تحصیل دامپزشکی در کانادا

 • با 3 دانشگاه برتر برای تحصیل پرستاری در کانادا آشنا شویم

متخصص دامپزشکی در کانادا

(Veterinary Specialist)

آیا شما به حیوانات علاقه‌مندید؟ از اینکه در زندگی روزمره مشغول حیوانات باشید، با صبر و حوصله سلامت حیوانات را بررسی و آن‌ها را درمان کنید و یا وضعیت سلامت آن‌ها را زیر نظر و بررسی داشته باشید لذت می‌برید؟ اگر پاسختان مثبت است همین می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد؛ اما این تنها یک نقطه آغاز است؛ دامپزشکی با همدم شدن با حیوانات بسیار متفاوت است و برای تحصیل دامپزشکی در کانادا و تبدیل شدن به یک دامپزشک باید زحمات و مرارت‌های زیادی تحمل کنید.

در کشور کانادا یک دامپزشک یک پزشک متخصص سلامت حیوانات است که حداقل ۶ سال تحصیلات دانشگاهی تجربه کرده و برای انجام امور مربوط به درمان و جراحی حیوانات مدرک تخصصی دریافت کرده است. اگر چه بسیاری از دامپزشکان در مطب‌ها و کلینیک‌های کوچک به مداوای حیوانات خانگی مشغول‌اند، یک سوم کل دامپزشکان کانادا در صنایع تولید گوشت از حیوانات و سایر زمینه‌های مربوط به سلامت مشغول به کارند.

کار دامپزشک‌ها مستلزم نظارت، مراقبت و درمان حیوانات اهلی و حیوانات خانگی است. برخی دامپزشکان بر سلامت ماهی‌ها، خزندگان و پرندگان نظارت می‌کنند حال آنکه گروهی دیگر از دامپزشکان وارد حوزه پژوهش، آموزش و کارهای اجرایی دولتی مربوط به بحث سلامت و درمان حیوانات می‌شوند. در حال حاضر حدوداً ۱۴٬۰۰۰ دامپزشک در کانادا زندگی می‌کنند که آمار نشان می‌دهد در بخش‌های زیر مشغول به کارند:

بخش خصوصی: ۷۵ درصد دامپزشکان کانادایی در کلینیک‌های کوچک، متوسط و یا بزرگ بخش خصوصی مشغول به کارند و در بحث سلامت دام و حیوانات اهلی مشغول به کارند.

دولت: ۱۰ درصد دامپزشکان کانادایی در بخش‌های مختلف دولتی مشغول به کارند.

صنعت: ۶ درصد دامپزشکان کانادایی در بخش‌های مختلف صنعتی کانادا کار می‌کنند.

آموزش و پژوهش: ۵ درصد آن‌ها هم در بخش آموزش و پژوهش هستند.

۴ درصد باقیمانده دامپزشکان کانادایی هم در سایر زمینه‌های مرتبط با بخش دام و طیور کار می‌کنند.

تحصیل دامپزشکی در کانادا و مدارک لازم برای اخذ پذیرش

دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به دامپزشک شدن هستند، از همان ابتدا و در مقطع دبیرستان باید دوره‌های علوم را انتخاب کنند. طبیعی است که شما باید در درس‌هایی مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک که درس‌های پایه ای رشته‌های پزشکی هستند و تحصیلات بعدی شما به آن‌ها متکی خواهند بود نمرات بالایی کسب کنید. با این حال به شما توصیه می‌کنیم از دروس اختیاری در مباحث علوم انسانی و علوم اجتماعی هم غافل نشوید. همچنین حتماً باید پایه و دانش قوی در ریاضیات داشته باشید. اگر به کار در کلینیک پس از فارغ‌التحصیلی فکر می‌کنید، به تحصیل در دوره‌های مدیریت، بازاریابی و کارآفرینی هم حتماً فکر کنید. دانش آموز همچنین باید برای کار با چندین گونه حیوانی برنامه ریزی کند تا تجربه عملی کسب کند. تجربه داوطلبانه و همکاری با دامپزشک  به موفقیت هر چه بیشتر در این حرفه کمک می‌کند و توصیه‌نامه‌های شما که ثمره چنین فعالیت‌هایی هستند به پذیرش شما کمک بسیاری می‌کنند.

پس از اخذ مدرک لیسانس خود، زمان آن رسیده که آموزش خود را در یک دانشکده دامپزشکی به پایان برسانید. می‌توانید چندین دانشگاه کانادایی را انتخاب کنید که از بین آن‌ها می‌توان دانشگاه جزیره پرنس ادوارد و کالج دامپزشکی غربی دانشگاه ساسکاچوان را نام برد. دانشگاه‌های دیگری که می‌توانید انتخاب کنید دانشگاه‌های مونترال، کالگری و دانشگاه گوئلف هستند. استانداردهای پذیرش این دانشگاه‌ها قدری متفاوت است. طبیعتاً هر چه دانشگاه معتبرتر انتخاب کنید برای اخذ پذیرش از آن باید دانش‌آموز بهتری باشید!

دانشگاه های برتر برای تحصیل دامپزشکی در کانادا

دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود دارند که برای تحصیل در رشته دامپزشکی می‌توانید برای آن‌ها اقدام کنید. در ادامه اما به 3 مورد از این دانشگاه‌ها اشاره می‌کنیم که البته باکیفیت‌های گوناگون مشغول به فعالیت هستند و بسته به توانایی تحصیلی شما می‌توانند انتخاب شما برای ادامه تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا باشند:

ادامه تحصیل دامپزشکی دردانشگاه گوئلف

دانشگاه گوئلف کانادادانشگاه گوئلف با علامت اختصاری U of G در شهر گوئلف در استان انتاریوی کانادا واقع شده است بر اساس رتبه بندی QS این دانشگاه، برترین دانشگاه کانادا در رشته دامپزشکی به شمار می‌رود. همچنین رتبه جهانی این دانشگاه در رشته دامپزشکی چهارم دنیا می‌باشد. دانشکده دامپزشکی این دانشگاه از شهرت فراوانی برخوردار است و در آن رشته‌هایی شامل رشته‌های علوم زیست پزشکی، مطالعات بالینی، پاتوبیولوژی و پزشکی جمعیت هم ارائه می‌شود. این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران با رتبه خوب است و بیش از۴۱۳ میلیون دلار کانادا بودجه تحقیقاتی آن است.

ادامه تحصیل دامپزشکی در دانشگاه مونترال

دانشگاه اچ ای سی مونترال کانادا

این دانشگاه بین المللی جزء دانشگاه‌های برجسته جهان است که در قلب شهر زیبای مونترال واقع شده است. بر اساس رتبه‌بندی QS این دانشگاه، دومین دانشگاه کانادا در رشته دامپزشکی به شمار می‌رود. همچنین رتبه جهانی این دانشگاه در رشته دامپزشکی چهل و دوم دنیا می‌باشد. این دانشگاه همواره در زمره دانشگاه ‌های برتر کانادا قرار داشته است. علاوه بر رشته دانپزشکی سایر رشته‌های مربوط به علوم پزشکی و زیستی هم در این دانشگاه شهرت دارند چنانکه این دانشگاه جزء ۱۰۰ موسسه برتر در زمینه علوم زیستی و پزشکی، و صاحب رتبه ۴۸ جهان در رشته داروسازی و داروشناسی در سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.

ادامه تحصیل دامپزشکی در دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان کانادا

دانشگاهی با قدمتی زیاد که در سال ۱۹۰۷ تأسیس‌شده و پردیس اصلی آن در شهر ساسکاتون واقع شده است. با وجود اینکه در دانشگاه ساسکاچوان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بیش از ۲۰۰ رشته ارائه می‌گردد، تمرکز اصلی این دانشگاه به ارائه رشته‌های کشاورزی، مهندسی، محیط زیست و دامپزشکی است. بی دلیل نیست که سومین دانشگاه برتر دانشگاه در دامپزشکی به شمار می‌رود و در رنکینگ جهانی رشته دامپزشکی در رتبه ۴۷ قرار دارد. دانشگاه ساسکاچوان تنها دانشگاه در کانادا است که با دانشگاه آکسفورد مشارکت دارد. نسبت استاد به دانشجو در کلاس‌های دانشگاه ساسکاچوان ۱ به ۱۷ است.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا

کاملا منطبق با نمره زبان و بودجه شما

ابتدا ظرف چند کلیک ساده شرایط اولیه مورد نظر خودتان را ثبت کنید و دکمه سرچ را بزنید. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما برایتان لیست می شود. هر کدام را تمایل داشتد انتخاب و برای آن اقدام می کنید. کاملا رایگان و بسیار راحت و کاربردی از طریق پلت فرم هوشمند اسمارت اپلای!

تحصیل دامپزشکی در کانادا و مراحل ورود به بازارکار کانادا

 • 1

  دانش آموختگان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی پس از فارغ التحصیلی، مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی یا به اختصار BMLS دریافت می‌کنند. دانشجویان این رشته در طول یک دوره ۴ ساله و به صورت تمام وقت دروس علوم پایه پزشکی، مباحث عملی و تئوری علوم آزمایشگاهی پزشکی و همچنین تعدادی از دروس علوم پایه را در مقطع کارشناسی می‌گذرانند.

 • 2

  در بیشتر دانشکده‌ها، شما مجبور به گذراندن دوره‌های مختلفی از جمله شیمی آلی، فیزیک، زیست شناسی، ژنتیک، میکروبیولوژی، ریاضیات، بیوشیمی و… هستید. علاوه بر این، بهتر است شما یک مدرک در رشته‌های علوم طبیعی مانند مدرک زیست شناسی، جانورشناسی یا شیمی کسب کنید، هر چند که تا زمان پایان دوره مقدماتی شما، چنین مدرکی یک الزام نیست.

 • 3

  بهتر است قبلاً از دانشکده دامپزشکی که برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، بپرسید که چه نوع کلاس‌هایی را باید به عنوان بخشی از دوره کارشناسی خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است که مدارس حرفه‌ای معمولاً آموزش و تعالیم کافی قبل از ورود به رشته دامپزشکی را ارائه نمی‌دهند. بنابراین، در صورت اکتفا به تعالیم این مدرسه‌ها ممکن است بعداً نتوانید در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنید.

 • 4

  به هر حال موضوع خیلی عجیبی نیست که شما برای تحصیل در رشته دامپزشکی باید با معدل بالا تحصیلات متوسطه و پیش از ورود به کالج را پشت سر گذارید. پس بدانید که اگر می‌خواهید در آینده یک دامپزشک شوید، گرفتن حداقل معدل B + یک ضرورت است.

 • 5

  شما برای دامپزشک شدن باید حداقل شش سال تحصیلات دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذارید تا به عنوان یک دامپزشک (DVM) تأیید شوید. دامپزشکان همچنین ممکن است برای تخصص در زمینه‌هایی مانند جراحی، رادیولوژی، دندانپزشکی، سونوگرافی، آنکولوژی، تغذیه، اپیدمیولوژی، چشم‌پزشکی، قلب و عروق و پوست ادامه تحصیل دهند و دامپزشک متخصص در آن رشته شوند.

نردبان شغلی پس از تحصیل دامپزشکی در کانادا

در مورد چگونگی پیشرفت شما در زمینهٔ تحصیلی تا تبدیل شدن به یک دامپزشک صحبت شد. همچنین اینکه شما می‌توانید با دریافت بوردهای تخصصی در گرایش‌های گوناگون دامپزشکی بر قابلیت‌های تخصصی‌تان بیفزایید. مثلاً به یک جراح دامپزشک تبدیل شوید.

اساساً در كشور كانادا فرصت‌های شغلي بسياري در رشته دامپزشكي ايجاد شده او این شانس برای متخصصین این رشته حتی از کشورهای خارج امريكاي شمالي وجود دارد که جهت كار در اين رشته راهی کانادا شوند؛ اما نیاز به گفتن نیست که پروسه تطبيق مدرك و دریافت اجازه كار به عنوان یک دامپزشک قدری زمان بر است و نیازمند تلاش فراوان فرد خواهد بود. در مورد دامپزشکان ایرانی این نکته شایان توجه است که  مدرك دكتري عمومي در ايران معادل DVM يا فوق ليسانس در كشور كانادا است و در صورت گرفتن تخصص در ايران همچنين رتبه آزمون تخصص فقط به امتيازات جهت گرفتن ويزاي كار كمك می‌کند اما مدرك تخصص ايران به عنوان مدرك بالاتر از DVM پذیرفته نمی‌شوند؛ اما روند پروسه فعالیت به عنوان یک دامپزشک در کانادا نیازمند پشت سر گذاردن مراحلی است که مجموع مراحل در قالب مجموعه آزمون‌هایی با عنوان آزمون‌های بورد ملی (NEB) شناخته می‌شوند. این مراحل از 3 سال تا 5 سال می‌توانند به طول بکشند.

اولين مرحله آزمون Basic and Clinical Sciences Exam (BCSE) است كه آزمونی شامل مباحث علوم پايه می‌باشد. توانایی شرکت کنندگان این آزمون در مباحثی همچون جراحی، بیهوشی، آناتومی، داروشناسی، سم شناسی، آسیب شناسی، تشخیص و پزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آزمون بعدی پیش روی شما آزمون the North American Veterinary Licensing Examination (NAVLE) که هر سال تنها دو بار برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون باید Ielts 7 academic و ويزاي دانشجويي داشته باشید. این آزمون براي سنجيدن علوم دامپزشكي داوطلبان است و حتی  افراد فارغ‌التحصیل از كانادا نيز در پايان دوره بايد در اين آزمون شركت كنند. داوطلبانی که یک بار آزمون NAVLE را گذرانده باشند، دیگر نیازی نیست که دوباره این امتحان را پاس کنند مگر این که استانی که قرار است به آن‌ها پروانه کار بدهد، از آن‌ها بخواهد دوباره در این امتحان شرکت نمایند.

پس از پشت سر گذاردن آزمون‌های تئوری، وقت آزمون‌های عملی فرامی‌رسد. پس از موفقیت در آزمون تکنیکال  Clinical Proficiency Examination (CPE) به شما لایسنس داده می‌شود. دامپزشکانی که بتوانند آزمون‌ NEB را با موفقیت بگذارند، یک «پروانه صلاحیت» (CQ) دریافت می‌کنند. با این حال برای اینکه به عنوان دامپزشک وارد بازار کار شوید باید مجوز اشتغال دریافت کنید.  در نهایت نوبت به آزمون the CVO Jurisprudence Examination می‌رسد و شرکت کننده باید در مورد شرایط اجرایی و قوانین رفتاری مربوط به محیط کار دامپزشکی اشراف نظری خود را ثابت کند.

در نهایت پس از طی این مراحل فرد دامپزشک پس از تحصیل دامپزشکی در کانادا می‌تواند در زمینهٔ‌های شغلی متفاوت مربوط به حرفه دامپزشکی شروع به فعالیت کند.

میانگین حقوق در رشته دامپزشکی در کانادا

متوسط حقوق دامپزشکان در کانادا حدود ۷۸٬۷۵۰ دلار در سال یا ۴۰/۳۸ دلار به ازای هر ساعت است. پس از تحصیل دامپزشکی در کانادا هنگامی که شما به عنوان یک تازه کار وارد این شغل می‌شوید درآمد شما با ۲۴٬۱۹۷ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که وقتی تجربه شما بالا می‌رود درآمد شما به عنوان یک دامپزشک باتجربه به ۱۰۶٬۹۶۷ دلار در سال افزایش می‌یابد.

در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی دامپزشکان در استان‌ها و قلمروهای گوناگون کانادا را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

استان مانیتوبا

۹۳٬۷۵۰

دلار در سال

استان ساسکچوان

۹۰٬۰۰۰

دلار در سال

استان آلبرتا

۸۷٬۰۶۰

دلار در سال

استان بریتیش کلمبیا

۷۸٬۹۶۹

دلار در سال

استان اونتاریو

۷۰٬۰۰۰

دلار در سال

از معادل سازی مدرک دامپزشکی در کانادا تا کسب اقامت دائم کانادا

در کشور کانادا یک دامپزشک با عنوان  DVM) Doctor of Veterinary Medicin ) به عنوان یک متخصص سلامت حیوانات شناخته می‌شود که از کالج دامپزشکی فارغ‌التحصیل شده باشد.

در حال حاضر رشته دامپزشکی در لیست مشاغل مورد نیاز برنامه‌  نیروی متخصص فدرال کانادا یعنی اسکیل ورکر قرار دارد و دامپزشکان در صورت کسب امتیازهای لازم می‌توانند جهت دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق اقدام نمایند.  این رشته زیر مجموعه رشته‌های مربوط به سلامت و با کد ۳۱۱۴ تعریف شده است. با توجه به چشم انداز فوق‌العاده مثبت توسعه دامپزشکی در کانادا، تحصیل دامپزشکی در کانادا و مهاجرت به این کشور برای دامپزشکان می‌تواند بسیار جذاب باشد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۶ بازار کار دامپزشکان در کانادا رشدی ۱۹ درصدی را تجربه کند و چنین آماری مؤید این موضوع می‌باشد.