تحصیل در استرالیا

  • با شرایط تحصیل در استرالیا آشنا شویم

تحصیل در استرالیا شاید رؤیای بسیاری از افرادی باشد که می‌خواهند تجربه تحصیل در یک کشور ثالث را داشته باشند. برای شما که به این صفحه واردشده‌اید یک خبر خوب و یک خبر بد داریم. خبر خوب اینکه شما به بهترین صفحه فارسی‌زبان درباره تحصیل در استرالیا واردشده‌اید. دلیل آن‌هم این است که این صفحه مستقیم توسط وکیل مهاجرت نوشته‌شده است و نکات بسیار مفیدی در آن گنجانده‌شده است که شاید برای به دست آوردن آن‌ها نیاز به مدت‌ها وقت و هزینه داشتید. اما خبر بد اینکه اگر این صفحه را به‌دقت نخوانید ممکن است نکات طلایی آن را از دست بدهید و مطمئن باشید که از صفحه کردن در اینترنت هیچ مطلبی بهتر از این صفحه پیدا نخواهد شد. پس از شما خواهشمندیم روی همین صفحه تمرکز کنید و مطالب آن را با دقت بخوانید.

فایل صوتی آقای مصطفی هماپور در مورد تحصیل در استرالیا

چرا تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا به‌عنوان یک کشوری با محیط آرام، جذاب، چند فرهنگی و پیشرفته فرصتی بزرگ برای افرادی است که می‌خواهند بالاترین سطح خدمات را تجربه کنند.  استرالیا علی‌رغم  داشتن جمعیتی بالغ‌بر ۲۵ میلیون نفر، با ۷۰۰ هزار دانشجو و محصل سومین مقصد محبوب بین‌المللی دانشجویان است. این کشور برگزارکننده‌ی  ۲۲ هزار دوره آموزشی و دارای ۱۱۰۰ موسسه آموزشی و تحصیلی است. سیستم آموزش عالی استرالیا در رتبه‌بندی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، در جایگاه هشتم و بالاتر از آلمان، هلند و ژاپن قرار گرفت. ۸ دانشگاه برتر از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در استرالیا قرارگرفته اند.

۵ شهر از شهرهای استرالیا در بین ۳۰ شهر برتر جهان بر مبنای ترکیب دانشجویی، استطاعت مالی، کیفیت زندگی و میزان جذب در بازار کار بعد از فارغ‌التحصیلی می باشند. سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از جانب دولت استرالیا برای انواع مختلف بورس‌های تحصیلی بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. بیش از ۲.۵ میلیون نفر از کسانیکه قبلاً تحصیل در استرالیا کرده‌اند، در سطح بسیار موفق و برخی از آنها جزو بهترین نوابغ جهان هستند. ۱۵ تن از برندگان جایزه‌ی نوبل از فارغ‌التحصیلان مراکز تحصیلی استرالیا هستند. استفاده روزانه بیش از یک میلیارد نفر در سطح جهانی از اکتشافات و ابداعات فارغ‌التحصیلان استرالیا ازجمله جعبه‌ی سیاه هواپیما، واکسن سرطان دهانه رحم، گوش الکترونیکی (بیونیک)، وای فای، فراصوت، آی وی اف و پنی سیلین نشان از رشد و پیشرفت چشمگیر علمی در این کشور دارد.

اما شاید مهم‌ترین نکته از مزایای تحصیل در استرالیا این است که تحصیل در استرالیا می‌تواند برای شما شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل را فراهم کند. کار به اینجا ختم نمی‌شود و این امکان وجود دارد که بعد از تحصیل بتوانید اقامت این کشور بی‌نظیر را نیز دریافت کنید. تحصیل در کشور پیشرفته و بعدازآن کار در محیط چند فرهنگی و درنهایت زندگی در کشور آرام و بسیار جذاب استرالیا به‌راحتی قابل‌چشم‌پوشی نیست

شرایط تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا سالانه حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار هزینه نیاز دارد. علاوه بر این هزینه باید حدود سالانه ۲۰ هزار دلار نیز برای هزینه‌های زندگی کنار بگذارید که البته می‌توانید هزینه‌های زندگی را از محل کار دانشجویی تأمین کنید. حداقل مدرک زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا داشتن نمره آیلتس آکادمیک ۶ تا ۶.۵ می‌باشد. البته با نمرات زبان کمتر نیز می توانید وارد دانشگاه‌ شوید و قبل از شروع دوره اصلی, دوره زبان بگذرانید. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان اخذ بورسیه وجود ندارد. البته می‌توانید روی کمک هزینه تحصیلی تقریبی بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار حساب کنید اما بورسیه کامل تقریباً غیرممکن است. اما برای مقاطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا از طریق پیدا کردن استاد و با داشتن رزمه تحقیقاتی قوی می توانید از دانشگاه‌ها بورسیه دریافت کنید.

تحصیل در استرالیا رایگان

این سؤال بسیاری از افراد است که آیا تحصیل در استرالیا رایگان است؟‌ اگر بخواهیم جواب سریعی به این سؤال بدهیم، پاسخ منفی است؛ اما اگر بخواهیم با نگاه دقیق‌تری به این قضیه نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که تحصیل در استرالیا در شرایطی می‌تواند رایگان هم باشد. ازجمله شرایطی که شخص باید داشته باشد تا بتواند در استرالیا رایگان تحصیل کند به موارد زیر می‌توانیم اشاره‌کنیم:

۱- شخصی که با ویزای تحصیلی پدر و مادر در استرالیا است و می‌خواهد در مدرسه تحصیل کند نیازی نیست برای تحصیل هزینه‌ای پرداخت کند. البته این قانون فقط برای والدینی است که پذیرش کارشناسی ارشد و دکترا دارند.
۲- شخصی که اقامت یا شهروندی استرالیا را دارد برای مدرسه نیازی به پرداخت شهریه نخواهد داشت.
۳- اگر دانشجوی بین الملی هستید و در مقاطع ارشد ریسرچ و یا دکترا توانسته‌اید استاد و یا دانشگاه را قانع کنید که از بودجه تحقیقاتی آنها استفاده کنید، پس شما شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنید و حتی ممکن است بتوانید حقوقی (فاند) هم دریافت کنید.
۴- اگر شهروند استرالیا هستید و به دانشگاه می‌روید، می‌توانید بدون شهریه وارد دانشگاه شوید. البته تعهد می‌دهید که بعد از پایان درس اگر در همان زمینه شغلی پیدا کردید، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد شهریه‌تان را به‌صورت اقساط برگردانید.

پس تحصیل در استرالیا بدون هزینه نیست اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که افرادی بتوانند بدون شهریه هم در استرالیا درس بخوانند.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

ادامه تحصیل در استرالیا

برای اینکه مطمئن باشید که آیا می‌توانید در استرالیا ادامه تحصیل بدهید یا خیر بهتر است نگاهی به‌نظام جامع آموزشی استرالیا داشته باشیم. در استرالیا از ۵ تا ۱۲ سالگی وارد مقطع ابتدایی می‌شوید. از ۱۲ سالی تا ۱۸ سالگی نیز مقطع دبیرستان را تجربه می‌کنید. اگر بخواهید ادامه تحصیل خود را در مدارس استرالیا انجام دهید، باید با ملاک سن وارد مدارس شوید. برای مثال اگر در ایران ۱۰ سال دارید، فارغ از اینکه کلاس چندم هستید، در استرالیا وارد grade 5 یا همان کلاس ۵ می‌شوید. پس ادامه تحصیل در استرالیا در مقاطع مدرسه با ملاک سن شما انجام می‌شود. شما باید ابتدا از یکی از مدارس داخل استرالیا پذیرش بگیرید و بعدازآن ویزای خود را دریافت کنید و وارد استرالیا شوید و به تحصیل خود ادامه دهید.

اما بعد از سال ۱۲ مدرسه یا همان senior secondary وارد نظام جامع آموزشی استرالیا می‌شوید که به ۱۰ سطح یا Level تقسیم می‌شود. شما می‌توانید این مقاطع را در شکل زیر مشاهده نمایید. برای ادامه تحصیل در استرالیا باید وارد یکی از مقاطع مشخص‌شده در شکل شوید.

ادامه تحصیل در استرالیا

همان‌طور که مشخص است Level ۱ تا Level ۴ مربوط به مدارک کوتاه‌مدت هستند؛ اما Level ۵ و  Level ۶ مربوط به مدارک کاردانی و فوق‌دیپلم هستند. برای این دوره‌ها معمولاً باید ۲ سال زمان بگذارید. ادامه تحصیل در استرالیا  در این سطح‌ها ازنظر ویزا معمولاً امکان‌پذیر نیست و برای این سطح‌ها معمولاً ویزا برای ایرانیان صادر نمی‌شود.

اما در Level ۷ وارد مقطع undergraduate می‌شوید. این مقطع همان Bachelor یا به زبان فارسی همان دوره لیسانس است. برای ادامه تحصیل در دوره لیسانس در استرالیا باید در ایران سال ۱۲را تمام کرده باشید. معمولاً یک دوره پایه به نام Foundation قبل از شروع لیسانس برای شما لحاظ می‌شود که مدت‌زمان آن‌یک سال است. دوره لیسانس هم معمولاً ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است طول دوره Foundation نیز به سه حالت کوتاه مدت یا فشرده، استاندارد و بلندمدت تقسیم می شود و با توجه به معدل و سطح زبان متقاضی این دوره درنظر گرفته می شود.

هم چنین دوره پیش دانشگاهی به رشته های مانند بیزینس، مهندسی، علوم  پایه، هنر و غیره تقسیم می شود و دانشجو می تواند متناسب با رشته موردنظر در مقطع لیسانس، رشته پیش دانشگاهی خود را انتخاب نماید.

در Level ۸ سه مقطع Bachelors Honors و  Graduate Certificate و Graduate Diploma راداریم. برای تحصیل در استرالیا اگر از ایران می‌خواهید اقدام کنید این دوره‌ها چندان کاربردی نمی‌باشند و بهتر است برای Level ۹  یعنی فوق‌لیسانس اقدام کنید.

گفتنی است طول دوره Bachelor of Honours 4 الی  5 سال تحصیل بعد از دبیرستان است و دانشجویان می توانند بعد از اتمام این دوره به صورت مستقیم و بدون گذراندن کارشناسی ارشد وارد دوره دکترا شوند.

شروع مقطع Graduate در  Level ۹ است. در این Level مقطع Masters یا همان فوق‌لیسانس راداریم. فوق‌لیسانس معمولاً ۲ تا ۳ سال به طول می‌انجامد. برای ادامه تحصیل در استرالیا در مقطع فوق‌لیسانس باید حداقل مدرک لیسانس را داشته باشد.

اگر قصد ادامه تحصیل در Level ۱۰ یا همان دکترا (Doctoral Degree) در استرالیا را دارید باید حداقل مدرک لیسانس یا ارشد را داشته باشید. دکترا در استرالیا معمولاً ۳ تا ۳.۵ سال است.

لازم به ذکر است که ترم اول تحصیلی از اواسط ماه February آغاز و در پایان ماه June  تمام می شود و ترم دوم نیز در نیمه ماه July آغاز و در پایان ماه  November به اتمام می رسد.

تحصیل در استرالیا و دانشگاه های آن

استرالیا دارای ۴۰ دانشگاه بزرگ و دولتی است. بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا در رتبه‌های بالایی از رتبه‌بندی جهانی قرارگرفته‌اند. ۸ عدد از این دانشگاه‌ها دارای بالاترین رتبه در استرالیا هستند که به دانشگاه‌های G8 استرالیا معروف‌اند و بیشتر بودجه دولتی را از آن خودکرده‌اند. دانشگاه‌های استرالیا در تمام ایالت‌های آن پراکنده هستند. بسته به اینکه در کدام دانشگاه می‌خواهید تحصیل کنید، ایالت مقصد شما نیز مشخص می‌شود.

البته علاوه بر ۴۰ دانشگاه بزرگ دولتی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بسیاری در استرالیا وجود دارد. هرچند آن‌ها مورد تائید وزارت علوم ایران نیستند اما کیفیت تحصیل در آن‌ها بسیار مطلوب است و در کنار آن شهریه پایین‌تری نیز دارند. البته برای اینکه شانس ویزای تحصیلی خود را زیاد کنید، همواره توصیه بر این است که از دانشگاه‌های برتر استرالیا پذیرش دریافت کنید.

به‌جز ۳ دانشگاه باند، نوتردام و چالز داروین مابقی دانشگاه‌های استرالیا مورد تائید وزارت علوم ایران هستند. وزارت علوم ایران دانشگاه‌های استرالیا را به سه دسته الف و ب و ج تقسیم کرده است. تحصیل در استرالیا و آن‌هم در دانشگاه‌هایی با این سطح کیفی شاید تجربه جذابی برای هر دانشجو باشد.

تحصیل در استرالیا و کالج های آن

کالج‌ها مراکز آموزشی هستند که اتفاقاً مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می‌گیرند؛ اما اگر شما هم در مسیر تحصیل در استرالیا باشید و بررسی‌های اولیه خود را انجام داده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که تحصیل در کالج‌های استرالیا برای ما ایرانیان تقریباً غیرممکن است. کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها ارزان‌تر هستند و شاید حتی در بعضی مواقع برای بازار کار هم بهتر شمارا کمک می‌کنند؛ اما مشکل اینجاست که وقتی شما از کالجی پذیرش می‌گیرید، احتمال ویزا گرفتن کاهش پیدا می‌کند. برای همین است که همواره توصیه می‌شود که برای تحصیل در استرالیا از دانشگاه‌های معتبر و رنک بالای آن پذیرش بگیرید که خب البته این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود اما چاره‌ای نیست.

دریافت پذیرش از کالج‌های استرالیا به‌راحتی امکان‌پذیر است اما متأسفانه در مرحله ویزا با احتمال بسیار زیاد دچار مشکل خواهید شد و ویزای شما رد خواهد شد. پس به‌طور خلاصه باید گفت تحصیل در استرالیا در کالج برای ما ایرانیان اگر در ایران هستیم تقریباً امکان‌پذیر نیست.

اما اگر در استرالیا هستید و ویزا دارید، تحصیل در کالج می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما باشد. شما می‌توانید برای مثال ابتدا یک دوره کالج ۲ ساله بخوانید و بعدازآن با توجه به علایقتان وارد بازار کار شوید و یا اینکه دوره خود را در دانشگاه ادامه دهید. تحصیل در کالج ارزان‌تر از دانشگاه است. فرصت‌های خوبی برای شما ایجاد می‌کند و به شما امکان می‌دهد که وقت بیشتری داشته باشید تا بتوانید کارکنید و برای خودتان درآمد داشته باشید. اگر در استرالیا هستید حتماً این گزینه را برای خودتان در نظر بگیرید، اما اگر در ایران هستید به شما توصیه نمی‌کنیم روی گزینه کالج زمان بگذارید.

تحصیل در استرالیا و مدارس آن

تحصیل در استرالیا و آن هم در مقطع مدرسه می تواند گزینه بسیار جذابی برای شما باشد. با تحصیل در مدارس استرالیا این فرصت ویژه را خواهید داشت تا به طور کامل با فرهنگ استرالیایی آمیخته شوه و راه را برای پیشرفت های آتی خود در دانشگاه و جامعه باز استرالیا هموار کنید. مدارس در استرالیا در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

اگر بخواهیم یک نگاه اجمالی به مدارس در استرالیا داشته باشیم. در استرالیا مقطع ابتدایی از ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی می باشد. سپس از ۱۲ سالگی تا ۱۸ سالگی باید وارد مقطع دبیرستان شوید. در واقع دوره ابتدایی از کلاس ۱ تا کلاس ۶ است و دوره دبیرستان از کلاس ۷ تا کلاس ۱۲ می باشد. بعد از اتمام کلاس ۱۲ می توانید وارد دانشگاه شوید. اگر از ایران وارد مدارس استرالیا می شوید، نحوه کلاس بندی و سال تحصیلی شما بر اساس مقطع شما در ایران نخواهد بود بلکه شما بر اساس سن وارد مقاطع استرالیایی می شوید. مثلا اگر شما ۱۰ سال دارید وارد سال چهارم در استرالیا می شوید فارغ از اینکه در ایران چه سالی هستید.

تحصیل در استرالیا در مقطع مدرسه به شما امکان می‌دهد تا در این کشور باشید و تحصیل خود را تکمیل کنید. هر 4 سال باید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. همچنین تا سن 18 سالگی باید یک شخص به عنوان قیم یا گاردین شما در استرالیا معرفی شود. این شخص می تواند اعضای خانواده شما، فامیل، دوست و یا یک خانواده استرالیایی باشد.

هزینه های تحصیل در مدارس استرالیا کم و بیش متفاوت است. اما اگر با یک حساب سرانگشتی می خواهید حدود هزینه ها را بدانید باید گفت برای تحصیل در مدارس دولتی سالانه حدود 10 الی ۲۰ هزار دلار باید سرمایه گذاری کنید. شهریه مدارس خصوصی نیز در حدود سالانه بین 30 تا 60 هزار دلار استرالیا می باشد.

علاوه بر شهریه مدرسه، هزینه های زندگی نیز سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر به صفحه تحصیل در مدارس استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

شروع آموزش عالیه در استرالیا از دوره لیسانس می باشد. مدت دوره لیسانس در استرالیا بین ۳ تا ۴ سال است. برای اینکه بتوانید وارد مقطع لیسانس در استرالیا شوید باید در ایران سال ۱۲ را تمام کرده باشید. بعد از اینکه سال ۱۲ را تمام کردید باید از یکی از دانشگاه ها استرالیا پذیرش بگیرید و وارد دوره کارشناسی شوید. معمولا اکثر دانشگاه های استرالیا دوره ای به نام Foundation دارند که به مدت یک سال است و آن دوره را نیز باید قبل از ورود به دوره کارشناسی بگذرانید که معمولا در همان دانشگاه یا کالجی مرتبط به همان دانشگاه انجام می شود.

تحصیل کارشناسی در استرالیا حدود ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. ترم ها معمولا ۲ بار در سال هستند و تعطیلات میان ترم نیز وجود دارد. اگر در ایران مقطع کاردانی را گذرانده باشید ممکن است بتوانید بزخی واحد های پاس شده را به دوره لیسانس خود انتقال دهید که البته نیاز به پیگیری و نامه نگاری دارد.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی از دانشگاه به دانشگاه متفاوت است؛ اما به طور میانگین بین ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ هزار دلار است. معمولا هر چقدر رتبه دانشگاه بالاتر باشد هزینه آن نیز بالاتر است.

تحصیل کارشناسی در استرالیا می تواند زمینه خوبی برای پیدا کردن کار و در ادامه اقامت موقت و دایم استرالیا برای شما فراهم کند.

تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس

مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای افرادی باشد که استرالیا را به‌عنوان مقصد بعدی خود برای تحصیل انتخاب می‌کنند. حدود ۳۸۰ هزار دانشجو در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا اگر هدفمند و با دقت و آگاهانه انجام شود می‌تواند مسیر بسیار مناسبی برای دریافت اقامت این کشور نیز باشد؛ اما بسیاری از افراد در این زمینه دچار آسیب‌های فروانی شده‌اند چراکه تحصیل در استرالیا به‌خودی‌خود نمی‌تواند منجر به اقامت دائم این کشور شود و نیاز است که همه فاکتورهای لازم قبل از ارسال پرونده به اداره مهاجرت لحاظ شود. بهترین حالت ممکن این است که شما برای انتخاب رشته و شهر موردنظرتان با یک وکیل مهاجرتی آگاه و مطلع از تمام ویزاهای پس از تحصیل مشورت کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا بین ۱ تا ۳ سال است و معمولاً به‌صورت Coursework  (با تمرکز بیشتر روی پاس کردن دروس) و Research (با تمرکز بیشتر روی تحقیق) می‌باشد. دوره Coursework معمولاً متقاضی بیشتری از دوره Research دارد و شمارا سریع‌تر برای ورود به بازار کار آماده می‌کند.

شهریه تحصیل در استرالیا در مقطع ارشد حدود ۲۵۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰۰ دلار هزینه سالانه نیاز دارد. علاوه بر این هزینه‌های زندگی نیز باید لحاظ شود. البته هزینه‌های زندگی معمولاً می‌تواند از محل کار تأمین شود.

برای اقدام برای دوره کارشناسی ارشد در استرالیا باید حداقل مدرک لیسانس و نمره زبان حدود ۶.۵ آیلتس یا نمرات آزمون‌های دیگر را داشته باشید. در بعضی رشته‌ها داشتن مدرک آزمون‌هایی مثل GRE و  GMAT نیز موردنیاز است. البته ممکن است بتوانید با نمرات پایین‌تر وارد دوره شوید و زبان خود را در کشور مقصد ادامه دهید.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا

خواندن مقطع دکتری شاید برای بسیاری از افراد آرزو باشد. مخصوصاً وقتی کشور مقصد شما کشور استرالیا باشد. استرالیا یکی از پیشرفته‌ترین و جذاب‌ترین متدهای آموزشی را داراست و همین نکته جذابیت تحصیل در استرالیا را در مقطع دکتری بسیار زیاد کرده است.

برای گذراندن دوره دکترا باید انگیزه بالایی داشته باشید چراکه تحصیل دکترا در استرالیا حدود 3 تا 6 سال به طول می‌انجامد و یک دوره پرفشار است. برای تحصیل در مقطع دکترا با داشتن رزومه قوی می توانید فاند دریافت کنید که  سالانه حدود ۳۰ هزار دلار به شما پرداخت می‌شود. این مبلغ برای تمامی هزینه‌های زندگی شما کفایت خواهد کرد و همین طور امکان تحصیل رایگان را نیز دارید؛ اما اگر نتوانید فاند دریافت کنید باید بتوانید استاد راهنما را قانع کنید و از او بخواهید که شمارا بدون تأمین هزینه به‌عنوان دانشجوی خود بپذیرد. در این صورت شما باید هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید که حدود ۲۵ هزار دلار سالیانه خواهد بود. همچنین ممکن است بخواهید وارد دوره دکترا در استرالیا شوید و هزینه را خودتان به دانشگاه پرداخت کنید که در اغلب اوقات افراد ترجیح می‌دهند، مجدد برای دوره ارشد اقدام کنند تا بتوانند سریع‌تر وارد بازار کار شوند.

شاید مهم‌ترین مرحله از مراحل اقدام برای دوره دکترا در استرالیا راضی کردن یک استاد است تا شمارا به‌عنوان دانشجو بپذیرد. برای این منظور باید با اساتید مکاتبه کنید و پروپوزالی ارایه دهید که موردقبول یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما قرار بگیرد. پروپوزال شما الزاماً همان طرحی نخواهد بود که در استرالیا روی آن کارخواهید کرد اما در پذیرش یا عدم پذیرش شما در دوره دکترا بسیار مؤثر است.

طبیعتاً باید زبان انگلیسی مناسبی برخوردار باشید تا بتوانید با اساتید مکاتبات خود را انجام دهید و آن‌ها را قانع کنید که می‌توانید پوزیشن دکترا را بگیرید و طرح‌های موردنظر استاد راهنما را برای او پیاده کنید.

تحصیل در استرالیا و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

تعداد زیادی از انواع بورسیه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف استرالیا ارایه می‌شود. اینکه هر شخص با مشخصات و سطح دانش خود چه سهمی از این بورسیه‌ها را می‌تواند دریافت کند بسیار مهم است. به‌طورکلی دریافت بورسیه در استرالیا امکان‌پذیر است. در بسیاری از مواقع می‌توانید ابتدا بدون بورسیه تحصیل در استرالیا را شروع کنید و بعد از یک یا دو ترم که در دانشگاه جا افتادید،‌ اقدام به دریافت بورسیه‌های بیشتری کنید. برای مقاطع لیسانس و یا فوق‌لیسانس درس محور اقدام می‌کنید، احتمالاً بتوانید بخشی از شهریه خود را به‌صورت بورسیه دریافت کنید. برای مثال ممکن است بتوانید تا ۲۰ درصد شهریه خود را بورسیه دریافت کنید.

برای مقاطع فوق‌لیسانس تحقیق محور و دکترا شانس شما برای دریافت بورسیه بالاتر است. البته رقابت نیز بسیار بالاست. برای این منظور باید اساتید موردنظر خود را پیدا کنید، ‌با آن‌ها مکاتبه کنید و در صورت کسب رضایت، بتوانید از بودجه‌های آن‌ها و همین طور دانشگاه استفاده کنید. داشتن مقالات بین المللی معتبر مخصوصاً مقالاتی که نام شما به‌عنوان نفر اول و یا دوم باشد بسیار در این زمینه حائز اهمیت می‌باشد.

  1. تحصیل در یک کشور کاملاً پیشرفته و مدرن
  2. .تجربه جامعه جذاب چند فرهنگی استرالیا
  3. دسترسی به منابع بی‌حدومرز در کلاس جهانی
  4. دریافت ویزای پس از کار
  5. بازار کار مناسب در استرالیا
  6. امکان دریافت اقامت دائم
  7. قرار گرفتن ۵ شهر در ۳۰ شهر برتر جهان

تحصیل در استرالیا بدون نیاز به مدرک زبان

اگر در حال خواندن این مقاله هستید و قصد تحصیل در استرالیا دارید و هنوز زبان شما خوب نیست،‌ بهترین کار برای شما این است که از همین لحظه شروع به بهتر کردن زبان خود کنید. دلیل هم ساده است.  دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که نمره زبان نیاز ندارند امکان‌پذیر است اما مشکل کار در اینجاست که این پذیرش‌ها را نمی‌توان تبدیل به ویزا کرد. پس برای بالا بردن شانس ویزا شما باید از دانشگاه‌های خوب پذیرش بگیرید. دانشگاه‌های خوب هم امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان را ندارند.

معمولاً نمره میانگین 6 آیلتس آکادمیک برای دوره لیسانس و 6.5 برای دوره های تحصیلات تکمیلی جهت دریافت پذیرش لازم است اما ممکن است بتوانید با نمره بالاتر از ۵.۵ پذیرش موقت را دریافت کنید؛ اما اگر مدرک زبان نداشته باشید دریافت ویزا در مقاطع دانشگاهی برای شما تقریباً محال است. ممکن است در مقاطع مدرسه بتوانید بدون مدرک زبان نیز پذیرش و ویزا را دریافت کنید. برخی مدارس امتحانات شفاهی و تعیین سطح دارند؛ اما برای دانشگاه‌ها شما نمی‌توانید بدون مدرک زبان برای پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام کنید.

تحصیل در استرالیا و هزینه‌های آن

اگر قصد تحصیل در استرالیا رادارید و می‌خواهید یک حساب سرانگشتی از هزینه‌های آن داشته باشید، بهتر است بدانید که تحصیل در استرالیا ارزان نیست. یک نکته بسیار مهم که معمولاً به آن توجه نمی‌شود آن است که علت بالا بودن هزینه‌های تحصیل سخت‌تر بودن دریافت ویزای کشور استرالیا است. در استرالیا هم دانشگاه‌های و کالج‌های بسیار ارزان‌قیمت وجود دارد اما نکته این است که اگر از کشور ایران برای آن دانشگاه‌ها اقدام کنید و پذیرش بگیرید، درخواست ویزای شما با احتمال بالایی رد خواهد شد. پس برای جلوگیری از رد شدن ویزا مجبور هستید دانشگاه‌های بهتر را انتخاب کنید و دانشگاه‌های بهتر هم شهریه‌های بیشتری خواهند داشت.

برای مثال شهریه دانشگاه ملبورن استرالیا در رشته‌های مهندسی حدود ۴۰ هزار دلار در سال است. البته اگر همین دانشگاه‌های تاپ رنکینگ را در کشورهای دیگر مثل کانادا یا انگلستان و یا آمریکا انتخاب کنید، شهریه آن‌ها نیز بسیار بالا است.

برای تحصیل در استرالیا باید بتوانید هزینه‌های آن را تأمین کنید. البته اگر شهریه را تأمین کنید، با احتمال بسیار بالا می‌توانید هزینه‌های زندگی را باکار کردن تأمین کنید. دستمزد در استرالیا نسبت به کشورهای اروپایی بالاست و شراایط کاری ایده آلی دارد. پس بیشتر به فکر شهریه باشید تا هزینه‌های زندگی تان. برای اطلاعات بیشتر به صفحه هزینه تحصیل در استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا و ویزای کار پس از تحصیل

بعدازاینکه تحصیل در استرالیا تمام شد حالا نوبت به ویزای پس از تحصیل در استرالیا می‌رسد. ویزای کار پس از تحصیل یا همان ویزای ۴۸۵ به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در کشور استرالیا بمانید و شرایط خود را برای دریافت اقامت این کشور میسر کنید. ویزای پس از تحصیل بسته به مقطعی که در آن تحصیل‌کرده‌اید ببین ۲ تا ۴ سال می‌باشد که اگر در شهرهای کم‌جمعیت باشید معمولاً ۱ سال به طول مدت آن اضافه می‌شود. در این مدت شما باید به دنبال روش‌هایی باشید که شانس شمارا برای دریافت اقامت بیشتر می‌کند. دریافت ویزای پس از تحصیل مشکل خاصی ندارد. باید تا حداکثر ۶ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی برای این ویزا اقدام کنید.

وقتی ویزای پس از تحصیل را دریافت کردید، می‌توانید در هرکدام از شهرهای استرالیا زندگی و کارکنید و هیچ محدودیتی ندارید که در همان شهری باشید که در آن تحصیل‌کرده‌اید. برای مثال ممکن است شما در شهر ملبورن درس بخوانید اما بعد از اتمام درس برای بهتر کردن شرایط اقامت خود و یا برای پیدا کردن کار مناسب به شهر سیدنی بروید.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه ویزای کار پس از تحصیل در استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا و اخذ اقامت دائم

شاید به جرات بتوان گفت که قصد تمام افرادی که تحصیل در استرالیا را انجام می‌دهند، اخذ اقامت استرالیا است. استرالیا در این زمینه تفاوت‌های زیادی با کشور کانادا دارد. بعد از تحصیل در استرالیا آپشن های مختلفی برای دریافت اقامت استرالیا وجود دارد. البته بعد از تحصیل در استرالیا به شما این امکان را می‌دهند که به‌صورت موقت با ویزای پس از تحصیل در استرالیا کار وزندگی کنید.

اما برای اقامت دائم یکی از راه‌ها این است که از روش ویزاهای مهارتی استرالیا با امتیاز شماری استفاده کنید. تحصیل در استرالیا به شما این امکان را می‌دهد که از امتیاز کمکی برای اقامت استفاده کنید. اگر در مناطق کم‌جمعیت استرالیا باشید امتیاز بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. با تحصیل در استرالیا می‌توانید شانس دریافت اقامت خود را بیشتر کنید. معمولاً شهرهای کم‌جمعیت اگر تحصیل کنید، بعد از تحصیل شانس بیشتری برای دریافت اقامت خواهید داشت. تمام شهرهای استرالیا به‌جز ملبورن، سیدنی و بریزبین جزو شهرهای کم‌جمعیت محسوب می‌شوند. انواع ویزاهای فوق عبارت‌اند از ویزای ۱۸۹ استرالیا و ویای ۱۹۰ استرالیا و ویزای ۴۹۱ استرالیا.

روش دیگر پیدا کردن کارفرما است. اگر بتوانید کارفرمایی پیدا کنید می‌توانید از طریق ویزاهای اسپانسر کارفرما اقدام کنید و درنهایت این ویزاها را منجر به اقامت دائم نمایید. انواع این ویزاها عبارت‌اند از ویزای ۱۸۶ و ویزای ۴۸۲ و ویزای داما.

هرکدام از این ویزاها شرایط مخصوص به خود را دارند. به‌طورکلی داشتن سوابق قبلی در دریافت اقامت بسیار کمک‌کننده است. اگر برای مقطع لیسانس اقدام می‌کنید، احتمالاً سوابقی از قبل ندارید و باید بیشتر روی سوابق آتی خود که بعد از تحصیل (در دوران ویزای کار پس از تحصیل) به دست می‌آورید حساب کنید؛ اما اگر برای مقاطع ارشد و یا دکترا اقدام می‌کنید، داشتن سوابق قبلی می‌تواند برای دریافت اقامت بسیار کمک‌کننده باشد؛ یعنی مثلاً سوابقی که شما قبل از آمدن به استرالیا داشته‌اید. برای همین مسئله است که همواره تأکیدداریم که قبل از اینکه مدارک خود را برای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت بدهید، آن را یک‌بار دقیق با وکیل مهاجرت بررسی کنید.

تحصیل در استرالیا و کار دانشجویی

کار در استرالیا و به‌طور دقیق‌تر کار هم‌زمان با تحصیل در استرالیا را خیلی از افراد انجام می‌دهند. کار در استرالیا با تحصیل در استرالیا منافاتی ندارد. طبق قانون هر دانشجو می‌تواند ۴۰ ساعت در هر دو هفته کار کند؛ یعنی به‌طور میانگین هر دانشجو ۲۰ ساعت در هفته کارمی‌کند. حقوق کف در استرالیا حدود ۲۰ دلار است؛ یعنی اگر ماهانه ۸۰ ساعت کارکنید، حدود ۱۶۰۰ دلار به دست خواهید آورد که البته این با حقوق کف محاسبه‌شده است. ۱۶۰۰ دلار تمامی هزینه‌های زندگی شمارا تأمین می‌کند. حتی اگر حقوق بالاتری بگیرید می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را نیز تأمین کنید. برای این کار باید حقوق شما ساعتی ۳۵ تا ۴۰ دلار باشد.

پیدا کردن کار در استرالیا با ویزای تحصیلی کار دشواری نیست. کارهای کژوال زیادی هستند که می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را به دست آورده و هزینه‌های خود را تأمین کنید. کار در استرالیا و حتی کار کژوال یک موضوع کاملاً طبیعی و روال است و بسیاری از افرادی که تجربه تحصیل در استرالیا رادارند تجربه کار هم‌زمان با تحصیل را دارا هستند. علاوه بر درآمد شما می‌توانید تجربه برخورد با افراد مختلف از ملیت‌های مختلف را داشته باشید که در نوع خود بسیار جذاب و مفید می‌باشد. به رشد شخصی شما نیز کمک می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه کار دانشجویی در استرالیا مراجعه کنید.

دریافت مشاوره برای تحصیل در استرالیا

علاوه بر سرچ ۶۰ ثانیه‌ای به‌عنوان قوی‌ترین ابزار سرچ هوشمند فارسی‌زبان در دنیا، ما در اسمارت اپلای یک مزیت متفاوت نسبت به سایر شرکت‌ها و دفاتر مشاوره تحصیل در استرالیا داریم.

بزرگ‌ترین تفاوت اسمارت اپلای و سایر شرکت‌های مشاوره تحصیلی در این است که در اسمارت اپلای سناریو مشخصی برای اقامت شما بعد از تحصیل نیز لحاظ خواهد شد. در این زمینه متأسفانه شرکت‌های مشاوره تحصیلی چندان اطلاعات مناسبی ندارند و دانشجو بعد از تحصیل در استرالیا و انجام هزینه‌های بسیار زیاد، متوجه می‌شود که تحصیل او در راستای اقامت نبوده است.

در اسمارت اپلای شما می‌توانید سناریو مشخص و بسیار خوبی برای مهاجرت خود داشته باشید و شانس ویزای اقامت دائم پس از تحصیل خود را بسیار بیشتر کنید.

انتخاب رشته هوشمند، انتخاب زندگی است.

همین حالا سرچ ما ۶۰ ثانیه‌ای خودتان را شروع کنید و در ادامه با ما در تماس باشید.

تحصیل در استرالیا و سوالات رایج

تحصیل در استرالیا سالانه ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار هزینه نیاز دارد. هزینه‌های زندگی نیز ۲۰ هزار دلار است.

تحصیل در استرالیا رایگان نیست. فقط در مقطع دکترا ممکن است بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید و رایگان تحصیل کنید.

برای ادامه تحصیل در استرالیا ابتدا باید از یکی از مراکز آموزشی آن پذیرش تحصیلی بگیرید. سپس برای ویزا اقدام کنید.

شما می‌توانید طیف وسیعی از رشته‌ها را برای تحصیل در استرالیا انتخاب کنید.

خیر. تحصیل در استرالیا ارزان نیست. سالانه حدود ۲۵ هزار دلار برای تحصیل در استرالیا لازم دارید.

برای این منظور بهتر است با وکیل مهاجرت مشورتی داشته باشید.

بلی. شما می‌توانید هر دو هفته ۴۰ ساعت کارکنید. درآمد نیز حداقل ساعتی ۲۰ دلار است.

بعد از تحصیل به شما ویزای پس از تحصیل داده می‌شود که بین ۲ تا ۵ سال است. در ادامه با لحاظ شروط می‌توانید اقامت هم دریافت کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی نیاز به برنامه‌ریزی مناسب دارد و باید برای آن‌وقت بگذارید.