب باشند.

تحصیل در رشته حقوق دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

در مورد آوازه و شهرت دانشگاه تورنتو نیاز به سخن چندانی نیست. دانشکده حقوق این دانشگاه هم بهترین مدرسه حقوق در کانادا به شمار می‌رود. فرآیند پذیرش دانشجوی آن بسیار دشوار است و تقریباً سخت‌ترین شرایط پذیرش را میان دانشکده‌های حقوق کانادا دارد.  این دانشکده در دوره‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. میانگین LSAT  مورد نیاز برای پذیرش این دانشگاه ۱۶۶، میانگین GPA برابر با ۳٫۸ و شهریه آن حدود ۳۶ هزار دلار است.

تحصیل در رشته حقوق دانشگاه مک گیل کانادا

university of ontario institute of technology

: دانشکده حقوق یکی از مطرح‌ترین دانشکده‌های دانشگاه مک گیل است که در شهر مونترال در ایالت کبک واقع شده است. این دانشکده قدیمی‌ترین مدرسه حقوق در کاناداست و پیوسته در زمره بهترین مدارس حقوق کانادا رده بندی شده است. این دانشکده دانشجویانی از سراسر دنیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌پذیرد. میانگین LSAT  مورد نیاز برای پذیرش این دانشگاه ۱۶۲ و میانگین GPA برابر با ۸۵ درصد است.

تحصیل در رشته حقوق دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

در طی ۷۰ سال گذشته مدرسه حقوق الارد در دانشگاه بریتیش کلمبیا شخصیت‌های تأثیرگذار حرفه‌ای و افراد سرشناس اجتماعی را تربیت کرده است. افرادی که امروز وارد این دانشکده می‌شوند هم با وسواس ویژه برگزیده می‌شوند تا بتوانند نقشی تأثیرگذار در آینده جامعه کانادا داشته باشند. میانگین LSAT  موردنیاز برای پذیرش این دانشگاه ۱۶۶ و میانگین GPA برابر با ۸۳ درصد است.

تحصیل در رشته حقوق دانشگاه یورک کانادا

دانشگاه یورک کانادا

مدرسه حقوق اوسگود هال دانشگاه یورک یک کالج حقوق کانادایی است که در شهر تورنتو واقع شده است. نام این کالج برگرفته از نام نخستین رئیس دادگستری اونتاریو است و تا سال 1957 تنها مدرسه حقوق این منطقه به شمار می‌رفت. بسیاری از شخصیت‌های برجسته حقوقی کانادا در این مدرسه تحصیل کرده‌اند. امروزه فارغ‌التحصیلان این دانشکده در تمامی نقاط کانادا به غیر از کبک می‌توانند از مدرک حقوق خود برای حرفه وکالت بهره برند. میانگین LSAT  مورد نیاز برای پذیرش این دانشگاه 165 و میانگین GPA برابر با 3.67 است. شهریه رشته حقوق این دانشگاه هم حدود 26 هزار دلار کانادا می‌باشد.

دانشگاه وینسور: دانشکده حقوق دانشگاه ویندسور در شهر ویندسور اونتاریو واقع شده است. اولین ورودی‌های این دانشکده در سال 1968 پذیرفته شدند. در طی 50 سال گذشته این دانشکده رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته است. به ویژه در زمینه تحقیق و پژوهش این دانشکده شهرت بسیار دارد و تنها در سال  2017 توانست بیش از 10.2 میلیون دلار بودجه تحقیقاتی جذب کند. میانگین LSAT  مورد نیاز برای پذیرش این دانشگاه 155 و میانگین GPA برابر با 3.7 است. شهریه رشته حقوق این دانشگاه هم حدود 18 هزار دلار کانادا می‌باشد.

جستجوی رشته و دانشگاه در کانادا

اسمارت اپلای - یک راه هوشمندانه تر

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما در کانادا با لحاظ تمامی الزامات و پیش نیازهای شما و ارسال بهترین گزینه‌ها منطبق با شرایط شما + اخذ پذیرش رایگان

تحصیل در رشته حقوق کانادا و مراحل تحصیل و ورود به بازار کار کانادا

 • 1

  در کانادا ، درجه اول حقوق عمومی Juris Doctor یا JD است که سه سال طول می‌کشد. یک برنامه مقطع کارشناسی و نه یک برنامه مدرک کارشناسی ارشد است، حتی اگر تحصیلات مقدماتی کارشناسی برای ورود لازم باشد.

 • 2

  سال اول تحصیل در رشته حقوق کانادا

  سال اول دانشکده حقوق در اکثر دانشکده‌های حقوق کانادا مشابه است. دانشجویان دوره‌های مقدماتی را در زمینه‌هایی مانند حقوق جزا، حقوق اساسی ، قانون مالکیت و قانون قراردادها می‌گذرانند. دوره‌های ویژه‌ای نیز وجود دارد که برای آموزش دانشجویان سال اول در مورد سایر زمینه‌های هیجان انگیز قانون در نظر گرفته می‌شوند.علاوه بر این، به دانشجویان حقوق در سال اول آموزش‌های تخصصی در زمینه روش تحقیق و نوشتن متون حقوقی داده می‌شود.

  فعالیت‌های فوق برنامه و تجربیات داوطلبانه زیادی برای دانشجویان سال اول وجود دارد. بسیاری از دانش آموزان در مسابقات مشاوره آزمایشی و مشاوره مشتری شرکت می‌کنند، داوطلبانه در کلینیک‌های حقوقی یا سازمان‌های غیرانتفاعی حضور می‌یابند و در دانشکده‌های حقوقی در کلوپ‌های دانشجویی و رویدادهای اجتماعی شرکت می‌کنند. این یک روش عالی برای ملاقات با افراد با منافع مشابه و فهمیدن چگونگی استفاده از آموزش‌های حقوقی خود در خارج از محیط دانشگاهی است.

  تابستان بعد از سال اول

  تعداد کمی از دانشجویان بعد از پایان سال اول شانس آن را به دست می‌آورند که مشاغل تابستانی در زمینه‌های حقوقی به دست بیاورند. به عنوان مثال، دانشجویان ممکن است در یک کلینیک مشاوره حقوقی کار کنند، یا ممکن است برای یک استاد پروژه تحقیقاتی انجام دهند. بیشتر دانش آموزان مشاغل خارج از حوزه حقوقی را به دست می‌گیرند، اما برای به دست آوردن تجربه حقوقی همچنان به انجام کار داوطلبانه ادامه می‌دهند.

 • 3

  سال دوم تحصیل در رشته حقوق کانادا

  در طول سال دوم، فرصت‌های زیادی برای انتخاب دروس اختیاری منطبق با حوزه حقوقی مورد علاقه شما وجود دارد. در هر دو سال اول یا سال‌های بالای برنامه حقوق، اکثر دانشکده‌های حقوق نیز دانش آموزان را ملزم به شرکت در برنامه‌های شبیه سازی می‌کنند که به نوعی بازسازی یک محاکمه است و در آن دانش آموزان به عنوان «وکیل» در مورد یک پرونده داستانی عمل می‌کنند و توسط  عده‌ای دیگر از اساتید و حقوقدانان «قضاوت» می‌شوند.

  تابستان بعد از سال دوم

  بسیاری از دانشجویان پس از سال دوم دانشکده حقوق در مؤسسات حقوقی، ادارات حقوقی دولتی یا کلینیک‌های حقوقی به انجام تحقیقات حقوقی مشغول می‌شوند. این یک روش خوب برای یادگیری در مورد کارفرمایان مختلف حقوقی است و به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که ورود به کدام حوزه حقوقی می‌تواند برای شما جذاب باشد.

 • 4

  سال سوم تحصیل در رشته حقوق کانادا

  این آخرین سال دانشکده حقوق شما است و سالی است که در واقع می‌توانید با حضور در دانشکده حقوق ، در باشگاه‌ها ، کمیته‌ها ، ژورنال‌ها یا سایر فرصت‌های فوق برنامه در نقش رهبری شرکت کنید. دانشجویان در این سال دوره‌های تخصصی‌تری را طی می‌کنند و در زمینه‌های مورد علاقه خود روی مقالات تحقیقاتی طولانی کار می‌کنند. دانشجویان همچنین ممکن است در برنامه‌های مبادله شرکت کنند. به عنوان مثال، دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو با بسیاری از دانشکده‌های حقوق دانشگاه‌های سراسر دنیا دانشجو مبادله می‌کند. این مبادله‌ها با دانشگاه‌های کشورهای متعددی مانند هندوستان، سنگاپور، استرالیا وجود دارد.

  تحصیل در دوره فوق‌لیسانس حقوق در کانادا  

  اگر پس از پایان دوره کارشناسی تصمیم به تحصیل فوق لیسانس حقوق در کانادا  یا دوره‌های  (The Master of Laws (LLM دارید، باید بدانید که شرکت در این دوره‌ها بسیار رقابتی هستند. در عین حال شما می‌توانید گرایش‌های متفاوت حقوق را در این مقطع انتخاب کنید. دوره مدنظر شما می‌تواند بدون پایان نامه یا با پایان نامه باشد.

  تحصیل در دوره دکتری حقوق در کانادا

  دوره دکترای حقوق در کانادا( The Doctor of Juridical Science (SJD دوره‌ای است ساله که عمده شرکت کنندگان در آن کسانی هستند که می‌خواهند پس از دریافت مدرک تحصیلی در دانشگاه تدریس کنند.

نردبان شغلی پس از تحصیل در رشته حقوق کانادا

در کانادا، صرف گرفتن مدرک تحصیلی حقوق برای ورود به حوزه حقوقی یعنی کار به عنوان وکیل کافی نیست. برای اینکه در یکی از استان‌ها یا قلمروهای کانادا برای فعالیت حقوقی پذیرفته شوید، باید امتحانات وکالت استان را پشت سر گذارید:

برای مثال در استان اونتاریو شما باید در برنامه Articling شرکت کنید که شامل گذراندن دوره ۱۰ ماهه کارآموزی تحت نظر یک وکیل رسمی می‌باشد که باید کار شما را تائید نماید.

برنامه Articling راهکاری عالی برای آماده شدن به فضای بازار کار است. به واقع پیش از ورود به بازار کار شما می‌توانید مهارت‌های لازم در محیط کار واقعی را در یک دفتر دولتی، کلینیک حقوقی یا با یک بخش حقوقی خصوصی فراگیرید. این دوره‌ها می‌توانند به‌صورت تمام وقت یا نیمه وقت تکمیل شوند، بین یک یا چند کارفرما تقسیم شوند و در هر نقطه در کانادا یا خارج از کشور تکمیل شوند.

برنامه تمرین قانون (جایگزین برای برنامه Articling)

در استان انتاریو، داوطلبان مجوز می‌توانند به منظور برآورده کردن بخش آموزش تجربی روند پروانه صدور وکالت، می‌توانند یک برنامه Articling را تکمیل کنند و یا برنامه تمرین قانون انتاریو (LPP) را تکمیل کنند. LPP شامل یک دوره آموزشی چهار ماهه و یک دوره کاری ۴ ماهه است. دوره آموزشی و کاری باید توسط داوطلبانی که مسیر آموزش تجربی LPP را انتخاب می‌کنند، تکمیل شود. این برنامه از اواخر آگوست / اوایل سپتامبر تا پایان آوریل اجرا می‌شود. برنامه زبان انگلیسی توسط دانشگاه رایسون و برنامه فرانسوی توسط دانشگاه اتاوا ارائه می‌شود.

امتحانات The Bar Admission Exams

در استان انتاریو، داوطلبان مجوز فعالیت حقوقی پس از حضور موفقیت آمیز در امتحانات Barrister و Solicitor که توسط انجمن حقوقی انتاریو برگزار می‌شوند، در The Bar Admission Exams پذیرفته می‌شوند. این آزمون‌ها سالانه سه بار (نوامبر، مارس و جون) برگزار می‌شوند. هر دو امتحان به صورت خودآموز است و تقریباً هفت (۷) ساعت طول می‌کشد.

آزمون Barrister، دانش مربوط به قانون را در زمینه‌های عملی زیر ارزیابی می‌کند: حقوق عمومی، رویه کیفری، حقوق خانواده و دادرسی مدنی. امتحان Solicitor  یا وکالت، دانش مربوط به قانون را در مورد املاک و مستغلات، قانون تجارت، وصیت‌نامه‌ها، اعتماد و اداره و برنامه‌ریزی املاک ارزیابی می‌کند. در هر دو آزمون دانش داوطلب در مورد مسئولیت‌های اخلاقی و حرفه‌ای و توانایی برقراری و حفظ رابطه وکالت-مشتری ارزیابی می‌شود.

اما حالا سؤال این است که تکلیف کار کردن پس از تحصیل در رشته حقوق کانادا چه می‌شود. زمینه‌های حقوقی بسیاری وجود دارد که یک وکیل می‌تواند برای فعالیت، آن‌ها را انتخاب کند. اغلب، بسیاری از امکانات به سه دسته تقسیم می‌شوند:

دفاع از قانون در راستای منافع عمومی: کار کردن در جهت منافع عمومی ممکن است شامل کار برای یک گروه ذینفع عمومی مانند کلینیک حقوقی کانادا آفریقا، یا صندوق اقدام حقوقی و آموزشی زنان یا انجام امور مشاوره حقوقی در یک کلینیک مشاوره حقوقی باشد، مانند Metropolitan Toronto Chinese و Southeast Asian Legal Clinic

فعالیت خصوصی: کار کردن در شرکت خصوصی به این معنی است که شما مشتری‌های متفاوتی دارید که ممکن است افراد یا شرکت‌ها باشند. این ممکن است شامل کار در یک شرکت بزرگ (بیش از ۱۰۰ وکیل) یا یک موسسه حقوقی کوچک باشد. وکلا غالباً در یک حوزه قانون، به عنوان مثال، حقوق خانواده، حقوق کیفری، قانون شرکت‌ها، قانون محیط زیست تخصص دارند. با این حال برخی وکلا هم ورود هم‌زمان به چندین حوزه حقوقی و قانونی را در دستور کار قرار می‌دهند.

 بخش دولتی: کار کردن برای دولت به معنای این است که دولت خود مشتری شما باشد. این ممکن است شامل کار به عنوان وکیل دادگستری باشد که مجرمان را تحت تعقیب قرار می‌دهد یا وکیل برای یک وزارتخانه مانند وزارت بهداشت یا وزارت کار کار کند.

مطمئن نیستید که پس از تحصیل حقوق می‌خواهید کار حقوقی انجام دهید؟ نگران نباشید. گزینه‌های پیش روی شما بی حد و حصر هستند!

تحصیل در رشته حقوق کانادا و میانگین درآمد پس از تحصیل

متوسط حقوق  وکیل در کانادا ۱۰۸٬۰۱۱ دلار در سال یا ۵۵٫۳۹ دلار در ساعت است. هنگامی که شما به عنوان یک پرستار تازه کار وارد بازار کار می‌شوید، درآمد شما با ۴۹٬۹۷۳ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که با افزایش تجربه و تخصص شما درآمدتان به ۱۴۳٬۴۰۸ دلار در سال افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی پرستاران در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

قلمرو شمالی غربی

۱۴۲٬۱۷۵

دلار در سال

استان آلبرتا

۱۲۶٬۵۷۱

دلار در سال

استان اونتاریو

۱۰۸٬۰۱۱

دلار در سال

استان ساسکچوان

۱۰۸٬۰۱۱

دلار در سال

استان نوااسکوشیا

۱۰۷٬۲۲۱

دلار در سال

استان نیوبرانزویک

۹۱٬۶۱۱

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۸۴٬۰۰۰

دلار در سال

تحصیل در رشته حقوق کانادا و کسب اقامت دائم پس از تحصیل

تحصیل در رشته حقوق کانادا، آموزش بی نظیری را برای شما فراهم می‌کند. پس از دریافت مدرک خود، شما نه تنها به مهارت‌ها و دانش لازم برای شروع کار خود به عنوان وکیل مجهز خواهید بود، بلکه به قدرت فکری و فهرستی از مهارت‌های لازم برای موفقیت در هر حرفه یا شغل دیگری، از جمله در تجارت و یا سیاست هم مجهز خواهید شد.

در مشاغلی مانند روزنامه نگاری و تقریباً هر حرفه دیگری که نیاز به مهارت‌های ارتباطی شفاهی و کتبی قوی داشته باشد، توانایی نزدیک شدن به وظایف به روشی روشن، استدلال و منطقی و توانایی تفکر از طریق حل مؤثر مشکلات مورد نیاز شما خواهد بود. اغلب وکلا تبدیل به اساتید، سیاستمداران، مدیر عاملان، واسطه‌ها، داوران، رهبران اتحادیه‌ها، نمایندگان، پزشکان، معلمان و موارد دیگر می‌شوند.

بنابراین تحصیل در رشته حقوق یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی است که می‌توانید تجربه کنید؛ پس از دریافت مدرک گزینه‌های پیش روی شما بی پایان خواهند بود! اگر به NOC یا نظام طبقه‌بندی مشاغل کانادا نگاه کنید مشاهده می‌کنید که فعالیت به عنوان وکیل در کانادا با کد شغلی ۴۱۱۲ جزو رشته‌های این لیست محسوب می‌شود ؛ اما آن‌چنان که در متن اشاره رفت فعالیت شما به عنوان وکیل در کانادا منوط به گذراندن آزمون‌های مربوطه و اخذ پیش نیازهای لازم است؛ بنابراین شما می‌توانید پس از تحصیل در کانادا در رشته حقوق از طریق برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری به شرط اینکه حائز پیش‌نیازهای این برنامه باشید برای دریافت اقامت دائم تلاش کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در رشته حقوق کانادا حتماً با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید. در عین حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت‌های زیر مراجعه کنید:

دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو

خدمات پذیرش مدرسه حقوق اونتاریو

آزمون LSAC

انجمن حقوق اونتاریو